ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 листопада 2014 р. Справа № 804/5477/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Рищенко А. Ю., при секретарі судового засідання -Тоноян А.К., за участю: представника позивача - представника відповідача - Онищук Т.В., Слободянюка Р.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська до Дніпропетровського обласного військового комісаріату про стягнення заборгованості у сумі 70328,07грн., -
ВСТАНОВИВ:
17.04.2014 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернулось Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська з позовом до Дніпропетровського обласного військового комісаріату про стягнення заборгованості у сумі 70328,07грн.
Ухвалою суду від 22.04.2014 року було відкрито провадження у справі та призначено справу до судового розгляду.
Свої позовні вимоги Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська обґрунтовує тим, що відповідач має заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», в частині пенсій, призначених відповідно до п.п. «а», «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період квітень - грудень 2013 року та січень - лютий 2014 року у загальному розмірі - 70328,07грн. Адже Дніпропетровський обласний військовий комісаріат зареєстрований в Управлінні Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Та згідно наказу командувача військ Південного оперативного командування «Про розформування 1288 фінансового відділення та 89 фінансової частини Південного оперативного командування» від 28.02.2005 року №121, військові частини, установи та організації, які були зараховані на фінансове забезпечення до 1288 фінансового відділення і не вели самостійної фінансово-господарської діяльності, в тому числі 227, 2390 військові представництва зараховано на фінансове забезпечення до Дніпропетровського обласного військового комісаріату.
Просить суд: стягнути з Дніпропетровського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ - 08353525) на користь Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська (код ЄДРПОУ - 21928605) заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за списками №№1, 2 за період квітень - грудень 2013 року, січень - лютий 2014 року в сумі 70328,07грн. (сімдесят тисяч триста двадцять вісім гривень сім копійок).
Представник позивача під час судового засідання підтримав заявлені позовні вимоги у повному обсязі та пояснив обставини справи таким чином як вони викладені вище.
Представник відповідача заперечував проти задоволення заявлених позовних вимог та зазначив, що такі є незаконними та необґрунтованими, задоволенню не підлягають. Так, відповідач не може відшкодувати витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за списком №2, виплачених громадянам ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які працювали у військовому представництві №2390. Адже Дніпропетровський обласний військовий комісаріат не є правонаступником військового представництва №2390, та останній не знаходиться на фінансовому забезпеченні відповідача. Крім того, щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками №№1, 2 за громадян ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, то архівних відомостей про їх роботу у військовому представництві (далі - ВП) Міністерства оборони України №227 у відповідача немає. Також Дніпропетровський обласний військовий комісаріат повідомив суд про те, що ВП №227 є самостійно діючим окремим військовим управлінням, яке підпорядковується Головному управлінню військових представництв Міністерства оборони України та веде свій архів. Згідно наказу №121 ВП №227 знаходиться на фінансовому забезпеченні у відповідача, проте ведення архівних даних про працівників військових представництв не входить у його компетенцію. На думку Дніпропетровського обласного військового комісаріату, для відшкодування витрат по спискам №№1, 2 позивач повинен звернутися до ВП №227. За твердженнями відповідача, управлінням Пенсійного фонду не було доведено того факту, що відповідач є правонаступником та архівотримачем ВП та того, що у відповідача перед позивачем існує спірна заборгованість.
Суд, заслухавши думки осіб, що брали участь у розгляді справи, вивчивши наявні у справі докази та оцінивши їх у сукупності, вважає необхідним задовольнити даний адміністративний позов повністю з наступних підстав.
Частиною 1 ст.67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.1 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами) платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Згідно ч.1 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами) страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі.
Частиною 6 ст.20 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами) визначено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом для страхувальників є календарний місяць.
Згідно ч.2 Прикінцевих положень вказаного Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами) підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці вносять до Пенсійного фонду оплату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які отримують пенсії на пільгових умовах за списками №1 та №2 до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Так, Дніпропетровський обласний військовий комісаріат перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська як платник внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до пп. "а", "б" - "з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами) на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, зокрема:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам;
в) трактористи-машиністи, безпосередньо зайняті у виробництві сільськогосподарської продукції в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - чоловіки після досягнення 55 років і при загальному стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 20 років на зазначеній роботі;
г) жінки, які працюють трактористами-машиністами, машиністами будівельних, шляхових і вантажно-розвантажувальних машин, змонтованих на базі тракторів і екскаваторів, - після досягнення 50 років і при загальному стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 15 років на зазначеній роботі;
д) жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
е) жінки, зайняті протягом повного сезону на вирощуванні, збиранні та післязбиральній обробці тютюну,- після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;
є) робітниці текстильного виробництва, зайняті на верстатах і машинах, - за списком виробництв і професій, затверджуваним у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років;
ж) жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали п'ятеро і більше дітей, - незалежно від віку і трудового стажу, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України;
з) водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв:
чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців;
жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років.
З матеріалів справи вбачається, що на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Бабушкінському районі м. Дніпропетровська перебувають пенсіонери - ОСОБА_7, ОСОБА_6, які отримують пенсії, призначені відповідно до п.п. «а», «б» - «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та за період квітень - грудень 2013 року останнім були нараховані пенсії за списком №2 у розмірі - 9645,06грн., 874,59грн., за період січень - лютий 2014 року у розмірі - 2264,44грн. Також на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Павлограді та Павлоградському районі Дніпропетровської області перебувають пенсіонери - ОСОБА_8, яка отримує пенсію за списком №1: донараховано за 2013 рік - 18597,84грн., нарахована за січень - лютий 2014 року - 3099,64грн., ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, які отримали пенсії за списком №2 у таких розмірах: відповідно донараховано за 2013 рік - 4400,92грн., 12694,48грн., 13524,12грн., всього на суму - 30619,52грн., нараховані суми за січень - лютий 2014 року у розмірах відповідно - 756,38грн., 2216,58грн., 2254,02грн., всього на суму - 7491,42грн.
Позивачем були надані суду відповідні підтверджуючі письмові докази, а саме: довідки про фактичне отримання пенсій за період квітень - грудень 2013 року, січень - лютий 2014 року вищевказаними пенсіонерами, а також копії трудових, довідки про перебування на обліку, довідки про атестацію робочих місць стосовно зазначених пенсіонерів.
Також ч.1 ст.2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції станом на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами) встановлено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами) визначено, що право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.
Відповідно до вимог п.6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами) розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.8 вищевказаної Інструкції передбачено, що у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї Інструкції для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства. Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
У разі ліквідації підприємства без правонаступників або визнання банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури розрахунки для відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, органу Пенсійного фонду України за місцезнаходженням такого підприємства не направляються.
Відповідно до наказу Командувача військ Південного оперативного командування від 28.02.2005 року №121 «Про розформування 1288 фінансового відділення та 89 фінансової частини Південного оперативного командування», з квітня 2005 року військові частини, установи та організації, які були зараховані на фінансове забезпечення до 1288 фінансового відділення і не вели самостійної фінансово-господарської діяльності були зараховані на фінансове забезпечення, зокрема, 227, 2390 військові представництва - до Дніпропетровського обласного військового комісаріату.
Крім того, у відповідності до п.п. 13, 14 Положення про військові комісаріати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року №1235 (чинний на момент виникнення спірних правовідносин та нарахування спірних сум), особовий склад військових комісаріатів, а також транспорт і матеріально-технічні засоби цих комісаріатів утримуються за рахунок кошторису Міноборони. Фінансове і матеріальне забезпечення заходів, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, які проводяться військовими комісаріатами, здійснюється за рахунок і в межах коштів державного бюджету, а також інших джерел не заборонених законодавством.
Отже, враховуючи, що відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за списками №№1, 2 підприємства та організації вносять до Пенсійного фонду з коштів, призначених на оплату праці, а військові представництва за №№227, 2390 згідно вищевказаного наказу віднесені до фінансового забезпечення відповідача, то суд приходить до висновку про те, що позивач правомірно проводив нарахування та розрахунок спірних сум.
За поясненнями представника відповідача на підставі відомостей (табеля, витяги з наказів та інші документи), які надавались ВП до фінансового органу, відповідачем проводилась виплата грошового забезпечення та заробітної плати. Тобто, даний факт не заперечується відповідачем.
Що стосується посилань відповідача на те, що він не є правонаступником чи архівотримачем ВП №№227, 2390, то суд вважає, що даний факт не звільняє Дніпропетровський обласний військовий комісаріат від обов'язку щодо сплати відповідних сум відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за списками №№1, 2, з урахуванням вищевказаного наказу та перебування таких на фінансовому забезпеченні відповідача. Тим більше, що в ході судового розгляду справи відповідачем не було доведено зворотного та йому надсилались відповідні розрахунки.
Тому, з огляду на вищевикладене, загальна сума заборгованості Дніпропетровського обласного військового комісаріату становить 70328,07грн., яка залишається несплаченою. Тому, суд, враховуючи, що на час розгляду справи сума заборгованості відповідачем не сплачена в добровільному порядку, відповідних доказів сплати під час судового розгляду справи не надано, дійшов висновку, що даний адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.10, 12, 60, 86, 160, 161, 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська до Дніпропетровського обласного військового комісаріату про стягнення заборгованості у сумі 70328,07грн. - задовольнити повністю.
Стягнути з Дніпропетровського обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ - 08353525) на користь Управління Пенсійного фонду України в Красногвардійському районі м. Дніпропетровська (код ЄДРПОУ - 21928605) заборгованість з відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за списками №№1, 2 за період квітень - грудень 2013 року, січень - лютий 2014 року у загальній сумі - 70328,07грн. (сімдесят тисяч триста двадцять вісім гривень сім копійок).
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги через Дніпропетровський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі відкладення виготовлення постанови в повному обсязі, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкт владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови.
Повний текст постанови складений 08.11.2014 року.
Суддя А.Ю. Рищенко