ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 листопада 2014 року Житомир справа № 806/4506/14
час прийняття: 11 год. 00 хв. категорія 11.5
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Сигової О.П.,
за участі секретаря Шевчук Т.А.,
за участі представника позивача Кучмата О.В. та Швець А.А.,
за участі представника відповідача Кошмам П.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка" до Відділу Державної виконавчої служби Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції про визнання дій неправомірними та зобов'язання провести повторну оцінку комплексу нежитлових приміщень,
встановив:
Приватне акціонерне товариство "Ярунська сільгосптехніка" звернулося до Житомирського окружного адміністративного суду з вказаним позовом, в якому просило визнати незаконними дії Відділу державної виконавчої служби Новоград- Волинського міськрайонного управління юстиції Житомирської області щодо проведення торгів з продажу майна Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка" згідно звіту про оцінку Приватного підприємства "Україна-Експерт-Центр" від 27 березня 2014 року та зобов'язати його провести повторну оцінку комплексу нежитлових приміщень Приватного акціонерного товариства «Ярунська сільгосптехніка», що підлягають продажу через аукціон згідно виконавчого провадження № 31852506. В обгрунтування позову зазначає, що звіт про оцінку нежитлових будівель Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка", що підлягають продажу через аукціон згідно виконавчого провадження №31852506 втратив чинність згідно із частиною п'ятою статті 58 Закону України "Про виконавче провадження", тому що від дати оцінки нерухомого майна пройшло понад шість місяців.
Представники позивача в судовому засіданні просили позов задовольнити з підстав зазначених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні просив в задоволенні позову відмовити з підставі зазначених в письмових запереченнях проти адміністративного позову.
Вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити з огляду на наступне.
Судом встановлено, що на виконанні у Відділі Державної виконавчої служби Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції знаходиться зведене виконавче провадження №72/14 про стягнення боргів з Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка" до складу якого входить 61 виконавчий документ на суму 1083324,46 грн.
26 лютого 2014 року заступником начальника відділу Державної виконавчої служби Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції складено акт опису й арешту нерухомого майна Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка" (а.с.132-133).
З метою визначення вартості майна боржника заступником начальника відділу Державної виконавчої служби Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції постановою від 11 березня 2014 року (а.с.26) по ВП №31852506 призначено Приватне підприємство "Україна-Експерт-Центр" суб'єктом оціночної діяльності-суб'єктом господарювання у виконавчому провадженні з примусового виконання виконавчого листа Житомирського окружного адміністративного суду №1028 виданого 19.03.2012 року.
Приватним підприємством "Україна-Експерт-Центр" складено звіт про оцінку нежитлових будівель Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка" станом на 27.03.2014 року. (а.с.29-31).
Звітом про оцінку вартість нежитлових будівель Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка" станом на 27.03.2014 року становить 1046110,00 грн.
Листом від 22 квітня 2014 року відділ Державної виконавчої служби Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції надіслав повідомлення позивачу про результати оцінки майна (а.с.27-28).
Згідно з повідомленням, яке було розміщене на офіційному веб-порталі "Держінформ'юст" аукціон з реалізації нежитлових будівель Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка" був призначений на 08.10.2014 року (а.с.34), однак не відбувся в зв'язку з відсутністю купівельного попиту.
Порядок реалізації арештованого майна передбачено Законом України «Про виконавче провадження», Інструкцією про проведення виконавчих дій, затвердженою наказом Міністерства юстиції України від 21 квітня 2005 року № 74/5, (далі - Інструкція) та Тимчасовим положенням про порядок проведення прилюдних торгів з реалізації арештованого нерухомого майна, затвердженому наказом Міністерства юстиції України від 27 жовтня 1999 року № 68/5 (далі - Тимчасове положення)
За змістом статті 1 Закону України "Про виконавче провадження" виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, в межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що згідно з цим Законом підлягають примусовому виконанню.
Примусова реалізація заставленого майна як стадія виконавчого провадження є сукупністю правовідносин, які в процесі примусового виконання виникають і реалізуються між органами й посадовими особами, які здійснюють примусову реалізацію судових рішень, та особами, які беруть участь у виконавчому провадженні чи залучаються до проведення виконавчих дій відповідно до Закону.
Частиною третьою статті 62 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено, що майно передається на реалізацію за ціною та в порядку, визначеними статтею 58 цього Закону.
Відповідно до частини першої статті 58 Закону України "Про виконавче провадження" визначення вартості майна боржника проводиться державним виконавцем за ринковими цінами, що діють на день визначення вартості майна. Для оцінки за регульованими цінами, оцінки нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден державний виконавець залучає суб'єкта оціночної діяльності - суб'єкта господарювання, який провадить свою діяльність відповідно до Закону України «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».
Частинами другою, третьою та четвертою статті 58 Закону України "Про виконавче провадження" передбачено право сторін виконавчого провадження оскаржити результати оцінки майна та порядок їх оскарження до передачі майна на реалізацію.
У разі коли сторона виконавчого провадження не реалізувала своє право оскарження звіту суб'єкта оціночної діяльності в передбачений законом строк, цей звіт про оцінку майна набуває чинності і є підставою для реалізації майна з прилюдних торгів за початковою ціною, визначеною у звіті (частина п'ята статті 58, частина третя статті 62 Закону України "Про виконавче провадження")
Пунктом 3.2 Тимчасового положення передбачено, що спеціалізована організація проводить прилюдні торги за заявкою державного виконавця, в якій зазначається початкова вартість майна, що виставляється на торги, за експертною оцінкою, та інші відомості, передбачені Інструкцією.
Разом із тим відповідно до частини п'ятої статті 58 Закону України "Про виконавче провадження" звіт про оцінку майна у виконавчому провадженні вважається чинним протягом шести місяців з дня його підписання суб'єктом оціночної діяльності - суб'єктом господарювання. Після закінчення цього строку звіт втрачає чинність і оцінка майна проводиться повторно.
Отже, виходячи з правового аналізу зазначених норм, суд приходить до висновку про те, що звіт про оцінку майна є чинним, якщо від дати підписання оцінки майна до дня проведення прилюдних торгів пройшло не більше шести місяців. Після збігу цього строку обов'язковою умовою призначення й проведення прилюдних торгів є отримання нового звіту про оцінку майна.
Зазначене узгоджується із правовою позицією Верховного Суду України викладеною в постанові від 01 жовтня 2014 року по справі №6-147цс14.
Отже, як встановлено судом, звіт про оцінку нерухомого майна - нежитлових будівель Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка" - здійснений станом на 27.03.2014 року, а аукціон з реалізації майна був призначений лише 08 жовтня 2014 року (після збігу шести місяців). Нежитлові будівлі Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка" на момент винесення постанови не реалізовані .
За таких обставин суд приходить до висновку, що дії Відділу Державної виконавчої служби Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції щодо проведення торгів з продажу майна Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка" згідно звіту про оцінку Приватного підприємства " Україна-Експерт-Центр" від 27 березня 2014 року є незаконними, що призводить до необхідності зобов'язати відповідача провести повторну оцінку комплексу нежитлових приміщень Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка".
На підставі зазначеного, суд вважає, що позовні вимоги Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка" є обґрунтованими та такими, що слід задовольнити.
Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
До позовної заяви позивачем додано докази сплати судового збору у сумі 73,08 грн. згідно квитанції від 07.10.2014 року № 0522854322.
Оскільки суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, вказані витрати підлягають стягненню з Державного бюджету України на користь позивача.
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
постановив:
Позовні вимоги задоволити.
Визнати незаконними дії Відділу Державної виконавчої служби Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції щодо проведення торгів з продажу майна Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка" згідно звіту про оцінку Приватного підприємства " Україна-Експерт-Центр" від 27 березня 2014 року.
Зобов'язати Відділ Державної виконавчої служби Новоград-Волинського міськрайонного управління юстиції провести повторну оцінку комплексу нежитлових приміщень Приватного акціонерного товариства "Ярунська сільгосптехніка", що підлягають продажу через аукціон згідно виконавчого провадження № 31852506 .
Відшкодувати Приватному акціонерному товариству "Ярунська сільгосптехніка" з державного бюджету 73,08 грн. сплаченого судового збору.
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Сичова
Повний текст постанови виготовлено: 21 листопада 2014 р.