ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
04 листопада 2014 року
справа № 804/6522/13-а
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Добродняк І.Ю
суддів: Бишевської Н.А. Семененка Я.В.
за участю секретаря судового засідання: Новошицька О.О.
за участю представників:
позивача: - не з’явився
відповідача: - не з’явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпропетровську
апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Нікопольський південнотрубний завод»
на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 вересня 2013 року
у справі № 804/6522/13-а
за позовом Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області
до публічного акціонерного товариства «Нікопольський південнотрубний завод»
про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області звернулося до суду з позовом до публічного акціонерного товариства «Нікопольський південнотрубний завод», в якому просило стягнути з відповідача суму заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по списку №1 та списку №2 за період березень 2013 року у загальному розмірі 1351816,68 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2013 адміністративний позов задоволено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить скасувати постанову суду та направити справу на новий розгляд до суду першої інстанції.
Апеляційна скарга мотивована тим, що розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій по списам №1 та №2 не є належним доказом понесення позивачем витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки він не є розрахунковим документом, що підтверджує факт сплати органом Пенсійного фонду відповідних витрат. Також судом першої інстанції здійснено розгляд справи без участі представника відповідача, який не був належним чином повідомлений про розгляд справи, що призвело до порушення його процесуальних прав.
Представники сторін в судове засідання не з’явились, про час і місце судового засідання сторони повідомлені судом належним чином.
Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.
Щодо дотримання судом першої інстанції норм процесуального законодавства в частині повідомлення відповідача про час і місце розгляду справи колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст..202 КАС України порушення норм процесуального права є підставою для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення, якщо таке порушення призвело до неправильного вирішення справи або питання.
З матеріалів справи вбачається, що про час і місце судових засідань у даній справі відповідач повідомлявся судом першої інстанції належним чином, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштового відправлення та повідомлення факсограмою (а.с.105, 107, 122). Розгляд справи відкладався судом першої інстанції за результатами судових засідань 17.06.2013, 01.07.2013, в тому числі, за клопотаннями відповідача від 17.06.2013, 01.07.2013. Про час і місце судового засідання 09.09.2013 відповідач повідомлений судом належним чином (а.с. 122), жодні заяви від відповідача до 09.09.2013 не надходили. По суті пред’явленого позову відповідач заперечень та жодних клопотань про проведення звірки взаєморозрахунків не подавав.
Виходячи з наведеного, приймаючи до уваги приписи ч.2 ст.49 КАС України, згідно якої особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, колегія суддів не вбачає в діях суду першої інстанції порушень норм процесуального законодавства.
По суті прийнятого судом першої інстанції рішення про задоволення позовних вимог колегія суддів зазначає наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що на підприємстві відповідача на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, працювали громадяни, яким була призначена пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. «а», «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (перелік таких пенсіонерів визначений у відповідних розрахунках фактичних витрат та доставку пенсій, копії яких долучено до матеріалів справи).
Зазначені в розрахунках особи працювали на підприємстві відповідача на посадах і роботах, що дають право на отримання пенсії на пільгових умовах.
Загальна сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених пенсіонерам відповідача за березень 2013 року, становить 1351816,68 грн., в тому числі, за списком № 1 - 557070,78 грн., за списком № 2 - 794745,90 грн.
Заперечень щодо означених сум відповідач ані під час розгляду справи в суді першої інстанції, ані апеляційному суду не подав, доводів та відповідних доказів, які б спростовували факт заборгованості перед Пенсійним фондом, не зазначив.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що нормами діючого законодавства на відповідача як юридичну особу, працівникам якої призначена пенсія на пільгових умовах, покладний обов’язок відшкодовувати Пенсійному фонду України фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій.
Виходячи з фактичних обставин справи, норм чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції.
Відповідач - публічне акціонерне товариство «Нікопольський південнотрубний завод» є платником страхових внесків на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, збору на обов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування», з 01.01.2011 вважається платником єдиного внеску відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» № 2464-VІ від 08.07.2010, зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Нікополі та Нікопольському районі Дніпропетровської області.
Пунктами «а»-«з» ч.1 ст.13 Закону України №1788-XII від 05.11.1991 «Про пенсійне забезпечення» встановлено працівників та умови, за яких вони мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, зокрема,:
п. а» - працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
п. «б» - працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи – жінкам.
Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» визначено принципи, засади та механізм функціонування системи загальнообов’язкового державного пенсійного страхування, призначення та перерахунку пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
За правилами, визначеними п.2 Розділу XV (Прикінцеві положення) цього Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абз.4 пп.1 п.2 розділу XV Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Щодо фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» Закону України «Про пенсійне забезпечення», обов’язок підприємства з відшкодування цих витрат випливає з ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.03 № 21-1, яким встановлений порядок витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах:
для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах;
для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:
20 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2004 році;
30 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2005 році;
40 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2006 році;
50 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2007 році;
60 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2008 році;
70 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2009 році;
80 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2010 році;
90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році;
100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених з 2012 року.
Згідно п.6.4 Інструкції в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в тому числі, в частині пенсій, призначених відповідно до п.п.«б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Підприємства щомісяця до 25 числа вносять до Пенсійного фонду України зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин (п.6.8 Інструкції).
Виходячи з аналізу наведених вище правових норм, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції, що відповідач зобов’язаний вносити до Пенсійного фонду України суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п.п. «а» , «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
В установленому порядку призначення пенсії на пільгових умовах пенсіонерам, встановлення розміру такої пенсії неправомірним, неправильним не визнано.
Відповідно до п.6.2 Інструкції витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи.
Стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Приймаючи до уваги, що необхідний стаж для призначення пенсії пенсіонерами здобутий на ПАТ «Нікопольський південнотрубний завод», відповідач повинен відшкодувати Пенсійному фонду України витрати на виплату та доставку пенсії.
Суми витрат, що підлягають сплаті відповідачем, визначені позивачем у відповідних розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «а», «б»-«з» ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", за березень 2013 року, які направлені відповідачу і проти отримання яких відповідач не заперечує.
Вказані вище розрахунки відповідачем в установленому порядку не оскаржені та їх дані не спростовані.
Твердження відповідача, що розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не є належним доказом понесення позивачем відповідних витрат не приймається колегією суддів до уваги як таке, що не відповідає приписам законодавства, що регулює спірні правовідносини.
Як зазначено вище, пунктом 6.4 Інструкції №21-1 чітко передбачено, що розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Відповідно до п.6.5 цієї ж Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Отже, виходячи з законодавчо встановленого правила та порядку визначення розміру витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, саме складений у відповідності до наведеної вище Інструкції розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є документом, який підтверджує понесення органом Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягає відшкодуванню підприємством.
З огляду на вищенаведене, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції під час розгляду справи дослідив обставини, які мають значення для справи, ухвалив законне та обґрунтоване рішення про задоволення позову.
Доводи, викладені відповідачем в апеляційній скарзі, не можуть бути підставою для скасування постанови суду першої інстанції, у зв’язку з чим колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Керуючись ст.ст.199, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Нікопольський південнотрубний завод» залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2013 у справі № 804/6522/13-а - залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, встановленому ст.212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: І.Ю. Добродняк
Суддя: Н.А. Бишевська
Суддя: Я.В. Семененко