Дата документу 24.11.2014
Справа № 334/9496/14-а
Провадження № 2-а/334/290/14
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 листопада 2014 року Ленінський районний суд м. Запоріжжя у складі
головуючого судді Козлової Н.Ю.,
при секретарі Єфремовій Д.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Ленінського районного суду м.Запоріжжя з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати пенсії всупереч вимогам ст..50 та ч.4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2014 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок виплат , як інваліду 3-ої групи, у відповідності з вимогами, встановленими ст..50, ч.4 ст.54, ст..67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2014 року з розрахунку державної пенсії у розмірі шести мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 50% мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком дорівнюючої прожитковому мінімуму, встановленому відповідно до Закону України „Про прожитковий мінімум", з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
У судовому засіданні представник позивача, наполягаючи на своєму позові доводив суду, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя та отримує пенсію як учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, 1 категорії. Йому встановлена 3 група інвалідності, що підтверджується відповідною довідкою МСЕК, та посвідченням особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст. 50 Закону № 796 особам, віднесеним до І категорії 3 групи інвалідності призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 50 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність
На теперішній час розмір пенсії ОСОБА_1 по інвалідності 3 групи внаслідок аварії на ЧАЕС нараховується та сплачується Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210, а саме: 2135,25 грн, де: мінімальний розмір пенсії для учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС III групи інвалідності становить - 145 % прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (145%*949 гри = 1376,05 грн.); щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю інвалідам III групи внаслідок Чорнобильської катастрофи 284,70 грн.; щомісячна державна адресна допомога - 474,50 грн.
Проте, позивач вважає, що за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру пенсій з 01.01.2014 року застосуванню підлягала не постанова КМУ №1210 від 23.11.2011 року, а норми ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Отже, мінімальний розмір пенсій, призначених відповідно до ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", визначається виходячи із розміру прожиткового мінімум)' для осіб, які втратили працездатність, з 01.01.2014 року - 949 грн.
Відповідач самостійно не здійснив перерахунок та виплату недоплаченого розміру пенсії, чим порушив норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та права і законні інтереси позивача, у зв'язку з чим, він змушений був звернутися до суду.
Представник Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя проти задоволення позову заперечував та у судовому засіданні пояснював, що у відповідності до Закону України „Про Державний бюджет України на 2014 рік" норми та положення статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік. Кошти на виплату вказаних соціальних виплат враховані в Державному бюджеті України у розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно абз. 4 п. 9 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 № 112 визначено розмір відшкодування фактичних збитків для пенсій по інвалідності як відсоток втрати працездатності, визначений органами медико-соціальної експертизи. На теперішній час розмір пенсії ОСОБА_1 по інвалідності III групи внаслідок аварії на ЧАЕС в розмірі фактичних збитків складає 2135,25 грн. а саме: 1376,05 грн. - розмір пенсії з обмеженням (949*145%); 284,70 грн. - додаткова пенсія інвалідам III групи внаслідок Чорнобильської катастрофи; 474,50 грн. - щомісячна державна адресна допомога. Тому, представник відповідача вважає, що управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя позивачу жодних сум пенсій, на виплату яких пенсіонер мав право та не отримав з вини органу, який виплачує пенсію, нараховано не було, у зв'язку з чим, просив суд відмовити позивачу у позові у повному обсязі.
Також, представник відповідача звернув увагу суду, що ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом 02.10.2014 року, отже, вимоги позивача в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі міста Запоріжжя провести перерахунок виплат державної пенсії та додаткової пенсії відповідно до ст. 50, ч. 4 ст. 54, ч. З ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2014 року мають бути залишені судом без розгляду.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши надані суду письмові докази, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково виходячи з наступного:
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та внаслідок захворювань, пов'язаних з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС визнаний інвалідом 3 групи.
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Ленінському районі м.Запоріжжя та отримує пенсію за віком по інвалідності на підставі ст..54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, на підставі ст..50 цього Закону.
Відповідно до ст..49 „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", пенсії особам, віднесеним до категорії 1,2,3.4 встановлюється у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно до положень ч.1 ст.50 Закону, інвалідам 3 групи, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю та щомісячна компенсація сім'ям за втрату годувальника, внаслідок Чорнобильської катастрофи виплачуються повністю незалежно від заробітку, пенсії чи іншого доходу.
Згідно із ч.4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначено, що розмір пенсії для інвалідів 3 групи щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим шести мінімальних пенсій за віком.
При цьому, розрахунок основної та додаткової пенсії позивачу здійснено виходячи із встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року „ 1210 „Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" розмірів.
Законом України „Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 року № 1622-8, який набув чинності 03.08.3014 року доповнено Прикінцеві положення Закону України „Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 16.01.2014 року № 719-7 пунктом 6-7, за яким встановлено, що у 2014 році норми та положення ст..ст. 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов"язкового державного соціального страхування на 2014 рік".
З аналізу вказаних норм вбачається, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян з 03.08.2014 року делеговано Кабінету Міністрів України.
Разом з тим, з 01.01.2014 року по 02.08.2014 року, тобто до набрання чинності Законом України від 31.07.2014 року № 1622-8 Про внесення змін до Закону України „Про Державний бюджет України" на 2014 рік" положеннями Закону України „Про Державний бюджет України на 2014 рік" не було передбачено обмежень щодо застосування статтей 50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Отже, виходячи з пріоритетних законів над підзаконними актами відповідач зобов'язаний був у період з 01.01.2014 року по 15.08.2014 рік виплачувати позивачу основну та додаткову пенсію у розмірах, встановлених ст..ст.50, 54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року №1210..
Крім того, суд взяв до уваги, що позивач звернувся до суду до Ленінського районного суду м. Запоріжжя 02.10.2014 року в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в здійсненні перерахунку та виплати пенсії всупереч вимогам ст..50 та ч.4 ст.54 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2014 року та зобов'язати відповідача провести перерахунок виплат , як інваліду 3-ої групи, у відповідності з вимогами, встановленими ст..50, ч.4 ст.54, ст..67 Закону України „Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 01.01.2014 року з розрахунку державної пенсії у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком для непрацездатних громадян та щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю з розрахунку 50 % мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком дорівнюючої прожитковому мінімуму, встановленому відповідно до Закону України „Про прожитковий мінімум", з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів встановлюється шестимісячний строк, який, (якщо не встановлено інше), обчисляється з дня, коли особа дізналася або повинна дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, що передбачено ч. 2 ст. 99 КАС України.
Суд враховує, що предметом позову є дії або бездіяльність субєкта владних повноважень, повязані з соціальними виплатами, які є регулярними та щомісячними, а позивачем порушений шестимісячний строк для звернення до суду та суд визнає вказані особою причини пропуску строку неповажними, тому враховуючи положення ч. 2 ст. 99 КАС України та керуючись ч. 1 ст. 100 КАС України позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню, а позовні вимоги за період з 02.04.2014 року по 15.08.2014 року включно, суд вважає обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 14, 49, 50, 51, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", ст.ст. 6-14, 71, 99, 100, 159-163, 167, 183-2, 186 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати ОСОБА_1 як інваліду 3 групи державної та додаткової пенсії, як особі, яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 державної пенсії (по інвалідності) відповідно до ст. ст. 49, 54, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі шести мінімальних пенсій за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.04.2014 року по 15.08.2014 року включно, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
Зобов'язати управління пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя здійснити нарахування і виплату ОСОБА_1 додаткової пенсії відповідно до ст. ст. 49, 50, 53, 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 50 відсотків мінімальної пенсії за віком, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, встановленої ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 02.04.2014 року по 15.08.2014 року включно, з урахуванням різниці, яка була виплачена у цей період.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги до суду, що її постановив, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: Н.Ю.Козлова