ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13 листопада 2014 р. Справа № 1423/14733/2012
Категорія: 6.2.1 Головуючий в 1 інстанції: Алєйніков В.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
доповідача - судді Стас Л.В.
суддів - Турецької І.О., Косцової І.П.
за участю секретаря - Півень М.О.
за участю представника позивача - Шевченко Т.Ю., Лісецької Н.В.
за участю представника відповідача - Горобченко О.В., Обухової Ю.В.
за участю третьої особи - ОСОБА_5
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за апеляційною скаргою Державного підприємства «Одеська залізниця» на постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 05 вересня 2013 року по справі за позовом Державного підприємства «Одеська залізниця» до Миколаївської міської ради, за участю третіх осіб: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_5, про визнання протиправним та скасування рішення
ВСТАНОВИЛА:
Позивач - Державне підприємство «Одеська залізниця» звернувся до суду з позовом про визнання протиправним та скасування рішення Миколаївської міської ради № 16/28 від 19 квітня 2012 року « Про надання дозволів на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок юридичним особам, громадянам та внесення змін до рішень міської ради по Ленінському району м. Миколаєва» в частині надання дозволів на складання проектів землеустрою низці громадян, які є третіми особами у справі, для обслуговування житлових будівель і господарських споруд за рахунок земель одеської залізниці.
На обґрунтування позову позивач послався на те, що припинення права постійного користування земельною ділянкою Одеської залізниці відбулося всупереч вимогам статей 84 та 141 Земельного Кодексу України, спірні земельні ділянки знаходяться під облаштуванням залізничного полотна, відповідно відносяться до земель залізничного транспорту, і не можуть передаватися у приватну власність.
Постановою Центрального районного суду м. Миколаєва від 05 вересня 2013 року - у задоволені позову відмовлено.
В апеляційній скарзі, Одеська залізниця, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить постанову суду -скасувати, прийняти нове рішення про задоволення позову.
Колегія суддів, заслухавши доповідача, вивчивши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив лише з того, що оскільки фізичні особи у встановленому законом порядку набули право власності на житлові будинки, які розташовані на землях Одеської залізниці, то відповідно припинилося право користування Одеської залізниці на цю земельну ділянку.
Однак з таким висновком суду першої інстанції погодитись неможливо з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи і встановлено судом, відповідно до державного акта на право постійного користування землею серії І-МК № 001647 від 01.03.2000 року Одеській залізниці, згідно з рішенням Миколаївської міської ради від 24.02.2000 року № 17/18 надано у постійне користування 529,9905 га для обслуговування та виробничої діяльності.
На землях Одеської залізниці були розташовані житлові будинки, що використовувались її працівниками для власного проживання та проживання членів їх сімей. В подальшому квартири у цих будинках були приватизовані, а згодом власникам приватизованих квартир були передані житлові будинки.
Рішенням Миколаївської міської ради від 19 квітня 2012 року № 16/28 надано дозвіл ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_19, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для обслуговування житлових будівель та господарських споруд, які розташовані в межах смуги відводу станції Мішкове Одеської залізниці.
Відповідно до ст. 11 Закону України "Про транспорт" землями транспорту визнаються землі, надані в користування підприємствам і організаціям транспорту згідно із Земельним кодексом України, для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту, вдосконалення і розвитку об'єктів транспорту; розміри земельних ділянок, що надаються для зазначених цілей, визначаються відповідно до затверджених у встановленому порядку норм або проектно-технічної документації.
Статтею 6 Закону України "Про залізничний транспорт" встановлено, що землі, що надаються в користування для потреб залізничного транспорту, визначаються відповідно до Земельного кодексу України та Закону України "Про транспорт".
До земель залізничного транспорту належать землі смуг відведення залізниць під залізничним полотном та його облаштуванням, станціями з усіма будівлями і спорудами енергетичного, локомотивного, вагонного, колійного, вантажного і пасажирського господарства, сигналізації та зв'язку, водопостачання, каналізації; під захисними та укріплювальними насадженнями, службовими, культурно-побутовими будівлями та іншими спорудами, необхідними для забезпечення роботи залізничного транспорту.
В ч. 4 ст. 84 Земельного кодексу України визначено право державної власності на землю і до цієї форми власності віднесено землі транспорту. Згідно положень цієї статті землі транспорту, що перебувають у державній власності, не можуть передаватись у колективну та приватну власність та не мажуть надаватися у користування , і до таких, зокрема, належать землі під державними залізницями.
Таким чином, судом апеляційної інстанції встановлено, що Миколаївська міська рада рішенням від 19 квітня 2012 року № 16/28 надала громадянам право на розробку проекту землеустрою для подальшої передачі землі у приватну власність, яка за своїм правовим статусом є смугою відведення під облаштування залізничного полотна в межах станції Мішкове міста Миколаєва і ця земля є державною власністю і належить Одеській залізниці.
Тобто Миколаївська міська рада розпорядилася землею, яка належить до земель Одеської залізниці.
Відповідно до статті 1 ЗК земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 92 ЗК право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Частиною першою статті 116 зазначеного Кодексу встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Відповідно до частини третьої статті 2 КАС у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Тобто під час розгляду спорів щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень суди незалежно від підстав, наведених у позовній заяві, повинні перевіряти їх відповідність усім зазначеним вимогам, у тому числі, чи прийняті вони обґрунтовано.
Приймаючи рішення від 19 квітня 2012 року № 16/28 стосовно надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність низці громадян для обслуговування житлових будинків і господарських споруд міська рада мала перевірити наявність правових підстав для прийняття такого рішення з урахуванням правового статусу земельної ділянки, виходячи з належності земельних ділянок до земель державної власності.
Недотримання міськрадою зазначених вимог дає підстави для визнання прийнятого рішення стосовно надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність протиправним та його скасування, оскільки воно прийнято без урахування норм права, що підлягали застосуванню при прийнятті рішення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв постанову від 05 вересня 2013 року з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, яка підлягає скасуванню.
Керуючись ч. 1 ст. 195, п.3 ч. 1 ст. 198, п.4ст. 202,ч. 2 ст. 205, ст.254 КАС України, колегія суддів, -
ПОСТАНОВИЛА:
Апеляційну скаргу Державного підприємства «Одеська залізниця» -задовольнити.
Постанову Центрального районного суду м. Миколаєва від 05 вересня 2013 року по справі за позовом Державного підприємства «Одеська залізниця» до Миколаївської міської ради, за участю третіх осіб: ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_5, про визнання протиправним та скасування рішення - скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов Державного підприємства « Одеська залізниця» - задовольнити. Визнати протиправним та скасувати рішення Миколаївської міської ради від 19 квітня 2012 року № 16/28 в частині надання громадянам : ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_19, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27 дозволу на складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність для обслуговування житлових будівель та господарських споруд.
Постанова апеляційного суду набирає чинності негайно, однак може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з моменту виготовлення її в повному обсязі.
Повний текст постанови виготовлено 18 листопада 2014 року.
Головуючий:
Судді: