ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2014 року Справа № 813/6930/14 Львівський окружний адміністративний суд в складі:
Головуючого - судді Мричко Н.І.
за участю секретаря судового засідання Щура В.Р.
представника позивача Крупенка Н.В.,
представників відповідача Середяка Б.В., Шпака В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кен-Пак Яворів» до Городоцької об'єднаної Управління Державної казначейської служби України у Яворівському районі Львівської області державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області, Управління Державної казначейської служби України у Яворівському районі Львівської області про стягнення пені, -
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Кен-Пак Яворів» (надалі - ТзОВ «Кен-Пак Яворів) звернулося до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області (надалі - Городоцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області), Управління Державної казначейської служби України у Яворівському районі Львівської області, в якому згідно з уточненими позовними вимогами від 18.11.2014 року просить стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Кен-Пак Яворів» пеню, у розмірі 29237,83 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на невиконання відповідачем свого обов'язку, встановленого вимогами пунктів 200.12, 200.13 статті 200 Податкового кодексу України, чим порушило право позивача на своєчасне отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Враховуючи те, що відповідачем порушені строки відшкодування суми податку, просить у відповідності до пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України стягнути пеню, нарахованої на суму заборгованості.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, пояснення надав аналогічні до викладеного у позовній заяві. Просив позов з урахуванням уточнень до такого задовольнити повністю.
Представники відповідача - Городоцької ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області в судовому засіданні позовні вимоги заперечили, вказали, що станом на дату звернення позивача з вказаним позовом не визначений порядок нарахування пені на суму простроченого бюджетного відшкодування та механізм її виплати платнику податку, окрім цього вказали на відсутність коштів у Державному бюджеті. За наведених обставин просили у задоволенні позову з урахуванням уточнень до такого відмовити повністю.
Відповідач - Управління Державної казначейської служби України у Яворівському районі Львівської області явки уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив повторно.
Заслухавши доводи представника позивача, заперечення представників відповідача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про під ставність позовних вимог з огляду на наступне.
17.07.2014 року ТзОВ «Кен-Пак Яворів» подав до Яворівського відділення Городоцької ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2014 року разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в сумі 647748,00 грн (а.с.6-18).
15.08.2014 року ТзОВ «Кен-Пак Яворів» подав до Яворівського відділення Городоцької ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2014 року разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в сумі 910750,00 грн (а.с.19-30).
На виконання п.200.11 ст.200 Податкового кодексу України Яворівським відділенням Городоцької ОДПІ для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування проведені документальні позапланові виїзні перевірки ТзОВ «Кен-Пак Яворів».
Так, у період з 20.08.2014 року по 22.08.2014 року проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування ТзОВ «Кен-Пак Яворів» бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленої до відшкодування на розрахунковий рахунок за червень 2014 року. Згідно з висновком перевірки, такою не встановлено порушень при відображенні ТзОВ «Кен-Пак Яворів» у декларації за червень 2014 року бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 647748,00 грн. За наслідками проведеної перевірки складена Довідка від 29.08.2014 року № 1163/15-0/35413712 (а.с.31-40).
У період з 08.09.2014 року по 09.09.2014 року проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування ТзОВ «Кен-Пак Яворів» бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленої до відшкодування на розрахунковий рахунок за липень 2014 року. Згідно з висновком перевірки, такою не встановлено порушень при відображенні ТзОВ «Кен-Пак Яворів» у декларації за липень 2014 року бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 910750,00 грн. За наслідками проведеної перевірки складена Довідка від 16.09.2014 року № 1349/15-0/35413712 (а.с.41-50).
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано статтею 200 Податкового кодексу України.
Відповідно до пунктів 200.7 та 200.10 ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Згідно з пунктом 200.11 Податкового кодексу України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
У відповідності до пунктів 200.12 та 200.13 статті 200 Податкового кодексу України орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Судом встановлено, що відповідач у справі, за результатами перевірки визнав право позивача на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень, липень 2014 року, та підтвердив достовірність розрахунку заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість за червень 2014 року -647748,00 грн, та за липень 2014 року - 910750,00 грн.
Разом з тим, Городоцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області, у визначений п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України, п'ятиденний строк після закінчення перевірки, не подала до органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. Наведені обставини не заперечувались представниками сторін.
В ході розгляду справи по суті, представник позивача вказав суду на те, що 29.10.2014 року на поточний рахунок ТзОВ «Кен-Пак Яворів» перераховано суму бюджетного відшкодування, а саме: 647748,00 грн,- згідно з декларацією за червень 2014 року та 910750,00 грн,- згідно з декларацією за липень 2014 року. На підтвердження вказаних обставин представник позивача надав копії банківських виписок (а.с.75).
При вирішенні такого спору, суд виходив з наступного.
У разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 Податкового кодексу України вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом державної податкової служби за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.
Згідно з пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з податку на додану вартість, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
Суд встановив, що ТзОВ «Кен-Пак Яворів» вчинило всі необхідні дії, передбачені Податковим кодексом України щодо отримання бюджетного відшкодування за червень та липень 2014 року, а відповідач у справі - Городоцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області, не відшкодував зазначену суму податку на додану вартість у строки, встановлені п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України.
При визначенні суми пені, суд виходив з наступного.
У відповідності до Постанови Правління Національного банку України від 15.07.2014 року № 417 «Про регулювання грошово-кредитного ринку», встановлено облікову ставку в розмірі 12,5%.
Як вбачається з матеріалів справи, датою виникнення права у ТзОВ «Кен-Пак Яворів» на бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за червень 2014 року є - 04.09.2014 року (закінчення п'ятиденного строку після закінчення перевірки), фактичне перерахування коштів відбулось - 29.10.2014 року. Отже, кількість протермінованих днів становить - 55 днів. Отже, сума пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування за червень місяць 2014 року складає 14640,88 грн. (647748,00грн (сума, заявлена до відшкодування)*12,5%*120*/365днів*55 днів=14640,88 грн).
Датою виникнення права у ТзОВ «Кен-Пак Яворів» на бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за липень 2014 року є - 20.09.2014 року (закінчення п'ятиденного строку після закінчення перевірки), фактичне перерахування коштів відбулось - 29.10.2014 року. Отже, кількість протермінованих днів становить - 39 днів. Отже, сума пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування за липень місяць 2014 року складає 14596,95 грн. (910750,00 грн (сума, заявлена до відшкодування) *12,5%*120*/365днів*39днів=14596,95 грн).
За наведених вище обставин, суд вважає, що ТзОВ «Кен-Пак Яворів» набуло право на нарахування пені в порядку, встановленому п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України.
Отже, позовна вимога про стягнення пені в сумі 29237,83 грн підлягає до задоволення.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України понесені позивачем судові витрати (судовий збір) відшкодовуються йому за рахунок Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 4, 7-11, 14, 69-71, 72, 86, 87, 94, 159, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кен-Пак Яворів» пеню в розмірі 29237 (двадцять дев'ять тисяч двісті тридцять сім) грн 83 коп по заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кен-Пак Яворів» сплачену суму судового збору в розмірі 487 (чотириста вісімдесят сім) грн 20 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі у відповідності до ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 25.11.2014 року.
Суддя Мричко Н.І.