ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 грудня 2014 року № 813/2605/14
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мартинюка В.Я.
секретар судового засідання Шозда Г.В.
з участю позивача - ОСОБА_1,
представника:
від відповідача - Гордон Е.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м.Львові адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Головного управління Міндоходів у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 17.03.2014 року за №27/2100/НОМЕР_1.
Позивач вважає, що відповідачем безпідставно застосовано до нього штрафні санкції, передбачені Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», оскільки ОСОБА_3, на яку складено протокол про притягнення до адміністративної відповідальності за продаж неповнолітнім алкогольних напоїв, не являлась продавцем в магазині та не здійснювала реалізацію алкогольної продукції неповнолітнім. Також, зазначає позивач, перевірка була проведена з порушенням законодавства, зокрема, перевіряючими не було представлено ні службових посвідчень, ні направлень на перевірку, ні наказу на проведення перевірки суб'єкта підприємницької діяльності.
В судовому засіданні позивач позов підтримав з підстав викладених в позовній заяві, просить його задовольнити в повному обсязі.
Відповідач в письмових запереченнях проти позову зазначає, що згідно надісланих Личаківським РВ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області матеріалів встановлено, що в кіоску за адресою АДРЕСА_1, який належить позивачу, було здійснено реалізацію пива та слабоалкогольного напою неповнолітнім особам, а також без наявності ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями. Таким чином, контролюючим органом правомірно було прийнято рішення про застосування фінансових санкцій в порядку, передбаченому Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».
В судовому засіданні представник відповідача проти позову заперечив з підстав викладених у письмових запереченнях проти позову, зазначає, що рішення про застосування фінансових санкції прийняті правомірно, просить в задоволенні позову відмовити повністю.
Заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, суд даючи правову оцінку спірним правовідносинам виходив з наступного.
За результатами перевірки стану дотримання вимог законодавства під час провадження діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів у фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на підставі матеріалів Личаківського РВ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області від 23.10.2013 року, якими встановлено порушення вимог ч.11 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: здійснення роздрібної торгівлі слабоалкогольними напоями без наявності ліцензії та порушення п.2 ч.1 ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме: здійснено реалізацію алкогольних напоїв особі, яка не досягла 18 років, Головним управлінням Міндоходів у Львівській області прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 17.03.2014 року за №27/2100/НОМЕР_1, яким до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 застосовано фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. 00 коп. та 6800 грн. 00 коп.
Як передбачено ч.11 ст.15 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року за №481/95-BP (з наступними змінами та доповненнями), роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно з положень абзац.5 ч.3 ст.17 наведеного Закону, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 1700 гривень.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.15-3 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19.12.1995 року за №481/95-BP (з наступними змінами та доповненнями), забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років.
Як передбачено абзац.9 ч.2 ст.17 зазначеного Закону, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі порушення вимог статті 15-3 цього Закону - 6800 гривень.
Частиною 4 цієї ж статті передбачено, що рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органами доходів і зборів та/або органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.
Відповідно до п.5 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року за №790, підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є, зокрема, матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
Так, на адресу контролюючого органу надійшли письмові пояснення, відібрані 23.10.2013 року ДІМ Личаківського РВ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області ОСОБА_4 у неповнолітніх ОСОБА_5 та ОСОБА_6 згідно з яких такі придбали у магазині по АДРЕСА_1 пляшку пива «Старе місто», 0,5 літри та пляшку слабоалкогольного напою «Віскі-вишня», 0,33 літри; письмові рапорти ДІМ Личаківського РВ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області ОСОБА_4 від 23.10.2013 року про встановлення факту реалізації неповнолітнім особам пива та слабоалкогольних напоїв громадянкою ОСОБА_3 у магазині по АДРЕСА_1 та про відмову від дачі письмових пояснень з приводу порушення нею правил торгівлі спиртними напоями; протокол ЛВ №0220293 про адміністративне правопорушення за ч.2 ст.156 КУпАП від 23.10.2013 року, постанова адміністративної комісії Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 12.12.2013 року за №181, якою накладено на гр.ОСОБА_3 штраф у розмірі 1700 грн. за порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами.
Також в матеріалах справи наявна постанова Галицького районного суду м.Львова від 22.08.2014 року у справі №461/5106/14-а, якою визнано дії працівників Личаківського РВ ЛМУ ГУМВС України у Львівській області протиправними та скасовано протокол про адміністративне правопорушення №0220293 від 23.10.2013 року за ч.2 ст.156 КУпАП, складений щодо ОСОБА_3
Однак, в матеріалах справи наявна постанова адміністративної комісії Галицької районної адміністрації Львівської міської ради від 12.12.2013 року за №181, якою накладено на гр.ОСОБА_3 штраф у розмірі 1700 грн. за порушення правил торгівлі пивом, алкогольними, слабоалкогольними напоями і тютюновими виробами, яка також була підставою для прийняття спірного рішення.
Крім того, поясненнями ОСОБА_5 та ОСОБА_6, які були підставою для прийняття ос пореного рішення також підтверджуються обставини здійснення без ліцензії продажу алкогольних напоїв неповнолітньому.
Дані обставини також підтверджуються показаннями працівника правоохоронних органів ОСОБА_7
З врахуванням того, що відповідач, у відповідності до згаданого Порядку, приймає рішення не лише на підставі протоколу, який, в даному випадку, скасований Галицьким районним судом м.Львова, а й інших матеріалів, суд вважає правомірно застосованими штрафні санкції за продаж алкоголю неповнолітнім та без ліцензії.
Таким чином, позовні вимог позивача про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій є не обґрунтованими, а тому в задоволенні адміністративного позову належить відмовити.
Щодо судових витрат, то, у відповідності до вимог ст.94 КАС України та ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір», такі належить присудити з позивача.
Керуючись ст.ст. 21, 69, 70, 160-163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
1. В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1), що проживає за адресою АДРЕСА_2, в користь Державного бюджету України 1644 грн. 30 коп. (тисяча шістсот сорок чотири гривні тридцять копійок) судового збору.
3. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
4. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 грудня 2014 року.
Суддя В.Я.Мартинюк