Ухвала суду № 41672767, 01.12.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2014
Номер справи
2а-3596/12/1370
Номер документу
41672767
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2014 р. Справа № 138042/12/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі :

головуючого судді: Ліщинського А.М.,

суддів: Довгої О.І., Запотічного І.І.

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу Приватного підприємства «Омега Захід» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 липня 2012 року у справі за позовом Приватного підприємства «Омега Захід» до Державної податкової інспекції у Миколаївськомуу районі Львівської області про визнання дій протиправними та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И Л А:

25.04.2012 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання дій протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №0006521511 від 13.12.2011 року та №0000461511 від 20.02.2012 року.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що нарахування їм податкового зобов'язання є безпідставним, оскільки позивачем зміни до договору оренди не вносилися, а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення підлягають скасуванню.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 06 липня 2012 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Позивач постанову оскаржив, не погодившись із зазначеним судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, зазначивши, що оскаржувана постанова винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права та є незаконною, просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нову, якою задовольнити позовні вимоги.

В апеляційній скарзі покликається на те, що п.36 договору оренди сторони передбачили, що зміна розміру орендної плати здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою, навіть у випадку, коли розмір орендної плати міг би змінюватись на підставі пізніше прийнятих законодавчих актів. Отже, запропонована в рішенні Господарського суду Львівської області зміна розміру орендної плати може стосуватися укладеного між ними договору оренди земельної ділянки від 10.10.2005 року виключно з моменту підписання сторонами змін до нього у вигляді додатку та державної реєстрації останнього у порядку, який передбачено для самого договору (ст.654 ЦК України).

Особи які беруть участь у справі, в судове засідання на виклик суду не з'явилися, хоча належним чином були повідомлені про місце та час розгляду справи, що не перешкоджає розгляду справи в їх відсутності згідно з п.2 ч.1 ст. 197 КАС України.

Судова колегія заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши підстави апеляційної скарги, вважає за необхідне її відхилити з наступних підстав.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог позивача, суд першої інстанції виходив з того, оскільки Рішенням Господарського суду Львівської області від 27.01.2011 у справі № 27/148 задоволено позов Миколаївської міської ради до ПП «Омега Захід» про внесення змін в договір оренди земельної ділянки щодо зміни розміру орендної плати з 3153,14 грн. в рік на 70054,58 грн. в рік, то розмір орендної плати за земельну ділянку орендовану позивачем з 07.02.2011 року становить 70054,58 грн. в рік. Позивачем не надано жодних доказів на підтвердження протиправності саме дій відповідача (порушення встановленого порядку прийняття скарг та строків їх розгляду, скерування рішення податкового органу тощо), які б свідчили про порушення охоронюваних прав та інтересів позивача, а тому така позовна вимога не підлягає задоволенню.

Розглядаючи спір, судова колегія вважає, що місцевий суд повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Згідно ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, добросовісно.

Частиною 1 ст. 195 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги.

Правильність вирішення справи відповідно до вимог ст.13 КАС України забезпечується системою: апеляційною та касаційною. Можливість апеляційного та касаційного оскарження судових рішень є принципом адміністративного судочинства, що спрямований на забезпечення прав осудності (законності та обґрунтованості) судових рішень.

Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, що ДПІ у Миколаївському районі Львівської області проведено камеральну перевірку податкової декларації позивача з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності, про що 01.12.2011 року складено акт №684/150/23964568 (а.с.10-11).

На підставі складеного за результатами перевірки Акта, відповідачем 13.12.2011 р. прийнято податкове повідомлення-рішення №0006521511 про збільшення позивачеві грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в сумі 49488,09 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 12372,02 грн. (а.с.9).

За результатами адміністративного оскарження, позивачем на підставі рішення Державної податкової служби у Львівській області від 20.02.2012р. №1837/10/10-2005/163 «Про результати розгляду первинної скарги»(а.с.12-15) прийнято 20.02.2012 року податкове повідомлення-рішення №0000461511 про збільшення позивачеві грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб в сумі 48981,35 грн. та застосовано штрафну (фінансову) санкцію в сумі 6533,14 грн. (а.с.16).

Підставою прийняття вказаних податкових повідомлень-рішень є встановлене перевіркою заниження позивачем орендної плати, оскільки в укладений позивачем договір оренди внесено зміни.

В відповідно до укладення позивачем 10.10.2005 року з Миколаївською міською радою Львівської області договору оренди земельної ділянки, відповідно до п.2 якого позивач отримав в оренду земельну ділянку загальною площею 1,084 га. (а.с.21-24).

Згідно п.9 вказаного договору, орендна плата вноситься позивачем у грошовій формі на рівні ставки земельного податку (тобто 3153,14 грн. в рік без врахування ПДВ).

Позивачем 25.01.2011 року до Державної податкової інспекції у Миколаївському районі Львівської області за вх. №771/10 (а.с.40) подано податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності із зазначенням розміру орендної плати на 2011 рік згідно з договором оренди в сумі 3153,14 грн. (січень-грудень по 262,78 грн.).

Рішенням Господарського суду Львівської області від 27.01.2011 у справі № 27/148 (а.с.34-35)задоволено позов Миколаївської міської ради до ПП „Омега Захід" про внесення змін в договір оренди земельної ділянки щодо зміни розміру орендної плати з 3153,14 грн. в рік на 70054,58 грн. в рік. Дане рішення вступило в законну силу 07.02.2011 року, про що зазначено у наказі про примусове виконання від 15.02.2011р. (а.с.36).

Згідно з п.1.1 ст.1 Податкового кодексу України (далі ПК України), відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.

Відповідно п. 60.1.3 ст. 60 ПК України податкове повідомлення-рішення або податкова вимога вважаються відкликаними, якщо контролюючий орган зменшує нараховану суму грошового зобов'язання раніше прийнятого податкового повідомлення-рішення або суму податкового боргу, визначену в податковій вимозі.

Колегія суддів зазначає, оскільки рішенням Державної податкової служби у Львівській області від 20.02.2012р. №1837/10/10-2005/163 «Про результати розгляду первинної скарги» від 20.02.2012р. (а.с.15) скасовано податкове повідомлення-рішення №0006521511 в частині 506,74 грн. основного платежу та 6533,14 грн. штрафної (фінансової) санкції та зобов'язано відповідача направити позивачеві податкове-повідомлення рішення відповідно до вимог чинного законодавства, податкове повідомлення-рішення №0006521511 відповідно до п. 60.1.3 ст. 60 ПК України вважається відкликаним, відтак вимога про його скасування задоволенню не підлягає.

Співвідношення податкового законодавства з іншими законодавчими актами визначено ст. 5 ПК України, відповідно до якої:

- поняття, правила та положення, установлені цим Кодексом та законами з питань митної справи, застосовуються виключно для регулювання відносин, передбачених статтею 1 цього Кодексу;

- у разі якщо поняття, терміни, правила та положення інших актів суперечать поняттям, термінам, правилам та положенням цього Кодексу, для регулювання відносин оподаткування застосовуються поняття, терміни, правила та положення цього Кодексу;

- інші терміни, що застосовуються у цьому Кодексі і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.

Відповідно до підпункту 14.1.147 п.14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - це загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з підпунктом 14.1.136 п.14.1. ст.14 ПК України орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. При цьому вказано, що далі у розділі XIII слова «орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності» визначаються як «орендна плата».

Справляння плати за землю здійснюється відповідно до положень розділу XIII ПКУ.

Пунктом 288.1 статті 288 ПК України визначено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Відповідно до пункту 288.2 статті 288 ПК України платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.

Статтею 271 ПКУ визначено, що базою оподаткування плати за землю є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого розділом XIII ПК України.

Відносини пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним Кодексом України, Цивільним Кодексом України, Законом України «Про оренду землі» (із змінами та доповненнями, далі - Закон № 161), іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди.

Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (стаття 13 Закону № 161).

Істотні умови договору оренди землі визначені статтею 15 Закону № 161,однією з яких є орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.

Порядок зміни орендної плати встановлено статтею 23 Закону № 161, відповідно до якої за згодою сторін орендна плата переглядається за земельні ділянки, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб.

Пунктом 9 типового договору оренди землі встановлено, що розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності вноситься у грошовій формі та зазначається у відсотках нормативно грошової оцінки земельної ділянки.

Розмір орендної плати за землю переглядається у разі зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством, погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами, в інших випадках передбачених законом (пункт 13 Типового договору оренди).

Відповідно до ч. 3 ст. 653 Цивільного кодексу України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Згідно договору оренди земельної ділянки від 10.10.2005, укладеного між Миколаївською міською радою та ПП «Омега Захід», розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором, зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції, погіршення стану орендованої земельної ділянки, в інших випадках, передбачених законом; зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору, спір розв'язується у судовому порядку.

Оскільки Рішенням Господарського суду Львівської області від 27.01.2011 у справі № 27/148 задоволено позов Миколаївської міської ради до ПП «Омега Захід» про внесення змін в договір оренди земельної ділянки щодо зміни розміру орендної плати з 3153,14 грн. в рік на 70054,58 грн. в рік, то розмір орендної плати за земельну ділянку орендовану позивачем з 07.02.2011 року становить 70054,58 грн. в рік

Відповідно до статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно з статтею 86 КАС України оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Мотивація та докази, наведені у апеляційній скарзі, не дають адміністративному суду апеляційної інстанції підстав для постановлення висновків, які б спростовували правову позицію суду першої інстанції.

За таких обставин справи, колегія суддів приходить до переконання, що суд першої інстанції прийшов до правильного висновку, оскільки вирішуючи даний публічно-правовий спір, правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм у оскаржуваному судовому рішенні належну правову оцінку.

Відповідно до ст.200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи і ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не являються суттєвими і не складають підстави для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які призвели до неправильного вирішення справи.

Керуючись статтями 160, 195, 197, 198 п.1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Омега Захід» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 06 липня 2012 року у справі №2а-3596/12/1370 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя А.М.Ліщинський

Судді О.І.Довга

І.І.Запотічний