КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 825/2242/14 Головуючий у 1-й інстанції: Клопот С.Л. Суддя-доповідач: Глущенко Я.Б.
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
25 листопада 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Глущенко Я.Б.,
суддів Пилипенко О.Є., Романчук О.М.,
розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом Фермерського господарства «Квюс-Агро» до Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області про визнання протиправними дій, визнання протиправними та скасування приписів, за апеляційною скаргою Фермерського господарства «Квюс-Агро» на постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року,
В С Т А Н О В И В :
ФГ «Квюс-Агро» звернулося у суд з позовом до Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області, в якому, з урахуванням уточнень, просило визнати протиправними дії посадових осіб відповідача щодо порядку отримання інформації про місце розташування та площі земельних ділянок, визнати протиправними та скасувати приписи Інспекції щодо усунення порушень законодавства у земельній сфері від 20.06.2014 №000200, №000201 та №000218.
Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погоджуючись із судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Суд першої інстанції дійшов висновку про правомірність проведення спірної перевірки та обґрунтованість винесення оскаржуваних приписів відповідачем.
З такими висновками суду не можна не погодитися.
Колегією суддів установлено, що з 16 червня по 20 червня 2014 року посадовими особами Державної інспекції сільського господарства в Чернігівській області, на підставі наказу від 29.05.2014 №465 та направлення на перевірку від 29.05.2014 №440, відповідно до плану роботи Інспекції на ІІ квартал 2014 року, проведено планову перевірку ФГ «Квюс-Агро» з питань дотримання вимог земельного законодавства при здійсненні господарської діяльності в частині використання земель сільськогосподарського призначення на території Чернігівського району Чернігівської області.
Про проведення планового заходу позивача було повідомлено завчасно - листом від 21.05.2014 №04.02-06/592, що був отриманий адресатом 22.05.2014.
За підсумками перевірки складено акт уніфікованої форми від 20.06.2014 №163 та виявлено порушення позивачем ст. ст. 125, 126 та ч. 4 ст. 22 Земельного кодексу України, якими передбачено, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва використовуються відповідно до розроблених та затверджених в установленому порядку проектів землеустрою, що забезпечують еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачають заходи з охорони земель. Право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Виявлені порушення вимог земельного законодавства полягали у тому, що позивачем на території Чернігівського району самовільно, без оформлення та реєстрації відповідного права власності чи користування, а також без розробленого й затвердженого в установленому порядку проекту землеустрою, що забезпечував би еколого-економічне обґрунтування сівозміни та впорядкування угідь і передбачав би заходи з охорони земель, самовільно зайняті та використовуються у господарській діяльності 23 не витребуваних земельних часток (паїв) загальною площею 74,5468 га, земельні ділянки державної власності (землі резервного фонду Левковицької сільської ради) загальною площею 72,0591 га, земельні ділянки державної власності (землі запасу Левковицької сільської ради) загальною площею 42,0073 га, а також землі історико-культурного призначення загальною площею 15,3377 га.
За визначенням Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Самовільне зайняття позивачем земельних ділянок встановлене контролюючими суб'єктами на основі обстеження фактично використовуваних земельних ділянок позивачем - відповідно до наданих суб'єктом господарювання схематичних планів, шляхом їх порівняння із витребуваними в Управління Держземагенства в Чернігівському районі Чернігівської області та Реєстраційної служби Чернігівського районного управління юстиції Чернігівської області документації, а саме: статистичної звітності форми 6-зем та інформаційної довідки щодо зареєстрованих договорів оренди землі.
Факти самовільного використання земельних ділянок зафіксовані окремими актами обстеження земельних ділянок від 16.06.2014 № № 56 - 62.
Зі змісту складеного за підсумками перевірки акту слідує, що перевірка проводилась за участю старшого оперуповноваженого в ОВС УДСБЕЗ УМВС України в Чернігівській області Кирієнка Ю.І. та голови ФГ «Квюс-Агро». При заповненні графи ІV «Перелік питань для контролю дій перевіряючих» акту, призначеної для контролю за діями перевіряючого, представник суб'єкта господарювання погодився з правомірністю дій посадових осіб відповідача під час проведення перевірки. Крім того, в графі «опис пояснень, зауважень або заперечень» представник позивача фактично визнав виявлені порушення, пояснивши, що такі були допущені без вини позивача, і спричинені змінами в законодавстві та довготривалим процесом виготовлення технічної документації і реєстрації земельних ділянок.
За наслідками перевірки відповідачем винесено приписи від 20.06.2014 №000200, №000201, №000218, якими позивача зобов'язано у 30-ти денний термін усунути виявлені порушення земельного законодавства, а також, відповідно до Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №963 від 25.07.2007, а також Методичних рекомендацій Державного комітету України по земельних ресурсах і Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель щодо її застосування, складено розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття позивачем земельних ділянок в сумі 201954,26 грн, який отримано позивачем 26 червня 2014 року.
Також, відповідачем було складено протоколи про адміністративнеі правопорушення від 26.06.2014 №000089 та №000090 щодо керівника ФГ «Квюс-Агро» - ОСОБА_4, відповідальність за яке передбачена п. «б» ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України та статтею 53-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (самовільне зайняття земельної ділянки).
Справи про вказані адміністративні правопорушення в подальшому були закриті, а матеріали передані до органів внутрішніх справ - для розгляду в порядку кримінального процесуального законодавства, у зв'язку із наявністю значної шкоди в діях позивача, що містять ознаки злочину, передбаченого статтею 197-1 Кримінального кодексу України (самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво).
Не погоджуючись із діями відповідача щодо проведення перевірки та складеними за її результатами приписами, позивач звернувся у суд.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, судова колегія виходить із наступного.
Земельним кодексом України передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, у сфері земельних відносин, належить організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, у тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та вирішенням інших питань, визначених законами України та актами Президента України (стаття 15-2).
Аналогічні повноваження вказаного центрального органу виконавчої влади також передбачені статтею 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та Положенням про Державну інспекцію сільського господарства в автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженим наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 23.12.2011 №770.
Підпунктом 4.1 Положення встановлено, що Держсільгоспінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за веденням державного обліку і реєстрації земель, достовірністю інформації про наявність та використання земель; розраховує розмір шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання їх не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу, та вживає заходів до її відшкодування в установленому законодавством порядку.
Пунктом 6 цього Положення визначено, що Держсільгоспінспекція та її посадові особи в межах своїх повноважень мають право, зокрема, складати акти перевірок, протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, давати обов'язкові для виконання приписи (розпорядження), а також подавати в установленому законодавством порядку до відповідних органів матеріали перевірок для притягнення винних осіб до відповідальності; безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку підприємства, установи та організації усіх форм власності, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, для проведення перевірок з питань, що належать до її компетенції; одержувати в установленому законодавством порядку інформацію, документи і матеріали від державних органів та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності та їх посадових осіб.
Положеннями ст. ст. 9, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» закріплено, що державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються, зокрема, шляхом проведення перевірок, розгляду документації із землеустрою, пов'язаної з використанням та охороною земель.
Повноваження державних інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороною земель та дотриманням вимог законодавства України про охорону земель визначенні статтею 10 цього Закону. Так, державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право, зокрема, безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель, давати обов'язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків, складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Порядок планування та здійснення контрольних заходів з питань перевірки стану дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства затверджений наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 25.02.2013 № 132.
Пунктами 1.3, 1.4 цього Порядку передбачено, що інспекційні органи (Державна інспекція сільського господарства України та її територіальні органи) здійснюють планові та позапланові заходи державного нагляду (контролю). Планові та позапланові заходи здійснюються шляхом проведення перевірок, обстежень земельних ділянок.
Процедура здійснення планового заходу визначена ІІ розділом цього Порядку. Оформлення матеріалів за результатами здійснення планових/позапланових перевірок здійснюється відповідно до VI розділу цього Порядку.
Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини справи, колегія суддів доходить висновку, що відповідач дотримався встановленої нормативно-правовими актами процедури проведення планової перевірки позивача. Так само, складені за її результатами документи, в тому числі акти та оспорювані приписи за змістом та формою відповідають встановленим вимогам.
Так, колегія суддів не приймає покликання позивача на те, що спірні приписи ніким не підписані, на них відсутні відбитки печаток установи та будь-які відомості щодо посадової особи, яка їх винесла, адже такі повністю відповідають змісту та формі припису, яка є додатком 1 до Порядку оформлення, вручення (надсилання) приписів у разі виявлення порушень земельного законодавства, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 19.02.2013 № 104, зокрема, містять підпис та повне ім'я і посаду особи - державного інспектора, яка їх вручила (Бенедицька Вікторія Ігорівна).
Згаданим Порядком встановлено, що припис - це обов'язкова для виконання у визначені строки письмова вимога державного інспектора сільського господарства, яка оформляється, вручається (надсилається) керівникам юридичних осіб та фізичним особам (у тому числі керівникам суб'єктів господарювання та фізичним особам - підприємцям) щодо усунення порушень земельного законодавства.
Разом з тим, згідно пункту 1.5 Порядку, його вимоги є обов'язковими, зокрема, для посадових осіб юридичних осіб та фізичних осіб (у тому числі посадових осіб суб'єктів господарювання та фізичних осіб - підприємців) у частині обов'язковості виконання вимог вручених (надісланих) їм приписів у зв'язку з порушенням ними земельного законодавства.
Позивач також посилається на те, що відповідач допустив порушення Порядку одержання документів, матеріалів та іншої інформації, необхідних для здійснення державного нагляду (контролю) за використанням та охороною земель, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України 14.03.2013 № 179, оскільки план-схеми земельних ділянок, які перебувають у користуванні позивача, були отримані від керівника останнього без письмового клопотання, передбаченого цим Порядком.
Колегія суддів не враховує таке посилання позивача, адже воно не спростовує наявність виявлених в ході перевірки порушень земельного законодавства, які визнані керівником ФГ «Квюс-Агро» за підсумками перевірки.
При цьому, матеріали справи свідчать про те, що на спростування наявності встановлених в ході перевірки порушень ст. ст. 22, 125, 126 Земельного кодексу України позивач не надав жодних доказів чи обґрунтувань.
Колегія суддів наголошує, що порушення процедури проведення тої чи іншої перевірки може стати підставою для скасування прийнятого за її наслідками рішення лише за умови, якщо такі, у свою чергу, призвели до помилкового встановлення контролюючим органом порушень вимог законодавства з боку суб'єкта господарювання.
Враховуючи викладене, колегія суддів доходить висновку, що відсутність письмового клопотання про витребування у позивача документів чи письмової інформації, в той час як така була надана на усну вимогу, не спростовує виявлених в ході перевірки порушень з боку позивача.
Зважаючи на наведене, судовою колегію не встановлено підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції, яка прийнята без порушень норм матеріального та процесуального права.
Згідно зі ст.ст. 198 ч. 1 п. 1, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Фермерського господарства «Квюс-Агро» залишити без задоволення.
Постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 28 липня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддяЯ.Б. Глущенко суддя О.Є. Пилипенко суддяО.М. Романчук
.
Головуючий суддя Глущенко Я.Б.
Судді: Пилипенко О.Є.
Романчук О.М