Окрема ухвала № 41732189, 27.11.2014, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.11.2014
Номер справи
826/6303/14
Номер документу
41732189
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

О К Р Е М А У Х В А Л А

27 листопада 2014 року м. Київ № 826/6303/14

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі: головуючого судді Арсірія Р.О., розглянувши звіт на виконання ухвали суду державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Укрдержреєстру Корюк Т.В. від 27 листопада 2014 № 01-5/90332/14, по адміністративній справі

за позовом ОСОБА_2

до державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяни Василівни

про визнання рішення незаконним від 21.02.2014 № 11099549, зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач 12.05.2014 звернулася до Окружного адміністративного суду м. Києва із зазначеним позовом.

Постановою суду від 17.06.2014, яка набрала законної сили 16.09.2014, позов ОСОБА_2 задоволено, а саме, визнано незаконним та скасовано рішення державного реєстратора про відмову у внесенні запису про скасування державної реєстрації прав власності від 21.02.2014 за №11099549 винесене державним реєстратором прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяною Василівною.

Крім того, судом зобов'язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби України Корюк Тетяну Василівну подати у десятиденний строк з дня отримання копії рішення суду звіт про його виконання.

Також, у зв'язку із неподанням державним реєстратором звіту про виконання судового рішення та за наслідками розгляду заяви ОСОБА_2 від 24.10.2014, ухвалою суду від 20.11.2014 зобов'язано державного реєстратора прав на нерухоме майно Корюк Тетяну Василівну подати звіт у десятиденний строк з дня отримання копії ухвали, а також накладено на державного реєстратора прав Корюк Тетяну Василівну, відповідального за виконання постанови, штраф у розмірі 18 270,00 грн. Зазначена ухвала законної сили не набрала у зв'язку з її оскарженням.

27.11.2014 до канцелярії суду надійшов звіт № 01-5/90332/14 на виконання ухвали суду державного реєстратора речових прав на нерухоме майно Укрдержреєстру Корюк Т.В.

У вказаному звіті держреєстратор зауважує, що законодавством України у сфері державної реєстрації прав чітко визначені підстави для внесення до Державного реєстру прав записів про скасування рішення державного реєстратора. Відповідно до п. 411 Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, затвердженого постановою КМУ від 26.10.2011 № 1141, державний реєстратор вносить записи до Державного реєстру про скасування на підставі рішення суду рішення державного реєстратора про зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, про відмову у задоволенні заяви про відкликання заяви про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або про відмову в державній реєстрації прав та їх обтяжень. Внесення записів про скасування рішення державного реєстратора здійснюється державним реєстратором за заявою, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст.

В заяві про скасування, форма якої затверджена наказом Міністерства юстиції України від 17.04.2012 № 595/5 «Про впорядкування відносин, пов'язаних із державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» в блоці «Вид скасування» передбачено дві категорії : скасування запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. З огляду на викладене, відсутня технічна можливість проведення скасування рішення державного реєстратора у програмному забезпеченню «Державний реєстр прав: Реєстрація».

Таким чином відповідач повідомив суд, що виконувати рішення, що набрало законної сили він не буде.

Суд, дослідивши матеріали справи та наданого звіту, доходить до висновку про наступне.

Пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» та інших законодавчих актів України» (зі змінами, внесеними згідно із Законом України від 09.12.2011 № 4152-VI) передбачено, що з 01.01.2013 державна реєстрація прав на нерухоме майно здійснюється в порядку, визначеному цим Законом.

Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно визначені Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Абзацом 3 ч. 1 ст. 2 Закону встановлено, що Державний реєстр речових прав на нерухоме майно є єдиною державною інформаційною системою, що містить відомості про права на нерухоме майно, їх обтяження, а також про об'єкти та суб'єктів цих прав.

Порядок ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.10.2011 № 1141.

Отже, відповідно до абз.4 п. 411 Порядку, у результаті внесення записів про скасування рішення державного реєстратора у відповідному розділі Державного реєстру прав державний реєстратор робить відмітку про скасування відповідного рішення.

Порядок прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно затверджений наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 за № 3502/5.

Цей Порядок визначає процедуру прийняття і розгляду заяв щодо внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, перелік документів, необхідних для внесення записів про скасування державної реєстрації прав та скасування записів Державного реєстру прав, права та обов'язки суб'єктів, що є учасниками зазначеної процедури.

Для внесення записів про скасування державної реєстрації прав, скасування записів Державного реєстру прав заявник подає рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, що набрало законної сили, та копії документів, визначених у п.2.3 цього розділу, що передбачено п.2.6. Порядку.

Форма заяви про скасування затверджена п.1 наказу Міністерства юстиції України від 17.04.2012 за № 595/5 «Про впорядкування відносин, пов'язаних з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», діючого в редакції наказу Міністерства юстиції України № 1841/5 від 14.12.2012, і передбачає два види скасування - «скасування запису Державного реєстру речових прав на нерухоме майно» та «скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Із зазначеного вище та пояснень державного реєстратора вбачається, що технічне та нормативне забезпечення Державної реєстраційної служби України не надає можливості державним реєстратором речових прав на нерухоме майно здійснювати виконання судових рішень, прийнятих за результатами оскарження рішень державних реєстраторів.

Зазначене свідчить про те, що Міністерством юстиції не створено необхідних передумов для проведення певних реєстраційних дій на виконання судових рішень, що є порушенням конституційних принципів про обов'язковість виконання судових рішень.

Отже, норми наказу Міністерства юстиції України від 17.04.2012 за № 595/5 «Про впорядкування відносин, пов'язаних з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», норми постанови КМУ від 26.10.2011 за № 1141 «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, норми Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 за № 3502/5, разом із технічним забезпеченням Укрдержреєстру перешкоджають виконанню судового рішення про скасування рішення державного реєстратора.

Згідно п.1 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого КМУ від 02.07.2014 № 219, Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції.

Відповідно чч. 1-2 ст.166 КАС України суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Про вжиті заходи суд повідомляється не пізніше одного місяця після надходження окремої ухвали.

За таких обставин, суд вважає, що є достатньо підстав для вжиття заходів судового реагування, передбачених ст. 166 КАС України, та вважає за доцільне з урахуванням координації діяльності Укрдержреєстра через Міністра юстиції Кабінетом Міністрів України, довести до відому Міністра юстиції, про викладене у окремій ухвалі, для формування державної політики у сфері державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень та приведення вказаних норм у відповідність із технічним забезпеченням Укрдержреєстру.

Про зазначене в ухвалі також повідомити Міністра юстиції, з метою розроблення та забезпечення органів державної реєстрації прав відповідним програмним забезпеченням, сумісним з програмним забезпеченням Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, необхідним для внесення записів про судове скасування рішень державного реєстратора.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 156 -165 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Ухвалити окрему ухвалу про наявність порушення закону при ухваленні наказу Міністерства юстиції України від 17.04.2012 за № 595/5 «Про впорядкування відносин, пов'язаних з державною реєстрацією речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», та впровадження технічного забезпеченням Укрдержреєстру.

Про викладене в окремій ухвалі довести до відома Міністра юстиції України для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що перешкоджають виконанню рішення суду про скасування рішення державного реєстратора, а саме, приведення норм діючого законодавства про державну реєстрацію прав на нерухоме майно та їх обтяжень та технічного забезпеченням Укрдержреєстру у відповідність із норманами Конституції України. А у разі необхідності, порушення питання про внесення змін до Постанови КМУ від 26.10.2011 за № 1141 «Про затвердження Порядку ведення Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, норми Порядку прийняття і розгляду заяв про внесення змін до записів, внесення записів про скасування державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень та скасування записів Державного реєстру речових прав на нерухоме майно затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 12.12.2011 за № 3502/5 у необхідній частині.

Про виконання окремої ухвали повідомити суд не пізніше одного місяця після її надходження.

Ухвала набирає законної сили у порядку, встановленому в ст.254 КАС України та може бути оскаржена заінтересованими особами у порядку і строки, встановлені ст.ст.185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Р.О. Арсірій