Ухвала суду № 41844562, 04.12.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
04.12.2014
Номер справи
2а-8913/12/2070
Номер документу
41844562
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 грудня 2014 року м. Київ К/9991/76431/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів:Черпіцької Л.Т. Розваляєвої Т.С. Горбатюка С.А.

провівши попередній розгляд адміністративної справи за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Готель Київський" на постанову Харківського окружного адміністративного суду 07.09.2012р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду 05.11.2012р. у справі № 2а-8913/12/2070 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Готель Київський" до Харківської обласної ради, третя особа Харківська міська рада про скасування рішення, -

ВСТАНОВИЛА:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Готель "Київський" звернулось з позовом до Харківської обласної ради, в якому просило скасувати рішення Харківської обласної ради №474-VI від 25.07.2012 року про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єктів в частині передачі до комунальної власності 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м. Харків, вул. Культури, 4.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуване рішення безпосередньо стосується прав та законних інтересів ТОВ «Готель «Київський», є незаконним та підлягає скасуванню адміністративним судом в частині передачі до комунальної власності міста Харкова 1/2 нежитлової будівлі літ.«А-7», загальною площею 5 272,3кв.м., розташованої за адресою: м. Харків, вул. Культури, 4.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду 07.09.2012р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду 05.11.2012р., в задоволенні позовних вимог відмовлено.

На постанову Харківського окружного адміністративного суду 07.09.2012р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду 05.11.2012р. надійшла касаційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю "Готель Київський".

Разом з касаційною скаргою скаржником подано клопотання про відкликання позовної заяви.

Таким чином, в касаційній скарзі скаржник, посилаючись на неправильне застосування судами норм матеріального та процесуального права, ставить питання про скасування рішення судів першої та апеляційної інстанції, задоволення клопотання про відкликання позовної заяви та залишення позову без розгляду.

Однак колегія суддів вважає, що подане клопотання не підлягає задоволенню, враховуючи наступне.

Відповідно до п.7 ч.1 ст. 223 КАС України суд касаційної інстанції за наслідками розгляду касаційної скарги має право, зокрема, скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій і залишити позовну заяву без розгляду або закрити провадження.

Згідно з ч.1 ст. 228 КАС України суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і залишає позовну заяву без розгляду або закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтями 155 і 157 цього Кодексу.

В свою чергу, згідно з п. 5 ч. 1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо надійшло клопотання позивача про відкликання позовної заяви.

У п. 2 ч. 3 ст. 108 цього Кодексу встановлено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо він до відкриття провадження в адміністративній справі подав заяву про її відкликання.

Отже, з урахуванням викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що залишення позову без розгляду за наслідками подання позивачем клопотання про відкликання позовної заяви на стадії апеляційного чи касаційного провадження не передбачено.

Аналогічна правова позиція була висловлена також Судовою палатою в адміністративних справах Верховного Суду України у постанові від 27.10.2009р.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням господарського суду Харківської області від 21.05.2012р., залишеним без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 03.07.2012 року, у справі №5023/1889/12 задоволено позов прокурора м. Харкова в особі Харківської міської ради до ТОВ "Готель "Київський", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Харківська обласна рада, про визнання недійсним договору. Визнано недійсним договір №11-К від 07.04.2008 року, укладений між територіальними громадами сіл, селищ міст Харківської області в особі Харківської обласної ради (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 24283333; юр. адреса: 61002, м. Харків, вул. Сумська, 64) та приватним підприємством "БЕРН-К" (ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 35586012, юр. адреса: 61052, м. Харків, вул. Полтавський шлях, 45), зареєстрований в реєстрі за №1816; визнано право комунальної власності територіальної громади м. Харкова в особі Харківської міської ради (ідентифікаційний код 04059243; юр. адреса: м. Харків, майдан Конституції 7) на 1/2 частину нежитлової будівлі літ. А-7 загальною площею 5272,3 кв.м, розташовану по вул. Культури, 4, у м. Харкові.

Рішення господарського суду Харківської області від 21.05.2012р., залишено без змін постановою Харківського апеляційного господарського суду від 03.07.2012 року та постановою Вищого господарського суду України від 03.09.2012р.

12.07.2012 року виконавчим комітетом Харківської міської ради видано свідоцтво про право комунальної власності територіальної громади сіл, селищ, міст Харківської області в особі Харківської обласної ради на 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м. Харків, вул. Культури, 4.

Комунальним підприємством "Харківське міське бюро технічної інвентаризації" 13.07.2012 року зареєстровано право комунальної власності територіальної громади сіл, селищ, міст Харківської області в особі Харківської обласної ради на 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3 кв.м., розташованої за адресою: м. Харків, вул. Культури, 4, що підтверджується витягом з реєстру №34827138.

25.07.2012 року Харківською обласною радою XIV сесії VI скликання прийнято оскаржуване рішення №474-VI "Про спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області".

Пунктом першим зазначеного рішення вирішено передати із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єкти згідно з додатком. У п.2 додатку до рішення Харківської обласної ради №474-VI від 25.07.2012 "Перелік об'єктів, що передаються зі спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області" зазначено 1/2 нежитлової будівлі літ.«А-7», загальною площею 5272,3 кв.м., розташованої за адресою: м. Харків, вул. Культури, 4, яка згідно з цим рішенням з власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області в особі Харківської обласної ради передається в комунальну власність територіальної громади м. Харкова.

Розглядаючи справу та приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з яким погодився і суд апеляційної інстанції, дійшли висновку, що рішення Харківської обласної ради №474-VI від 25.07.2012р. в частині передачі із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єктів до комунальної власності 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3 кв.м., розташованої за адресою: м. Харків, вул. Культури, 4, прийнято відповідачем на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, та в порядку, визначеному підзаконними нормативно-правовими актами.

Колегія суддів погоджується з такими висновками судів попередніх інстанцій, враховуючи наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.

Згідно частини 2 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.

Частиною 4 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правоможності щодо володіння, користування та розпорядження об'єктами права комунальної власності, в тому числі виконують усі майнові операції, можуть передавати об'єкти права комунальної власності у постійне або тимчасове користування юридичним та фізичним особам, здавати їх в оренду, продавати і купувати, використовувати як заставу, вирішувати питання їхнього відчуження, визначати в угодах та договорах умови використання та фінансування об'єктів, що приватизуються та передаються у користування і оренду. (Частина 5 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».)

Згідно ч. 6 ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», доцільність, порядок та умови відчуження об'єктів права комунальної власності визначаються відповідною радою.

Згідно ч.1, 2, 11, 12 ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються у порядку, встановленому Законом України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності".

Стаття 43 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» регламентує питання, які вирішуються районними і обласними радами виключно на їх пленарних засіданнях; зокрема, згідно з п.19 та 20 цієї статті, виключно на пленарних засіданнях районної, обласної ради вирішуються такі питання: 19) вирішення за дорученням відповідних рад питань про продаж, передачу в оренду, концесію або під заставу об'єктів комунальної власності, які забезпечують спільні потреби територіальних громад і перебувають в управлінні районних, обласних рад, а також придбання таких об'єктів в установленому законом порядку; 20) вирішення в установленому законом порядку питань щодо управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, що перебувають в управлінні районних і обласних рад; призначення і звільнення їх керівників.

Як встановлено судами питання про спільну власність територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області внесено пунктом 1.38 до переліку питань для розгляду на пленарних засіданнях сесій обласної ради, що містяться у плані роботи Харківської обласної ради на 2012 рік, затвердженому рішенням Харківської обласної ради від 01.03.2012 р. №383- VI.

Питання про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області до комунальної власності територіальної громади м. Харкова 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3кв.м., розташованої за адресою: м. Харків, вул. Культури, 4, погоджено Харківською міською радою та Харківською обласною державною адміністрацією, що підтверджено відповідними листами.

Як свідчать письмові докази, відповідно до положень, передбачених Регламентом обласної ради, Розпорядження обласної ради №94 від 23 липня 2012 року «Про скликання позачергової XIV сесії обласної ради VI скликання» розміщено на офіційному сайті обласної ради 23 липня 2012 року. На розгляд ради винесено питання «Про спільну власність територіальних громад, сіл, селищ, міст Харківської області» (Пункт 3.3 розпорядження Харківської обласної ради №94 від 23.07.2012). Також на сайті обласної ради, у базі даних нормативних документів обласної ради 20 липня 2012р. розміщено зазначений проект рішення обласної ради з Додатком та пояснювальною запискою до проекту.

23 липня 2012 року зазначений проект рішення та Додаток до нього доповнено та у подальшому в нього змін не вносилось, про що є відповідна інформація з бази даних нормативних документів, розміщених на сайті Харківської обласної ради. Тобто, зазначена інформація була загальнодоступною, в тому числі і для позивача.

Постійними комісіями обласної ради у період 23-24 липня 2012 року розглянуто зазначений проект рішення, що підтверджується відповідними витягами з протоколів комісій, які одностайно погодили оскаржуваний проект рішення обласної ради, також є погодження профільної постійної комісії з питань спільної власності територіальних громад області.

Відповідно до статті 4 Регламенту Харківської обласної ради, на пленарних засіданнях ради можуть бути присутніми громадяни. Заявки подаються не пізніше як за добу до пленарного засідання ради.

Враховуючи наведене, суди попередніх інстанцій дійшли вірного висновку, що відповідач, приймаючи 25.07.2012р. рішення №474-VI про передачу із спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Харківської області об'єктів до комунальної власності 1/2 нежитлової будівлі літ."А-7", загальною площею 5272,3 кв.м., розташованої за адресою: м. Харків, вул. Культури, 4, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, та в порядку, визначеному підзаконними нормативно-правовими актами.

Крім того, за визначенням ст.1 Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», регуляторний акт - це: прийнятий уповноваженим регуляторним органом нормативно-правовий акт, який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання; прийнятий уповноваженим регуляторним органом інший офіційний письмовий документ, який встановлює, змінює чи скасовує норми права, застосовується неодноразово та щодо невизначеного кола осіб і який або окремі положення якого спрямовані на правове регулювання господарських відносин, а також адміністративних відносин між регуляторними органами або іншими органами державної влади та суб'єктами господарювання, незалежно від того, чи вважається цей документ відповідно до закону, що регулює відносини у певній сфері, нормативно-правовим актом.

Отже, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що оскаржуване рішення обласної ради, його проект не підлягав громадському обговоренню, оскільки не є регуляторним актом в розумінні Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».

За таких обставин судова колегія дійшла висновку, що при вирішенні справи судами першої та апеляційної інстанцій вірно застосовані норми матеріального та процесуального права. Доводи касаційної скарги висновків суду не спростовують. За таких обставин підстав для задоволення касаційної скарги судова колегія не вбачає.

Згідно із ст. 220 КАС України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Керуючись статтями 220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Готель Київський" відхилити, а постанову Харківського окружного адміністративного суду 07.09.2012р. та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду 05.11.2012р. залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: