КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Справа: № 826/14026/14 Головуючий у 1-й інстанції: Данилишин В.М. Суддя-доповідач: Оксененко О.М.
У Х В А Л А
Іменем України
18 листопада 2014 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Оксененка О.М.,
суддів - Ісаєнко Ю.А., Чаку Є.В.,
при секретарі - Пономаренко О.В.,
за участю представника позивача -Петрушевської О.В., представника відповідача - Пироженка С.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві на ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 вересня 2014 року у справі за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Протсіті-Груп" до державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Протсіті-Груп" звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві про визнання протиправними дій щодо проведення зустрічної звірки, результати якої оформлені актом від 24 липня 2014 року № 2030/26-55-22-03/38605734 "Про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "ПРОТСІТІ-ГРУП" з питань дотримання вимог податкового законодавства в результаті взаємовідносин з постачальниками та покупцями за період з 01.05.2014р. по 30.06.2014р." ; зобов'язання вилучити з АС "Податковий блок" та інших інформаційних баз органів доходів і зборів акт та інформацію, внесену на підставі акту; зобов'язання відновити в АС "Податковий блок" та інших інформаційних базах органів доходів і зборів показники податкових зобов'язань та податкового кредиту з податку на додану вартість, задекларованих позивачем, які змінені відповідачем на підставі акту.
Крім цього, позивач подав до суду першої інстанції клопотання про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову шляхом заборони відповідачу та іншим контролюючим органам доходів і зборів вносити до АІС "Податковий блок" та інших інформаційних баз органів доходів та зборів відомості, викладені в акті, використовувати та поширювати як доказ викладену у ньому податкову інформацію про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, у тому числі враховувати при проведенні зустрічних звірок та інших перевірок контрагентів позивача за ланцюгами придбання та продажу товару (робіт, послуг) до набрання законної сили рішенням суду у справі.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 вересня 2014 року клопотання позивача про забезпечення адміністративного позову задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав до суду апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржувану ухвалу та постановити нову, якою у задоволенні клопотання позивача відмовити.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представників сторін, які з'явилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Приймаючи рішення про задоволення клопотання позивача про забезпечення позову, суд першої інстанції виходив з того, що у спірних правовідносинах підтвердженим є існування очевидної небезпеки завдання шкоди діловій репутації позивача, оскільки дані акта про неможливість проведення зустрічної звірки можуть бути використані під час перевірок підприємств-контрагентів та стати підставою для висновку про порушення останніми податкової дисципліни.
Колегія суддів погоджується з наведеною правовою позицією суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 117 КАС України суд за клопотанням позивача або з власної ініціативи може постановити ухвалу про вжиття заходів забезпечення адміністративного позову, якщо існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі, або захист цих прав, свобод та інтересів стане неможливим без вжиття таких заходів, або для їх відновлення необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, а також якщо очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Виходячи з аналізу вказаної норми, підставою для вжиття заходів забезпечення позову можуть стати такі обставини: 1) існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення в адміністративній справі; 2) неможливість захисту прав, свобод та інтересів позивача після набрання законної сили рішенням в адміністративній справі без вжиття таких заходів; 3) необхідність докладання значних зусиль та витрат для відновлення прав позивача у майбутньому; 4) очевидність ознак протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень.
Таким чином, суд повинен у кожному випадку, виходячи з конкретних доказів, встановити, чи є хоча б одна з названих обставин.
Згідно з п.п. 5.1. п. 5 , 7.1. п.7 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 р. №236, у разі неможливості проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання разом із Актом органу ДПС - ініціатору надсилаються належним чином засвідчені копії наявних матеріалів, що підтверджують цей факт, матеріалів щодо вжитих заходів з метою проведення зустрічної звірки, а також інших наявних в органі ДПС матеріалів, що мають або можуть мати відношення до питань запиту і не підтверджують дані платника податків, наведені у такому запиті; результати проведеної зустрічної звірки суб'єкта господарювання підлягають врахуванню в результатах перевірки платника податків органом ДПС - ініціатором та долучаються до матеріалів такої перевірки.
Колегія суддів вважає, що вищезазначене свідчить про можливість зміни даних податкової звітності позивача з податку на додану вартість за травень та червень 2014 року та про передачу й врахування в результатах перевірок результатів проведеної зустрічної звірки органом державної податкової служби.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що існує можливість руйнування усталених господарських відносин ТОВ "ПРОТСІТІ-ГРУП" з підприємствами-контрагентами та завдання шкоди діловій його репутації, оскільки дані акта про неможливість проведення зустрічної звірки можуть бути використані під час перевірок підприємств-контрагентів та стати підставою для висновку про порушення останніми податкової дисципліни.
Виходячи із змісту ст. ст. 117, 118 КАС України, суд апеляційної інстанції вважає, що забезпечення адміністративного позову - це вжиття судом, у провадженні якого знаходиться справа, до вирішення адміністративної справи визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому постанови суду, якщо її буде прийнято на користь позивача.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що так як в даному випадку існує очевидна небезпека заподіяння шкоди правам та інтересам позивача, для відновлення яких необхідно буде докласти значних зусиль та витрат, то відповідні заходи забезпечення адміністративного позову зберігаються до набрання законної сили судовим рішенням по даній справі.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що ухвала суду першої інстанції постановлена з дотриманням норм матеріального та процесуального, доводи апеляційної скарги не спростовують висновки суду першої інстанції, у зв'язку з чим підстав для скасування ухвали суду першої інстанції не вбачається.
Статтею 200 КАС України передбачено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись статтями 160, 195, 196, 199, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів
У Х В А Л И ЛА:
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міндоходів у м. Києві - залишити без задоволення, а увалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 22 вересня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядок і строки, визначені ст. 212 КАС України.
Головуючий суддя: О.М. Оксененко
Судді: Ю.А. Ісаєнко
Є.В. Чаку
Ухвалу в повному тексті виготовлено 24.11.2014 року.
.
Головуючий суддя Оксененко О.М.
Судді: Ісаєнко Ю.А.
Чаку Є.В.