Рішення № 41845198, 09.12.2014, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
09.12.2014
Номер справи
910/23443/14
Номер документу
41845198
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 грудня 2014 р. Справа № 910/23443/14

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Гриняк Б. П. , при секретарі судового засідання Михайлюк А. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: прокурора міста Яремче Івано-Франківської області , вул. Руднєва ,13 , м. Яремче, 78500 в інтересах держави в особі Яремчанської міської ради , вул. Свободи ,266 , м. Яремче

до відповідача: підприємця Костюк Марії Степанівни , вул. Мельникова ,83Д/90, м. Київ , 04119

про: внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

за участю представників сторін:

від позивача: Кухарук Т.А. (довіреність № 51/11-9 від 17.11.2014р. )-представник;

від відповідача : не з'явилися;

прокурор - Гарасимик Т.О. посвідчення № 011571 від 26.10.2012р.;

ВСТАНОВИВ: прокурор міста Яремче Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Яремчанської міської ради звернувся до господарського суду м. Києва, з позовом до приватного підприємця Костюк Марії Степанівни про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.

Ухвалою господарського суду м. Києва від 28.10.2014р., справу № 910/23443/14, на підставі ст. 16, 17 Господарського процесуального кодексу України, направлено за підсудністю господарському суду Івано-Франківської області.

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 04.11.2014р. розгляд справи призначено в судове засідання на 18.11.2014р..

Розгляд справи відкладався судом з 18.11.2014 р. до 09.12.2014 р..

В судовому засіданні 09.12.2014 р. прокурор позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просить суд позов задоволити. В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач незважаючи на вимоги чинного законодавства України, рішення Яремчанської міської ради від 30.05.2013р. №330-17/2013, Закону України "Про оренду землі", не вносить зміни до договору оренди землі.

Представник позивача підтримав позовні вимоги з аналогічних підстав.

Відповідач своїм процесуальним правом на участь представника в судове засідання не скористався та будь-яких клопотань про відкладення розгляду справи суду не подав, хоча про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується відміткою на зворотньому боці ухвали суду від 18.11.2014р. про відкладення розгляд справи на 09.12.2014р..

Відповідно до ч.3 ст.22 Господарського процесуального кодексу України сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходи до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.

Згідно з п.3.9.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 N18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" з наступними змінами, особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 64 та статті 87 ГПК. За змістом зазначеної статті 64 ГПК, зокрема, в разі якщо ухвалу про порушення провадження у справі було надіслано за належною адресою (тобто повідомленою суду стороною, а в разі ненадання суду відповідної інформації - адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), і не повернуто підприємством зв'язку або повернуто з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про час і місце розгляду справи судом.

Як вбачається із матеріалів справи, ухвала суду від 18.11.2014 року про відкладення розгляд справи направлена на адресу позивача - вул. Мельникова ,83Д/90, м. Київ, 04119, тобто адресу повідомленою суду стороною (зазначену позивачем у позовній заяві) .

Згідно з пунктом 3.9.2 постанови пленуму Вищого господарського суду України 26.12.2011 N 18 "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" з наступними змінами, у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представників обох сторін або однієї з них справа може бути розглянута без їх участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вжив всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд судової справи і забезпечення його явки в судове засідання для реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів, що дає підстави для висновку суду щодо розгляду справи в порядку, передбаченому статтею 75 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши матеріали справи із врахуванням вимог Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод стосовно розгляду справи упродовж розумного строку, вислухавши прокурора та представника позивача, всебічно і повно з"ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються вимоги, давши оцінку доказам, які мають значення для справи, суд вважає за правильне взяти до уваги наступне.

15.09.2006 року між Яремчанською міською радою ( орендодавець) та підприємцем Костюк М.С. ( орендар) укладено договір оренди земельної ділянки для будівництва та обслуговування готелю " Станіславський" ( база відпочинку) загальною площею 5961,00 м.кв. по вул. Петраша, 5 в м. Яремче.

Вказаний договір зареєстрований у Яремчанському міському відділі Івано-Франківської регіональної філії центру ДЗК , про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 30.10.2006 р. за №040629800027.

Відповідно до Угоди від 31.03.2009р. про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки від 15.09.2006 р. орендна плата за користування об"єктома оренди становить 25306,36 грн. в рік.

Пунктом 8 Договору оренди земельної ділянки від 15.09.2006 р. передбачено, що розмір орендної плати переглядається у разі :

- зміни ставок орендної плати, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції;

- погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами;

Рішенням Яремчанської міської ради від 30.05.2013р. №330-17/2013 "Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Яремче Івано-Франківської області", затверджено технічну документацію з нормативної грошової оцінки земель м. Яремче Івано-Івано-Франківської області, яка вступила в дію з 01.01.2014 р..

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки, нарахована відділом Держземагенства в м. Яремче, згідно інформації про нарахування нормативної грошової оцінки земельних ділянок в м. Яремче станом на 01.01.2014 рік становить 2980109,32 грн..

Працівниками відділу земельнихресурсів місьвиконкому, із врахуванням діючої норматино грошової оцінки підготовлено угоди про внесення змін до діючого договору оренди земельної ділянки .

Враховуючи затверджену нормативно грошову оцінку орендна плата повинна становити 238408,75 грн. в рік або щомісячно 19867,40 грн.

З метою досудового врегулювання спору позивач звертався до відповідача з претензією № 207/07-58/18 від 06.06.2014 р. щодо внесення змін до договору оренди землі від 15.09.2006 р. надіславши для розгляду та підписання два примірники додаткової угоди про внесення змін до договору оренди землі.

Відповідач відповіді на претензію не надав, договору про внесення змін до договору оренди землі від 15.09.2006 р. не підписав.

Суд вважає позовні вимоги обґрунтованими виходячи з наступного.

В силу ст. ст. 11, 202, 509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) між сторонами у справі виникли зобов'язальні відносини.

У відповідності до частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі" істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.

Згідно з ч. 2 ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди, крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України (далі - ПК України).

Відповідно до п.п. 288.5.1 ст. 288 ПК України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки.

Статтею 271 ПК України визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПК України.

Відповідно до ч. 5 ст. 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативно грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначенням розміру орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.

Частиною 2 ст. 18 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

Приписами ст. 23 Закону України "Про оцінку земель" встановлено, що технічна документація з грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою.

Відповідно до ч. 2 ст. 20 Закону України "Про оцінку земель" дані про нормативну оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації грошової оцінки земель.

Законом України "Про оцінку земель" передбачено періодичне здійснення нормативно-грошової оцінки земель. Така оцінка була здійснена у встановленому законом порядку, що підтверджується витягами із технічної документації про нормативну грошову оцінку орендованої відповідачем земельної ділянки, що є предметом Договору.

Таким чином, починаючи з 01.01.2014 р. - дата набрання чинності нормативно грошової оцінки, суму орендної плати за землю відповідач має право визначати виходячи із нової нормативної грошової оцінки орендованої ним земельної ділянки згідно з новим витягом технічної документації про її нормативну грошову оцінку.

Частиною 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Відповідно до частини першої статті 79 цього ж Закону, акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно проживають на відповідній території.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 651 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом; договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки умови договору про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки та річної орендної плати за користування земельною ділянкою є істотними, то позивач має право наполягати на внесенні змін до цих умов договору в зв'язку із внесенням змін до чинного законодавства з приводу обрахунку розміру орендної плати за землю.

Згідно з постановою Пленуму Вищого господарського суду України від 17.05.2011 р. № 6 "Про деякі питання практики розгляду справ, що виникають із земельних відносин", а саме п. 2.19 у разі прийняття уповноваженим органом рішення про внесення змін до ставок орендної плати за землю та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть не братися судом до уваги лише у разі скасування відповідного рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку. Згідно зі статтею 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У визначених законом випадках застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Судам слід враховувати, що розмір орендної плати за землю визначається сторонами у договорі, в тому числі може визначатися шляхом встановлення відсоткового відношення до нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що відповідає чинному законодавству України, зокрема, приписам частини першої статті 15, статті 21 Закону України "Про оренду землі". Статтею 30 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку. Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати може бути підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору. При цьому надсилання відповідачеві пропозицій щодо внесення змін до договору оренди є правом, а не обов'язком позивача, тому недотримання останнім вимог частини другої статті 188 ГК України щодо надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору не позбавляє його права звернутися до господарського суду з позовом про зміну умов договору за наявності спору (тобто за

Отже, нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках, встановлених договором або законом.

Оскільки орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати , встановленої умовами договору ( постанова Верховного Суду України від 06.12.2010 р. у справі №2-1/0068-2008).

Відповідно до ст.ст.33,34 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Статтею 43 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.

Стосовно судового збору, то суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 статті 3 Закону України "Про судовий збір", який відповідно до статті 10 набрав чинності з 01.11.2011 р. (із змінами та доповненнями) за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством справляється судовий збір.

Відповідно до частини 1 статті 4 вищевказаного закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ч. 2 ст. 44 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Згідно з частиною 2 статті 4 Закону ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру 1 розмір мінімальної заробітної плати.

У відповідності до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2014 р. становить 1 218,00 грн.

В спірному випадку позовні вимоги, заявлені прокурором, який відповідно до чинного законодавства (п. 11 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" (із змінами та доповненнями) звільнений від сплати судового збору, являються немайнового характеру, отже сплаті підлягав судовий збір в сумі 1218,00 грн.

Відповідно до ч. 3 ст. 49 ГПК України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, відповідно до ст. 49 ГПК України, судовий збір по справі слід стягнути з відповідача в дохід Державного бюджету України

На підставі вищевикладеного у відповідності до ст. 124 Конституції України, ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, Законів України "Про оренду землі", "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. 188 Господарського кодексу України, ст. ст. 11, 202, 509, 632, 651 Цивільного кодексу України, ст. ст. 271, 288 Податкового кодексу України та керуючись ст. ст. 43, 49, 69, 75, ст. 82 -85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

задовольнити позов прокурора міста Яремче Івано-Франківської області в інтересах держави в особі Яремчанської міської ради до відповідача приватного підприємця Костюк Марії Степанівни про внесення змін до договору оренди земельної ділянки .

Внести зміни до п. 3 та абзаців першого та другого пункту 5 Договору оренди земельної ділянки від 15.09.2006 р., укладеного між Яремчанською міською радою та підприємцем Костюк М.С., зареєстрованого в книзі державної реєстрації договорів орендиземлі 30.10.2006 року за №040629800027, шляхом викладення їх в наступній редакції:

"п. 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 2 980 109,32 грн.( два мільйони дев"ятсот вісімдесят тисяч сто дев"ять гривень 32 копійки"

та " абзац 1 пункту 5 - Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 238408,75 грн ( двісті тридцять вісім тисяч чотириста вісім гривень 75 копійок) в рік або щомісячно 19867,40 грн. ( дев"ятнадцять тисяч вісімсот шістдесят сім гривень 40 копійок).

Стягнути з підприємця Костюк Марії Степанівни ( вул. Мельникова ,83Д/90, м. Київ, 04119 ) в доход Державного бюджету України 1218,00 грн. (одну тисячу вісімсот двадцять сім грн. 00 коп.) - судового збору.

Судовий збір зарахувати в доход Державного бюджету України за наступними платіжними реквізитами: рахунок 31219206783002 - Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050) за кодом класифікації доходів бюджету 22030001, отримувач - УДКСУ у м. Івано-Франківську Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ отримувача - 37952250, банк - ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО банку - 836014.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 10.12.14

Суддя Гриняк Б. П.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"

______ Дейчаківська О. С. 10.12.14