Ухвала суду № 41557553, 24.11.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.11.2014
Номер справи
826/10401/14
Номер документу
41557553
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/10401/14 Головуючий у 1-й інстанції: Клочкова Н.В. Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.

У Х В А Л А

Іменем України

24 листопада 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Літвіної Н.М., Старової Н.Е., при секретарі - Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Екосистеми України" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Екосистеми України" до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві про скасування вимоги та рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Екосистеми України" звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дніпровському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у м. Києві про скасування вимоги про сплату боргу від 25.06.2014 та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 25.06.2014 № 0000671702.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 вересня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення і прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що на підставі наказу від 30.05.2014 № 990, згідно із пп. 80.2.7 п. 80.2 ст. 80 Податкового кодексу України, п. 2 ст. 13 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI проведена фактична перевірка ТОВ "Екосистеми України" (код ЄДРПОУ 36138266) з питань дотримання вимог чинного трудового та податкового законодавства України за період з 01.01.2011 по 31.12.2013, за результатом якої складено акт перевірки від 12.06.2014 № 1240/17-26-53-17-02-31/36138266 (т. 1, а.с. 9-13).

Актом перевірки встановлені наступні порушення податкового законодавства:

- пп. 14.1.54, 14.1.56 п. 14.1 ст. 14, пп. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164, п. 167.1 ст. 167, пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168, пп. ""а" 171.2 ст. 171, пп. "а" 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України (далі - ПК України), що призвело до заниження податкового зобов'язання по податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 44006,33 грн.;

- вимог "Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків і сум утриманого з них доходу" затвердженого наказом ДПА України від 24.12.2010 № 1020. Згідно п. 119.2 ст. 119, п. 127.1 ст. 127 ПК України, передбачено застосування штрафних (фінансових) санкцій;

- ст. 7, 8 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI), в результаті чого ФОП - 303361,90 грн. (нараховано єдиний соціальний внесок на ФОП - 106854,48 грн. та утримано єдиного соціального внеску з ФОП - 9986,40 грн.) на загальну суму 116840,88 грн. Згідно п. 7.2.3 Р. VIІ "Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", затвердженої наказом Мінходів України від 09.09.2013 № 455 та зареєстровано в Мінюстиції України 19.09.2013 за № 1622/24154, нараховуються фінансові санкції у вигляді штрафу.

На підставі складеного акту перевірки від 12.06.2014 № 1240/17-26-53-17-02-31/36138266 податковим органом винесені:

- вимога про сплату боргу (недоїмки) від 25.06.2014 № Ю-000701702, якою вимагається сплатити суму недоїмки зі сплати єдиного внеску, штрафів та пені на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на підставі ст. 25 Закону № 2464-VI в розмірі 116 840,88 грн.

- рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 25.06.2014 № 0000671702, яким застосовані штрафні санкції за порушення пп. 1 п. 1 ст. 7 Закону № 2464-VI та на підставі п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI в розмірі 57 624,37 грн.

Як вбачається із заперечень відповідача, підставою для прийняття вимоги про сплату боргу (недоїмки) від 25.06.2014 № Ю-000701702 та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 25.06.2014 № 0000671702 стало виявлення розбіжностей між заробітною платою, яку працівники фактично отримували і тією, яка зазначалася у бухгалтерських документах та податкових звітах ТОВ "Екосистеми України", що підтверджується наданими письмовими поясненнями колишніх працівників товариства.

Згідно пояснень гр. ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2), який працював на посаді головного технолога проекту з 04.01.2011 по 29.11.2013, останній отримував заробітну плату в сумі 5000,00 грн./місяць, в т.ч. як згідно поданої звітності заробітна плата становила 1300,00 грн./місяць.

Відповідно до пояснень гр. ОСОБА_3 (РНОКПП НОМЕР_3), який працював на посаді начальника відділу маркетингу з 29.07.2013 по 09.12.2013, останній отримував заробітну плату в сумі 3500,00 грн./місяць, в т.ч. як згідно поданої звітності заробітна плата становила 1300,00 грн./місяць.

Згідно пояснень гр. ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_4), яка працювала на посаді начальника відділу з 2010 року по 15.11.2013, остання отримувала заробітну плату в сумі 6000,00 грн./місяць, в т.ч. як згідно поданої звітності заробітна плата становила 1300,00 грн./місяць.

При цьому, існує розбіжність по гр. ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_4) в частині відображення нарахованих доходів між податковим розрахунком за формою 1-ДФ і звітністю про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів за період червень-листопад 2013 року, а саме: за розрахунком 1-ДФ заробітна плата складає 1300,00 грн./міс., за звітом єдиного соціального внеску - 6000,00 грн./міс.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку регулюється Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі Закон № 2464-VI).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно п. 3 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI, застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до законодавства підлягає загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачується чи сплачувався у встановленому законом порядку єдиний внесок.

Згідно п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону № 2464-VI, страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов'язані сплачувати єдиний внесок.

П. 4 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч. 3 ст. 9 Закону № 2464-VI, обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно п. 1 та п. 2 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI, платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок та вести облік виплат (доходу) застрахованої особи та нарахування єдиного внеску за кожним календарним місяцем і календарним роком, зберігати такі відомості в порядку, передбаченому законодавством.

За донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску (п. 3 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI).

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464-VI, орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату.

Процедура нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів визначена Інструкцією про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженою Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 № 455 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 р. за № 1622/24154.

Відповідно до п. 6.2 Інструкції, сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою.

Згідно п. 7.1 Інструкції, за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.

Відповідно до п. 7.2.3 Інструкції, за донарахування органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску. Для розрахунку зазначеного штрафу кількість звітних періодів розраховується, починаючи з місяця, на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми єдиного внеску, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким платником акта перевірки від органу доходів і зборів або в якому він подав звітність, де зазначено такі донараховані суми. Якщо за результатами перевірки виявлено в окремих місяцях суми донарахованого (своєчасно не обчисленого) єдиного внеску, то за кожне таке донарахування (кожний місяць) відповідно до Закону накладається штраф у таких порядку та розмірах:

- для дотримання вимог щодо максимального розміру (50 відсотків) штрафу:

- визначається сукупно сума донарахувань за всіма звітними періодами, в яких вони виявлені;

- визначається сукупно сума штрафу за всіма звітними періодами, у яких виявлені донарахування та за якими нараховано такі штрафи;

- здійснюється обрахування максимального розміру штрафу від сукупної суми донарахувань та порівнюється із фактично нарахованою сумою штрафів, визначеною сукупно за всі звітні періоди, в яких донараховано суми єдиного внеску.

До сплати визначаються суми штрафів, що не перевищують максимальний їх розмір, визначений цим підпунктом. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 10 до цієї Інструкції. Підставою для прийняття відповідного рішення є акт перевірки платника єдиного внеску

Згідно п. 6.3 Інструкції, органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:

якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті;

якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску;

якщо платник має на кінець календарного місяця борги зі сплати фінансових санкцій.

Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 гривень.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Сума боргу у вимозі проставляється у гривнях з двома десятковими знаками.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції, вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

Як підтверджується матеріалами справи, відповідачем була виявлена недоїмка у позивача в розмірі 116 840,88 грн. на яку було застосовано штрафну санкцію в сумі 57 624,37 грн., оскільки, згідно пояснень колишніх працівників ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 заробітна плата на товаристві виплачувалася у конвертах.

Виходячи з різниці між сумами доходу, відображеного у податковій звітності, що подана до територіального органу Міндоходів України та сумою, отриманою працівниками фактично, відповідачем проведено донарахування (доутримання) відповідних податків та зборів.

Крім того, судом першої інстанції були допитані в якості свідків: ОСОБА_4, ОСОБА_3 та ОСОБА_5, які перебуваючи під присягою свідка, та, яких було попереджено про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиві показання та відмову від давання показань, підтвердили суду про отримання заробітної плати від ТОВ "Екосистеми України", яка не відображена у звітності підприємства.

Також, свідки підтвердили, що розмір фактичної заробітної плати відрізнявся від офіційної та підтвердили факт надання своїх письмових пояснень, які наявні у матеріалах справи.

Водночас, ОСОБА_3 повідомив, що отримав від ТОВ "Екосистеми України" лише одну заробітну плату в конверті за серпень 2013 в розмірі 3500,00 грн., в т.ч. як працював на товаристві протягом 5-ти місяців, однак, розрахунок за період вересень-грудень 2013 року в розмірі близько 3154,00 грн. отримав лише після звернення до суду.

ОСОБА_5 повідомив, що також нерегулярно отримував від ТОВ "Екосистеми України" заробітну плату у готівковій формі в розмірі 4000,00 грн. та 5000,00 грн.

Враховуючи викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ДПІ у Дніпровському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві правомірно застосувала штрафну санкцію в сумі 57 624,37 грн. на недоїмку позивача в розмірі 116 840,88 грн., оскільки, згідно пояснень свідків: ОСОБА_5, ОСОБА_3 та ОСОБА_4 підтверджується факт розбіжностей між заробітною платою, яку працівники фактично отримували і тією, яка зазначалася у бухгалтерських документах та податкових звітах ТОВ "Екосистеми України".

Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що вимога про сплату боргу (недоїмки) від 25.06.2014 № Ю-000701702 та рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 25.06.2014 № 0000671702 є правомірними, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ :

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Екосистеми України" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 вересня 2014 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев

суддя Н.М.Літвіна

суддя Н.Е.Старова

Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.

Судді: Літвіна Н. М.

Старова Н.Е.