ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2014 року 09 год. 55 хв. Справа № 808/8049/14 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Р.В. Сацького,
при секретарі судового засідання А.С.Ярошенко
за участю представників від
позивача не з'явився
відповідача не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за поданням: Державної податкової інспекції у Комунарському районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області
до: Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМ-ІНВЕСТ-БУД»
про: зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках платника податків
ВСТАНОВИВ:
17.11.2014 о 15 год. 42 хв. до Запорізького окружного адміністративного суду надійшло подання Державної податкової інспекції у Комунарському районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Зазінвестбуд» (далі - відповідач), в якому позивач просить суд зупинити видаткові операції (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань) на рахунках у банках відповідача до дня складення податковим керуючим акта опису майна платника податків у податкову заставу, або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу у повному обсязі.
Ухвалою суду від 18.11.2014 відкрито провадження в адміністративній справі в порядку п.3 ч.1 ст. 183-3 КАС та призначено судове засідання на 18.11.2014 об 17 год. 00 хв., у зв'язку з чим вжито заходи для повідомлення сторін про дату та час судового засідання.
Оскільки відповідача у судове засідання викликати не вдалося, про що свідчить довідка, що міститься в матеріалах справи, розгляд справи відкладено на 21.11.2014.
До судового засідання від представника позивача надійшла заява про уточнення позовної заяви, а саме, позивач повідомив суд, що 14.11.2014 відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Зазінвестбуд» здійснило державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи та змінило назву на Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОМ-ІНВЕСТ-БУД», про що 20.11.2014 опубліковано повідомлення у спеціалізованому друкованому ЗМІ.
Представник відпові,дача до суду надав пояснення, в яких зазначив, що вважає подання податкового органу необґрунтованим, оскільки позивач посилається на податкову вимогу №735-25 від 04.11.2014, яку відповідач, як зазначає позивач, отримав 07.11.2014. Цей факт не відповідає дійсності, оскільки Відповідач не отримував зазначену податкову вимогу. Крім того, відповідач не отримував лист №6746/10/0827/-2500 щодо опису майна.
Сторони у судове засіданні не прибули.
Відповідно до п.3 ч.7 ст. 183-3 КАС України неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.
У зв'язку з зазначеним та керуючись ст. 41 КАС України, суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суддя, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності та матеріали подання, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Товариство з обмеженою відповідальністю «ЗАЗІНВЕСТБУД» (далі - Відповідач) зареєстровано як юридична особа за адресою: м. Запоріжжя, вул. Луначарського, буд. 11-Б.
14.11.2014 відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю «Зазінвестбуд» здійснило державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи та змінило назву на Товариство з обмеженою відповідальністю «ПРОМ-ІНВЕСТ-БУД».
Відповідач перебуває на податковому обліку в ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя.
За даними, що надходять до ДПІ з банківських установ, на момент подання позову відповідач має відкриті рахунки в банківських установах.
В порушення інтересів держави та суспільства відповідач не сплачує податки до державного бюджету.
Згідно розрахунку заборгованості та довідки відповідач має податкову заборгованість у сумі 807 849, 62 грн., яка виникла у зв'язку з несплатою узгоджених сум грошових зобов'язань самостійно обчислених платником та нарахованих за наслідками перевірки ДПІ.
ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя на виконання вимог ст.59 Податкового кодексу України складена податкова вимога № 735-25 від 04.11.2014, яка була направлена 05.11.2014 поштовим відділенням з повідомленням про вручення Відповідачеві та отримана його представником 07.11.2014.
05.11.2014 ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя направлено поштою лист за №6746/10/0827-2500 від 04.11.2014 з повідомленням про вручення на адресу відповідача про необхідність протягом п'яти робочих днів з дня отримання листа надати документи, необхідні для опису майна в податкову заставу із зазначенням балансової вартості, підтвердженням право власності та знаходженням на балансі підприємства, який отримано уповноваженою особою підприємства 07.11.2014, що підтверджується відміткою на повідомленні про вручення поштової кореспонденції.
Відповідно до п. 42.2 ст. 42 ПКУ документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представникові.
Отже, протягом п'яти робочих днів з дня отримання вказаного листа (з 07.11.2014), тобто початок відліку строку (з урахуванням вихідних днів) є 10.11.2014, останній день надання документів є 14.11.2014, відповідачем не було надано органу доходів і зборів витребуваних документів для виконання приписів п. 89.4 ст. 89 ПКУ та п.91.4 ст.91 ПКУ чи надано інших документів. Наступний робочий день є 17.11.2014, в який податковим керуючим складено акти перешкоджання виконанню податковим керуючим повноважень та відмови від опису майна в податкову заставу.
Податковим керуючим у відповідності до п. 89.4 ст. 89 Податкового кодексу України складено акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу, передбачений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 572 зареєстрованого Міністерством юстиції України 31.10.2013 за № 24369 «У разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
У такому випадку орган доходів і зборів звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборони відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу. У разі прийняття судом рішення щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборони відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу його копія надсилається (надається) органом доходів і зборів банкам та іншим фінансовим установам, а також платнику податків.»
Таким чином, з вищезазначених документів вбачається ненадання платником податків необхідних документів для здійснення опису майна в податкову заставу, що перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених Податковим Кодексом України.
Податковим керуючим у відповідності до п.91.4 ст.91 Податкового кодексу України, складено акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим на підставі Порядку призначення та звільнення, а також функції та повноваження податкового керуючого, затвердженого наказом Міністерства доходів та зборів України 10.10.2013 № 578 зареєстрованого Міністерством юстиції України 31.10.2013 за номером 1841/24373.
З огляду на те, що відповідачем за наявності податкового боргу не надані документи для здійснення податковим керуючим опису майна платника податків у податкову заставу, а також створено перешкоду податковому керуючому у виконанні його повноважень шляхом не надання документів для здійснення опису майна в податкову заставу, про що складені вищезазначені акти, відповідно до п.п.20.1.31 п.20.1ст.20 Податкового кодексу України та п.п.20.1.32 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України у контролюючого органу виникло право на звернення до суду з позовом про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.
Матеріалами позову підтверджуються, що обставина, яка зумовила звернення до суду встановлена 14.11.2014 (сплив п'ятого дня для надання відповідних документів згідно листа податкового органу від 04.11.2014 № 6746/10/0827-2500, який отримано 07.11.2014). Акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу та акт про перешкоджання платником податків виконанню повноважень податковим керуючим складено 17.11.2014 (тобто в наступний робочий день).
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. п. 41.1.1. п. 41.1. ст. 41 ПК України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Відповідно до п. 14.1.175 п.14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У пункті 91.1 та пункті 91.4 ст. 91 Податкового кодексу України вказано, що керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом. У разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом державної податкової служби.
Згідно з п. 94.1. ст. 94 Податкового кодексу України, адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Підпунктом 94.14.1 та 94.14.2 пункту 94.14 статті 94 Податкового кодексу України передбачено, що функції виконавця рішення про арешт майна платника податків покладаються на податкового керуючого або іншого працівника органу державної податкової служби, призначеного його керівником (заступником). Виконавець рішення про арешт: надсилає рішення про арешт майна відповідно до пункту 94.6 цієї статті; організовує опис майна платника податків.
Відповідно до п. 91.3 ст. 91 Податкового кодексу України, податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди органу державної податкової служби (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.
Відповідно до п. 91.4 ст. 91 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків може бути достроково скасовано за рішенням податкового керуючого або суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає вимоги подання такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (далі - Податковий кодекс України) передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.20.1.32 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до суду у разі якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим кодексом.
Згідно п. 87.2. ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами. Відповідно до ст.ст. 88, 89 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення. Право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
З огляду на те, що відповідачем за наявності податкового боргу створено перешкоду податковому керуючому у виконанні його повноважень шляхом недопущення до проведення опису майна в податкову заставу, про що складено відповідний акт, у зв'язку з чим у податкового органу виникло право на звернення до суду з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.
Відповідно до ч. 2 с. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України подання подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Таким чином, зважаючи на те, що відповідач має податковий борг, перешкоджає податковому керуючому у виконанні його повноважень шляхом не надання документів та інформації про операції з майном, що перебуває в податкові заставі, про що складено відповідний акт, існують усі законодавчі підстави для зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.
Пункт 69.2 статті 69 Податкового кодексу України передбачає, що банки та інші фінансові установи зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до органу державної податкової служби, в якому обліковується платник податків, протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунка (включаючи день відкриття/закриття).
Відповідно до пункту 2 Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до органів державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 23 грудня 2010 року №993. Національний банк України, банки протягом трьох робочих днів з дня проведення операції відкриття/закриття рахунків Платників податків та відкриття/закриття власних кореспондентських рахунків (включаючи день відкриття/закриття) подають відомості про це в електронному вигляді згідно з додатком 1 засобами електронної пошти Національного банку України (далі - НБУ) на адресу органів державної податкової служби (далі - органи ДПС) в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі з використанням засобів захисту інформації НБУ та надійних засобів електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП) з посиленими сертифікатами відкритих ключів відповідно до законодавства.
Відповідно до частини першої ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи заявника, відповідач суду не надав.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог та визнав подання таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 157, 158 - 163, 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України, статтями 20, 46, 95, 203, 285 Податкового кодексу України, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Подання Державної податкової інспекції у Комунарському районі Головного управління Міндоходів у Запорізькій області задовольнити у повному обсязі.
2. Зупинити видаткові операції (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань) на рахунках у банках Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОМ-ІНВЕСТ-БУД» (код ЄДРПОУ 33836562) до дня складення податковим керуючим акта опису майна платника податків у податкову заставу, або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу у повному обсязі.
3. Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Р.В. Сацький