Ухвала суду № 41556067, 20.11.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
20.11.2014
Номер справи
816/6965/13-а
Номер документу
41556067
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"20" листопада 2014 р. м. Київ К/800/13211/14

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Черпака Ю.К. (судді-доповідача), Головчук С.В., Ліпського Д.В.,розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кремойл" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,

за касаційною скаргою Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року,

встановив:

У грудні 2013 року Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів пред'явило позов про стягнення з ТОВ "Кремойл" адміністративно-господарських санкцій за 2012 рік у розмірі 8 635,01 грн та пені за порушення термінів їх сплати в розмірі 531,03 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ "Кремойл" не виконало у 2012 році нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, встановленого статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", тому на підставі статті 20 цього Закону підприємство має сплатити адміністративно-господарські санкції за одне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняті інвалідом, в розмірі середньої річної заробітної плати штатного працівника (з урахуванням сплаченої суми), а також пеню за несвоєчасну сплату суми заборгованості.

Постановою Полтавського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2013 року позов задоволено повністю.

Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року скасовано постанову суду першої інстанції та ухвалено нове рішення про відмову в задоволенні позову.

У касаційній скарзі Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів, посилаючись на порушення судом апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати прийняте ним рішення та залишити в силі рішення суду першої інстанції. Серед іншого, зазначає про помилковість проведеного судом розрахунку середньооблікової кількості штатних працівників відповідача лише за 3 місяці, тоді як чинним законодавством України на підприємства покладено обов'язок звітувати Фонду соціального захисту інвалідів за всіма показниками за рік.

В запереченні на касаційну скаргу ТОВ "Кремойл" вважає її доводи необґрунтованими та просить залишити постанову апеляційного суду без змін.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню.

Судами встановлено, що ТОВ "Кремойл" зареєстровано 16.03.2012 р. До 05.10.2012 р. на підприємстві працювала 1 особа (директор). Після цієї дати штатна кількість працівників відповідача становила: у жовтні - 76 осіб, у листопаді - 70 осіб, у грудні 2012 року - 82 особи.

У поданому 15.11.2013 р. звіті за формою № 10-ПІ про зайнятість і працевлаштування інвалідів за 2012 рік ТОВ "Кремойл" зазначило, що середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік склала 19 осіб, з них інвалідів - 0, норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів - 1, фонд оплати праці штатних працівників за рік - 219,7 тис. грн, середньорічна заробітна плата штатного працівника - 2891 грн, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу - 2891 грн.

Відповідач добровільно сплатив адміністративно-господарські санкції у розрахованій ним сумі 2891 грн (середньомісячна заробітна плата штатного працівника 963,6 грн*3 місяці*1 робоче місце, не зайняте інвалідом) та пеню в сумі 137,15 грн (2891 грн * 222 дні/365), всього - 3028,15 грн.

Позивачем сума адміністративно-господарських санкцій обрахована наступним чином: 11563,16 грн (середня річна заробітна плата штатного працівника)*1 (кількість робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів) - 3028,15 грн (самостійно сплачена ТОВ "Кремойл" сума санкцій) = 8535,01 грн. Розмір пені виходячи з вказаної суми заборгованості склав 531,03 грн.

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону України від 21.03.1991 р. № 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон № 875) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу робочих місць, установленого статтею 19 цього Закону, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів.

Норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється в розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця (частина перша статті 19 Закону № 875).

Згідно з частиною першою статті 20 Закону № 875 підприємства, установи, організації, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації.

Частиною другою статті 20 цього Закону передбачено нарахування пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.

За приписами пункту 2 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 "Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", роботодавці сплачують суму адміністративно-господарських санкцій відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб - підприємців на рахунки, відкриті в органах Державного казначейства, до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів. Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.

Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 р. № 42 затверджено форму звітності № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" та Інструкцію щодо заповнення форми № 10-ПІ (річна) "Звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів" (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 1.1 Інструкції форма № 10-ПІ, що заповнюється за рік, поширюється на всі підприємства, установи і організації, у тому числі підприємства громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, у яких працює за основним місцем роботи від 8 і більше осіб.

Згідно з пунктом 3.1 Інструкції середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік визначається відповідно до пункту 3.2 Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 р. № 286.

Пунктом 3.2.6 Інструкції зі статистики кількості працівників передбачено, що підприємство, яке працювало неповний рік (сезонний характер виробництва або створення після січня, за винятком тих підприємств, які вимушено зупиняли виробництво з ініціативи адміністрації), середньооблікову кількість штатних працівників за рік визначає шляхом підсумовування зазначеної кількості працівників за всі місяці роботи підприємства і ділення одержаної суми на 12.

За змістом пунктів 3.5-3.7 Інструкції щодо заповнення форми № 10-ПІ фонд оплати праці штатних працівників розраховується як сума фактичних нарахувань за звітний рік за заробітною платою середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу за рік. Середньорічна заробітна плата штатного працівника розраховується шляхом множення фонду оплати праці штатних працівників на 1000 та ділення на середньооблікову кількість штатних працівників облікового складу за рік. Сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу для роботодавців, у яких працює 15 осіб і більше, визначається шляхом множення різниці між кількістю інвалідів-штатних працівників, які повинні працювати відповідно до нормативу робочих місць, та середньообліковою кількістю інвалідів - штатних працівників за рік на середньорічну заробітну плату штатного працівника.

Отже, вказаними нормативно-правовими актами на підприємства, установи і організації, у яких працює за основним місцем роботи від 8 і більше осіб, покладено обов'язок щорічно подавати Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість і працевлаштування інвалідів, використовуючи при цьому всі показники за звітний період (рік).

З урахуванням викладеного суд першої інстанції обґрунтовано погодився з розрахунком адміністративно-господарських санкцій і пені, проведеним позивачем за звітний рік згідно з вимогами чинного законодавства України.

За наведених обставин апеляційний суд помилково скасував законне і обґрунтоване рішення суду першої інстанції про стягнення з ТОВ "Кремойл" на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів недоплаченої суми адміністративно-господарських санкцій за 2012 рік та пені за порушення термінів їх сплати.

Відповідно до статті 226 Кодексу адміністративного судочинства України це є підставою для скасування судового рішення суду апеляційної інстанції та залишення в силі рішення суду першої інстанції.

Керуючись статтями 222, 223, 226, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ухвалив:

Касаційну скаргу Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів задовольнити.

Скасувати постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 17 лютого 2014 року та залишити в силі постанову Полтавського окружного адміністративного суду від 18 грудня 2013 року.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді:Черпак Ю.К. Головчук С.В. Ліпський Д.В.