печерський районний суд міста києва
Справа № 757/24830/14-ц
Категорія 58
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
(ЗАОЧНЕ)
26 листопада 2014 року Печерський районний суд м. Києва
в складі: головуючого судді - Мельник А. В.,
при секретарі - Борисенко А. В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_2, третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення грошових коштів,
В С Т А Н О В И В :
У серпні 2014 р. позивач Управління праці та соціального захисту населення Печерської в м. Києві державної адміністрації звернувся до суду з вимогою до відповідача ОСОБА_2 про стягнення з останньої суми коштів в розмірі 400, 00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначав, що, до управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації звернулась ОСОБА_2( далі- Відповідач) зі заявою від 07.07.2005 та необхідними документами для призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям ( дитина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1).
Державна допомога на дітей одиноким матерям (далі - Допомога) призначається та виплачується відповідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі-Закон) та до Порядку призначення i виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок № 1751).
Статтею 18-1 Закону визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновителі, якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або запис проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері дитини.
Відповідно до ст. 18-2 Закону допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності довідки державного органу реєстрації актів цивільного стану про підстави внесення до книги реєстрації народжень відомостей про батька дитини.
До заяв Відповідач надав всі необхідні документи передбачені пунктом 35 Порядку № 1751, в тому числі і довідку державного органу реєстрації актів цивільного стану про підставі внесення до книги реєстрації народжень відомостей про батька дитину.
Згідно наданих документів та відповідно до Закону та Порядку Управлінням було призначено Відповідачу відповідна Допомога.
При заповненні заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги (заяви про призначення допомоги одиноким матерям), Відповідач своїм підписом підтвердив, що у разі змін у складі сім'ї (укладення шлюбу, усиновлення дитини, тощо) у період призначення допомоги, зобов'язується повідомити Управління.
Статтею 22 Закону визначено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Відповідно до п. 46 Порядку № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
14 серпня 2012 Служба у стравах дітей Печерської районної в місті Києві державної адміністрації листом від 10 серпня 2012 № 165/ОГ повідомила Управління, що Відповідача позбавлено батьківських прав відносно свого неповнолітнього сина. Додатково, до листа було надано рішення Печерського районного суду міста Києва від 20 грудня 2011 № 2-3468/11 про позбавлення Відповідача батьківських прав та надано копію ухвали Апеляційного суду міста Києва від 21 березня 2012 № 22-4435/12 про відхилення апеляційної скарги Відповідача.
Відповідач не повідомив Управління про позбавлення батьківських прав, про даний факт стало відомо з листа Служби у справах дітей Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.
Відповідно до ст. 18-4 Закону Виплата Допомоги припиняється у разі позбавлення утримувача допомоги батьківських прав.
Таким чином, після позбавлення Відповідача батьківських прав 20 грудня 2011 (дата набрання рішення Апеляційного суду міста Києва законної сили), Відповідач відповідно ст. 18-2 Закону втратив право на Допомогу.
У зв'язку з не повідомленням Управління про позбавлення батьківських прав, у Відповідача виникла переплата Допомоги.
Згідно з п. 46 Порядку, виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Отже, переплата допомоги виникла починаючи з 01 січня 2012 (місяць, після місяця в якому рішення суду про позбавлення батьківських прав набрало законної сили) по 31 серпня 2012 (місяць в якому Управління дізналось про факт позбавлення батьківських прав).
Після отримання інформації про позбавлення Відповідача батьківських прав, Управління припинило нарахування даної допомоги Відповідачу та повідомило (розпорядження Управління від 14 серпня 2012) Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр).
Оскільки, Управління здійснює лише призначення даного виду допомоги, в межах визначення права особи на отримання такої допомоги, внесення відповідних даних про особу до автоматизованої електронної системи та складання відповідних списків-розпоряджень.
Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 25 квітня 2006 №147 «Про затвердження Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 07 червня 2006 р. №683/12557) та до п. 3.3. Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 27 січня 2007 № 65, одним із головних завдань Центру є здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.
Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 25 квітня 2006 №147 «Про затвердження Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 07 червня 2006 р. №683/12557) та до п. 4.7. Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 27 січня 2007 № 65, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат разом з районними управліннями праці та соціального захисту населення вживає заходів до попередження і погашення сум передплат соціальної допомоги, інших видів грошових виплат.
Листом від 29 березня 2013 № 05/642-08 Центр повідомив Управління про утримання переплати адресної матеріальної допомоги окремим категоріям населення (одиноким матерям) міста Києва з нагоди святкування Великодня у 2012 році, Дня Столиці та Дня Києва у 2012 році, відзначення Дня Конституції у 2012 році, та Дня незалежності у 2012 році з ОСОБА_2 в сумі 400 грн. 00 коп.
У свою чергу, листом від 10 квітня 2013 № 2935/і/16 Управління повідомило Відповідача про виникнення переплати та необхідність повернення незаконно отриманих державних коштів, але на час звернення позивача з позовною заявою до суду Відповідач кошти не повернув.
Під час розгляду справи представник позивача підтримав позов з викладених в ньому підстав.
Оскільки відповідач був повідомлений про день, час та місце розгляду справи належним чином у порядку статей 74, 76 ЦПК України, в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, заяв про розгляд справи у її відсутності до суду не надходило, а представник позивача не заперечував проти розгляду справи у відсутності відповідача в заочному порядку, суд, керуючись ч. 4 ст. 169, ч. 1 ст. 224 ЦПК України, розглянув справу заочно на підставі наявних у справі доказів.
Представник третьої особи Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази по справі у їх сукупності, приходить до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Судом встановлено, що звернулась ОСОБА_2( далі- Відповідач) зі заявою від 07.07.2005 та необхідними документами для призначення державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям ( дитина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1).
Державна допомога на дітей одиноким матерям (далі - Допомога) призначається та виплачується відповідно Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі-Закон) та до Порядку призначення i виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 № 1751 (далі - Порядок № 1751).
Статтею 18-1 Закону визначено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновителі, якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька або запис проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері дитини.
Відповідно до ст. 18-2 Закону допомога на дітей одиноким матерям призначається за наявності довідки державного органу реєстрації актів цивільного стану про підстави внесення до книги реєстрації народжень відомостей про батька дитини.
До заяв Відповідач надав всі необхідні документи передбачені пунктом 35 Порядку № 1751, в тому числі і довідку державного органу реєстрації актів цивільного стану про підставі внесення до книги реєстрації народжень відомостей про батька дитину.
Згідно наданих документів та відповідно до Закону та Порядку Управлінням було призначено Відповідачу відповідна Допомога.
При заповненні заяви про призначення усіх видів соціальної допомоги (заяви про призначення допомоги одиноким матерям), Відповідач своїм підписом підтвердив, що у разі змін у складі сім'ї (укладення шлюбу, усиновлення дитини, тощо) у період призначення допомоги, зобов'язується повідомити Управління.
Статтею 22 Закону визначено, що одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги.
Відповідно до п. 46 Порядку № 1751, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.
14 серпня 2012 Служба у стравах дітей Печерської районної в місті Києві державної адміністрації листом від 10 серпня 2012 № 165/ОГ повідомила Управління, що Відповідача позбавлено батьківських прав відносно свого неповнолітнього сина. Додатково, до листа було надано рішення Печерського районного суду міста Києва від 20 грудня 2011 № 2-3468/11 про позбавлення Відповідача батьківських прав та надано копію ухвали Апеляційного суду міста Києва від 21 березня 2012 № 22-4435/12 про відхилення апеляційної скарги Відповідача.
Відповідач не повідомив Управління про позбавлення батьківських прав, про даний факт стало відомо з листа Служби у справах дітей Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.
У відповідності до ст. 18-4 Закону Виплата Допомоги припиняється у разі позбавлення утримувача допомоги батьківських прав.
Таким чином, після позбавлення Відповідача батьківських прав 20 грудня 2011 (дата набрання рішення Апеляційного суду міста Києва законної сили), Відповідач відповідно ст. 18-2 Закону втратив право на Допомогу.
У зв'язку з не повідомленням Управління про позбавлення батьківських прав, у Відповідача виникла переплата Допомоги.
Згідно з п. 46 Порядку, виплата допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.
Отже, переплата допомоги виникла починаючи з 01 січня 2012 (місяць, після місяця в якому рішення суду про позбавлення батьківських прав набрало законної сили) по 31 серпня 2012 (місяць в якому Управління дізналось про факт позбавлення батьківських прав).
Після отримання інформації про позбавлення Відповідача батьківських прав, Управління припинило нарахування даної допомоги Відповідачу та повідомило (розпорядження Управління від 14 серпня 2012) Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - Центр).
Оскільки, Управління здійснює лише призначення даного виду допомоги, в межах визначення права особи на отримання такої допомоги, внесення відповідних даних про особу до автоматизованої електронної системи та складання відповідних списків-розпоряджень.
Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 25 квітня 2006 №147 «Про затвердження Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 07 червня 2006 р. №683/12557) та до п. 3.3. Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 27 січня 2007 № 65, одним із головних завдань Центру є здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування і виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.
Відповідно до наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 25 квітня 2006 №147 «Про затвердження Типового положення про центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України від 07 червня 2006 р. №683/12557) та до п. 4.7. Положення про Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 27 січня 2007 № 65, Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат разом з районними управліннями праці та соціального захисту населення вживає заходів до попередження і погашення сум передплат соціальної допомоги, інших видів грошових виплат.
Листом від 29 березня 2013 № 05/642-08 Центр повідомив Управління про утримання переплати адресної матеріальної допомоги окремим категоріям населення (одиноким матерям) міста Києва з нагоди святкування Великодня у 2012 році, Дня Столиці та Дня Києва у 2012 році, відзначення Дня Конституції у 2012 році, та Дня незалежності у 2012 році з ОСОБА_2 в сумі 400 грн. 00 коп.
У свою чергу, листом від 10 квітня 2013 № 2935/і/16 Управління повідомило Відповідача про виникнення переплати та необхідність повернення незаконно отриманих державних коштів, але на час звернення позивача з позовною заявою до суду Відповідач кошти не повернув.
Внаслідок не повернення незаконно отриманих державних коштів, заборгованість ОСОБА_2 перед Управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації.
Відповідно до ч. 1 ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Згідно з ч. 1 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Оскільки в судовому засіданні знайшла своє підтвердження та обставина, що відповідачем не повернуто позивачу суму незаконного отриманих коштів, позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача коштів в розмірі 400 грн. 00 коп. підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, оскільки суд задовольняє позов з відповідача на користь держави підлягають стягненню 243 грн. 60 коп. у відшкодування судових витрат.
На підставі ст. ст. 3, 4, 10, 11, 60, 88, 169, 209, 212-215, 224-226 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В :
Позов Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації до ОСОБА_4, третя особа Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про стягнення грошових коштів задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації (ЄДРПОУ 37451587) 400 грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь держави 243 грн. 60 коп. у відшкодування судових витрат.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив за письмовою заявою відповідача яка може бути подана протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Апеляційного суду м. Києва через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а особою яка була відсутня при проголошенні рішення протягом десяти днів з дня отримання копії рішення.
Головуючий