Постанова № 41823796, 27.11.2014, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
27.11.2014
Номер справи
804/14794/14
Номер документу
41823796
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 листопада 2014 р. Справа № 804/14794/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Юркова Е.О.

при секретарі - Шпота Я.С.

за участю: представник позивача - Качмар В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Дніпропетровську адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська до Публічного акціонерного товариства «Дніпроважмаш» про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська до Публічного акціонерного товариства «Дніпроважмаш» з вимогою - стягнути з Публічного акціонерного товариства «Дніпроважмаш» на користь управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська заборгованість в сумі 367 731,50 грн. за серпень 2014 року на р/р 25609303013181, МФО 305482, Ощадбанк, утримувач управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що у зв'язку з несвоєчасністю відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій на пільгових умовах за списком №1 у відповідача виникла заборгованість перед управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська за серпень 2014 року в розмірі 367 731,50 грн.

Представник управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровськав в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення якого повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Публічне акціонерне товариство «Дніпроважмаш» перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

На даному підприємстві з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, працювали громадяни, які у даний час отримують пенсію за віком на пільгових умовах.

Публічне акціонерне товариство «Дніпроважмаш» має заборгованість за період серпень 2014 року перед управлінням Пенсійного фонду України у Ленінському районі м. Дніпропетровська в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на суму 367 731,50 грн.

Відповідно до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» сума заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсії на пільгових умовах за Списком № 1 за серпень 2014 року по Публічному акціонерному товариству «Дніпроважмаш» становить 367 731,50 грн.

Відповідно до розрахунків, відповідачу необхідно було покрити витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (Список № 1) за період серпень 2014 року з них:

- УПФУ у Ленінському районі м. Дніпропетровська відносно 134 особи у розмірі 205459,07 грн. та доплата у розмірі 2142,60 грн.;

- -УПФУ у м. Синельникове та Сингельниковському районі відносно 1 особи у розмірі 1711,22 грн.;

- УПФУ в Амур - Нижньодніпровському районі м. Дніпропетровська відносно 24 осіб у розмірі 34185,63 грн.;

- УПФУ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська відносно 7 осіб у розмірі 11015,57 грн.;

- УПФУ у Індустріальному районі м. Дніпропетровська відносно 25 осіб у розмірі 41441,79 грн. та доплата 17688,14 грн.;

- УПФУ у Самарському районі м. Дніпропетровська відносно 1 особи у розмірі 4016,90 грн.;

- УПФУ в м.Новомосковськ відносно 1 особи у розмірі 2085,78 грн.;

- УПФУ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська відносно 5 осіб у розмірі 10261,26 грн.;

- УПФУ у Дніпропетровському районі м. Дніпропетровська відносно 2 осіб у розмірі 2685,34 грн.;

- УПФУ в Баглійському районі м. Дніпродзержинська відносно 10 осіб у розмірі 10908,47 грн.

- УПФУ у Кіровському районі м. Дніпропетровська відносно 14 осіб у розмірі 17428,73 грн.;

- УПФУ у Красногвардійському районі відносно 4 осіб у розмірі 1951,31 грн.;

- УПФУ у Дніпровському районі м. Дніпродзержинська відносно 1 особи у розмірі 1198,30 грн.;

- УПФУ в Долинському районі відносно 1 особи у розмірі 1076,22 грн.;

- УПФУ у Заводському районі м. Дніпродзержинська відносно 3 осіб у розмірі 223,89 грн.;

- УПФУ у Криничанському районі відносно 2 особи у розмірі 3584,60 грн.;

- УПФУ в Артемівському районі м. Дніпродзержинська відносно 1 особи у розмірі 385,30 грн.;

- УПФУ у м.Красному Лучі відносно 1 особи у розмірі 72,59 грн.;

- УПФУ в Магдалинівському районі відносно 2 осіб у розмірі 2621,46 грн.;

- УПФУ у Кобеляцькому районі відносно 1 особи у розмірі 2140,37 грн.;

- УПФУ у Верхньодніпровському районі Дніпропетровської області відносно 1 особи у розмірі 230,50 грн. та доплата у розмірі 35,83 грн.;

- УПФУ у Теплицькому районі Дніпропетровської області відносно 1 особи у розмірі 1172,77 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості Публічного акціонерного товариства «Дніпроважмаш» перед УПФУ по списку № 1 за серпень 2014 року становить 367 731,50 грн.

На підтвердження здійснення витрат на виплату та доставку пенсій позивачем надані довідки про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії пенсіонерами (колишніми працівниками Публічного акціонерного товариства «Дніпроважмаш») у спірний період, які долучені до матеріалів справи.

Також, відповідачем не надано підтвердження оскарження відповідних розрахунків про суми витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій по ПАТ «Дніпроважмаш».

З метою виконання своїх завдань Пенсійний фонд України здійснює контроль за своєчасним і повним надходженням страхових внесків до Пенсійною фонду України.

Так, статтею 1 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003р. (далі Закон № 1058) до страхових внесків віднесено кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які піддягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше: надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування:

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону № 1058 цей Закон регулює відносини, що виниканні, між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного Страхування. Для інших

нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, цю не суперечить ньому Закону.

Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.91 за №1788 ХІІ (далі Закон №1788) визначено право на пільгове пенсійне забезпечення осіб, які працювали до введення в дію цього Закону, (до 01.01.1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим -законодавством.

З огляду на зазначене, Порядок пенсійного забезпечення осіб, які працювали до введення в дію Закону №1788 на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених законодавством, що діяло раніше, визначаються ст. 100 даного Закону.

За змістом вказаної норми особам, які мають, на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом. призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством. При цьому наявності атестації робочих місць не вимагається.

Особі, яка до і після 01.01.1992 р. працювали на роботах, передбачених Списками. пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону №1788.

Списки виробництв, робіт, професій, посад і показників зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. (Списки; №1, Список №2) затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 162 від 11.03.1994року, яка була чинна до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 16.01.2003 року "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових у мовах".

На підставі пункту 3 Порядку застосування Списків № 1 та №.2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при розрахунку стажу роботи, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці і соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, як діяли на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або по професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків.

Відповідно до Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт,професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи,що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956р.

Особи, яким виплачену пільгову пенсію працювали у відповідача до введення в дію Закону №1788 та у період, коли цей Закон вже набрав чинності, тому органами Пенсійною фонду пенсія призначена відповідно до статті 13 Закону №1788.

Статтею 62 Закону №1788-ХІІ визначено - основним документом, що підтверджує стаж роботи, с трудова книжка, а в разі відсутності її чи відповідних записів у ній наявність трудового стажу підтверджується в Порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ті. 20 "Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" затвердженою постановою KMУ від 12 серпня 1993 року за №637, встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

Відповідно до ч.2 ст. 101 Закону №1788 від 5 листопада 1991 року: підприємства та організації несуть матеріальну відповідальність за, шкоду заподіяну громадянам або державі внаслідок несвоєчасного оформлення або подання пенсійних документів, а також за видачу недостовірних документів, і відшкодовують її.

Відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Піро загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003р. підприємства та організації з коштів призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату; що покриває фактичні витрати на виплату і доставку-пенсій особам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України починаючи з дня набрання, чинності цим Законом у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100 відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття особами права на пенсію за віком на загальних підставах.

Відповідно до розділу 6. п. 6.4. Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.03р. розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами доходів органів Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України 1058, які надсилаються підприємствам. Також згідно до розділом 6 п.6.8 вищевказаної інструкції підприємствам щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійної фонду зазначену в повідомленій місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У зв'язку з несплатою суми боргу у відповідача утворилась заборгованість перед УПФУ щодо виплат та доставку пенсій колишнім працівникам підприємства, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на суму 367 731,50 грн.

Додаток 7 до пункту 6.4 "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затверджено постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 в разі його отримання та не оскарження - є нормативно-правовим актом в розумінні ст. 117 Конституції України.

Крім того розрахунок - є актом індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень, його відповідач не оскаржив, тому отримані розрахунки є обов'язковими для виконання, тобто сплати.

Стосовно "доплат" (в розрахунках УПФУ) за підсумками календарного року, необхідно зазначити, що суми, які утворилися внаслідок перерахунку пенси (доплата) нараховуються по причинам, що впродовж попередніх років у результаті планових перерахунків пенсій та інших перерахунків (по заяві пенсіонера, смерті, помилок програмного забезпечення та ін.) збільшились авансові нарахування, в зв'язку з цим сума УПФУ була скоригована на основі документа (додаток 7) за січень поточного року (колонка 14) які являються первинними документами, для підрахунку остаточної суми по відшкодуванню пільгових пенсій за Списком№1 за минулий рік, де вказано сума плати підприємства за попередній рік, що нарахована на основі фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-ІV.

Додаток 7 - є розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в частині пенсій, призначених відповідно до пункту "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (крім працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників.

Згідно графи 16 "Сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України за попередній рік" складається з умноження граф 14 "Загальна сума плати за попередній рік (грн.), гр. 12 х гр.13" та 15 "Частка плати даного підприємства (%) гр. 6 х100 (грн)".

Згідно примітки до графи 16 встановленою, що всі зазначена сума передбачена для звірки із сумою, сплаченою страхувальником за попередній рік (недоплачену суму за попередній рік необхідно сплатити одночасно із сплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.).

Інструкцією встановлений єдиний механізм відшкодування підприємствами витрат та виплату та доставку пільгових пенсій: шляхом здійснення щомісячних платежів на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та повідомлень про зміну розміру пенсії або наслання обставин, які впливають на суму відшкодування, які надсилаються органами Пенсійного фонду України у строки визначені Інструкцією.

Частиною 1 статті 71 КАС України встановлено що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу і обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Статтею 23 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються органами Пенсійного фонду та в судовому порядку.

Таким чином, адміністративний позовом управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 70-71, 86, 94, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська до Публічного акціонерного товариства «Дніпроважмаш» про стягнення заборгованості - задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Дніпроважмаш» (код ЄДРПОУ 00168076) на користь управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська заборгованість в сумі 367 731,50 грн. за серпень 2014 року на р/р 25609303013181, МФО 305482, Ощадбанк, утримувач управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Дніпропетровська.

Копію постанови направити сторонам по справі.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та в строки, встановленні статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст постанови викладений протягом п'яти днів.

Суддя Е.О. Юрков