Постанова № 41632708, 21.11.2014, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2014
Номер справи
813/6615/14
Номер документу
41632708
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 листопада 2014 року м. Львів № 813/6615/14

16 год. 27 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі судді Клименко О.М. за участю секретаря судового засідання Рехліцької Ю.Р. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: представник Лаврик А.Р.;

відповідача 1: представник не прибув;

відповідача 2: представник не прибув;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Каската», Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві про скасування державної реєстрації змін до установчих документів, -

В С Т А Н О В И В:

Державна податкова інспекція у Шевченківському районі м. Львова Головного управління Міндоходів у Львівській області (далі - ДПІ у Шевченківському районі) звернулася до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Каската» (далі - ТОВ «Компанія Каската»), Реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві (далі - РС ГУЮ у м. Києві), в якому просить визнати недійсними зміни до статуту ТОВ «Компанія Каската» щодо місцезнаходження підприємства: м. Львів, вул. Липинського, 26/304; скасувати державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи ТОВ «Компанія Каската» в частині зміни місцезнаходження за адресою: м. Львів, вул. Липинського, 26/304.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що ТОВ «Компанія Каската» при зміні юридичної адреси подало державному реєстратору недостовірні дані, оскільки підприємство за новою адресою не знаходилося, внаслідок чого Державним реєстратором внесено до Державного реєстру неправдиві відомості, що є, на думку позивача, порушенням Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Вказує, що недостовірність відомостей про місцезнаходження ТОВ «Компанія Каската» унеможливлює здійснення позивачем функцій щодо контролю за повнотою, достовірністю та своєчасністю сплати ним податкових платежів до бюджету, проведення перевірок тощо. Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю, просив позов задовольнити повністю.

Представники ТОВ «Компанія Каската» та РС ГУЮ у м. Києві в судове засідання не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялись належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення.

Заслухавши пояснення представника позивача, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що в задоволенні позову слід відмовити повністю, з огляду на наступне.

Частиною 1 статті 82 Господарського кодексу України визначено, що установчим документом товариства з обмеженою відповідальністю і товариства з додатковою відповідальністю є статут.

Судом встановлено, що 30.04.2013 року загальними зборами учасників ТОВ «Компанія Каската» затверджено Статут товариства.

09.07.2013 року державним реєстратором Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району РС ГУЮ у м. Києві (номер запису: 10701020000050499) ТОВ «Компанія Каската» зареєстровано юридичною особою. З дати реєстрації вказана юридична особа мала місцезнаходження: 01014, м. Київ, бульвар Дружби Народів, буд. 38.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року, місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (далі - виконавчий орган).

Як слідує з протоколу загальних зборів №5 від 19.05.2014 р., загальними зборами ТОВ «Компанія Каската» було прийнято рішення про зміну місцезнаходження із початкової адреси на вул. Червоноармійську, буд. 139, офіс 315/2, м. Київ, 03150, а також затверджено Статут у новій редакції.

В подальшому, рішенням загальних зборів учасників ТОВ «Компанія Каската», що оформлено протоколом № 6 від 12.06.2014 року, знову змінено місцезнаходження підприємства, а саме на: 79019, м. Львів, вул. Липинського, буд. 26, офіс 304, та затверджено нову редакцію Статуту юридичної особи.

Державним реєстратором 24.06.2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис №10701050011050499 про внесення змін до відомостей про юридичну особу, в якому зазначено нове місцезнаходження ТОВ «Компанія Каската» (79019, м. Львів, вул. Липинського, 26/304).

Також судом встановлено, що Актом обстеження юридичної (фактичної) адреси платника №161 від 29.07.2014 року, складеного працівниками ДПІ у Шевченківському районі, встановлено, що при виїзді на юридичну адресу ТОВ «Компанія Каската» - підприємство за такою адресою не знаходиться.

ДПІ у Шевченківському районі листом №11655/13-07-18-18-02 від 30.07.2014 року скеровано запит на встановлення місцезнаходження ТОВ «Компанія Каската» у Головний оперативний відділ ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області.

07.08.2014 року на вищевказаний запит надіслано лист «Про надання відповіді» №2369/07-60 з довідкою про встановлення фактичного місцезнаходження платника податків №б/н від 30.07.2014 року, складеною начальником Головного оперативного відділу ДПІ у Сихівському районі м. Львова ГУ Міндоходів у Львівській області С.М. Михальчуком, згідно якої відповідач за податковою адресою (вул. Липинського, буд. 26, оф. 304, м. Львів, 79019) не знаходиться.

Відповідно до вимог ч. 8 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», 14.08.2014 року на адресу Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Львівського міського управління юстиції позивачем надіслано повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням №12465/13-07-18-802 від 14.08.2014 року (форма 18-ОПП).

Суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб - підприємців, регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року (далі - Закон України №755-IV від 15.05.2003 року).

Відповідно до ст. 1 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців. Державний реєстратор - посадова особа центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Згідно ч. 1 ст. 4 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Таким чином, повноваження державного реєстратора полягають у засвідченні певних фактів, передбачених чинним законодавством, при надходженні до нього певного пакету документів (від заявника чи поштою). Усі реєстраційні дії проводяться державним реєстратором тільки після прийняття відповідного рішення власником і на підставі поданого уповноваженою особою пакету документів, передбаченого відповідною статтею Закону України №755-IV від 15.05.2003 року.

Стосовно вимоги про визнання недійсними змін до статуту ТОВ «Компанія Каската», суд вважає за необхідне зазначити, що відповідно до пункту 4.5. Рекомендацій Вищого господарського суду України «Про практику застосування законодавства у розгляді справ, що виникають з корпоративних відносин» №04-5/14 від 28.12.2007 року, вирішуючи спори про визнання недійсними установчих документів господарських товариств, судам слід виходити з того, що статут є локальним нормативним актом, а не правочином, тому до нього не можуть застосовуватися положення статей 203 та 215 Цивільного кодексу України, які визначають підстави недійсності правочину.

Згідно з пунктом 14 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику розгляду судами корпоративних спорів» №13 від 24.10.2008 року статут не є одностороннім правочином, оскільки затверджується (змінюється) загальними зборами учасників (засновників, акціонерів), які не є ні суб'єктом права, ні органом, який здійснює представництво товариства. Не є статут і договором, тому що затверджується (змінюється) не за домовленістю всіх учасників (засновників, акціонерів) товариства, а більшістю голосів акціонерів чи простою більшістю голосів учасників товариства (статті 42, 59 Закону «Про господарські товариства»). У зв'язку з цим при вирішенні спорів щодо визнання статуту недійсним не застосовуються норми, які регламентують недійсність правочинів.

Таким чином, статут товариства є локальним нормативним актом, який визначає правовий статус юридичної особи та містить норми, що розраховані на неодноразове застосування (діють у часі) та адресовані певному колу осіб учасникам товариства, членам його органів, працівникам та є обов'язковими для них, враховуючи порядок затвердження та внесення змін до статуту.

Так, підставами для визнання актів, в тому числі статуту, недійсними, є невідповідність його вимогам чинного законодавства та/або визначеній законом компетенції органу, який видав (затвердив) цей акт. Підставами для визнання недійсним статуту можуть бути лише випадки, прямо передбачені законом.

Відповідно до вимог статей 57, 82 Господарського кодексу України, статей 4, 37, 51, 65, 67, 76 Закону України «Про господарські товариства» №1576-XII від 19.09.1991 року, статей 27, 30 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року, суди вправі визнати недійсними установчі документи товариства за наявності одночасно таких умов:

- на момент розгляду справи установчі документи не відповідають вимогам законодавства;

- порушення, допущені при прийнятті та затвердженні установчих документів, не можуть бути усунені;

- відповідні положення установчих документів порушують права чи охоронювані законом інтереси позивача.

Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, статут ТОВ «Компанія Каската» викладений у новій редакції та затверджений зборами учасників згідно з протоколом №6 від 12.06.2014 року, містить всі необхідні відомості та в цілому відповідає вимогам законодавства і наявність будь-яких порушень, які були допущені при його затвердженні, перед судом не доводились і в ході розгляду справи встановлені не були.

Той факт, що за новою редакцією статуту місцезнаходженням товариства зазначено: 79019, м. Львів, вул. Липинського, буд. 26, офіс 304, що за даними позивача не відповідає дійсності, не є підставою для визнання змін до статуту недійсними.

Щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів ТОВ «Компанія Каската», то суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 17 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року встановлено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи здійснюється за процедурами, передбаченими частинами першою - п'ятою статті 25 та частинами другою - третьою статті 27 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року для проведення державної реєстрації юридичної особи.

Згідно зі статтею 29 цього Закону, для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.

Відповідно до ч. 7 ст. 29 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року, державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.

Частиною третьою статті 8 Закону № 755-ІV від 15.05.2003 року встановлено, що установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.

Судом встановлено, що для проведення державної реєстрації змін до установчих документів щодо місцезнаходження юридичної особи ТОВ «Компанія Каската», відповідальною особою було подано державному реєстратору пакет документів, що відповідав вимогам положень ст. 29 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року.

У відповідності до цього, 24.06.2014 року державним реєстратором було проведено реєстраційну дію - внесено запис про внесення змін до відомостей про юридичну особу, в якому зазначено нове місцезнаходження ТОВ «Компанія Каската», а саме: 79019, м. Львів, вул. Липинського, 26/304.

Доводи позивача про неправомірність записів, вчинених державним реєстратором, судом відхиляються як необґрунтовані, оскільки державний реєстратор не має права перевіряти достовірність поданих відомостей та вимагати інші документи, ніж ті, що передбачені чинним законодавством, в тому числі щодо підтвердження фактичного місцезнаходження юридичної особи.

Зазначена позиція узгоджується із правовою позицією, викладеною в Ухвалі Вищого адміністративного суду України від 03 жовтня 2013 року у справі № К/9991/31431/12.

Крім цього, державний реєстратор не наділений повноваженнями визнавати недійсним рішення загальних зборів учасників юридичної особи, відтак, діяв у межах повноважень та у спосіб, передбачені чинним законодавством.

Статтею 30 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року визначено, що державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону. Такими підставами є невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; невідповідність найменування юридичної особи вимогам закону щодо найменування окремих видів юридичних осіб (банк, кредитна спілка, недержавний пенсійний фонд тощо); встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів.

Доказів існування хоча б однієї з таких обставин щодо ТОВ «Компанія Каската» не надано, а, відтак, правових підстав для відмови у державній реєстрації змін до установчих документів юридичної особи у Державного реєстратора Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Печерського району РС ГУЮ у м. Києві Іванюхою О.В. не було.

Згідно частини 1 статті 14 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року, передача реєстраційних справ здійснюється в разі зміни місцезнаходження юридичної особи, зміни місця проживання фізичної особи - підприємця, якщо нове місцезнаходження юридичної особи або місце проживання фізичної особи - підприємця розташоване на території іншої адміністративно-територіальної одиниці.

Відповідно до цього, листом від 27.06.2014 року №5.15/628-РП реєстраційну справу надіслано Реєстраційній службі Львівського міського управління юстиції.

Пунктом 67.2 ст. 67 Податкового кодексу України контролюючі органи в установленому законом порядку мають право звертатися до суду про винесення судового рішення, у тому числі, про скасування державної реєстрації змін до установчих документів.

При цьому, правовими підставами для скасування державної реєстрації змін до установчих документів, відповідно до частини 1 статті 31 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» №755-IV від 15.05.2003 року є скасування в судовому порядку рішення засновників (учасників) юридичної особи або уповноваженого ними органу про внесення змін до установчих документів юридичної особи, або визнання в судовому порядку повністю або частково недійсними змін до установчих документів юридичної особи.

До матеріалів справи не долучено доказів того, що рішення загальних зборів учасників ТОВ «Компанія Каската», на підставі якого було здійснено реєстрацію змін до установчих документів товариства, скасовано або такі зміни визнано недійсними в судовому порядку.

Відтак, позовна вимога органу доходів і зборів щодо скасування державної реєстрації змін до установчих документів в частині зміни місцезнаходження юридичної особи задоволенню не підлягає.

Твердження позивача про те, що недостовірність відомостей про місцезнаходження ТОВ «Компанія Каската» унеможливлює здійснення податковим органом функцій щодо контролю за повнотою, достовірністю та своєчасністю сплати ним податкових платежів до бюджету, проведення перевірок тощо суд не бере до уваги, оскільки позивачем не доведено зазначену обставину згідно ст. 71 КАС України, у зв'язку з чим вважає їх безпідставними та необґрунтованими.

Крім цього, суд зазначає, що згідно частини 2 статті 38 Закону України №755-IV від 15.05.2003 року наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням є підставою для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Пунктом 21.1.1 ст.21 ПК України передбачено, що посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.

Згідно статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

В судовому засіданні позивачем не надано достатніх аргументів та доводів в обґрунтування своїх вимог, в зв'язку з чим суд приходить до висновку, що в позові слід відмовити повністю.

Щодо судових витрат, то у відповідності до вимог ст. 94 КАС України, судові витрати у формі судового збору, зі сторін стягувати не слід.

Керуючись статтями 17-19, 35, 71, 94, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складено та підписано 28.11.2014 року.

Суддя Клименко О.М.