ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 листопада 2014 року м. Київ К/800/35437/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Донця О.Є.,
суддів: Логвиненка А.О.,
Мороза В.Ф.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.02.2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови,
в с т а н о в и л а:
У січні 2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 24.02.2014 року позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» було задоволено. Скасовано постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2013 року № 1054-ЦА-УП-Т про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів у вигляді штрафу у розмірі 1700,00 грн.
Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2013 року апеляційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було залишено без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.02.2014 року - без змін.
У касаційній скарзі Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, не погоджуючись з даними рішеннями, посилаючись на допущені судами порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.02.2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2013 року та ухвалити нову постанову, якою відмовити Товариству з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» у задоволенні позовних вимог.
Товариством з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» подано заперечення на касаційну скаргу, в яких воно просить залишити касаційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку без задоволення, а оскаржувані рішення - без змін.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку задоволенню не підлягає, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не надають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судових рішень.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку у відношенні торговця цінними паперами - Товариства з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» було складено акт про правопорушення на ринку цінних паперів від 25.11.2013 року № 929-ЦА-УП-Т, відповідно до якого встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» порушило вимоги пункту 1 розділу ІІІ Положення про порядок складання та надання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами, затвердженого рішенням НКЦПФР від 25.09.2012 року № 1283, в частині неподання даних за квітень 2013 року.
За результатами розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів за неподання інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у відношенні Товариства з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» 11.12.2013 року було винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 1054-ЦА-УП-Т, відповідно до якої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700,00 грн.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні врегульовано Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні».
Відповідно до статті 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Згідно із частиною 1 статті 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є:
1) формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів;
2) координація діяльності державних органів з питань функціонування в Україні ринку цінних паперів та їх похідних;
3) здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування;
4) захист прав інвесторів шляхом застосування заходів щодо запобігання і припинення порушень законодавства на ринку цінних паперів, застосування санкцій за порушення законодавства у межах своїх повноважень;
5) сприяння розвитку ринку цінних паперів;
6) узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення.
Строки та порядок подання до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) адміністративних даних (далі - Дані) торговцем цінними паперами щодо своєї професійної діяльності на фондовому ринку визначено Положенням про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, затвердженим рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 25.09.2012 року № 1283.
Пунктом 4 розділу І Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку передбачено, що дані торговця цінними паперами подаються до центрального апарату Комісії відповідно до нормативно-правових актів Комісії, що регулюють подання Даних та інформацій професійними учасниками фондового ринку у вигляді електронних документів до Комісії, за винятком випадку, передбаченого пунктом 8 цього розділу.
Згідно із пунктом 1 розділу ІІІ Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, торговець цінними паперами подає місячні дані до центрального апарату Комісії не пізніше 10-го числа місяця, наступного за звітним місяцем.
Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, строк подання Даних продовжується у разі надходження до Комісії письмового повідомлення про неможливість подання Даних у встановлений строк у зв'язку з вилученням програмного забезпечення та/або документації торговця цінними паперами правоохоронними органами (з наданням копій документів, які підтверджують вилучення зазначеної документації).
Пунктом 8 розділу ІІІ Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку передбачено, що торговець цінними паперами зобов'язаний протягом 15 календарних днів з дати відновлення та/або повернення вилученого програмного забезпечення та/або документації подати Дані до Комісії та копії документів, які підтверджують повернення зазначених засобів та/або документів, надіслати на поштову адресу центрального апарату Комісії.
Листом від 19.03.2013 року № 190313-1 Товариство з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» повідомило Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку про те, що відповідно до ухвали Київського районного суду м. Харкова від 11.02.2013 року та протоколу обшуку від 01.03.2013 року правоохоронними органами було вилучено: вінчестер S/N WСАLК 1126647 з розміщеною на ньому програмою «АФР-ТЦП» про складання звітності ТОВ «Опціон-Фінанс» та програмою «НДУ-ЗВІТ» для подання даних до Комісії з використанням електронного цифрового підпису; договори ТОВ «Опціон-Фінанс» за 2011-2012 роки; круглу печатку та кутову печатку ТОВ «Опціон-Фінанс».
Адміністративні дані ТОВ «Опціон-Фінанс» за квітень 2013 року Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку було прийнято 17.05.2013 року.
Згідно із листом слідчого відділу СУ ГУ МВС України в Харківській області від 21.05.2013 року № 47/9369, вилучене програмне забезпечення та документація підприємства були повернуті Товариству з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» правоохоронними органами 07.05.2013 року.
Оскільки 07.05.2013 року Товариству з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» правоохоронними органами було повернуто програмне забезпечення та документацію, про вилучення яких Національну комісію з цінних паперів та фондового ринку позивач повідомив належним чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що адміністративні дані за квітень 2013 року, з урахуванням вимог, передбачених пунктом 8 розділу ІІІ Положення про порядок складання та подання адміністративних даних щодо діяльності торговців цінними паперами до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, позивачем подані до відповідача в межах встановлених строків.
Враховуючи, що адміністративні дані за квітень 2013 року, позивачем подані до відповідача в межах встановлених нормами чинного законодавства строків, суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, дійшов вірного висновку про те, що у Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку були відсутні підстави для винесення постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 11.12.2013 року № 1054-ЦА-УП-Т, відповідно до якої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» застосовано штрафну санкцію у розмірі 1700,00 грн.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку про те, що рішення судів першої та апеляційної інстанцій є законними і не підлягають скасуванню, оскільки суди, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили спір у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин; в них повно відображені обставини, що мають значення для справи, висновки судів щодо встановлених обставин і правові наслідки є правильними, а доводи касаційної скарги їх не спростовують.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись статтями 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
у х в а л и л а:
Касаційну скаргу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - залишити без задоволення, а постанову Харківського окружного адміністративного суду від 24.02.2014 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 16.06.2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Опціон-Фінанс» до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про скасування постанови - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: О.Є. Донець
А.О. Логвиненко
В.Ф. Мороз