Ухвала суду № 4156368, 04.06.2009, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.06.2009
Номер справи
22а-2321\08
Номер документу
4156368
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

«04» червня 2009 року

м. Одеса

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -

Шеметенко Л.П.

судді -

Косцової І.П.

судді -

Стас Л.В.

при секретарі -

Філатовій І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного сільськогосподарського підприємства «Садове» на постанову господарського суду Херсонської області від 26 вересня 2007 року по адміністративній справі за позовом Голопристанського районного центру зайнятості до Голопристанської міжрайонної Державної податкової інспекції, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог - приватне сільськогосподарське підприємство «Садове» про визнання нечинним рішення,

встановила:

В грудні 2004 року Голопристанський районний центр зайнятості звернувся до суду з позовом до Голопристанської міжрайонної Державної податкової інспекції, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог - приватне сільськогосподарське підприємство «Садове» та просив визнати рішення ДПІ від 11.11.2003 року №21/24-30713404 про списання безнадійного податкового боргу зі сплати страхових внесків із загальнообов'язкового соціального страхування на випадок безробіття ПСП «Садове», код ЄДРПОУ 30713404 - недійсним.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що вказане рішення ДПІ винесено відповідачем з перевищенням повноважень та чинного законодавства та просить визнати відсутність у відповідача компетенції на проведення списання боргу по страховим внескам на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платниками податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» .

Рішенням господарського суду Херсонської області від 20 січня 2005 року у задоволенні позову Голопристанського районного центру зайнятості відмовлено повністю.

Постановою Запорізького апеляційного господарського суду від 01 червня 2005 року апеляційну скаргу Голопристанського районного центру зайнятості на рішення господарського суду Херсонської області від 20 січня 2005 року залишено без задоволення, а рішення - без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду від 06.12.2006 року касаційну скаргу Голопристанського районного центру зайнятості на рішення господарського суду Херсонської області від 20 січня 2005 року та постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 01 червня 2005 року - задоволено частково, рішення господарського суду Херсонської області від 20 січня 2005 року, та постанову Запорізького апеляційного господарського суду від 01 червня 2005 року скасовано, справу направлено до суду першої інстанції на новий розгляд.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав, та у задоволенні позову просив відмовити.

Представник третьої особи підтримав заперечення відповідача.

Постановою господарського суду Херсонської області від 26 вересня 2007 року позов Голопристанського районного центру зайнятості задоволений повністю.

Визнано відсутність у Голопристанської міжрайонної державної податкової інспекції компетенції на проведення списання боргу по страховим внескам на підставі Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Визнано нечинним рішення Голопристанської міжрайонної державної податкової інспекції № 21/24-30713404 від 11.11.2003 р.

В апеляційній скарзі третя особа ПСП «Садове», посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просить скасувати оскаржуване судове рішення та прийняти нове, яким відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з викладених нижче підстав.

З матеріалів справи вбачається, що в результаті проведеної перевірки ПСП «Садове» щодо правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття за період з 01.10.2002 р. по 30.06.2003 р. складено акт № 85 від 02.10.2003 р., яким зафіксовано, що списанню за форсмажорними обставинами підлягає безнадійний борг по вказаним внескам в сумі 9119 грн.60 коп.

Голопристанський районний центр зайнятості направив до ДПІ у Голопристанському районі Херсонської області лист № 532 про списання вказаної суми відповідно до Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податку.

Рішенням № 21/24-30713404 від 11.11.2003 р. Голопристанської державної податкової інспекції у Голопристанському районі Херсонської області списано безнадійний податковий борг ПСП «Садове» по страховим внескам на підставі п.3.4 Порядку списання безнадійного податкового боргу платників податків в сумі 9419 грн. 60 коп., що виник станом на 10.07.2003 р.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 20.02.2003 року внесено зміни та доповнення в преамбулу Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», згідно з якими цей закон є «спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення».

Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» №1533, що набрав чинності 01.01.2001 р., п.1 ст.3 передбачено, що законодавство про страхування на випадок безробіття складається з основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, Закону України «Про зайнятість населення» та інших нормативно-правових актів що регулюють відносини у сфері страхування на випадок безробіття, а також міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що норми вищезазначеного закону виключають можливість регулювання взаємовідносин сторін будь-якім іншим Законом, якщо він не регулює питання страхування.

В силу п.2 розділу 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом, закони та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону.

Колегія суддів приходить до висновку, що, з моменту вступу в силу Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» норми Закону України «Про систему оподаткування» у частині, що йому суперечили, не застосовуються. Хоча, зміни у Закон України «Про систему оподаткування», якими виключено п.16 ч. 1 ст.14 Закону, що відносив до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів) і збір на обов'язкове соціальне страхування, були внесені тільки Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов'язкового державного соціального страхування» від 16.01.2003року.

Також колегія суддів зазначає, що Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про систему оподаткування» від 18.02.1997 року було встановлено, що дія цього Закону поширюється на відповідні правовідносини у сфері соціального страхування щодо зборів на соціальне страхування до прийняття законів України з питань соціального страхування.

Відповідно до п.2, п.5 ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття є цільовим централізованим фондом, некомерційною самоврядною організацією, і кошти Фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Виходячи з вищевикладеного Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття не є державним цільовим фондом, а є централізованим страховим фондом, кошти якого не включаються до складу Державного бюджету України. Тому не можна вважати зобов'язання по страховим внескам податковим боргом, на який поширюється дія Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Посилання відповідача та третьої особи на те, що на час винесення ним оскаржуваного рішення до його повноважень відносились повноваження по списанню безнадійного боргу по страховим внескам, колегією суддів не приймається до уваги зважаючи на те, що включення Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» органів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування у перелік контролюючих органів, не змінює статусу внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, у зв'язку з чим вони не можуть вважатися податком чи збором у розумінні законів України про оподаткування і не можуть стягуватися в іншому порядку, ніж передбачено Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Враховуючи наведене, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позову.

При розгляді справи судом правильно застосовані норми матеріального та процесуального права, вірно встановлено фактичні обставини справи та дана правова оцінка.

Постанова суду першої інстанції викладена достатньо повно, висновки обґрунтовані з посиланням на конкретні норми законів України та відповідають чинному законодавству.

Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки базуються на невірному трактуванні відповідачем фактичних обставин і норм матеріального права.

За таких обставин підстав для скасування постанови суду першої інстанції та задоволення апеляційної скарги не вбачається.

Керуючись ч. 1 ст. 195, ст.196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст.206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів -

ухвалила:

Апеляційну скаргу приватного сільськогосподарського підприємства «Садове» - залишити без задоволення.

Постанову господарського суду Херсонської області від 26 вересня 2007 року по адміністративній справі за позовом Голопристанського районного центру зайнятості до Голопристанської міжрайонної державної податкової інспекції, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог - приватне сільськогосподарське підприємство «Садове» про визнання нечинним рішення - залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня набрання нею законної сили.

Повний текст ухвали суду виготовлено 09 червня 2009 року.

Головуючий:

/підпис/

Л.П. Шеметенко

Суддя:

/підпис/

І.П. Косцова

Суддя:

/підпис/

Л.В. Стас

Суддя Одеського апеляційного  адміністративного суду

Ю.В. Яковлев

Ю.В. Яковлев