Постанова № 41646270, 01.12.2014, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.12.2014
Номер справи
821/4254/14
Номер документу
41646270
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 грудня 2014 р.

м. Херсон

Справа № 821/4254/14

Херсонський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді: Пекного А.С.,

розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Національної комісії, що здійснює державне реголювання у сфері ринків фінансових послуг до Повного товариства "Ломбард-каса дрібного кредиту - ПП "Мега-С" і Компанія" про стягнення штрафу,

встановив:

Національна комісія, що здійснює державне реголювання у сфері ринків фінансових послуг (далі-позивач, Нацкомфінпослуг) звернулась до суду з позовом до Повного товариства "Ломбард-каса дрібного кредиту - ПП "Мега-С" і Компанія" (далі-відповідач), в якому просить стягнути штрафні санкції, за правопорушення, вчинені на ринках фінансових послуг в сумі 1700,00 грн.

Позов мотивований тим, що відповідач, маючи статус фінансової установи, порушив вимоги законодавства у сфері фінансових послуг, що було встановлено в результаті перевірки звітних даних Повного товариства "Ломбард-каса дрібного кредиту - ПП "Мега-С" і Компанія" за І квартал 2014 р. Вказані порушення зафіксовані в акті від 21.05.2014 р. №70/16-03-ЛБ, на підставі якого позивачем прийнято постанову №70/16/03/01-ЛБ від 04.06.2014 р. про накладення штрафу в сумі 1700,00 грн. Вказана постанова відповідачем не виконана, сума штрафу не перерахована у визначений термін, що стало підставою для звернення до суду з даним позовом.

Згідно із п. 5 ст. 183-2 КАС України скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єктів владних повноважень, щодо яких завершився встановлений КАС України строк оскарження.

За таких обставин дана справа підлягає розгляду в порядку скороченого провадження.

Відповідач письмових заперечень на позов чи заяви про визнання позову до суду не надав, копію ухвали про відкриття скороченого провадження у справі отримав, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Оскільки, строки для надання заперечень відповідачем, передбачені ч. 3,ч.5 ст. 183-2 КАС України, закінчились і заперечень з боку відповідача не надходило, суд, згідно п. 3, ч. 5, ст. 183-2 КАС України, розглядає справу у порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне судове рішення.

Дослідивши матеріали справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та проаналізувавши норми відповідного чинного законодавства України, суд дійшов до наступного.

Судом встановлено, що Повне товариство "Ломбард-каса дрібного кредиту - ПП "Мега-С" і Компанія" зареєстроване 12.12.2008 р., основним видом економічної діяльності є інші види кредитування, внесено до Державного реєстру фінансових установ.

Відповідно до ст. 1 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" Повне товариство "Ломбард-каса дрібного кредиту - ПП "Мега-С" і Компанія" належить до фінансових установ.

Відповідно до Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого Указом Президента України від 23.11.2011 № 1070, органом, що уповноважений здійснювати державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (Нацкомфінпослуг). Основними завданнями Нацкомфінпослуг є зокрема: формування та забезпечення реалізації політики державного регулювання у сфері ринків фінансових послуг (крім ринку банківських послуг і ринків цінних паперів та похідних цінних паперів); здійснення в межах своїх повноважень державного регулювання та нагляду за наданням фінансових послуг і дотриманням законодавства у відповідній сфері; узагальнення практики застосування законодавства України з питань фінансових послуг і ринків та розроблення пропозицій щодо їх вдосконалення, тощо.

Нацкомфінпослуг відповідно до покладених на неї завдань, серед яких: здійснює відповідно до законодавства державне регулювання та нагляд за діяльністю фінансових установ (крім банків, професійних учасників фондового ринку, інститутів спільного інвестування, фінансових установ, які мають статус міжурядових міжнародних організацій, Державної казначейської служби України та державних цільових фондів); здійснює нагляд на консолідованій основі за небанківськими фінансовими групами, переважна діяльність у яких здійснюється фінансовими установами, нагляд за якими здійснює Нацкомфінпослуг та інше.

Нацкомфінпослуг розпорядженням від 20.11.2012 №2319 затвердила Положення про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги (далі-Положення №2319), яким визначається порядок провадження у справах про порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, механізм прийняття рішень Нацкомфінпослуг про застосування заходів впливу та їх оскарження.

Відповідно до Положення №2319 Нацкомфінпослуг, уповноважені та посадові особи Нацкомфінпослуг в межах своїх повноважень зобов'язані в кожному випадку виявлення порушення законодавства про фінансові послуги вжити всіх необхідних заходів для документального закріплення факту такого порушення, всебічно, повно та об'єктивно дослідити обставини справи про правопорушення, а також своєчасно прийняти рішення за справою про правопорушення та застосувати передбачені законодавством заходи впливу.

З матеріалів справи вбачається, що Нацкомфінпослуг було проведено перевірку відповідача з питання подання звітних даних за І півріччя 2014 року. За результатами перевірки складено акт про правопорушення законодавства про фінансові послуги від 21.05.2014 р. №70/16/03-ЛБ, в якому зафіксоване порушення вимог ст. 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", пунктів 2.2 та 2.3 розділу 2 Порядку складання та подання звітності ломбардами до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, затвердженого розпорядженням Держфінпослуг від 04.11.2004 №2740, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 23.11.2004 за № 1482/10081 (далі – Порядок №2740) щодо неподання звітних даних у строки, встановлені вказаним Порядком, а саме: паперова форма звітних даних за 1 квартал 2014 року направлена на адресу Нацкомфінпослуг 29.04.2014 р.

Відповідно до порядку №2740 державний контроль за своєчасністю, повнотою та правильністю подання звітності ломбардами здійснює Нацкомфінпослуг.

Ломбарди складають та подають до Нацкомфінпослуг звітність за формами: загальна інформація про ломбард; звіт про склад активів та пасивів ломбарду; звіт про діяльність ломбарду. Звітним періодом для складання звітності, яка подається до Нацкомфінпослуг, є календарний рік. Проміжна звітність складається щокварталу наростаючим підсумком з початку звітного року. Ломбарди складають звітність за станом на кінець останнього дня кварталу (року).

Квартальну та річну звітність ломбарди подають у терміни, визначені пунктом 5 Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2000 року №419, тобто квартальна фінансова звітність (крім зведеної та консолідованої) подається підприємствами не пізніше 25 числа місяця, що настає за звітним кварталом, а річна - не пізніше 28 лютого наступного за звітним року. Датою подання фінансової звітності для підприємства вважається день фактичної її передачі за належністю, а у разі надсилання її поштою - дата одержання адресатом звітності, зазначена на штемпелі підприємства зв'язку, що обслуговує адресата.

З наведеного вбачається, що відповідач, направивши паперову форму звітних даних за 1 квартал 2014 року на адресу Нацкомфінпослуг 29.04.2014 р. порушив вищезазначені вимоги чинного законодавства, що правомірно зафіксовано в акті перевірки від 21.05.2014 р. №70/16/03-ЛБ.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем направлено копію зазначеного акта перевірки та повідомлено про розгляд справи про правопорушення законодавства про фінансові послуги 22.05.2014 р., який отримано уповноваженою особою Повного товариства "Ломбард-каса дрібного кредиту - ПП "Мега-С" і Компанія" 27.05.2014 р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №0100117766556.

Статтею 39 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” передбачено, що у разі порушення законів та інших нормативно-правових актів, що регулюють діяльність з надання фінансових послуг, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує заходи впливу відповідно до закону.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, обирає та застосовує заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення, враховуючи наслідки порушення та наслідки застосування таких заходів.

Згідно з Положенням про застосування Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, заходів впливу за порушення законодавства про фінансові послуги, затвердженим Нацкомфінпослуг від 20.11.2012 р. №2319 (далі-Положення №2319) Нацкомфінпослуг як колегіальний орган або уповноважені особи Нацкомфінпослуг обирають і застосовують заходи впливу на основі аналізу даних та інформації стосовно порушення законодавства про фінансові послуги, враховуючи наслідки порушення та застосування таких заходів. Нацкомфінпослуг може застосовувати такі заходи впливу як накладення штрафів в розмірах, передбачених статтею 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг".

Відповідно до ст.. 41 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг" національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг, застосовує до учасників ринків фінансових послуг (крім споживачів фінансових послуг) штрафні санкції за неподання, несвоєчасне подання або подання завідомо недостовірної інформації у розмірі від 100 до 2000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Положенням №2319 закріплено, що рішення про накладення штрафної санкції (штрафу) на особу за правопорушення, вчинені на ринку фінансових послуг, приймається у вигляді постанови уповноваженої особи Нацкомфінпослуг.

З матеріалів справи вбачається, що 04 червня 2014 р. за наслідками розгляду справи про правопорушення, прийнято постанову №70/16/03/01-ЛБ, якою за порушення вимог ст. 14 Закону України "Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг", пунктів 2.2 та 2.3 розділу 2 Порядку №2740 до відповідача застосовано штраф у розмірі 1700,00 грн.

Відповідно до Положення №2319 штрафні санкції (штрафи) накладаються Головою Нацкомфінпослуг та директорами департаментів за напрямами здійснення нагляду за окремими ринками фінансових послуг. У разі несплати штрафу особою в добровільному порядку у строк, передбачений постановою, він стягується Нацкомфінпослуг у судовому порядку.

Статтею 14 Закону України “Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг” встановлено, що фінансова установа зобов'язана вести облік своїх операцій та надавати звітність відповідно до вимог законів та нормативно-правових актів державних органів з питань регулювання діяльності фінансових установ та ринків фінансових послуг.

З наведеного вбачається, що всі дії Нацкомфінпослуг при виявлені порушення з боку відповідача, вчинені в межах та у спосіб, визначені нормами чинного законодавства.

Враховуючи вищевикладене, а також приймаючи до уваги, що доказів оскарження постанови або сплати заборгованості відповідачем не надано, суд дійшов до висновку Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг про стягнення з відповідача штрафних санкцій в розмірі 1700,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

постановив:

Адміністративний позов – задовольнити.

Стягнути з Повного товариства "Ломбард-каса дрібного кредиту - ПП "Мега-С" і Компанія" (код за ЄДРПОУ 36236454) до Державного бюджету України на рахунок територіального управління Державної казначейської служби України за місцем знаходження платника на балансовий рахунок 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», код бюджетної класифікації за доходами 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» (символ звітності 106) штраф у сумі 1700 грн. (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Пекний А.С.

кат. 9.4