Ухвала суду № 41536873, 18.11.2014, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.11.2014
Номер справи
2а-4331/12/1370
Номер документу
41536873
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 листопада 2014 року Справа № 147777/12/9114

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Попка Я.С.

суддів Хобор Р.Б., Сеника Р.П.

за участю секретаря судового засідання Саламахи О.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2012 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівбуддеталь» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень,-

В С Т А Н О В И В:

У травні 2012 року позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Львівбуддеталь» звернулося до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби, в якому просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення відповідача: від 13.04.2012 року № 0001051321, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 5730,03 грн., в т.ч. основний платіж - 4593,97 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1137,06 грн.; від 02.03.2012 року № 0000642321, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 170,00 грн.; від 02.03.2012 року № 0000622321, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 912,50 грн., в т.ч. основний платіж - 730,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 182,50 грн.; від 02.03.2012 року № 0000413311, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 14 464,12 грн.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2012 року позов задоволено повністю. Визнано протиправними та скасовано податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова № 0001051321 від 13.04.2012 р., № 0000642321 від 02.03.2012 р., № 0000622321 від 02.03.2012 р. та № 0000413311 від 02.03.2012 р.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що так як перевірка позивача проведена на підставі постанови старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА у Луганській області від 03.01.2012 р. у відповідності з п.п.78.1.11 п. 78.1 78 ПК України, тобто призначена відповідно до кримінально-процесуального закону, відповідач відповідно до п. 86.9 ст. 89 ПК України не мав права приймати податкові повідомлення-рішення за результатами такої перевірки до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Відповідачем не надано доказів ухвалення вироку суду та набрання ним законної сили як на час виставлення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, так і під час розгляду справи по суті.

Також суд першої інстанції зауважує, що постановою від 41/11/8074 призначено перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства по податку на додану вартість за період з грудня 2009 року по грудень 2011 р. по взаємовідносинах з ТОВ «Латифа», проте з акту вбачається, що перевірка проводилась з питань правильності обчислення і своєчасності сплати податків та обов'язкових платежів до бюджету за період з 01.01.2009 року по 31.12.2011 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.12.2011 року, чим відповідач вийшов за межі предмету перевірки.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, вважаючи її прийнятою з порушенням норм матеріального та процесуального права, Державна податкова інспекція у Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби оскаржила її, подавши апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2012 року та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги апелянт вказує на те, що податковим органом проведено позапланову виїзну перевірку, за результатами якої складено акт №595/23-209/20852308 від 17.02.2012 р. про результати позапланової перевірки ТзОВ «Львівбуддеталь» з питань правильності обчислення і своєчасності сплати податків та обов'язкових платежів до бюджету за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2011 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 р. по 31.12.2011 р., на підставі якого прийняті податкові повідомлення-рішення від 13.04.2012 р. №0001051321, від 02.03.12 р.: №0000413311, №0000622321 та №0000642321.

Апелянт вказує на те, що ТзОВ «Львівбуддеталь» не надано до перевірки документи фінансово-господарської діяльності за 3-4 кв. 2010 року на суму 18 234,0 грн., що підтверджують витрати відображені платником в р.04.13 Декларацій «інші витрати, крім визначених у 04.1 - 04.12». У зв'язку з цим, відсутнє підтвердження фактично понесених витрат на придбання товарів (робіт, послуг) та їх зв'язок з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг), не доведено їх використання підприємством у власній господарській діяльності та відсутня підстава для включення вартості витрат на придбання товарів (робіт, послуг) без підтвердження відповідними, складеними згідно з чинним законодавством, первинними документами до складу валових витрат.

Таким чином, в порушення п.п.5.3.9 п.5.3, п.п.5.2.1 п.5.2, п.5.1 ст.5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» ТзОВ «Львівбуддеталь» завищено валові витрати у сумі 18234,0 грн, у тому числі за 3 кв. 2010 року на суму 15251,0 грн., 4 кв.2010 р. на суму 2983,00 грн.

Крім того, апелянт стверджує, що усний договір поставки, укладений між ТзОВ «Львівбуддеталь» та ПП «КК «Лугпромторг-К», не спричинив реального настання правових наслідків. Отже, підприємством перераховувались кошти без мети реального настання правових наслідків, з метою заниження об'єкту оподаткування, несплати податків, в зв'язку з чим дії підприємства призвели до втрат дохідної частини Державного бюджету України.

Під час перевірки встановлено, що підприємством за перевірений період безпідставно включено до податкового кредиту ПДВ на загальну суму 730,0 грн. У відповідності до Реєстрів, отриманих податкових накладних вказані суми ПДВ підприємством було включено до податкового кредиту згідно податкових накладних, які виписані на ТзОВ «Львівбуддеталь» на вартість інструментів, витрати по поставці яких не підтверджено відповідними первинними документами, які б засвідчували зв'язок понесених витрат по таких операціях із господарською діяльністю підприємства.

Разом з тим, на порушення підпункту 49.18.2 пункту 49.18 ст.49 розділу II Податкового кодексу України ТзОВ «Львівбуддеталь» не подано Податкову декларацію з податку на прибуток за 2-3 квартали 2011 р. Крім того, податкова декларація за 2-4 кв.2011 р. подана до податкового органу була помилково складена платником не наростаючим підсумком, а за результатами 4 кварталу 2011 р.

Перевіркою вимог «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 (із змінами і доповненнями) встановлено, що в порушення пункту 3.5 Положення №637 підприємство видало готівкові кошти (виплату зарплати) 26.06.2009 р. на суму 274,06 грн. згідно видаткового касового ордера від 26.06.2009 р. №17 без підпису одержувача. ТзОВ «Львівбуддеталь» не оприбуткувало в касі підприємства отримані готівкові кошти у день

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.

Із змісту ст. 19 Конституції України вбачається, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розглядаючи спір, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції повно і всебічно дослідив і оцінив обставини по справі, надані сторонами докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що в період з 06.02.2012 року по 10.02.2012 року працівниками ДПІ у Галицькому районі м. Львова, на підставі направлень на перевірку від 06.02.2012 року №133, 134, 135, наказу від 03.02.2012 року №101 та відповідно до постанови про призначення документальної перевірки від 03.01.2012 року старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА в Луганській області старшого лейтенанта податкової міліції Шершенькова Д.М., у відповідності до пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, проведено позапланову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівбуддеталь» з питань правильності обчислення і своєчасності сплати податків та обов'язкових платежів до бюджету за період з 01.01.2009 року по 31.12.2011 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2009 року по 31.12.2011 року.

За результатами перевірки складено акт від 17.02.2012 р. №595/23-209/20852308, яким встановлено наступні порушення: не подання податкової декларації з податку на прибуток за 2-3 квартали 2011 року, чим порушено підпункту 49.18.2 пункту 49.18 ст.49 розділу II Податкового кодексу України; заниження податку на прибуток на суму 4608,97 грн., в тому числі заниження в 3 кварталі 2010 року на суму 3812,75 грн., в 4 кварталі на суму 745,75 грн., за 2-3 квартали 2011 р. на суму 60,72 грн. та завищення в 4 кварталі 2009 р. на суму 10,25 грн., чим порушено п.п.5.3.9 п.5.3, п.п.5.2.1 п.5.2, п.5.1 ст.5 Закону України від 28.12.94 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (в редакції Закону України від 22.05.1997 року № 283/97-ВР, із внесеними змінами та доповненнями); заниження податку на додану вартість на суму 730,0 грн., в тому числі за травень 2010 року в сумі 250,00 грн., за липень місяць 2010 року в сумі 480,0 грн., чим порушено пп. 7.4.1, 7.4.4 п. 7.4 ст. 7 Закону України «Про податок на додану вартість» № 168/97-ВР (із змінами та доповненнями) ; порушення вимог пунктів 2.8, 3.5 Положення №637, а саме: підприємство зберігало у своїй касі готівку понад встановлений ліміт каси у сумі 257,06 грн., п.2.6 «Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні», затвердженого Постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 (із змінами і доповненнями) - не оприбуткування готівкових коштів в касі підприємства у день надходження їх до каси підприємства на суму 2790 ,0 грн.

На підставі акта перевірки ДПІ у Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби прийняті оскаржувані податкові повідомлення-рішення: від 13.04.2012 року № 0001051321, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 5730,03 грн., в т.ч. основний платіж - 4593,97 грн., штрафні (фінансові) санкції - 1137,06 грн.; від 02.03.2012 року № 0000642321, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 170,00 грн.; від 02.03.2012 року № 0000622321, яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток в сумі 912,50 грн., в т.ч. основний платіж - 730,00 грн., штрафні (фінансові) санкції - 182,50 грн.; від 02.03.2012 року № 0000413311, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 14 464,12 грн.

Відповідно до пп. 78.1.11 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин, зокрема, якщо отримано постанову суду (ухвалу суду) про призначення перевірки або постанову органу дізнання, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону у кримінальних справах, що перебувають у їх провадженні.

Пунктом 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України, встановлено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.

У відповідності до п. 86.9 ст. 86 Податкового кодексу України (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) у разі якщо грошове зобов'язання розраховується органом державної податкової служби за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, податкове повідомлення-рішення за результатами такої перевірки не приймається до дня набрання законної сили відповідним рішенням суду. Матеріали перевірки разом з висновками органу державної податкової служби передаються правоохоронному органу, що призначив перевірку. Статус таких матеріалів перевірки та висновків органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що оскільки п. 86.9 ст. 86 та пп. 78.1.11 п.78.1 ст. 78 Податкового кодексу України (у редакції чинній на час проведення перевірки та винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень) не конкретизують коло осіб, щодо яких може бути призначено документальну позапланову перевірку за наявності відповідної постанови компетентної особи, винесеної в порядку кримінально-процесуального законодавства, то відповідну документальну перевірку за постановою слідчого, прокурора, органу дізнання чи суду може бути проведено щодо будь-яких осіб, а тому п. 86.9 ст. 86 Податкового кодексу України врегульовує порядок оформлення результатів документальних позапланових перевірок щодо будь-яких осіб, якщо такі перевірки були проведені на підставі пп. 78.1.11 п. 78.11 ст. 78 Податкового кодексу України, тобто в межах кримінально-процесуального законодавства чи законодавства про оперативно-розшукову діяльність.

Встановлено, що постанова, на підставі якої було призначено перевірку, була прийнята слідчим у рамках слідства по кримінальній справі № 41/11/8074 у відношенні ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 за ч. 3 ст. 212, ч.2 ст.205 КК України

Отже, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акта перевірки, призначеної відповідно до постанови старшого слідчого з ОВС СВ ПМ ДПА в Луганській області від 03.01.2012 року, та відповідно до положень Кримінально-процесуального кодексу України.

Докази набрання законної сили відповідного рішенням суду в кримінальній справі, на час винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, були відсутні.

Враховуючи, що перевірка позивача була призначена відповідно до кримінально-процесуального закону та за відсутності доказів набрання законної сили судовим рішенням у кримінальній справі на час винесення податкових повідомлень-рішень від 13.04.2012 року № 0001051321, від 02.03.2012 року № 0000642321, від 02.03.2012 року № 0000622321, від 02.03.2012 року № 0000413311, у відповідача були відсутні правові підстави для прийняття цих податкових повідомлень-рішень, а тому суд першої інстанції обґрунтовано визнав їх протиправними та скасував.

Суд апеляційної інстанції не приймає до уваги посилання апелянта на встановлені під час перевірки обставини, оскільки з огляду на приписи п. 86.9 ст. 86 Податкового кодексу України, матеріали перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуального закону або закону про оперативно-розшукову діяльність, та висновки органу державної податкової служби визначається кримінально-процесуальним законом або законом про оперативно-розшукову діяльність, не можуть бути досліджені в порядку адміністративного судочинства до набрання законної сили рішенням, прийнятим в порядку кримінально-процесуального судочинства.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що постанова суду першої інстанції ґрунтується на повно, об'єктивно і всебічно з'ясованих обставинах, а доводи апелянта на правомірність прийнятої постанови не впливають та висновків суду не спростовують.

Згідно ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ч.3 ст.160, ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2012 року у справі №2а-4331/12/1370 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Львівбуддеталь» до Державної податкової інспекції у Галицькому районі м. Львова Львівської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень-рішень - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання у повному обсязі шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя Я.С. Попко

Судді Р.Б. Хобор

Р.П. Сеник

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 18.11.2014 року.