ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2014 р. Справа № 804/16534/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Барановського Р.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративний позов Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Новомосковськтеплоенерго" про надання дозволу на погашення податкового боргу , -
ВСТАНОВИВ:
Новомосковська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області (далі-Новомосковська ОДПІ, податковий орган, позивач) звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Комунального підприємства "Новомосковськтеплоенерго", у якому просить надати дозвіл Новомосковській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Міндоходів у Дніпропетровській області на погашення суми податкового боргу Комунального підприємства "Новомосковськтеплоенерго" в розмірі 320 951, 94 грн. за рахунок майна платника податків, що перебуває в податковій заставі.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач має податковий борг по податку на додану вартість в розмірі 320 951, 94 грн. В добровільному порядку суму податкового боргу відповідач не сплачує, що стало підставою для звернення податкового органу до суду з даним позовом, у якому він просить, на підставі п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України, надати дозвіл на погашення податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі.
Відповідачем заперечень на позовну заяву та доказів сплати податкової заборгованості до суду не надано.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Комунальне підприємство "Новомосковськтеплоенерго" (код ЄДРПОУ 03342190) (далі - КП "Новомосковськтеплоенерго", підприємство, відповідач) зареєстроване як юридична особа від 12.12.2012 року, що утворилась внаслідок перетворення,що підтверджується Витягом із Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Підприємство перебуває на податковому обліку у Новомосковській ОДПІ.
Частиною 1 ст. 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Відповідно до пункту 14.1.175 статті 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Станом на 30.09.2014р. за обліковими даними Новомосковської ОДПІ відповідач має податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість у загальній сумі 320 951, 94 грн. (в т.ч. недоїмка - 290 287, 32 грн. та пеня - 30 664, 62 грн.), що виник внаслідок несплати у встановлені чинним законодавством строки суми самостійно задекларованих відповідачем грошових зобов'язань.
Відповідачем було самостійно подано до Новомосковської ОДПІ податкові декларації з податку на додану вартість, в тому числі декларацію №9039870259 від 14.07.2014р. на суму -50 719, 00грн. та декларацію №9047948116 від 19.08.2014р. на суму 116 639, 00 грн.
Згідно рішення Новомосковської ОДПІ «Про розстрочення грошових зобов'язань», КП «Новомосковськтеплоенерго» було укладено з податковим органом договір № 6-6 від 28.03.2014р. щодо про розстрочення грошових зобов'язань по податковій декларації № 9007903252 від 02.03.2014р., відповідно якого, позивач надає платнику розстрочення сплати грошових зобов'язаннь на загальну суму 368 788, 00 грн. під проценти строком з 28.03.2014р. по 10.12.2014р.
10.07.2014р. Новомосковською ОДПІ була нарахована по особовому рахунку платника податків КП "Новомосковськтеплоенерго" у відповідності до вищезазначеного договору сума податкового зобов'язання у розмірі 40 976, 44 грн.:
11.08.2014р. нарахована відповідно вищезазначеного договору сума податкового зобов'язання у розмірі 40 976, 44 грн.
10.09.2014р. нарахована по особовому рахунку платника податків відповідно вищезазначеного договору сума податкового зобов'язання у розмірі 40 976, 44 грн.
Згідно пп. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого і рошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня, при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків - від першою робочого дня, наступного за останнім днем граничного строк) сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом.
У зв'язку з несвоєчасною сплатою узгодженого податкового зобов'язання, на суму податкового боргу нарахувалася пеня в загальному розмірі 30 664, 62 грн., а саме:
- 04.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9073804165 від 18.11.2013р. в сумі 305, 30 грн.;
- 04.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9065029686 від 16.10.2013р. в сумі 1910, 34 грн.;
-04.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9075188081 від 21.11.2013р. в сумі 58, 21 грн.;
-04.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9075188285 від 21.1 1.2013р. в сумі 139, 92 грн.;
-04.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9075188495 від 21.11.2013р. в сумі 35, 75 грн.;
-04.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9075188507 від 21.1 1.2013р. в сумі 359, 04 грн.;
-04.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9075188549 від 21.1 1.2013р. в сумі 166, 58 грн.;
-04.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9075188081 від 21.11.2013р. в сумі 1, 75 грн.;
-04.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за на декл.№9075 1 88285 віл 21.11.2013);
04.07.2014- 1.05 (нараховано па борг мин.р.(пн. 129.1.1 ст.129 ПКУ) на декларацією №9075188495 від 21.11.2013р. в сумі4,20 грн.;
-04.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9075188507 від 21.1 1.2013р. в сумі 1,05 грн.;
-04.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9075188549 від 21.1 1.2013р. в сумі 10, 77 грн.;
-10.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9073804165 від 18.11.2013р. в сумі 4, 97 грн.;
-16.07.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9073804165 від 18.11.2013р. в сумі 206, 14 грн.;
-31.07.2014 відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9073804165 від 18.11.2013р. в сумі 352, 93 грн.;
-06.08.2014р. відповідачу нараховано проценти за користування розстроченням податкового зобов'язання в сумі 19 853, 93 грн.;
-06.08.2014р. відповідачу нараховано за рішенням про розстрочення податкового боргу №6-б від 28.03.2014р. у відповідності до ст. 100 ПК - 226, 44 грн.;
-08.09.2014р. відповідачу нараховано проценти за користування розстроченням податкового зобов'язання в сумі 4448, 68 грн.;
-08.09.2014р. відповідачу нараховано за рішенням про розстрочення податкового боргу №6-б від 28.03.2014р. у відповідності до ст. 100 ПК - 1,24 грн.;
-08.09.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9023789847 від 28.01.2014р. в сумі 376, 31 грн.;
-10.09.2014р. відповідачу нараховано борг у відповідності до пп.129.1.1 ст.129 ПК за декларацією №9023789847 від 28.04.2014р. в сумі 1705, 86 грн.
Новомосковською ОДПІ на підставі п.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» були вручені відповідачу першу та другу податкову вимогу від 12.11.2004р. №1/482 та від 20.12.2004р. №2/564, які були отримані відповідачем, але не виконанні у встановлений Законом строк.
Відповідно до пп. 8.2.2 п. 8.2 ст. 8 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» право податкової застави поширюється на будь-які види активів платника податків, які перебували в йото власності (повному господарському віданні) у день виникнення такого права, а також на будь-які інші активи, на які платник податків набуде прав власності у майбутньому, до моменту погашення його податкових зобов'язань або податкового боргу.
Відповідно до п.п. 14.1.39. п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України визначено, що грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності, а згідно п.п. 14.1.175 вказаної статті податковий борг - це сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Відповідно до п. п. 16.1.4. п. 16.1. ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 87.2. ст. 87 Податкового кодексу України встановлено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Згідно п.89.3 ст. 89 Податкового кодексу України, майно, на яке поширюється право податкової застави, оформлюється актом опису. До акта опису включається ліквідне майно, яке можливо використати як джерело погашення податкового боргу. Опис майна у податкову заставу здійснюється на підставі рішення керівника контролюючого органу, яке пред'являється платнику податків, що має податковий борг. Акт опису майна, на яке поширюється право податкової застави, складається податковим керуючим у порядку та за формою, що затверджені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику.
До набрання чинності Податкового кодексу України вказані правовідносини регулювались ЗУ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Згідно витягу з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 25.11.2009 року № 25447796 здійснено запис про продовження строку обтяження майна, що перебуває у податкові заставі терміном на 5 років, до 25.11.2014 року.
26.06.2013 року Новомосковською міською радою, тридцять шостою сесією Шостого скликання, було прийнято рішення "Про надання дозволу на відчуження комунального майна, що перебуває на балансі КП "Новомосковськтеплоенерго" для його реалізації з метою погашення податкового боргу", яким затверджено перелік майна на яке надається дозвіл на його реалізацію.
Таким чином, оскільки за відповідачем рахується узгоджена суму податкового зобов'язання з податку на додану вартість в розмірі 320 951, 94 грн., яка добровільно не погашається, податковий орган звернувся до суду з позовом про надання дозволу на погашення податкового боргу за рахунок майна, що перебуває в податковій заставі.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Пунктом 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України передбачено, що стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини. Контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу. Рішення контролюючого органу підписується його керівником та скріплюється гербовою печаткою контролюючого органу. Перелік відомостей, які зазначаються у такому рішенні, встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
При цьому слід зазначити, що ст. 95 Податкового кодексу України встановлює черговість вжиття податковим органом заходів щодо погашення податкового боргу: спочатку приймаються заходи зі стягнення коштів платника податків, які перебувають у його власності у судовому порядку, та лише у разі їх недостатності, погашення податкового боргу здійснюється, згідно рішення суду, за рахунок майна платника, що перебуває у податковій заставі. Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, які його обслуговують, здійснюється за рішенням суду, яке направляється для виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Отже, заходи щодо погашення податкового боргу шляхом продажу майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі, можуть здійснюватися податковим органом у разі недостатності коштів такого платника податків.
Таким чином, суд вважає, що зверненню контролюючого органу до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі передує звернення такого органу до суду щодо стягнення коштів, які перебувають у власності платника (рахунків платника та за рахунок готівки).
Позивачем не надано доказів здійснення податковим органом заходів за платника податків і на користь держави щодо погашення податкового боргу відповідача шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності та доказів недостатності коштів у відповідача, які перебувають у його власності, для погашення податкового боргу, що є обов'язковими підставами для звернення до суду для надання дозволу на погашення податкового богу за рахунок майна, яке перебуває у податковій заставі.
При цьому представником позивача було зазначено, що податковим органом не вживалося заходів щодо стягнення грошових коштів відповідача з рахунків, відкритих в у банках та не подавались позови про стягнення податкового боргу.
Також в судовому засіданні судом було встановлено, що податковим органом не вживалося заходів щодо звернення стягнення на готівкові кошти відповідача.
Отже звернення з даною позовною заявою є передчасним.
Аналогічна позиція викладена Вищим адміністративним судом України у своїх рішеннях від 11.12.2013 року по справах № К/800/20309/13 та 21.01.2014 року № К/800/18426/13.
З урахуванням вищевикладених обставин, суд дійшов висновку, що відповідний порядок процедури стягнення податкового боргу податковим органом дотриманий не був, у зв'язку з чим звернення до суду з вимогою про надання дозволу на погашення податкового богу за рахунок майна платника податків, що перебуває в у податковій заставі, є передчасним.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
З огляду на викладене, заявлені Новомосковською ОДПІ позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Копію постанови направити сторонам по справі.
Постанова підлягає негайному виконанню відповідно до ч.6 ст.183-2 та ч.1 ст. 256 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі. Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Суддя Р.А. Барановський