ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 грудня 2014 року о 12 год. 10 хв.Справа № 808/6534/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Татаринова Д.В., при секретарі судового засідання Білоусі А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Бердянського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_1 про стягнення допомоги по безробіттю, отриманої незаконним шляхом,
за участю представників: від позивача - не прибув; від відповідача - не прибув, -
ВСТАНОВИВ:
06 жовтня 2014 року до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) надійшов адміністративний позов Бердянського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - позивач або Бердянський МЦЗ) до ОСОБА_1 (далі - відповідач або ОСОБА_1.), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача отриману шляхом обману допомогу по безробіттю у розмірі 2421,69 грн.
Позивач обґрунтовує позовні вимоги приписами Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02 березня 2000 року №1533-ІІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України №1533-ІІІ), Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХХІ від 01 березня 1991 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон України №803-ХХІ) та зазначає, що в результаті розслідування страхового випадку та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення встановлено, що відповідач під час перебування на обліку у центрі зайнятості та отримання матеріального забезпечення працював за трудовим договором. Отже, оскільки ОСОБА_1 приховала від служби зайнятості факт працевлаштування, відповідач незаконно отримала соціальні послуги та матеріальну допомогу у сумі 2421,69 грн. В добровільному порядку зазначену суму коштів відповідач не повернув, тому Бердянський МЦЗ звернувся до суду з даним позовом.
Представник позивача у судове засідання не з'явився. До суду 03 грудня 2014 року надане клопотання про розгляд справи без його участі та зазначено, що позов підтримує.
Представник відповідача у судове засідання вдруге не з'явився. Про місце, час та дату судового засідання повідомлений належним чином.
За приписами частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Таким чином, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представників сторін на підставі наявних в справі доказів.
Відповідно до статті 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суддя, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності та матеріали позовної заяви, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши обставини адміністративної справи, дослідивши інші наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
18 вересня 2013 року ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звернулася до Бердянського міського центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного, у якій зазначила, що не зареєстрована як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує, не має права на пенсію за віком в тому числі на пільгових умовах вислугою років, не укладала договору цивільно-правового характеру, як член селянського господарства не зареєстрована.
Із матеріалів справи вбачається, що відповідачу був наданий статус безробітного та призначено допомогу по безробіттю.
Посадовими особами позивача проведено перевірку обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, за результатами якої 21 серпня 2014 року складено Акт №146 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», копія якого наявна в матеріалах адміністративної справи.
Розслідуванням встановлено, що ОСОБА_1 з 18 вересня 2013 року зареєстрована як безробітна особа в Бердянському міському центрі зайнятості, з 19 березня 2014 року по 21 серпня 2014 року працює на підприємстві ОСББ «Фестивальний 27а,29а», що підтверджується наказом ОСББ «Фестивальний 27а,29а» №2 від 19 березня 2014 року про прийняття на роботу ОСОБА_1. на посаду прибиральника з окладом у 600,00 грн., копія якого міститься в матеріалах адміністративної справи.
Відповідно до довідки Бердянського міського центру зайнятості №1346, ОСОБА_1 нараховано та перераховано матеріальну допомогу у період безробіття з 19 березня 2014 року по 21 серпня 2014 року у розмірі 2421,69 грн.
Нарахування та виплата допомоги по безробіттю ОСОБА_1 підтверджується також наданими позивачем копіями відомостей виплат за видами забезпечень та платіжних доручень.
Відповідно до Протоколу №88 від 22 серпня 2014 року засідання комісії по розслідуванню страхових випадків, комісією вирішено рекомендувати директору Бердянського МЦЗ повернути до ФСЗДССУВБ зайво виплачені кошти з вини особи ОСОБА_1 та припинити її реєстрацію.
26 серпня 2014 року Бердянським міським центром зайнятості видано Наказ №358-о «Про заходи щодо здійснення перерахунку матеріального забезпечення безробітним», а саме про відшкодування ОСОБА_1 зайво виплачених коштів у сумі 2421,69 грн.
Позивачем на адресу ОСОБА_1 надсилалось повідомлення-претензія від 27.08.2014 №3199/07-04 про необхідність повернути незаконно виплачені кошти у сумі 2421,69 грн. 15 календарних днів від дня отримання цього повідомлення.
Проте, в добровільному порядку відповідачем сума заборгованості повернута не була.
Відповідно до довідки позивача від 28 листопада 2014 року №4164/07-07, у відповідача наявна заборгованість перед центром зайнятості у сумі 2421,69 грн.
Зважаючи на неповернення відповідачем у добровільному порядку вказаної суми заборгованості, позивач звернувся до суду.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
Згідно статті 2 Закону України №803-ХІІ безробітні - це громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів.
Згідно підпунктом «б» пункту 3 статті 1 Закону України №803-ХІІ в Україні до зайнятого населення належать громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю.
Відповідно до статті 7 Закону України №1533-ІІІ видами забезпечення є, зокрема, допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Відповідно до частини 2 статті 7 Закону України №1533-ІІІ одним із видів соціальних послуг за цим Законом та Законом України «Про зайнятість населення» є професійна підготовка або перепідготовка, підвищення кваліфікації у професійно-технічних та вищих навчальних закладах, у тому числі в навчальних закладах державної служби зайнятості, на підприємствах, в установах, організаціях.
Положенням пункту 2 статті 36 Закону України № 1533-ІІІ передбачено, що застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до частини 3 статті 36 Закону України № 1533-ІІІ сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Пунктом 6 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13 лютого 2009 року №60/62, Постановою правління Пенсійного фонду України від 13 лютого 2009 року №7-1 встановлено, у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. Якщо відомості про доходи є недостовірними з вини особи, центри зайнятості припиняють відповідні виплати, а суми здійснених виплат з дня їх призначення повертаються особою відповідно до пункту 7 цього Порядку.
У пункті 7 Порядку зазначено, що рішення про повернення коштів особою чи роботодавцем оформлюється наказом. Протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути незаконно виплачені кошти.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 під час перебування на обліку у Бердянському міському центрі зайнятості перебувала у трудових відносинах з підприємством ОСББ «Фестивальний 27а,29а», про що відповідач позивача не повідомив, отже ОСОБА_1 незаконно отримала соціальні послуги та матеріальну допомогу у сумі 2421,69 грн. у з 19 березня 2014 року по 21 серпня 2014 року.
Відповідно до Положення про Бердянський міський центр зайнятості, затвердженого та погодженого з Запорізьким обласним центром зайнятості 10 березня 2011 року, Бердянський міський центр зайнятості, зокрема, стягує в установленому порядку штрафні санкції з роботодавців та застрахованих осіб за порушення вимог законодавства у сфері зайнятості та загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Під час розгляду справи відповідач доказів сплати заборгованості не надав, проти позову не заперечив, доводи позивача не спростував.
На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Бердянського міського центру зайнятості - робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) суму коштів у розмірі 2421,69 грн. (дві тисячі чотириста двадцять одну гривню 69 копійку), яку перерахувати на р/р 37175301901011 ГУДКУ в Запорізькій області, МФО 813015, код ЄДРПОУ 20524099, одержувач Бердянський міський центр зайнятості.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини 1 статті 254 КАС України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами встановленими статтями 185-186 КАС України.
Суддя Д.В. Татаринов