ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
04 листопада 2014 рокусправа № П/811/185/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Новошицька О.О.
за участю представників:
позивача: - не з'явився
відповідача: - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області
на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2014 року
у справі № П/811/185/14
за позовом Релігійної громади (парафії) на честь Почаївської ікони Божої матері Кіровоградської єпархії Української православної церкви
до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Релігійна громада (парафії) на честь Почаївської ікони Божої матері Кіровоградської єпархії Української православної церкви звернулась до суду з позовом до Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області, в якому просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 04.12.2013 № 0000661511 про сплату штрафної санкції у сумі 3060,00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем складено в один і той самий день два акти за результатами однієї і тієї самої камеральної перевірки, проведеної 24.10.2013: № 32/15-011/37918245 та № 33/15-011/37918245, та прийняті два податкові повідомлення-рішення: від 04.12.2013 №0000651511 на суму штрафної санкції у розмірі 170 грн. - за неподання декларації з податку на прибуток за І квартал 2012 року та від 04.12.2013 № 0000661511 на суму штрафної санкції у розмірі 3060 грн. - за неподання декларацій з податку на прибуток за І півріччя, III квартали і річної
Постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.02.2014 позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення - рішення від 04.12.2013 № 0000661511 про сплату штрафної санкції у сумі 3060,00 грн.
Постанову суду мотивовано неправомірністю прийняття відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення з огляду на штучну створену відповідачем ситуацію щодо вчинення платником податку повторно тих самих дій, відносно яких протягом року вже було застосовано штрафну санкцію.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на не повне з'ясування судом обставин справи та порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою відмовити в задоволені позову. Відповідач зазначає, що суд першої інстанції не врахував того, що саме вказаними нормами Податкового кодексу України надано право контролюючому органу застосувати до платника податків штрафні санкції в розмірі 1020 грн. за кожне таке неподання, відносно якого протягом року було застосовано штраф за таке ж порушення, і обмеження проведення камеральної перевірки в один день та застосування штрафної санкції в розмірі 1020 грн. не визначено, тому позиція суду щодо необхідності сплати позивачем за наслідками перевірки 25.10.2013 штрафу в розмірі 510 грн. є неправомірною, оскільки за результатами проведення камеральних перевірок 25.10.2013 складено два акти перевірки під різними номерами, на підставі яких винесено два податкові повідомлення-рішення, що і дає право вважати, що позивачем вчинено протягом року теж саме порушення, за яке і застосовано штрафну санкцію в розмірі 1020 грн. за кожне неподання податкової звітності.
Представники сторін у судове засідання не з'явились, про час і місце судового засідання сторони повідомлені судом належним чином.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Як встановлено судом, підтверджено матеріалами справи, позивач - Релігійна громада (парафії) на честь Почаївської ікони Божої матері Кіровоградської єпархії Української православної церкви перебуває на обліку в Кіровоградській ОДПІ, як платник податків (а. с.9).
24.10.2013 Кіровоградською ОДПІ проведено камеральні перевірки, за результатами яких складено акти:
- № 32/15-011/37918245 від 25.10.2013, яким встановлено неподання Релігійною громадою податкової звітності з податку на прибуток за І квартал 2012 року (а. с.10)
- № 33/15-011/37918245 від 25.10.2013, яким встановлено неподання Релігійною громадою податкової звітності з податку на прибуток за І півріччя 2012 року, III квартали і річної декларації 2012 року (а. с.11).
На підставі акту камеральної перевірки № 32/15-011/37918245 від 25.10.2013 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2013 №0000651511 на суму штрафної санкції у розмірі 170 грн., застосованої відповідно до абз.1 п.120.1 ст.120 ПК України (а. с.12).
На підставі акту камеральної перевірки № 33/15-011/37918245 від 25.10.2013 відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 04.12.2013 р. №0000661511 на суму 3 060 грн., застосованої відповідно до абз.2 п.120.1 ст.120 ПК України (а. с.13).
Колегія суддів, виходячи з фактичних обставин справи, норм діючого законодавства, що регулюють спірні правовідносини, погоджується з судом першої інстанції про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідача, зважаючи на наступне.
За визначенням, наведеним у п.46.1 ст.46 ПК України, податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених ПКУ) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
У п.49.1 ст.49 ПК України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків.
Так, зокрема, у пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України зазначено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює, зокрема, календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків ) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
При цьому, відповідно до п.120.1 ст.120 ПК України неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Так, з положень даного пункту вбачається, що абзаци перший і другий цього пункту ст.120 ПК встановлюють відповідальність за правопорушення, яке може вчинятися як у формі бездіяльності, так і у формі активної поведінки (дії):
неподання платниками податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків);
несвоєчасне подання платниками податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків).
Неподання декларації за змістом цього пункту ст.120 ПК України - це відсутність поданої декларації, по-перше, після закінчення встановленого строку і, по-друге, на момент прийняття рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за це порушення в порядку ст.116 ПК України.
Несвоєчасне подання декларації - це її подання, по-перше, після закінчення встановленого строку і, по-друге, до отримання повідомлення про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за неподання декларації в порядку ст.116 ПК.
Тобто диспозиція цього пункту сформульована таким чином, що хоча неподання декларації у строк є закінченою формою правопорушення, послідуюче (із запізненням) подання цієї декларації утворює нову форму порушення - подання з порушенням строку (затримка подання). Тому одна і та ж декларація однією особою в один момент часу не може бути і неподаною і поданою несвоєчасно.
Абзаци третій і четвертий п.120.1 ст.120 ПК України встановлюють відповідальність платника податків за повторні дії, тобто за несвоєчасне подання податкових декларацій (розрахунків), вчинене протягом року після застосування до нього штрафу за таке порушення.
Відповідальність платника податків за повторну протягом року бездіяльність, тобто за повторне неподання податкових декларацій (розрахунків), не передбачена.
Така позиція узгоджується з Наказом ДПА України від 06.07.2012 № 592 «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації з окремих питань застосування штрафних санкцій за порушення норм Податкового кодексу України», згідно якому повторним порушенням, за яке передбачено штраф у розмірі 1020 гривень згідно із пунктом 120.1 статті 120 Кодексу, буде несвоєчасне подання податкової декларації (розрахунку) платником податків незалежно від виду податку, за яке до такого платника протягом року вже було застосовано штраф за неподання (несвоєчасне подання) податкової декларації (розрахунку) та у період до одного року (до 365 або 366 днів - для високосного року) винесено податкове повідомлення-рішення.
При цьому, відлік 365 днів (для високосного року - 366 днів) починається з дати винесення органом Державної податкової служби податкового повідомлення-рішення.
Тобто у даному випадку, враховуючи винесення відповідачем податкових повідомлень-рішень в один і той же день, відлік 365 днів не розпочався.
Крім того, слід зазначити, що відповідно до ст.76 ПК України камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.
Приймаючи до уваги, що на момент проведення камеральної перевірки, оформленої актом № 32/15-011/37918245 від 25.10.2013, строк подачі позивачем податкової звітності за І півріччя, ІІІ квартали 2012 року та 2012 рік вже наступив, факт неподання вказаної податкової звітності мав бути встановлений податковим органом і підлягав відображенню в акті № 32/15-011/37918245, а не бути підставою для проведення ще однієї камеральної перевірки в той же день з питань дотримання позивачем встановленого пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України обов'язку.
Наведене свідчить про безпідставність твердження скаржника про повторне порушення позивачем приписів пп.49.18.2 п.49.18 ст.49 ПК України протягом року, що, в свою чергу, свідчить про протиправність застосування відповідачем штрафних санкцій у сумі 3060 грн. за спірним податковим повідомленням-рішенням від 04.12.2013 №0000661511.
Суд першої інстанції під час розгляду даної справи дослідив обставини, які мають значення для справи, зробив обґрунтований висновок про задоволення позову.
Передбачених статтею 202 КАС України підстав для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового судового рішення не вбачається, у зв'язку з чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу Кіровоградської ОДПІ залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст.199, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Кіровоградській області залишити без задоволення.
Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.02.2014 у справі № П/811/185/14 - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко