Справа № 455/1477/14-а
Провадження № 2-а/455/80/2014
П О С Т А Н О В А
Іменем України
27 листопада 2014 року Старосамбірський районний суд Львівської області в складі: головуючого судді Ференц О.І., при секретарі Нестер М.В., з участю прокурора Брящей В.І., представника відповідача Хирівської міської ради - Голубця І.Я., представника відповідача Слохинівської сільської ради - Стебельського В.О., представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - КП по благоустрою м. Хирів "Смерічка" - Поврозника І.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Старий Самбір справу за адміністративним позовом прокурора Старосамбірського району в інтересах Державної екологічної інспекції у Львівській області до Хирівської міської ради Старосамбірського району Львівської області, Слохинівської сільської ради Старосамбірського району Львівської області, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, - Комунальне підприємство по благоустрою м. Хирів "Смерічка", Старосамбірська районна державна адміністрація Львівської області, про зобов'язання суб'єкта владних повноважень вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
13.10.2014р. прокурор звернувся до суду із вказаною заявою, покликаючись на те, що Державною екологічною інспекцією у Львівській області проводилася планова перевірка дотримання вимог природоохоронного законодавства Комунальним підприємством по благоустрою м. Хирів "Смерічка", під час якої встановлено, що сміттєзвалище, яке згідно планово-картографічних матеріалів та земельно-облікових даних розташоване за межами населеного пункту с. Слохині Старосамбірського району і функціонує на підставі рішення Слохинівської сільської ради № 168 від 10.01.2013р. "Про дозвіл на продовження використання сміттєзвалища для міста Хирова" та на підставі договору № 7 про плату за використання земельної ділянки, що укладений Слохинівською сільською радою терміном на 1 рік, обслуговує третя особа у справі - КП по благоустрою м. Хирова "Смерічка". Загальна площа сміттєзвалища - 1 га. В результаті обстеження встановлено, що складування відходів на цій земельній ділянці проводиться на площі 0.3 га. Окрім цього, на вказане сміттєзвалище відсутній паспорт місця видалення відходів (МВВ), що є порушенням ст.ст.28, 33 Закону України "Про відходи". Також відсутня реєстрова карта об'єктів утворення, оброблення та утилізації відходів, що є порушенням ст.27 Закону України "Про відходи". Крім цього не проведено розрахунок можливої потужності видалення відходів на сміттєзвалищі м. Хирова, що є порушенням ст.33 вищевказаного закону, моніторинг випливу об'єкту на навколишнє природне середовище проводиться частково, відсутня система моніторингу за станом забрудення підземних вод, що є порушенням ст.29 зазначеного вище закону. Також полігон твердих побутових відходів не обладнано спостережними свердловинами, що унеможливлює провести комплексне дослідження хімічного складу фільтрату, та на сміттєзвалище відсутній дозвіл на розміщення відходів і ліміт на утворення та розміщення відходів на 2013-2014 роки.
Таким чином, зі слів прокурора, ведеться бездозвільне та безлімітне розміщення відходів, що є порушенням ст.33 Закону України "Про відходи", на сміттєзвалищі не організована система захисту ґрунтових вод, збору, вилучення та знешкодження фільтрату та біогазу, що є порушенням ст.35-1 вище вказаного закону. Такий стан створює напружену санітарно-епідеміологічну ситуацію на території Старосамбірського району та погіршує екологічний стан навколишнього природного середовища. Таким чином Хирівською міською та Слохинівською сільською радами та їх виконавчими комітетами не вживаються заходи щодо виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження із відходами.
З огляду на наведене, просить суд визнати протиправною бездіяльність Хирівської міської та Слохинівської сільської рад щодо неоформлення документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства, зобов'язати їх затвердити місцеві програми поводження з відходами на 2014-2015 роки та вжити заходів, спрямованих на виготовлення технічної документації земельної ділянки, що незаконно використовується під сміттєзвалище, та зобов'язати відповідачів організувати збирання та видалення побутових відходів виключно на створений відповідно до вимог чинного законодавства полігон для їх захоронення.
У судовому засіданні прокурор Брящей В.І. позовні вимоги підтримав повністю, посилаючись на ті ж обставини і просив позов задоволити.
Представник Державної екологічної інспекції в Львівській області в судове засідання не з`явився, однак від нього надійшла письмова заява в якій Державна екологічна інспекція в Львівській області просить справу розглядати без участі її представника та додатково повідомляє, що постановою Львівського окружного адміністративного суду у справі № 813/9588/13-а від 23.01.2014р. ухвалено зупинити виконання робіт (надання послуг) в частині розміщення відходів на міському сміттєзвалищі м. Хирова до отримання дозволу на розміщення відходів та ліміту на розміщення відходів та зупинити виконання робіт (надання послуг) щодо експлуатації сміттєзвалища м. Хирова до оснащення сміттєзвалища системою захисту ґрунтових вод, вилучення та знешкодження біогазу та фільтрату. На виконання цього рішення Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист, дійсний до пред'явлення до виконання до 23.01.2015р.. 17.04.2014р. державним виконавцем ДВС Старосамбірського РУЮ винесено постанову про закінчення виконавчого провадження у зв'язку з фактичним та повним виконанням згідно з виконавчим документом. Як встановлено позаплановою перевіркою Держекоінспекції у період з 04.07.-11.07.2014р. рішення Львівського окружного адміністративного суду не виконується. Просить суд задоволити позов у повному обсязі.
Представники відповідачів - Хирівської міської та Слохинівської сільської ради Старосамбірського району Львівської області, в судовому засіданні позов визнали частково в частині зобов'язання до вжиття заходів, спрямованих на виготовлення технічної документації земельної ділянки, що незаконно використовується під сміттєзвалище. В іншій частині пояснили, що місцеві бюджети не мають коштів для організації збирання та видалення побутових відходів виключно на створений відповідно до вимог чинного законодавства полігон для їх захоронення, а тому вони просто не зможуть в силу цих обставин виконати рішення суду в тій частині. Крім того, спеціально створеною комісією минулого року підшуковувалася інша земельна ділянка для облаштування полігону ТПВ, оскільки надходили скарги від жителів с. Слохині, проте така земельна ділянка знайдена не була. Вважають, що призупинення роботи сміттєзвалища призведе до ще гіршої ситуації в навколишньому природному середовищі, оскільки не буде взагалі вивозитися сміття з м. Хирова. Обіцяють докласти зусиль для приведення у відповідність із законодавством документації з приводу облаштування земельної ділянки під полігон та виконання інших вимог законодавства у сфері поводження з побутовими відходами.
Представник третьої особи у справі - КП по благоустрою м. Хирів "Смерічка", Поврозник І.С. підтримує усе сказане представниками відповідачів. Вважає, що ситуація з сміттєзвалищем не є катастрофічною і зупинення його експлуатації призведе до ще гірших наслідків. Фактично з 1 га виділених земель використовується лише 30 сотих. Їхнє підприємство зверталося до міської ради з клопотанням про виділення коштів, але таких не надійшло.
Представник Старосамбірської РДА Львівської області в судове засідання не з'явився та не повідомив суд про причини своєї неявки, а також від нього не надходило клопотання про відкладення розгляду справи. Сторони не заперечують проти вирішення справи без представника Старосамбірської РДА Львівської області.
Суд, заслухавши пояснення прокурора, представників відповідачів та представника КП по благоустрою м. Хирів «Смерчіка», перевіривши письмові пояснення позивача, а також дослідивши матеріали справи та проаналізувавши здобуті в судовому засіданні докази, приходить до висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, судом встановлено, що рішенням Слохинівської сільської ради Старосамбірського району № 254 від 11.02.2014р. на умовах оренди дозволено Хирівській міській раді Старосамбірського району використовувати сміттєзвалище в с. Слохині Старосамбірського району для потреб м. Хирова строком на 1 рік.
Рішенням Хирівської міської ради Старосамбірського району № 722 від 11.02.2014р. "Про розгляд відношення КП по благоустрою "Смерічка"" надано дозвіл КП по благоустрою "Смерічка" на вивіз та складування твердих побутових відходів на орендованій земельній ділянці під сміттєзвалище площею 1 га.
Хирівською міською та Слохинівською сільською радами Старосамбірського району Львівської області, а також їх виконавчими органами не вжито заходів щодо виконання вимог чинного законодавства у сфері поводження з твердими побутовими відходами, а саме: не розроблено план організації роботи у сфері поводження із відходами, не ведеться первинний поточний облік кількості, типу і складу відходів, що утворюються, збираються, перевозяться, зберігаються, обробляються, утилізуються, знешкоджуються та видаляються, не подається статистична звітність щодо поводження з відходами, не розроблено та не погоджено паспорти відходів підприємства, відсутній дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, відсутній наказ про призначення відповідальних осіб у сфері поводження з відходами, не визначено та не погоджено склад і властивості відходів, що утворюються, ступінь їх небезпечності для навколишнього природного середовища, не здійснюються заходи для максимальної утилізації відходів, реалізації чи передачі їх іншим споживачам або підприємствам, установам та організаціям, що займаються збиранням, обробленням та утилізацією відходів, не виконуються рішення про обмеження чи зупинення (тимчасово) діяльності. Вказані порушення знайшли своє підтвердження в Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Комунальним підприємством по благоустрою м. Хирів "Смерічка" № 998/03/878, складеному Державною екологічною інспекцією у Львівській області.
Відповідно до ч.1 ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать визначення території для розміщення відходів відповідно до законодавства, здійснення контролю за діяльністю суб'єктів підприємницької діяльності у сфері поводження з відходами, надання під забудову та для інших потреб земель, що перебувають у власності територіальних громад.
Згідно ст.21 Закону України «Про відходи» поряд з іншими вимогами, органи місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами забезпечують: виконання вимог законодавства про відходи, організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів, затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням, вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами.
Стаття 33 Закону України «Про відходи» передбачає вимоги щодо зберігання та видалення відходів, щодо яких на кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів. Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання. Визначені для зберігання та видалення відходів місця чи об'єкти повинні використовуватися лише для заявлених на одержання дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
Згідно ст.136 КАС України відповідач може визнати адміністративний позов протягом всього часу судового розгляду, зробивши усну заяву.
Беручи до уваги те, що представники відповідачів не заперечують того факту, що вказані в Акті перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства в галузі охорони атмосферного повітря, водних і земельних ресурсів щодо поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами Комунальним підприємством по благоустрою м. Хирів "Смерічка" № 998/03/878, складеному Державною екологічною інспекцією у Львівській області, порушення мали місце, але з огляду на відсутність коштів у міських бюджетах вони зазначають, що не в силі будуть виконати рішення суду, окрім вимоги про виготовлення технічної документації на земельну ділянку під полігон побутових відходів, яку вони визнають, суд приходить до переконання, що такі заперечення представників відповідачів необґрунтовані і не базуються на вимогах законодавства у сфері поводження із побутовими відходами, а неможливість виконання рішення суду через відсутність коштів не може бути покладена в основу рішення про відмову у задоволенні позову, коли законність вимог встановлена у судовому засіданні, а тому бездіяльність Хирівської міської та Слохинівської сільської рад щодо неоформлення документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства підлягає визнанню протиправною, а відповідачів слід зобов'язати затвердити місцеві програми поводження з відходами на 2014-2015 роки та вжити заходів, спрямованих на виготовлення технічної документації земельної ділянки, що незаконно використовується під сміттєзвалище, організувати збирання та видалення побутових відходів виключно на створений відповідно до вимог чинного законодавства полігон для їх захоронення.
На підставі викладеного, керуючись ст.33 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст.ст.21, 33 Закону України «Про відходи», ст.ст.67, 68 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст.ст.2, 6, 14, 72, 86, 136, 159,161-162 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Позов задоволити.
Визнати протиправною бездіяльність Хирівської міської та Слохинівської сільської рад Старосамбірського району Львівської області щодо неоформлення документів на розміщення та експлуатацію полігону твердих побутових відходів згідно вимог чинного законодавства.
Зобов'язати Хирівську міську та Слохинівську сільську ради Старосамбірського району Львівської області:
- затвердити місцеві програми поводження з відходами на 2014-2015 роки;
- вжити заходів, спрямованих на виготовлення технічної документації земельної ділянки, що використовується під сміттєзвалище;
- організувати збирання і видалення побутових відходів виключно на створений відповідно до вимог чинного законодавства полігон для їх захоронення.
Стягнути солідарно з Хирівської міської та Слохинівської сільської рад Старосамбірського району Львівської області в користь держави судовий збір в розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп., перерахувавши його на рахунок № 31210206700578, код отримувача ЄДРПОУ: 36766006, МФО: 825014, призначення платежу "Судовий збір", п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір».
Дана постанова суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Старосамбірський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя О.І. Ференц
Повний текст постанови виготовлено 01.12.2014р.