копія
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ11 листопада 2014 р. Справа № 804/16805/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОлійника В. М. при секретаріПрихно К.С. за участю: представників позивача представників відповідача Водоп'ян О.В., Лобань В.В., Єдинака Я.Б. Желєзняк Л.В., Камінського О.Д. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом виконавчого комітету Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради до Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та скасування вимоги,-
ВСТАНОВИВ:
15 жовтня 2014 року виконавчий комітет Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради звернувся до суду з позовом до відповідача-1: Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області, відповідача-2: Дніпропетровської об'єднаної державної фінансової інспекції, в якому просить визнати дії посадових осіб Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області та Дніпропетровської об'єднаної державної фінансової інспекції протиправними, незаконними та повністю скасувати вимоги Дніпропетровської об'єднаної державної фінансової інспекції «Про усунення виявлених ревізією порушень» від 24.09.2014 року № 840-15/1521.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що за результатами позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради за період з 01.01.2012 р. по 30.06.2014 р. 24.09.2014 № 840-15/1521 до виконавчого комітету надійшов лист від Дніпропетровської об'єднаної державної фінансової інспекції «Про усунення виявлених ревізією порушень», з наступними вимогами:
опрацювати матеріали ревізії та вжити заходів щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб та звільнення їх із займаних посад;
ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та здійсненні виплат працівникам одноразової премії встановлено факт нарахування та виплати премії у період з 01.10.2012 р. по 30.06.2014 р. на суму 64 800,00 грн. без прийняття відповідного рішення головою виконавчого комітету та рішення сесії Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради та як наслідок зайво перераховано єдиного соціального внеску у сумі 23 522,40 грн.;
ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті працівникам надбавок та доплат встановлено зайве нарахування та виплату за період з 01.10.2012 р. по 31.12.2012 р. доплати водіям виконавчого комітету за ненормований робочий день без підтвердження такого факту у сумі 3 079,44 грн., та як наслідок зайве перерахування єдиного соціального внеску у сумі 1 117,84 грн.
Позивач вважає дії відповідача протиправними, а вимоги незаконними, безпідставними та не обґрунтованими, оскільки преміювання працівників виконавчого комітету Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради здійснювалося на підставі розпоряджень голови ради, рішень виконавчого комітету та рішень сесії Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради, які додаються до позовної заяви.
Раніше в термін з 27.09.2012 р. по 09.11.2012 р. Дніпропетровською об'єднаною державною фінансовою інспекцією здійснювалася планова ревізія фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради за період з 01.01.2009 р. по 30.09.2012 р. по тих же питаннях, що є об'єктами оскаржуваної ревізії, однак порушень щодо преміювання працівників за особистий вклад, приурочених до свят та особливих дат виявлено не було, що підтверджується відповідним Актом №840-25/50 від 09.11.2012 р.
В той же час Актом №840-51/098 від 19.08.2014 р. позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради за період з 01.01.2012 р. по 30.06.2014 р. ті ж самі факти кваліфікуються відповідачем, як суттєві порушення.
Крім того, в обґрунтування позивач зазначив, що відповідно до постанови прокуратури Жовтневого району про призначення позапланової виїзної документальної ревізії фінансово-господарської діяльності Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради, її виконавчих органів та підрозділів від 10.07.2014 р., ухвали Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 10.07.2014 р. та ухвали Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 01.08.2014 р. вирішено доручити проведення позапланової виїзної ревізії з окремих питань фінансово-господарської діяльності Державній фінансовій інспекції у Дніпропетровській області.
Однак, згідно направлення від 25.07.2014 р. № 282 та направлення від 06.08.2014 р. № 295 на проведення позапланової ревізії до виконавчого комітету з'являються працівники Дніпропетровської об'єднаної державної фінансової інспекції, що є порушенням вищевказаних судових рішень.
Ухвалою суду від 04 листопада 2014 року відповідача-2: Дніпропетровську об'єднану державну фінансову інспекцію було виключено зі складу відповідачів у справі, оскільки остання не є юридичною особою та не може самостійно виступати стороною у справі.
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали, адміністративний позов просили задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти позовних вимог позивача, просили відмовити у їх задоволенні та додатково пояснили, що ревізією дотримання вимог діючого законодавства при нарахуванні та виплаті премій керівному складу виконкому встановлено, що у IV кварталі 2012 року посадові оклади, надбавка за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи, щомісячне преміювання, матеріальна допомога голови ради та його заступників здійснювалася на підставі рішення сесій Жовтневої районної у місті Дніпропетровську ради, які приймаються до початку фінансового року та у відповідності до вимог чинного законодавства.
Окрім вищезазначених виплат на підставі розпоряджень голови ради, спеціалістам виконкому, зокрема голові ради та його заступникам, протягом періоду, який підлягав ревізії виплачувалися премії разового характеру.
Крім того, здійснювалося преміювання при наявності подяки, грамоти, нагороди міського голови або губернатора.
Положенням про преміювання та матеріальне заохочення працівників апарату виконкому (далі - Положення) та колективним договором (прийнятим загальними зборами 08.02.2011 року) передбачено здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних, професійних та ювілейних дат у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10% посадових окладів та економії фонду оплати праці згідно затвердженого кошторису на поточний рік (п.2.1 Положення), також передбачено преміювання окремих працівників за особистий вклад в загальні результати роботи, багаторічну плідну працю, високий професіоналізм при виконанні посадових обов'язків, значний особистий внесок в досягнення економічного та соціального розвитку району, приурочені до свят та особливих подій.
Протягом IV кварталу 2012 року було зараховано та виплачено одноразові премії на загальну суму 94 850,00 гривень, що не підпадають під критерії визначені у Положенні.
Розпорядженням виконкому від 13.11.2012 року № 74-ОС прийнято рішення про преміювання працівників виконкому та структурних підрозділів районної у місті ради за активну участь в матеріально-технічному забезпеченні та організації виборів народних депутатів України. Відповідно до розпорядження премійовано 60 працівників виконкому на загальну суму 72 200 гривень.
Нарахування та виплата премії працівникам за активну участь в матеріально-технічному забезпеченні та організації виборів народних депутатів України не підпадає під критерії визначення преміювання працівників зазначених у п.2.3 Положення, а також фінансування даних видатків повинно здійснюватись за відповідним КФК затвердженим наказом Міністерства фінансів України № 11 від 14.01.2011 року «Про бюджетну класифікацію».
Розпорядженням виконкому від 25.12.2012 року № 88 - ОС прийнято рішення про преміювання працівників за значний вклад у загальні результати роботи, сумлінне виконання посадових обов'язків та проведення великого обсягу робіт по організації здійснення відео спостереження, встановлення програмно-апаратних комплексів «ПАК», передачі «ПАК» для зберігання до виконавчого комітету оформлення документації для архівного зберігання згідно Постанови ЦВК від 13.09.2012 року № 892 «Про Порядок здійснення відео спостереження на виборчих дільницях з використанням засобів відео спостереження, доступу та контролю за функціонуванням систем відео спостереження під час проведення виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року». Відповідно до розпорядження премійовано 14 працівників Виконкому на загальну суму 22 650 гривень.
Нарахування та виплата премії працівникам за активну участь в матеріально-технічному забезпеченні та організації виборів народних депутатів України також не підпадає під критерії визначення преміювання працівників зазначених у п.2.3 Положення.
Відповідно до ст. 98 Кодексу законів про працю від 10.12.1997 оплата праці працівників установ і організацій, що фінансуються з бюджету, здійснюється на підставі законів та інших нормативно-правових актів України, генеральної, галузевих, регіональних угод, колективних договорів, у межах бюджетних асигнувань та позабюджетних доходів.
Відповідно до п. 2 Постанови КМУ від 09.03.2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" передбачено надати право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці: здійснювати преміювання працівників відповідно до їх особистого вкладу в загальні результати роботи, а також до державних і професійних свят та ювілейних дат у 2006 році в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі відповідного органу, та економії коштів на оплату праці, а починаючи з 1 січня 2007 р. - у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду оплати праці.
Конкретні умови, порядок та розміри преміювання працівників визначаються у положенні про преміювання відповідного органу.
Ревізією встановлено, що у 2013 році та січні - червні 2014 року на підставі розпоряджень голови районної ради здійснювалось преміювання працівників виконкому районної ради до свят, які не є державними та преміювання працівників до професійних свят, у невідповідності з їх посадовим обов'язками: за виконання обов'язків та участь у заходах не передбачених функціональними обов'язками працівників, Регламентом виконкому районної ради, Положенням від 08.02.2011 та Положенням від 31.01.2014.
Так, на підставі вищезазначених розпоряджень голови районної ради було проведено преміювання працівників виконкому: за організацію та проведення виборів депутатів; за активну участь у заходах присвячених з нагоди святкування Дня міста; за досягнення кращих результатів Жовтневого району за підсумками міського огляду - конкурсу з питань організаційної та практичної роботи з підтримання інформаційно-довідкових куточків і консультативних пунктів цивільного захисту; організацію фестивалю духовних пісне співів «Від Різдва до Різдва»; за активну участь у виконанні доручень щодо підготовки та проведення заходу з нагоди святкування свята Масляна; за активну участь у особистих заходах, присвячених Дню довкілля, тощо.
Так, на підставі розпорядження голови районної ради, працівникам виконкому районної ради за активну участь у заходах присвячених з нагоди відзначення Дня міста у 2013 році виплачувались одноразові премії на загальну суму 40 400,0 грн. (розпорядження від 23.09.2013 р. №140-ОС).
Поряд з тим, на підставі розпоряджень голови районної ради від 22.04.2013 р. №86-ОС та від 22.04.2014 р. №38-ОС, працівникам виконкому районної ради до Дня Довкілля у 2013 та 2014 роках виплачувались одноразові премії на загальну суму 17 500,0 грн. та 28 600,0 грн. відповідно.
Крім того, протягом періоду, що перевірявся на підставі розпорядження голови районної ради, голові районної ради Жосулю А.К. та керуючому справами виконкому Поздняковій І.В. до Дня бухгалтера виплачувались одноразові премії на загальну суму 3000,0 грн. та 2500,0 грн. відповідно.
Крім того, у 2013 році працівникам виконкому районної ради виплачено одноразову премію на загальну суму 38 960,0 грн. відповідно до розпоряджень голови районної ради від 28.03.2013 р. №56-ОС та від 23.05.2013 №99-ОС, за активну участь у забезпеченні підготовки та організації проведенні виборів депутатів Дніпропетровської обласної ради та виборів депутата Дніпропетровської міської ради Дніпропетровської області.
Представники відповідача зазначили, що видатки на проведення виборів у 2013 році кошторисом виконкому не затверджувались. Також, Регламентом виконавчого комітету районної ради не передбачена діяльність, пов'язана з проведенням виборів депутатів.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, за рахунок загального фонду районного бюджету проведено нарахування та виплату премії працівникам виконкому районної ради на загальну суму 203 060,0 грн., в тому числі голові, заступникам та керуючому справами на загальну 93 900,0 грн., чим завдано збитків виконкому районної ради на відповідну суму та чим порушено ст. 98 Кодексу законів про працю, ВР УРСР, від 10.12.1997; ст.1, ст.2 Закону України "Про оплату праці" від 24.03.1995 №108/95-ВР; п. 2 Постанови КМУ від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів"; п. 20 абз.2 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 р. №228, п. 2.3 Положення від 08.02.2011 р. та п. п.3.7 Положення від 31.01.2014 р.
Внаслідок зазначеного, зайво проведено нарахувань на заробітну плату та перераховано єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 73 710,78 грн., чим порушено п. 5 ст. 8 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»
Операції з нарахування доплати в бухгалтерському обліку відображено в меморіальних ордерах № 5 «Зведення розрахункових відомостей із заробітної плати та стипендій» за лютий-грудень 2013 року та за січень - червень 2014 року за дебетом рахунку 802 «Видатки з місцевого бюджету на утримання установи та інші заходи», кредитом рахунку 661 «Розрахунки із заробітної плати», 651 «Розрахунки по єдиному соціальному внеску».
Внаслідок допущених порушень у формі №2-м «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» за 2013 рік завищено касові та фактичні видатки за КЕКВ 2111 «Оплата праці працівників бюджетних установ» на суму 159 760,0 грн. за КЕКВ 2120 «Нарахування на заробітну плату» - на суму 57 992,88 грн. та за січень - червень 2014 року завищено касові та фактичні видатки за КЕКВ 2111 «Оплата праці працівників бюджетних установ» на суму 43 300,0 грн. за КЕКВ 2120 «Нарахування на заробітну плату» - на суму 15 717,9 грн., що є порушенням, п.1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012 №44 та п.1 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 р. № 996-ХIV.
Вищевказані рішення районної ради щодо затвердження рішень виконкому до ревізії не надано.
У ході ревізії проведено зустрічну звіру у районній раді з метою аналізу рішень Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради про оплату праці голови районної ради, заступника голови ради, заступників голови ради з питань діяльності виконавчих органів та керуючого справами виконкому районної у місті ради.
У ході зустрічної звірки встановлено, що рішенням районної ради від 29.12.2011р. №144 «Про умови оплати праці голови ради, заступника голови ради, заступників голови ради з питань діяльності виконавчих органів та керуючого справами виконкому районної у місті ради у 2012 році» установлено посадові оклади голові районної ради, заступнику голови ради, заступникам голови ради з питань діяльності виконавчих органів та керуючому справами виконкому районної у місті ради, встановлено надбавки за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи: голові ради, заступнику голови ради, заступнику голови ради з питань діяльності виконавчих органів встановлено надбавки за роботу із відомостями, що становлять державну таємницю.
Крім цього рішенням від 29.12.2011 р. №144 дозволено здійснювати щомісячно преміювання голові ради, заступнику голови ради, заступникам голови ради з питань діяльності виконавчих органів та керуючому справами виконкому районної у місті ради та здійснювати інші виплати, що передбачені умовами Колективного договору та Положення про умови, порядок та розміри преміювання працівників виконавчих органів районної у місті ради у межах фонду заробітної плати по кошторису на 2012 рік.
Рішенням районної ради від 27.12.2012 р. №232 «Про умови оплати праці голови ради, заступника голови ради та заступників голови ради з питань діяльності виконавчих органів у 2013 році» установлено посадові оклади голові районної ради, заступнику голови ради, заступникам голови ради з питань діяльності виконавчих органів, встановлено надбавки за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи заступнику голови ради, заступнику голови ради з питань діяльності виконавчих органів встановлено надбавки за роботу із відомостями, що становлять державну таємницю.
Крім цього рішенням від 27.12.2012 р. №232 дозволено здійснювати щомісячно преміювання голові ради, заступнику голови ради, заступникам голови ради з питань діяльності виконавчих органів та керуючому справами виконкому районної у місті ради та здійснювати інші виплати, що передбачені умовами Колективного договору та Положення про порядок преміювання та матеріальне заохочення працівників апарату виконкому Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради у межах фонду заробітної плати по кошторису на 2013 рік.
Рішенням районної ради від 05.02.2013 р. №239 «Про умови оплати праці керуючого справами виконкому районної у місті ради у 2013 році» керуючому справами виконкому районної у місті ради установлено посадовий оклад, надбавку за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи, дозволено здійснювати щомісячно преміювання та здійснювати інші виплати, що передбачені умовами Колективного договору та Положенням про умови, порядок та матеріальне заохочення працівників апарату виконкому Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради у межах фонду заробітної плати по кошторису на 2013 рік.
Рішенням районної ради від 27.08.2013 р. №284 «Про встановлення надбавки до посадового окладу голові районної ради» голові ради установлено надбавку за постійну роботу з відомостями, що становлять державну таємницю.
Рішенням районної ради від 05.02.2014 р. №325 «Про умови оплати праці голови ради, заступника голови ради, заступників голови ради з питань діяльності виконавчих органів та керуючого справами виконавчого комітету у 2014 році» установлено посадові оклади голові районної ради, заступнику голови ради, заступникам голови ради з питань діяльності виконавчих органів, встановлено надбавки за високі досягнення у праці та виконання особливо важливої роботи; голові ради, заступнику голови ради, заступнику голови ради з питань діяльності виконавчих органів встановлено надбавки за роботу із відомостями, що становлять державну таємницю.
Крім цього рішенням від 05.02.2014 р. №325 дозволено здійснювати щомісячно преміювання голові ради, заступнику голови ради, заступникам голови ради з питань діяльності виконавчих органів та керуючому справами виконкому районної у місті ради та здійснювати інші виплати, що передбачені умовами Колективного договору та Положенням про оплату праці та матеріальне заохочення працівників апарату виконкому Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради у межах фонду оплати праці, затвердженого кошторисом.
Рішення районної ради щодо виплати разових премій голові та його заступникам у виконавчому комітеті районної ради відсутні.
Для проведення ревізії об'єктом контролю не надавались рішення сесії Жовтневої районної ради м. Дніпропетровська про затвердження вказаних розпоряджень виконкому «Про преміювання працівників».
Внаслідок вищевикладеного працівникам протягом періоду з 01.10.2012 р. по 31.06.2014 р. безпідставно була нарахована та виплачена разова премія. Зазначене порушення призвело до зайвого нарахування та виплати зарплати на загальну суму 94 850, 00 грн. (листопад 2012 року - 72 200 грн. грудень 2012 року - 22 650 грн.), в результаті чого зайво проведено нарахувань на заробітну плату та перераховано єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 34 430,55 грн., (листопад 2012 року - 26 208,60 грн.,грудень 2012 року - 8 221,95 грн.,).
Внаслідок допущених порушень у формі «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи» за 2012 рік касові та фактичні видатки за КЕКВ 1111 «Оплата праці працівників бюджетних установ» завищено на суму 94 850,00 грн., за КЕКВ 1120 «Нарахування на заробітну плату» - на суму 34 430,55 грн.
Ревізією дотримання законодавства при встановленні доплат за ненормований робочий день, класність водіям проведеною вибірковим порядком за період з 01.10.2012 р. по 30.06.2014 р. шляхом співставлення розпоряджень по виконкому з особовими картками працівників по нарахуванню заробітної плати, штатними розписами та вимогами діючого законодавства встановлено, що водіям виконавчого комітету нарахована та виплачена доплата за ненормований робочий день без підтвердження такого факту.
Так, відповідно до записів у подорожніх листах, використання легкових автомобілів проводилося в межах визначеного робочого часу. Достовірність внесених записів до шляхових листів та використання автомобілів підтверджено підписами керівників за якими закріплено легкові автомобілі та завідувача адміністративно-господарського відділу, який є матеріально-відповідальною особою.
Внаслідок вищевикладеного водіям, протягом періоду з 01.10.2012 р. по 30.06.2014 р. безпідставно нарахована та виплачена доплата за ненормований робочий день. Зазначене призвело до зайвого нарахування та виплати зарплати на загальну суму 3 079,44 грн. (жовтень 2012 року - 1 018,54 грн., листопад 2012 року - 863,90 грн. грудень 2012 року - 1 134,00 грн.).
Внаслідок зазначеного зайво проведено нарахувань на заробітну плату та перераховано єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у сумі 1 117,84 грн. (жовтень 2012 року - 392,60 грн., листопад 2012 року - 313,60 грн. грудень 2012 року - 411,64 грн.).
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Судом встановлено, що виконавчий комітет Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради (позивач, виконком) має статус виконавчого органу районної ради, фінансується за рахунок коштів місцевого бюджету.
Виконком підпорядкований і підзвітний Жовтневій районній раді.
Юридична та фактична адреса позивача - 49000, м. Дніпропетровськ, Жовтневий район, Площа Шевченка, буд. 7.
Організаційно-правова форма за КОПФГ - 420 орган місцевого самоврядування.
Відповідно постанови прокуратури Жовтневого району м. Дніпропетровська від 10.07.2014 р. та ухвали Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 10.07.2014 р. по справі №201/8978/14-к та на підставі направлення від 25.07.2014 р. №282 виданого начальником Дніпропетровської об'єднаної державної фінансової інспекції Железняк Л.В. у період з 25.07.2014 р. по 12.08.2014 р. (13 робочих днів) проведено позапланову ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради за період з 01.01.2012 р. по 30.06.2014 р.
Ревізію проведено у відповідності до питань програми ревізії та з відома голови ради Жосуля А.К. та у присутності завідувача відділу бухгалтерського обліку та звітності Циганенко О.В.
За результатами ревізії складено Акт від 19.08.2014 р. № 840-51/098, в якому зазначено, що загалом по розділу «Штатна дисципліна. Витрачання коштів на оплату праці працівників та нарахування на заробітну плату» встановлено порушень, що призвели до збитків на загальну суму 410 248,61 грн. У ході ревізії порушення не усунуто.
Даний Акт було підписано головою Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради Жосулем А.К. та завідувачем відділу бухгалтерського обліку та звітності Циганенко О.В. із застереженням (запереченням).
На адресу Дніпропетровської об'єднаної Державної фінансової інспекції 29.08.2014 р. № 5-31/243 було направлено заперечення на Акт позапланової ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради від 19.08.2014 р. № 840-51/098, а також уточнення заперечень до Акту від 19.08.2014 р. № 840-51/098 було направлено 15.09.2014 р. № 5-31/243.
Згодом позивач отримав лист відповідача «Про направлення висновків на заперечення до акта ревізії» на 25 арк., в якому зазначено, що заперечення не приймаються, а висновки щодо некомпетентності працівників інспекції є не змістовними та недоведеними, які не мають під собою правової основи.
24 вересня 2014 року позивач отримав лист від Дніпропетровської об'єднаної державної фінансової інспекції «Про усунення виявлених ревізією порушень» з вимогами:
1. Опрацювати матеріали ревізії та вжити заходів щодо усунення виявлених порушень, розглянути питання щодо притягнення до відповідальності винних осіб та звільнення їх із займаних посад.
2. Ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та здійсненні виплат працівникам одноразової премій встановлено факт нарахування та виплати премії у період з 01.10.2012 р. по 30.06.2014 р. на суму 64 800,0 грн. без прийняття відповідного рішення головою виконавчого комітету та рішення сесії Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради та як наслідок зайво перераховано єдиного соціального внеску у сумі 23 522,40 грн. чим порушено ст. 98 Кодексу законів про працю, п.2 Постанови КМУ від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів", п.1 ст. 9 Закону України від 16.07.1999 № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», п. 5 ст. 8 Закону України від 08.07.2010 року №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п.2.1, 2.3, 3.7 Положення про преміювання та матеріальне заохочення працівників апарату виконкому (далі Положення про преміювання) та п.1.3 Регламенту виконавчого комітету Жовтневої районної у місті ради, прийнятий рішенням виконкому від 19.07.2013 року № 193.
У зв'язку з чим Вимогою зобов'язано:
- стягнути з працівників, яким зайво виплачено одноразову премію, на підставі їх заяв, зайво нараховану та виплачену заробітну плату у сумі 64 800,00 грн. з подальшим перерахуванням коштів до державного бюджету за кодом 21080500 «Інші надходження»;
- провести коригування єдиного соціального внеску у сумі 23 522,40 грн. з подальшим перерахуванням коштів до державного бюджету за кодом 21080500 «Інші надходження»;
- в іншому випадку, стягнути з осіб, якими допущено порушення, шкоду в сумі 88 322,40 грн. у порядку встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням до державного бюджету за кодом 21080500 «Інші надходження».
3. Ревізією дотримання законодавства при нарахуванні та виплаті працівникам надбавок та доплат встановлено зайве нарахування та виплату за період з 01.10.2012 р. по 31.12.2012 р. доплати водіям виконавчого комітету за ненормований робочий день без підтвердження такого факту у сумі 3 079,44 грн., та як наслідок зайве перерахування єдиного соціального внеску у сумі 1 117,84 грн., чим порушено вимоги п.2 Додатку 3 наказу Міністерства праці України від 02.10.1996 р. №77 «Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів» зі змінами, п.1 ст. 9 Закону № 996-ХІV та п.1.2 Порядку складання фінансової та бюджетної звітності розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2012 р. №44, п. 5 ст. 8 Закону №2464-VІ та завдано збитків державному бюджету на відповідні суми.
У зв'язку з чим, Вимогою визначено:
- стягнути з працівників, яким зайво виплачено доплату, на підставі їх заяв, зайво нараховану та виплачену заробітну плату у сумі 3 079,44 грн. з подальшим перерахуванням коштів до державного бюджету за кодом 21080500 «Інші надходження»;
- провести коригування єдиного соціального внеску у сумі 1 117,84 грн. з подальшим перерахуванням коштів до державного бюджету за кодом 21080500 «Інші надходження»;
- в іншому випадку, стягнути з осіб, якими допущено порушення, шкоду в сумі 4 197,28 грн. у порядку встановленому законодавством, з подальшим перерахуванням коштів до державного бюджету за кодом 21080500 «Інші надходження».
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією України і законами України, актами Президента України і Кабінету Міністрів України, актами органів місцевого самоврядування, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради Автономної Республіки Крим і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.
На посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.
Статтею 97 Кодексу законів про працю України визначено, що форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами. Якщо колективний договір на підприємстві, в установі, організації не укладено, власник або уповноважений ним орган зобов'язаний погодити ці питання з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником), що представляє інтереси більшості працівників, а у разі його відсутності - з іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом.
Аналогічні положення закріплені в ст. 15 Закону України "Про оплату праці".
Статтею 5 Закону України "Про колективні договори і угоди" передбачено, що умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються та сторін, які їх уклали.
Положення вказаних нормативно-правових актів, порушення яких встановлено ревізією, не передбачають заборони виплачувати додаткові види матеріальної допомоги та премії.
Відповідно до ст.ст. 5, 7 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування; в Україні визнається і гарантується місцеве самоврядування.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 р. посадова особа місцевого самоврядування - особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження у здійсненні організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функціях і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Районний бюджет - план утворення і використання фінансових ресурсів, необхідних для забезпечення спільних інтересів територіальних громад сіл, селищ, міст районного значення, виконання місцевих програм, здійснення бюджетного вирівнювання.
Згідно до п. 11 ч. 6 ст.55 Закону №280/97-ВР голова районної у місті ради є розпорядником коштів, передбачених на утримання ради та її виконавчого апарату.
Відповідно до ст. 55 Закону №280/97-ВР голова районної у місті ради в межах своїх повноважень видає розпорядження.
Відповідно до п.3 ст. 41 Закону №280/97-ВР обсяг і межі повноважень районних у містах рад та їх виконавчих органів визначаються відповідними міськими радами за узгодженням з районними у містах радами з урахуванням загальноміських інтересів та колективних потреб територіальних громад районів у містах.
Відповідно до ч.1. ст. 46 Закону №280/97-ВР сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Відповідно до Регламенту виконкому районної у місті ради, а саме Розділу 12 організація використання робочого часу, режим роботи виконкому, у виконавчих органах районної у місті ради ведеться табельний облік робочого часу працівників.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 р. № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" було затверджено схеми посадових окладів керівних працівників, спеціалістів і службовців Адміністрації Президента України, Секретаріату Кабінету Міністрів України, Апарату Верховної Ради України, апарату Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України, Рахункової палати України, апарату Ради національної безпеки і оборони України, апарату Вищої ради юстиції, секретаріату Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, Державної судової адміністрації, Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, апарату Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, центральних органів виконавчої влади, державних колегіальних органів, їх територіальних органів, місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, Рахункової палати Автономної Республіки Крим, виборчої комісії Автономної Республіки Крим, міністерств і республіканських комітетів Автономної Республіки Крим, органів прокуратури, судів та інших органів державної влади, згідно з додатками 1-47, 55, а також розміри надбавок за ранг державного службовця, дипломатичний ранг, спеціальне звання та класний чин, та окладів осіб рядового і начальницького складу податкової міліції за спеціальні звання згідно з додатками 56-59.
Відповідно до п. 2 вказаної Постанови, визначено, надати право керівникам органів, зазначених у пункті 1 цієї постанови, у межах затвердженого фонду оплати праці:
1) установлювати:
а) керівникам підрозділів, спеціалістам і службовцям посадові оклади відповідно до затверджених цією постановою схем посадових окладів;
б) заступникам керівників, заступникам керівників структурних підрозділів, посади яких не передбачені цією постановою, посадові оклади на 3-7 відсотків нижче передбаченого схемою посадового окладу відповідного керівника;
в) надбавку за високі досягнення у праці або за виконання особливо важливої роботи.
Відповідно до п.п. 2.3. Колективного договору виконкому Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради від 08.02.2011 р. зазначено: преміювання окремих працівників за особистий вклад, приурочені до свят та особливих дат.
Крім того, вищевказаним Колективним договором визначено, що керівникам і спеціалістам встановлюються посадові оклади згідно з чинним законодавством.
Преміювання проводиться на підставі Положення про оплату праці та преміювання працівників виконавчого комітету Жовтневої районної у місті ради, а саме за особистий внесок у загальні результати роботи, багаторічну, плідну працю, високий професіоналізм при виконанні посадових обов'язків, значний особистий внесок у досягнення економічного та соціального розвитку району, може бути виплачена одноразова премія приурочена до свят та особливих дат в кожному конкретному випадку, у розмірі, що не перевищує двох посадових окладів по окремому розпорядженню голови районної у місті ради, в межах затвердженого фонду оплати праці.
Відповідно до розділу 4 «Порядок преміювання» преміювання працівників виконавчого комітету районної у місті ради здійснюється на підставі розпорядження голови ради.
Преміювання голови ради, заступника голови ради, заступників голови ради з питань діяльності виконавчих органів, керуючого справами виконкому здійснюється в межах затверджених видатків на оплату праці та згідно з рішенням районної ради щодо визначення умов оплати праці, яке приймається щороку.
Пунктом 2 (ж) Наказу Міністерства праці України від 02.10.1996 № 77 "Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів прокуратури, судів та інших органів" передбачено надати право керівнику в межах установлених фондів оплати праці та граничної чисельності визначати робітникам розмір премії залежно від їхнього вкладу в кінцеві результати роботи. Конкретний розмір премії робітників граничними розмірами не обмежується.
Відповідно до п. 4.5. розділу 4 «Порядок преміювання» Положення про оплату праці та преміювання працівників виконавчого комітету Жовтневої районної у місті ради (додаток 2 до колективного договору ви конкому Жовтневої районної у місті Дніпропетровську ради) премія пра цівникам, оплата праці яких здійснюється відповідно до наказу Міністерства праці України від 02.10.1996 р. № 77 "Про умови оплати праці робітників, зайнятих обслуговуванням органів виконавчої влади, місцевого самоврядування та їх виконавчих органів, органів проку ратури, судів та інших органів" (із змінами), нараховується в абсолют ному розмірі, який визначає голова ради залежно від особистого трудово го вкладу працівника, в межах коштів, передбачених на преміювання у кошторисі та економії фонду оплати праці.
Враховуючи вищевказане, суд вважає, що при виплаті одноразових премій працівникам виконкому не було порушено вимог діючого законодавства.
Також суд вважає, що не було порушень вимог чинного законодавства і при доплаті водіям виконавчого комітету за ненормативний робочий день.
Підтвердженням ненормативного робочого дня водіїв є наявність у кожному подорожному листі службового легкового автомобіля запису водіїв у Розділі II «Робота водія та автомобіля» фактичного часу при виїзді з гаража та при поверненні до нього, а також записів про ненормативний робочий час.
Стаття 71 КАС України передбачає, що кожна сторона повинна до вести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рі шення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
У зв'язку з викладеним, суд приходить до висновку, що відповідач не довів правомірності свого рішення (Вимоги), оскільки чинним законодавством України керівник органу місцевого самоврядування наділений правом преміювати працівників державної установи на власний розсуд за високі досягнення останніх у роботі, високий професіоналізм тощо, в межах видатків та виділених асигнувань.
Рішення керівника позивача оформлювалися розпорядженнями відповідно до норм чинного законодавства.
У зв'язку з цим суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову.
Також суд вважає за необхідне присудити на користь позивача судові витрати у розмірі 73,08 грн. з Державного бюджету України відповідно до вимог ст. 94 КАС України.
Керуючись ст. ст. 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати вимогу Дніпропетровської об'єднаної державної фінансової інспекції "Про усунення виявлених ревізією порушень" від 24 вересня 2014 року № 840-15/1521.
Присудити з Державного бюджету України на користь виконавчого комітету Жовтневої районної у м. Дніпропетровську ради судові витрати у розмірі 73,08 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови складено 17 листопада 2014 року.
Суддя (підпис) Постанова не набрала законної сили 17 листопада 2014 року. Суддя З оригіналом згідно. Помічник судді В.М. Олійник В.М. Олійник Е.Г. Лоба