Ухвала суду № 41512734, 04.11.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
04.11.2014
Номер справи
812/4223/13-а
Номер документу
41512734
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

04 листопада 2014 року м. Київ К/800/57062/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

Ситникова О.Ф.(суддя-доповідач),

Малиніна В.В.,

Швеця В.В.

розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Міндоходів у Луганській області, Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська про зобов'язання надати довідку про складові заробітної плати станом на 01 лютого 2008 року, зобов'язання перерахувати призначену пенсію з 01 лютого 2008 року за касаційною скаргою ОСОБА_4 на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просила зобов'язати відповідача надати довідку про складові заробітної плати станом на 01 лютого 2008 року та зобов'язати перерахувати призначену пенсію з 01 лютого 2008 року.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року адміністративний позов задоволено частково.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 відповідно до довідки Державної податкової служби в Луганській області від 12.12.2012 №19475/05-061 з 01 січня 2013 року. Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача судові витрати у розмірі 17,21 грн. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року змінено постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року.

Абзац другий резолютивної частини постанови Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року у справі № 812/4223/13-а викладено у наступній редакції: «Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_4 з урахуванням складових заробітної плати: матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у розмірі 918,03грн., зазначених у довідці Державної податкової служби в Луганській області від 12.12.2012 року №19475/05-061 з 01 січня 2013 року.» У решті судове рішення залишено без змін.

ОСОБА_4 не погодившись з постановою Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року та постановою Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року звернулась до суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на порушення норм матеріального права, що призвело до ухвалення незаконних судових рішень.

Заслухавши доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, суд, в межах ст. 220 КАС України, прийшов до висновку про залишення касаційної скарги без задоволення з таких підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлені наступні обставини.

ОСОБА_4 починаючи з 20 грудня 2000 року згідно Закону України «Про державну службу» перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська та отримує пенсію по інвалідності як державний службовець.

Останній перерахунок пенсії було проведено Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська на підставі довідки №4328/05-0133 від 03 березня 2008 року, яку надано Державною податковою адміністрацією в Луганській області

З вказаної довідки, вбачається, що станом на 01 лютого 2008 року заробітна плата головного державного податкового інспектора Державної податкової адміністрації в Луганській області становить: оклад - 1228,00 грн.; надбавка за ранг радника податкової служби 1 рангу - 130,00 грн.; надбавка за вислугу років (20%) - 271,60грн.; надбавка за високі досягнення в праці 50% - 814, 80 грн.; премія (69,112% від 1228,00) - 848,69 грн. Загальна сума заробітної плати для обчислення пенсії складає - 3293, 09 грн.

30 листопада 2012 року позивач звернулася до Державної податкової адміністрації в Луганській області із заявою про надання довідки про складові заробітної плати.

Державна податкова адміністрація в Луганській області надала відповідь на звернення позивача та довідку №19475/05-061 від 12 грудня 2012 року станом на день звільнення позивача, а саме на 10 грудня 2000 року, в якій зазначено, що у період з грудня 1998 року по листопад 2000 року позивачу виплачена допомога у сумі 918,03грн., на які нараховані пенсійні внески.

17 грудня 2012 року позивач звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганську із заявою про здійснення перерахунку пенсії з 01 лютого 2008 року з урахуванням матеріальної допомоги, яка їй сплачувалась на підставі довідки Державної податкової служби у Луганській області від 12 грудня 2012р. №19475/05-061.

Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська надало відповідь ОСОБА_4 на її звернення від 29 грудня 2012 року за вих. № 437/Р-7, в якій їй було відмовлено у проведенні перерахунку пенсії.

Не погоджуючись з вказаною відповіддю, позивач звернулася до суду.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанцій, дійшов висновку про те, що матеріальну допомогу (допомога на оздоровлення у розмірі - 210,00 грн. та допомога на вирішення соціально-побутових потреб у розмірі 708, 03 грн.), на яку нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове пенсійне страхування слід врахувати при призначені пенсії позивача.

Суд апеляційної інстанції погодився з рішенням суду першої інстанції, проте змінив другий абзац резолютивної частини постанови, уточнивши про складові заробітної плати, виходячи з яких необхідно здійснювати перерахунок пенсії, у розмірі 918,03грн.

Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, суд касаційної інстанції повністю погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій на підставі наступного.

За змістом статті 37 Закону «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 Закону № «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої зазначеної статті до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України від 26 червня 1997 року № 400/97 ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Згідно зі статтею 41 Закону «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та підтверджується довідкою Державної податкової служби у Луганській області від 12 грудня 2012р. №19475/05-061, що ОСОБА_4 була виплачена матеріальна допомога у сумі 918,03грн., на яку зараховано пенсійні внески.

Також, про нарахування та виплату вказаної суми свідчить довідка Головного управління Міндоходів у Луганській області № 2065/05-000/34 від 21 червня 2013 року. Згідно вказаної довідки позивачу за період роботи з 01 грудня 1998 року по 30 листопада 2000 року була нарахована та виплачена матеріальна допомога, а саме: у серпні 2000 року - 210 грн. та у листопаді 2000 року у сумі - 708, 03 грн. Індексація заробітної плати позивачу у цей період не здійснювалась.

Враховуючи викладене, суд касаційної інстанції погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, що Управлінням Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Луганська неправомірно не враховано ОСОБА_4 при призначенні пенсії, матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань, оскільки з них, як встановлено судами попередніх інстанцій, нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Крім того, суд касаційної інстанції погоджується з судами попередніх інстанцій, щодо необґрунтованості вимог позивача про надання довідки про всі складові заробітної плати станом на 1 лютого 2008 року із включенням до її складової: матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових потреб, індексації заробітної плати, тобто, всіх виплат, які отримували держслужбовців на посаді державного податкового ревізору інспектора 1 рангу у середніх розмірах по закладу, та з яких справлялися внески на обов'язкове державне пенсійне забезпечення, з огляду на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року (із змінами) «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» визначений порядок встановлення заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена відповідно до вимог Закону України «Про державну службу», зокрема, пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.

Частиною 5 вказаної постанови передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

На виконання вказаної вимоги постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 (в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) затверджена форма Довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, яка не передбачає включення додаткові виплати до заробітної плати, зокрема, матеріальну допомогу на оздоровлення, допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати. Тому, вимога щодо видачі нової довідки для перерахунку пенсії ОСОБА_4 є безпідставною.

Таким чином, судами попередніх інстанцій обґрунтовано зроблено висновок, щодо відмови в задоволенні позовних вимог в цій частині.

Виходячи з вищезазначеного, колегія суддів Вищого адміністративного суду України, вважає, що постанова Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року та постанова Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року ґрунтуються на вірно встановлених фактичних обставинах справи, яким дана належна юридична оцінка, правильно застосовані норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, та не допущено порушень процесуального закону, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи, доводи викладені в касаційній скарзі не спростовують висновків суду, тому підстави для скасування або зміни рішення відсутні.

Відповідно до ч. 1 ст. 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст. ст. 222, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Луганського окружного адміністративного суду від 23 серпня 2013 року та постанову Донецького апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2013 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та оскарженню не підлягає.

Судді О.Ф. Ситников

В.В. Малинін

В.В. Швець