ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
05 листопада 2014 року м. Київ К/9991/8187/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого Бившевої Л.І.,
суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в особі філії газопромислового управління «Полтавагазвидобування»
на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 листопада 2010 року
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2011 року
у справі № 2а-15181/10/2670
за позовом Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в особі філії газопромислового управління «Полтавагазвидобування»
до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції Полтавської області
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
В С Т А Н О В И Л А :
Дочірня компанія «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в особі філії газопромислового управління «Полтавагазвидобування» (далі -позивач) звернулась до суду з позовом до Полтавської міжрайонної державної податкової інспекції (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0001671501/0 від 19 квітня 2010 року, № 0001671501/1 від 09 липня 2010 року, № 0001671501/2 від 27 липня 2010 року, № 0001671501/3 від 06 жовтня 2010 року.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 листопада 2010 року у задоволені позову відмовлено.
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2011 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 листопада 2010 року залишено без змін.
В касаційній скарзі ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» в особі філії ГПУ «Полтавагазвидобування», посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 листопада 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2011 року і ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити повністю.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.
Полтавська МДПІ Полтавської області провела невиїзну документальну перевірку ГПУ «Полтавагазвидобування» з питань своєчасності сплати узгодженої суми податного зобов'язання по платі за надра загальнодержавного значення за ІІІ квартал 2008 року, за результатами якої був складений акт № 186/152-00153100 від 08 квітня 2010 року.
За висновками акта перевірки, позивачем були порушені вимоги підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», яке полягало у порушенні термінів сплати узгоджених податкових зобов'язань по рентній платі за природний газ та газовий конденсат, що видобувається в Україні, за 3 квартал 2008 року на загальну суму 664543,64 грн. (у тому числі: при видобуванні газового конденсату - в сумі 289600,00 грн., при видобуванні природного газу - в сумі 374943,64 грн.), які були сплачені 28 січня 2009 року у сумі 661249,29 грн. (з урахуванням наявної переплати у сумі 3301,35 грн.) згідно платіжного доручення № 896.
19 квітня 2010 року Полтавська МДПІ Полтавської області на підставі вказаного акта перевірки прийняла податкове повідомлення-рішення № 0001671501/0, яким згідно з підпунктом 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» за затримку на 70 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання за платежем: платежі за користування надрами загальнодержавного значення, в розмірі 661242,30 грн. застосувала до ГПУ «Полтавагазвидобування» штраф у розмірі 20% у сумі 132248,46 грн.
Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалось позивачем в адміністративному порядку, за наслідками якого його скарги були залишені без задоволення, а податковим органом були прийняті податкові повідомлення-рішення № 0001671501/1 від 09 липня 2010 року, № 0001671501/2 від 27 липня 2010 року, № 0001671501/3 від 06 жовтня 2010 року на аналогічні суми штрафних санкцій.
Суд першої інстанції, відмовляючи у задоволенні позовних вимог, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що рентні платежі за природний газ та газовий конденсат є за своєю правовою природою податковим зобов'язанням, а тому порушення установлених Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами на державними цільовими фондами» строків їх сплати тягне за собою застосування до підприємства штрафу в порядку підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 цього Закону.
Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.
Як вбачається з розрахунку штрафних санкцій до акту перевірки, причиною виникнення спору у даній справі стало питання стосовно юридичної природи рентної плати за природний газ та газовий конденсат у 3 кварталі 2008 року, що видобуваються в Україні, та порядку сплати цього платежу.
Згідно преамбули Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами на державними цільовими фондами» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
Статтею 1 Закону України «Про рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що рентні платежі за нафту, природний газ і газовий конденсат - це загальнодержавні обов'язкові платежі, які сплачуються з вартості обсягів нафти, природного газу і газового конденсату, видобутих у межах території України.
Відповідно до пункту 1.2 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами на державними цільовими фондами» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
За приписами статті 2 Закону України «Про систему оподаткування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Положеннями пункту 9 статті 14 Закону України «Про систему оподаткування» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) рентні платежі віднесено до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Системний аналіз наведених законодавчих норм дає підстави для висновку про те, що рентна плата за природний газ та газовий конденсат належить до загальнодержавних податків і зборів та сплачується у порядку, встановленому Законом.
За змістом підпункту 17.1.7 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами на державними цільовими фондами» (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у такому розмірі, зокрема: при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанцій, встановивши факт сплати позивачем самостійно узгодженого податкового зобов'язання з рентної плати за природний газ та газовий конденсат за 3 квартал 2008 року із затримкою на 70 календарних днів, дійшли вірного висновку про правомірність застосування до ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» в особі філії ГПУ «Полтавагазвидобування» штрафних санкцій згідно з оспорюваними податковими повідомленнями-рішеннями та обгрунтовано відмовили у задоволенні позову.
Доводи касаційної скарги вищевикладеного не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» в особі філії ГПУ «Полтавагазвидобування» підлягає залишенню без задоволення, а постанова Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 листопада 2010 року та ухвала Київського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2011 року підлягають залишенню без змін.
Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 2201, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Дочірньої компанії «Укргазвидобування» Національної акціонерної компанії «Нафтогаз України» в особі філії газопромислового управління «Полтавагазвидобування» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 листопада 2010 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 25 січня 2011 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий: ______ Л.І. Бившева
Судді: ______ А.М. Лосєв
______ Т.М. Шипуліна