ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
__________________
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" листопада 2014 р.Справа № 923/949/14Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
головуючого судді: О.Л. Воронюка
суддів: В.В. Лашина, С.В. Таран
при секретарі: Кияшко Р.О.
(склад колегії суддів сформовано розпорядженням в.о. голови суду від 29.09.2014р.)
За участю :
Від прокуратури Одеської області - Коломійчук І.О., довіреність № 005250, дата видачі : 22.09.12;
Від Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства - Глоба К.М. довіреність, № 01/04-08/940, дата видачі : 18.04.14;
Від Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства - Предейн І.К., довіреність № 01/04-08/940, дата видачі : 26.05.14;
Від Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України - Андрюк А.М., довіреність № 8-3/1832, дата видачі : 20.09.14;
Представник Херсонської міської ради та гр. ОСОБА_5 у судове засідання не з'явилися. Про дату, час та місце розгляду апеляційних скарг повідомлені належним чином.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Херсонської міської ради, Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, гр. ОСОБА_5
на рішення господарського суду Херсонської області від 11.09.2014р.
у справі № 923/949/14
за позовом Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона"
до Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України"
третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_5
третя особа без самостійних вимог на предмет спору: Херсонська міська рада
про скасування рішення
Відповідно до ст. 77 ГПК України в судовому засіданні 11.11.2014р. оголошувалась перерва до 25.11.2014р.
Відповідно до ст.ст. 44, 811 ГПК України здійснювалась фіксація судового процесу технічними засобами.
В судовому засіданні 25.11.2014р. відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Встановила:
Рішенням господарського суду Херсонської області від 11.09.2014 року позовні вимоги задоволено частково, скасовано пункти № 3, 4, 5, 6 ,8, 9 рішення Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-р/к від 28.04.2014р. у справі № 07/2-14 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", в задоволенні решти позовних вимог відмовлено, стягнено з Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України на користь Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" 609грн. на відшкодування витрат зі сплати судового збору, повернено Міському комунальному підприємству "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" з Державного бюджету України 609грн. судового збору з числа сплаченого за платіжним дорученням № 2535 від 25.06.2014р.
В обґрунтування зазначеного судового рішення господарський суд Херсонської області послався на те, що позивачем не спростовано висновків органу АМК України про займання ним монопольного становища на ринку послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення на території м.Херсона в територіальних межах водопровідних та каналізаційних мереж, які експлуатує МКП "ВУВКГ м.Херсона" та на ринку послуг з видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води, підключення до водопровідно-каналізаційних мереж в територіальних межах м.Херсона (у межах району обслуговування МКП "ВУВКГ м.Херсона") з часткою 100%.
Не погодившись із вищезазначеним рішенням господарського суду першої інстанції, до суду із апеляційною скаргою звернулась Херсонська міська рада в якій просить скасувати рішення господарського суду Херсонської області від 11.09.2014 року в частині відмови задоволення пунктів №7, 10 рішення Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України №30-р/к від 28.04.2014 по справі № 07/2-14 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу» та прийняти нове рішення яким задовольнити в цій частині позовні вимоги у повному обсязі.
Свої вимоги скаржник обґрунтував тим, що у Херсонської міської ради відсутні повноваження щодо затвердження порядку встановлення квартирних засобів обліку води, так як це виключне повноваження Кабінету Міністрів України. Незаконне втручання органів та посадових осіб органів місцевого самоврядування у господарську діяльність суб'єктів господарювання забороняється.
Також до Одеського апеляційного господарського суду звернулось з апеляційною скаргою Херсонське обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України в якій просить скасувати рішення господарського суду Херсонської області від 11.09.2014 року по справі № 923/949/14 та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Свої вимоги скаржник обґрунтував тим, що пломбування засобів обліку не є послугою, що надається Водоканалом для споживача і необхідною споживачеві при отриманні послуги централізованого водопостачання. Оплата робіт з опломбування засобів обліку споживачами послуг - населенням чинними нормативно - правовими актами не передбачена.
До Одеського апеляційного господарського суду на рішення господарського суду Херсонської області від 11.09.2014 року надійшла скарга від гр. ОСОБА_5 в якій скаржник просить скасувати зазначене судове рішення та ухвалити нове, яким відмовити позивачу в задоволенні його вимог щодо скасування рішення Адміністративної колегії ХОТВ АМКУ № 30-р/л від 28.04.2014 року, оскільки вважає його прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права.
30.10.2014 року до суду прокуратура Херсонської обласні надала заяву про вступ прокурора в розгляд справи № 923/949/14 з метою захисту інтересів держави в особі Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України.
06.11.2014 року до суду від Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України надійшли уточнення до апеляційної скарги в якій просить скасувати рішення господарського суду Херсонської області від 11.09.2014 року по справі № 923/949/14 в частині скасування пунктів № 3, 4, 5, 6, 8, 9 рішення Адміністративної колегії ХОТВ АМКУ від 28.04.2014 № 30-р/к у справі №07/2-14 «Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу».
В судове засідання з'явилися представники Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона", представник прокуратури Одеської області, представник Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України. Представник Херсонської міської ради та гр. ОСОБА_5 у судове засідання не з'явилися, однак до суду надійшли клопотання про розгляд справи без їх участі.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши повноту встановлених судом першої інстанції обставин справи та докази на їх підтвердження, їх юридичну оцінку, правильність застосування місцевим господарським судом норм матеріального та процесуального права та доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, колегія суддів встановила наступне.
Як вбачається із матеріалів справи, рішенням Херсонського обласного територіального відділення (ХОТВ) Антимонопольного комітету (АМК) України "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" № 30-р/к від 28.04.2014р. у справі № 07/2-14:
- визнано, що МКП "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" протягом 2012-2013р. та по час рішення займало монопольне (домінуюче) становище на ринках послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення на території міста Херсона в територіальних межах водопровідних та каналізаційних мереж, які експлуатує, з часткою 100% (п.1 рішення);
- визнано, що МКП "ВУВКГ м. Херсона" протягом того ж періоду займало монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води, підключення до водопровідно-каналізаційних мереж в територіальних межах м. Херсона (у межах району обслуговування МКП "ВУВКГ м. Херсона") з часткою 100% (п.2 рішення);
- визнано, що МКП "ВУВКГ м. Херсона" стягуючи зі споживачів послуг з централізованого водопостачання та водовідведення (населення) плату за опломбування засобів обліку води, що не передбачено чинними нормативно-правовими актами, вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п.2 ст.50, визначене п.1 ч.2 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринках послуг з централізованого водопостачання і водовідведення шляхом встановлення таких умов придбання товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку (п.3 рішення), та накладено на МКП "ВУВКГ м. Херсона" за це порушення штрафу у розмірі 2тис.грн. (п.4 рішення);
- визнано, що МКП "ВУВКГ м. Херсона", нав'язуючи споживачам послуг з централізованого водопостачання та водовідведення платні послуги з виготовлення технічних умов на встановлення квартирних засобів обліку води, які не передбачені нормативно - правовими актами, вчинило порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбачене п.2 ст.50, визначене ч.1 ст.13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді зловживання монопольним становищем на ринку послуг з видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води, підключення до водопровідно-каналізаційних мереж шляхом вчинення таких дій, що можуть призвести до ущемлення інтересів споживачів, які були б неможливими за умов існування значної конкуренції на ринку (п.5 рішення), та накладено на МКП "ВУВКГ м. Херсона" за це порушення штраф у розмірі 1000грн. (п.6 рішення);
- зобов'язано МКП "ВУВКГ м. Херсона" припинити стягнення зі споживачів послуг з централізованого водопостачання та водовідведення плати за послуги з опломбування (переопломбування) засобів обліку води (п.8 рішення) та нав'язування споживачам (населенню) платних послуг з виготовлення технічних умов на встановлення квартирних засобів обліку води, які не передбачені нормативно-правовими актами (п.9 рішення);
- визнано порушенням п.7 ст.50, ст.17 Закону України "Про захист економічної конкуренції" у вигляді створення умов для вчинення порушення законодавства про захист економічної конкуренції бездіяльність Херсонської міської ради, що ухилилась від здійснення належного контролю за дотриманням стандартів, норм, порядків і правил МКП "ВУВКГ м. Херсона" під час надання споживачам (населенню) додаткових послуг, зокрема, при вводі в експлуатацію, взятті на облік та опломбуванні засобів обліку води (п.7 рішення) та зобов'язано Херсонську міську раду припинити це порушення, зокрема, шляхом визначення та затвердження Порядку встановлення квартирних засобів обліку води (п.10 рішення).
01.07.2014 року ухвалою господарського суду Херсонської області порушено провадження у справі № 923/949/14 за заявою Міського комунального підприємства «Виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства міста Херсона» до Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про скасування рішення прийнятого Адміністративною колегією Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-р/к від 28.04.2014 року.
Ухвалою господарського суду Херсонської області від 10.07.2014 року за власної ініціативи суду залучено до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - Херсонську міську раду.
26.08.2014 року до господарського суду першої інстанції від гр. ОСОБА_5 надійшло клопотання про залучення його як третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
27.08.2014 року ухвалою господарського суду Херсонської області залучено до участі у страві в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору - гр. ОСОБА_5
Рішенням господарського суду Херсонської області від 11.09.2014 року позовні вимоги задоволено частково, скасовано пункти № 3, 4, 5, 6 ,8, 9 рішення Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 30-р/к від 28.04.2014р. у справі № 07/2-14 "Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу", в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Задовольняючи позов частково у даній справі господарський суд Херсонської області виходив з того, що висновки Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету про неправомірність справляння МКП «ВУВКГ м. Херсона» з населення вартості роботи з опломбування засобів обліку води та про те, що справляння такої плати є проявом зловживання монопольним становищем судом оцінювалися як неправильні.
Такі висновки господарського суду Херсонської області колегія суддів вважає помилковими з огляду на таке.
Згідно з ст. 3 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" основним завданням названого Комітету є участь у формуванні та реалізації конкурентної політики в частині, зокрема, здійснення державного контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції на засадах рівності суб'єктів господарювання перед законом та пріоритету прав споживачів, запобігання, виявлення і припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції.
Для реалізації завдань, покладених на Антимонопольний комітет України, в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі утворюються територіальні відділення Антимонопольного комітету України, повноваження яких визначаються названим Комітетом у межах його компетенції. Повноваження територіальних відділень Антимонопольного комітету України визначаються цим Законом, іншими актами законодавства (частини перша і друга статті 12 Закону України "Про Антимонопольний комітет України").
Відповідно до статей 121, 14 Закону України "Про Антимонопольний комітет України" адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України приймає рішення від імені територіального відділення Антимонопольного комітету України; адміністративна колегія територіального відділення Антимонопольного комітету України має, зокрема, повноваження проводити дослідження ринку, визначати межі товарного ринку, а також становище, в тому числі монопольне (домінуюче), суб'єктів господарювання на цьому ринку та приймати відповідні рішення (розпорядження).
Згідно з пунктами 29, 32 Правил розгляду заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, затверджених розпорядженням Антимонопольного комітету України від 19.04.1994 № 5 (у редакції розпорядження Антимонопольного комітету України від 29.06.1998 № 169-р), при доведенні вчинення порушення, залежно від обставин у справі, може бути прийнято одне чи декілька рішень згідно зі статтею 48 Закону України "Про захист економічної конкуренції"; у рішенні наводяться мотиви рішення, зазначаються встановлені органом Комітету обставини справи з посиланням на відповідні докази, а також положення законодавства, якими орган Комітету керувався, приймаючи рішення.
Згідно з пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку, зокрема, визнається встановлення таких цін чи інших умов придбання або реалізації товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Відповідно до пункту 2 статті 50 Закону України "Про захист економічної конкуренції" зловживання монопольним (домінуючим) становищем є порушенням законодавства про захист економічної конкуренції.
Як вбачається із матеріалів справи, відповідно до калькуляції № 3/1 від 20.20.2013 року, затвердженої Директором МКП ВУВКГ м. Херсона, підприємством введено плату за надання послуг з опломбування лічильників води.
Відповідно до п. 5.10. Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затвердженим наказом Міністерством з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008р. №190 «Засоби обліку в місцях їх приєднання до трубопроводів повинні бути опломбовані представником виробника і захищені від несанкціонованого втручання в їх роботу. Неопломбовані засоби обліку до експлуатації не допускаються».
Таким чином, неопломбовані засоби обліку до експлуатації не допускаються, з метою взяття на абонентський облік засобів обліку споживачі звертаються до виконавця послуг із заявою для прийняття на облік та опломбування лічильників води.
Пунктом 5.15. вищезазначених Правил передбачено, що повірка, ремонт та обслуговування засобів обліку, що належать споживачам (крім квартирних), виконуються за їх рахунок. Тобто даним пунктом не встановлено, стягнення плати із споживачів за опломбування засобів обліку води.
Згідно з ч. 3 ст. 28 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» порядок подання фізичними особами, що не є суб'єктами підприємницької діяльності - власниками засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань якими використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду) на періодичну повірку цих засобів та оплати за роботи, пов'язані з повіркою, встановлюється Кабінетом Міністрів України. Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) зазначених засобів вимірювальної техніки здійснюються за рахунок підприємств і організацій, які надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Споживач зобов'язаний обладнати вузол обліку за власний рахунок, так як це прямо зазначено у п.5.3. Правил, та надати можливість виконавцю послуг здійснити його пломбування з метою захисту від несанкціонованого втручання в роботу засобу обліку, яке може порушити достовірний облік кількості отриманої води. Тобто, пломбування вузла обліку засобів вимірювальної техніки не є послугою, що надається підприємством для споживача і необхідна споживачу з метою отримання послуг централізованого водопостачання. Опломбування необхідно підприємству з метою дотримання вимог Правил, достовірного обліку кількості отриманої води, несанкціонованого підключення до мереж водопостачання, безоблікового та відповідно безоплатного підключення до мереж водопостачання (крадіжок води). Споживач, у свою чергу, з метою отримання послуг централізованого водопостачання здійснює обладнання вузла обліку та сплачує за отримані послуги з водопостачання згідно із затвердженими в установленому порядку тарифами.
Крім того, відносини між суб'єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання послуг централізованого постачання холодної води, та фізичними особами регулюються Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630. Однак, ні даними правилами, ні правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України від 27.06.2008 року №190 не передбачено опломбування засобів обліку в місцях їх приєднання до трубопроводів за рахунок коштів споживача. Нормативними документами передбачено обов'язок споживача обладнати вузол обліку за свій рахунок і надати можливість виконавцю провести опломбування.
Опломбування засобів обліку води в місцях їх приєднання до трубопроводів по суті є функцією контролю за належним місцерозташуванням засобу обліку води на мережі водопостачання, гарантією невтручання споживача в роботу приладу обліку води, в чому має бути зацікавленим саме виконавець послуг.
Споживач повинен за власні кошти виконувати повірку, ремонт та обслуговування засобів обліку, але не сплачувати Підприємству плату за опломбування засобів обліку води в місцях їх приєднання до трубопроводів, яке споживачу не потрібне.
Враховуючи вищевикладене, оплата за опломбування місць встановлення водо лічильників споживачам послуг - населенню, чинним законодавством не передбачена.
Отже, стягнення Міським комунальним підприємством "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" зі споживачів плати за опломбування приладів обліку води є безпідставним та неправомірним.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про захист економічної конкуренції" підставами для зміни, скасування чи визнання недійсними рішень органів Антимонопольного комітету України є: неповне з'ясування обставин, які мають значення для справи; недоведення обставин, які мають значення для справи і які визнано встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні, обставинам справи; порушення або неправильне застосування норм матеріального чи процесуального права.
Таким чином судова колегія вважає, що дії Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" , які полягали в стягненні зі споживачів послуг централізованого водопостачання та водовідведення плати за пломбування (переопломбування) засобів обліку води, правомірно визнано порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченим пунктом 2 статті 50 та пунктом 1 частини другої статті 13 Закону України "Про захист економічної конкуренції", у вигляді зловживання монопольним становищем ринку послуг з централізованого водопостачання і водовідведення шляхом встановлення таких умов придбання товару, які неможливо було б встановити за умов існування значної конкуренції на ринку.
Отже, судова колегія приходить до висновку, що Адміністративною колегією Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України при розгляді справи № 07/2-14 не було допущено порушення процедурних правил, повно встановлено всі обставини, всебічно та у відповідності до законодавства проведено їх аналіз, та прийнято рішення у відповідності до законодавства, а тому позов Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" не підлягає задоволенню.
Із матеріалів справи вбачається, що крім основної діяльності, МКП «ВУВКГ м. Херсона» надає споживачам додаткові послуги, зокрема із оформлення та видачі технічних умов, встановлення приладів обліку води, підключення до водопровідно - каналізаційних мереж. Ці послуги безпосередньо пов'язані із основною діяльністю МКП «ВУВКГ м. Херсона», зокрема з наданням послуг з централізованого постачання холодної води та водовідведень.
Згідно ст. 29 Закону України «Про питну воду та водопостачання» одним із нормативів у сфері питної води та питного водопостачання є технічні умови»
Статтею 1 Зазначеного закону визначено, що технічні умови - це комплекс умов і вимог інженерного забезпечення систем питного водопостачання, які мають відповідати його розрахунковим параметрам.
Технічні умови - документ, що встановлює технічні вимоги, яким повинні відповідати продукція. процеси чи послуги.
Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції», суб'єкт господарювання займає монопольне (домінуюче) становище на ринку товару, якщо на цьому ринку в нього немає жодного конкурента.
Як вбачається із матеріалів справи, на ринку послуг з видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води, підключення до водопровідного - каналізаційних мереж МКП «ВУВКГ» м. Херсона» у межах району обслуговування у м. Херсон у період 2012 - 2013 років та по цей час не мало жодного конкурента.
Тобто, відповідно до ст. 12 Закону України «Про захист економічної конкуренції» та Методики МКП «ВУВКГ» м. Херсона» протягом 2012- 2013 року та по цей час займає монопольне (домінуюче) становище на ринку послуг з видачі технічних умов на встановлення приладів обліку води, підключення до водопровідно - каналізаційних мереж міста Херсона (у межах району обслуговування МКП «ВУВКГ м. Херсона») з часткою 100 відсотків, оскільки на цьому ринку в зазначених межах у нього немає жодного конкурента.
Для одержання умов приєднання до систем. замовник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення подає до виробника таких послуг: заяву, опитувальний лист за формою, ситуаційний план з визначенням місця розташування земельної ділянки на відповідній території.
Технічні умови видані виробником мають містити графічний матеріал із нанесення відповідних інженерних мереж та місць приєднання до них об'єкта будівництва.
Виробник послуг з централізованого водопостачання та водовідведення видає замовнику технічні умови згідно з поданою заявою протягом десяти робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви з урахуванням потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення із зазначенням умов для проектування вводу: місця приєднання, місця розташування водомірного вузла, умов для влаштування проміжного резервуара і насосів - підвищувачів тиску.
У цьому випадку технічні умови на приєднання передбачають виконавцем (виробником) проведення визначеного виду робіт до об'єкта будівництва з урахуванням земельної ділянки: розрахунку, креслення тощо.
Як вбачається із матеріалів справи, вихідні дані (технічні умови) на проектування водомірного вузла для комерційного обліку в квартирах, що видаються МКП «ВУВКГ» м. Херсона» не потребують виконання робіт щодо проведення розрахунку потужностей споруд та пропускної спроможності мереж систем централізованого водопостачання та водовідведення, здійснення креслень з врахуванням особливостей об'єкта будівництва земельної ділянки. Крім того, вони є типовими (однаковими) для всіх споживачів, не містять індивідуальної інформації, яка б мала цінність для окремого випадку.
Крім того, судова колегія вважає за необхідне зазначити, що на сьогодні відносини між виконавцем послуг з постачання холодної води і споживачем - фізичною особою регулюються Законом України «Про житлово - комунальні послуги» та Правилами надання послуг. Відповідно до п.9 Правил надання послуг, у квартирі споживача роботи з становлення засобів обліку води проводяться спеціалізованою організацією, виконавцем, виробником чи постачальником за рахунок коштів споживача. Чинними нормативно - правовими актами у сфері водопостачання не передбачено обов'язку власника квартири отримати технічні умови на індивідуальний проект та встановлення квартирних засобів обліку води. Обов'язкове отримання технічних умов та індивідуального проекту на встановлення вузлу обліку води передбачено тільки для фізичних осіб - власників будівель або суб'єктів підприємницької діяльності та юридичних осіб.
Отже, на даний час законодавством України передбачено лише видачу технічних умов для приєднання до систем централізованого водопостачання та водовідведення.
З огляду на наведене, отримання населенням технічних умов на встановлення квартирних засобів обліку води чинними нормативно-правовими актами не передбачено, стягнення МКП «ВУВКГ м. Херсона» зі споживачів плати за такі роботи є неправомірними.
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування» міські ради є органом місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими Законами.
На території м. Херсона повноваження органів місцевого самоврядування здійснюються Херсонською міською радою та її виконавчим комітетом.
Відповідно до ст.. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування», рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування» відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, які перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 Закону України «Про місцеве самоврядування» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать управління об'єктами житлово - комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню.
Відповідно до ст. 7 Закону України « Про житлово - комунальні послуги» до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: затвердження та реалізація місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та реалізації відповідних державних і регіональних програм; встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону; затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням;визначення виконавця житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) відповідно до цього Закону в порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства; управління об'єктами у сфері житлово-комунальних послуг, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації; забезпечення населення житлово-комунальними послугами необхідних рівня та якості; встановлення зручного для населення режиму роботи виробників та виконавців; інформування населення відповідно до законодавства про реалізацію місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, а також щодо відповідності якості житлово-комунальних послуг нормативам, нормам, стандартам та правилам; укладання договорів з підприємствами різних форм власності на вироблення та/або виконання житлово-комунальних послуг; здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів у сфері житлово-комунальних послуг; проведення моніторингу виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства; вирішення інших питань у сфері житлово-комунальних послуг відповідно до законів.
Крім того ст. 9 зазначеного закону встановлено, що органи місцевого самоврядування відповідно до їхніх повноважень здійснюють контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері житлово - комунальних послуг.
Порядок встановлення квартирних засобів обліку води є компетенцією органів місцевого самоврядування, оскільки відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування» повноваження щодо управління об'єктами житлово - комунального господарства, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню, організація реконструкції ремонту жилих будинків, а також контроль за технічним станом, використання та утримання об'єктів нерухомості майна всіх форм власності покладено на органи місцевого самоврядування.
Тому посилання Херсонської міської ради у своїй апеляційній скарзі на відсутність повноважень щодо затвердження Порядку встановлення квартирних засобів обліку води, судовою колегією не приймаються, оскільки спростовуються вищенаведеним.
У судовому засідання, надаючи пояснення по справі, представник Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона» звернув увагу суду на те, що у рекомендаціях Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України позивача зобов'язано розробити єдину ціну на виконання робіт при опломбуванні лічильника як при встановлені на облік, так і при повторному пломбуванні водо лічильника у разі пошкодження пломб.
Дане твердження судовою колегією відхиляється, оскільки, як вбачається із матеріалів справи, зокрема із рекомендацій Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 31-13-1 від 20.01.2009 року комітет не давав вказівок щодо стягнення плати за первинне опомблування водолічильників при вводі їх в експлуатацію.
Колегія суддів також зазначає, що рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального закону, вирішив справу згідно з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, а також правильно витлумачив ці норми; а обґрунтованим визнається рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених доказами, які були досліджені в судовому засіданні і які відповідають вимогам закону про їх належність та допустимість, або обставин, що не підлягають доказуванню.
Враховуючи вищенаведене, судова колегія вважає, що апеляційні скарги Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, гр. ОСОБА_5 підлягають задоволенню в повному обсязі, апеляційна скарга Херсонської міської ради у задоволенні частково, рішення господарського суду Херсонської області від 11.09.2014р. по справі № 923/949/14 підлягає скасуванню, у зв'язку з чим у позові Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" слід відмовити.
Керуючись ст. 85, 99, 101- 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів -
Постановила :
Апеляційні скарги Херсонського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, гр. ОСОБА_5 задовольнити в повному обсязі.
Апеляційну скаргу Херсонської міської ради задовольнити частково.
Рішення господарського суду Херсонської області від 11.09.2014р. у справі № 923/949/14 - скасувати.
У задоволенні позову Міського комунального підприємства "Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства міста Херсона" відмовити.
Повний текст складено та підприсано 01.12.2014 року.
Головуючий суддя О.Л. Воронюк
Суддя В.В. Лашин
Суддя С.В. Таран