Господарський суд Чернігівської області
Пр-т. Миру, 20, м. Чернігів, 14000 , тел. 676-311, факс 77-44-62, e-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua
=====
Іменем України
РІШЕННЯ
18 листопада 2014 року справа № 927/1709/14
Позивач: Фізична особа -підприємець ОСОБА_1,
АДРЕСА_1
Відповідач: Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області,
17500, Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Київська, 281
Третя особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Виконавчий комітет Прилуцької міської ради Чернігівської області, 17500, Чернігівська обл., м. Прилуки, вул. Незалежності, 82
Предмет спору: про стягнення 22431,29 грн.
Суддя Шестак В.І.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_2 адвокат, свідоцтво НОМЕР_2 від 05.03.2008 року
від відповідача: не з'явився
від третьої особи: не з'явився
В судовому засіданні 18.11.2014 року, на підставі ч. 2 ст. 85 Господарського процесуального кодексу України, оголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 подано позов до Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради за участю третьої особи на стороні відповідача, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Виконавчого комітету Прилуцької міської ради, про стягнення 22431,29 грн. боргу за пільгове перевезення пасажирів автомобільним транспортом, за жовтень та листопад 2013 року згідно умов Договору № 4 від 08.02.2013р. на фінансування заходів з виконання державних програм соціального захисту.
Ухвалою суду від 05.11.2014 до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Виконавчий комітет Прилуцької міської ради Чернігівської області.
До початку судового засідання від позивача подано клопотання про приєднання до матеріалів справи доказів (довідки № 04-30/8391 від 04.11.2014 з інформацією про суму обсягів компенсації витрат за перевезення пільгової категорії громадян автомобільним транспортом загального користування по м. Прилуки та письмове підтвердження про відсутність такого ж спору).
Відповідач, належним чином повідомлений про дату та час розгляду справи, представника в судове засідання не направив, причину неявки не повідомив.
Після закінчення судового засідання електронною поштою надійшли письмові пояснення Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради. Відповідач просить провести розгляд справи без участі представника та відмовити у задоволені позовних вимог, оскільки свої зобов'язання щодо відшкодування витрат понесених позивачем за пільгове перевезення пасажирів автомобільним транспортом відповідач виконує в повному обсязі. У письмовому відзиві відповідач зазначає, що відносини щодо здійснення відшкодування за пільгове перевезення пасажирів автомобільним транспортом між позивачем і відповідачем регулюються виключно: Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою КМУ № 256 від 04.03.2002, Методикою нарахування та здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян міським автотранспортом за рахунок субвенцій з державного бюджету м. Прилуки, затвердженої рішенням виконавчого комітету Прилуцької міської ради від 29.10.2013 року № 506 та договором на фінансування заходів з виконання державних програм соціального захисту № 4 від 08.02.2013 року. Проведення розрахунків між позивачем і відповідачем здійснюється в межах умов та строків встановлених Порядком та Договором №4, з моменту надходження сум субвенцій на рахунок Відповідача. Відповідно до п.1 ст. 48 Бюджетного кодексу України та листа від 2011 року Міністерства фінансів України «Про облік кредиторської заборгованості за деякими програмами соціального захисту населення» розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов»язань минулих років, узятих на облік органами Державного казначейства України, а отже, відповідач не може взятися до проплати коштів, які не передбачені кошторисними призначеннями. Управлінням праці та соціального захисту населення були зроблені запити до органів влади вищого рівня щодо виділення додаткових коштів з державного бюджету на надання пільг на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян. На деякі з них надійшли відповіді про те, що збільшення субвенцій на компенсацію за пільговий проїзд окремих категорій громадян можливе у разі внесення змін до закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік». Відповідач вважає, що жодний чином не порушив права позивача, оскільки відповідно до норм договору на фінансування заходів з виконання державних програм соціального захисту, головний розпорядник коштів місцевого бюджету забезпечує фінансування видатків на здійснення заходів з виконання захисту за рахунок субвенцій з державного бюджету у межах обсягів, затверджених у бюджеті м. Прилуки.
Третя особа, не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Виконавчий комітет Прилуцької міської ради Чернігівської області в судове засідання уповноваженого представника не направив, причину неявки не повідомив.
Позивач в судовому засіданні 18.11.2014 року позовні вимоги підтримав в повному обсязі в сумі 22431,29 грн.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, заслухавши повноважного представника позивача, дослідивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з ч.1, п.1 ч.2 ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частинами 1, 4 статті 202 Цивільного кодексу України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав і обов'язків. Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України, господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
19 травня 2011 року між Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 та (позивач у справі, Перевізник за договором) та Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у справі, Організатор перевезень за договором) укладено Договір № 3 на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування (далі - Договір №3).
16 липня 2013 року між Фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 та (позивач у справі, Перевізник за договором) та Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради (третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача у справі, Організатор перевезень за договором) укладено договір № 2 на перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування (далі - Договір №2).
Судом встановлено, що укладені правочини за своїм змістом та правовою природою є договорами перевезення.
Згідно ч.1 ст.910 Цивільного кодексу України за договором перевезення пасажира одна сторона (перевізник) зобов'язується перевезти другу сторону (пасажира) до пункту призначення, а в разі здавання багажу - також доставити багаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання багажу, а пасажир зобов'язується сплатити встановлену плату за проїзд, а у разі здавання багажу - також за його провезення.
У відповідності до ст. 915 Цивільного Кодексу України перевезення, що здійснюється юридичною особою, є перевезенням транспортом загального користування, якщо із закону, інших нормативно - правових актів або ліцензії, виданої цій організації, випливає, що вона має здійснювати перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти за зверненням будь-якої особи. Договір перевезення транспортом загального користування є публічним договором.
Частиною 2 ст.916 Цивільного кодексу України передбачено, що плата за перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти, що здійснюється транспортом загального користування, визначається за домовленістю сторін, якщо вона не встановлена тарифами, затвердженими у встановленому порядку. Пільгові умови перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти транспортом загального користування можуть встановлюватися організацією, підприємством транспорту за їх рахунок або за рахунок відповідного бюджету у випадках, встановлених законом та іншими нормативно-правовими актами.
Згідно зі ст.29 Закону України "Про автомобільний транспорт", автомобільним перевізником та автомобільним самозайнятим перевізником, які здійснюють перевезення пасажирів на договірних умовах, є суб'єкти господарювання, які відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надають послуги за договором перевезення пасажирів транспортним засобом, що використовується ними на законних підставах. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону.
Відповідно до ч.ч.1, 4 ст.31 Закону України "Про автомобільний транспорт" відносини автомобільного перевізника, що здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування міських, приміських та міжміських, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути), із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування визначаються договором про організацію перевезень пасажирів на автобусному маршруті загального користування, у якому встановлюються: перелік маршрутів загального користування, які буде обслуговувати автомобільний перевізник, умови організації перевезень, показники якості транспортного обслуговування населення, термін роботи автомобільного перевізника, зобов'язання органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо облаштування маршруту, підтримки проїзної частини автомобільної дороги та під'їзних шляхів у належному стані (тільки для міських автобусних маршрутів), розмір компенсації витрат автомобільного перевізника внаслідок перевезення пільгових пасажирів та регулювання тарифів, механізм їх виплати. У договір можуть бути включені інші питання за згодою сторін.
Згідно п.1. Договору № 3 та Договору № 2 Організатор перевезень, відповідно до рішення конкурсного комітету надає Перевізнику право на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування відповідно з додатком1 та додатком до договору №2, а Перевізник зобов'язується надавати транспортні послуги населенню згідно з Законом України "Про автомобільний транспорт", Постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 1997 року № 176 "Про затвердження Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорт" та на умовах, передбачених даним Договором.
Відповідно до п.1.3.8. Договору №3 та Договору №2 на позивача покладено обов'язок здійснювати пільгове перевезення пасажирів згідно з діючим законодавством.
Згідно п.5.1 Договору № 3 та Договору №2 він укладений на 5 років, відповідно з 19 травня 2011 року до 18 травня 2016 року та з 16 липня 2013 року до 16 липня 2018 року, діє з дня видачі даного договору на перевезення.
На виконання умов Договору № 3 та Договору №2 позивачем надавались послуги з перевезення пільгової категорії мешканців м. Прилуки за маршрутами №21 "273 квартал-Дослідна", №9 «Тваринмаш - селище Будмаш» та №21 « 273 квартал - Дослідна», № 19 «Селище Будмаш - Дослідна».
Додатковою угодою від 01.11.2013 року до договору № 3 на перевезення пасажирів на міському автобусному маршруті загального користування додаток № 1 викладено в іншій редакції, зокрема, "Виконавчий комітет Прилуцької міської ради погоджує перевізнику ОСОБА_1 забезпечити перевезення пасажирів на маршруті (ах) згідно графіку руху автобуса за маршрутом №9 «Тваринмаш - селище Будмаш» у звичайному режимі".
На Виконавчий комітет Прилуцької міської ради як Організатора перевезень згідно п.1.1.7. Договорів № 3 та № 2 покладено обов'язок забезпечувати компенсацію втрат від перевезень пасажирів, яким згідно законодавства надано пільги на здійснення оплати поїздки, в рамках фінансування з державного бюджету.
З цією метою між позивачем (Перевізником) ФОП ОСОБА_1, Замовником - Виконавчим комітетом Прилуцької міської ради Чернігівської області та Головним розпорядником коштів місцевого бюджету - Управлінням праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області 08 лютого 2013 року було укладено Договір № 4 на фінансування заходів з виконання державних програм соціального захисту (далі - Договір № 4).
Згідно п.1.1. Договору № 4 перевізник зобов'язується належним чином надавати соціальні послуги мешканцям м. Прилук, які згідно з чинним законодавством мають право на безоплатний проїзд (пільги учасникам бойових дій, учасникам війни, інвалідам війни І, ІІ, ІІІ груп, члена сім'ї загиблого (померлого) ветерана війни, особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною, особи з особливими трудовими заслугами, ветерана праці, дитини війни, опікуна дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, особи (ЧАЕС) - 1 категорії, особи (ЧАЕС) 2 категорії - ліквідатора, дитина (ЧАЕС) - інваліда, ветерана військової служби, ветерана органів внутрішніх справ, ветерана державної пожежної охорони, ветерана державної служби спеціального зв'язку, ветерана служби цивільного захисту, вдови (вдівця) ветерана служби цивільного захисту, ветерана державної кримінально-виконавчої служби, вдови (вдівця) ветерана державної кримінально-виконавчої служби, ветерана податкової міліції, вдови (вдівця) ветерана податкової міліції, реабілітованим, дитини-інваліда, інваліда І, ІІ групи по зору і з ураженням опорно-рухового апарату, інваліда І, ІІ (крім інвалідів по зору і з ураженням опорно-рухового апарату), інваліда ІІІ групи, жертви нацистських переслідувань, жертви нацистських переслідувань (інваліди І, ІІ, ІІІ груп), інваліда військової служби, слідчого прокурора на пенсії, дитини з багатодітної сім'ї, пенсіонера за віком) у подальшому іменовані "пільги", Головний розпорядник коштів місцевого бюджету забезпечує фінансування видатків на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту за рахунок субвенцій з державного бюджету у межах обсягів, затверджених у бюджеті м. Прилуки. Замовник забезпечує контроль за перевезенням пільгових категорій громадян.
За умовами п. 2.1 Договору № 24 Перевізник зобов'язується якісно, вчасно і в повному обсязі надавати соціальні послуги мешканцям м. Прилуки, зазначеним у п. 1.1 Договору. Надавати Головному розпоряднику коштів місцевого бюджету розрахунки пасажиромісткості транспортних засобів, що здійснюють перевезення пасажирів пільгової категорії в звичайному режимі на автобусних маршрутах загального користування до 25 числа звітного місяця відповідно до Методики нарахування та здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян міським автотранспортом за рахунок субвенцій з державного бюджету.
Замовник у відповідності до п. 2.2. Договору № 4 перевіряє надані розрахунки і визначає розмір збитків від перевезення пасажирів пільгових категорій відповідно до "Методики нарахування та здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян міським автотранспортом за рахунок субвенцій з державного бюджету".
Відповідно до п. 2.3. Договору № 4 головний розпорядник коштів місцевого бюджету протягом 5 днів після отримання сум субвенцій державного бюджету здійснює розрахунки з Перевізником за надані послуги за умови виконання останнім вимог п.2.1. даного Договору.
Згідно п.п. 3.1., 3.2. Договору № 4 головний розпорядник коштів місцевого бюджету проводить щомісячно розрахунки з перевізником за надані пільги з урахуванням вимог п.п. 1.1., 2.2., 2.3. договору, форма оплати - безготівковий розрахунок.
У відповідності до п.п. 6.1, 6.2 Договору № 4, він вступає в силу з моменту підписання його сторонами та діє протягом року. Якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодна із сторін не повідомила про його припинення, то договір вважається дійсним на той же період.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 37 Закону України "Про автомобільний транспорт" пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень.
Відшкодування за пільгові перевезення пасажирів автомобільним транспортом перевізникам визначається Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 року № 256 (далі - Порядок), Методикою нарахування та здійснення компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян міським автотранспортом за рахунок субвенції з державного бюджету м. Прилуки, затвердженого рішенням виконавчого комітету Прилуцької міської ради від 29.10.2013 року № 506 (далі - Методика).
Пунктом 2-1 Порядку розпорядниками коштів місцевих бюджетів визначено управління праці та соціального захисту населення, зокрема, Управління праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради.
Відповідно до п. 1 Порядку, він визначає, відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України, механізм фінансування компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян. Згідно п. 2 Порядку фінансування видатків місцевих бюджетів за державними програмами соціального захисту населення проводиться за рахунок субвенцій, передбачених державним бюджетом на відповідний рік, у межах обсягів, затверджених у обласних бюджетах, бюджеті Автономної Республіки Крим, бюджетах міста Києва та Севастополя, міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення та у районних бюджетах на зазначені цілі. Забороняється фінансування місцевих програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету.
За умовами п. 3.2 Методики та п. 2.1 Договору № 4, перевізники до 25 числа звітного місяця подають Розрахунки пасажиромісткості транспортних засобів, що здійснюють перевезення пасажирів пільгової категорії в звичайному режимі на автобусних маршрутах загального користування.
Відповідно до п. 3.2 Методики та п. 2.1 Договору № 4, позивачем були подані Розрахунки пасажиромісткості транспортних засобів, що здійснюють перевезення пасажирів пільгової категорії в звичайному режимі на автобусних маршрутах загального користування.
Відповідно до поданих розрахунків пасажиромісткості, комісія з питань розрахунків обсягів компенсації витрат за перевезення пільгової категорії громадян автомобільним транспортом загального користування м. Прилуки, що діє при виконавчому комітеті Прилуцької міської ради, згідно п.п. 3.4, 3.5 Методики, проводить розрахунок суми компенсації за перевезення пільгової категорії громадян та розподіл між перевізниками бюджетних коштів, що передбачені на зазначені цілі.
За приписами абзаців 1, 4 пункту 5 Порядку, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів щомісяця готують інформацію про фактично нараховані суми та акти звіряння розрахунків за надані послуги з підприємствами - надавачами відповідних послуг і надсилають їх фінансовим органам райдержадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення): до 22 числа місяця, що настає за звітним, щодо пільг, зокрема компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Згідно абз. 1, 4 п. 6 Порядку фінансові органи районних держадміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення) на підставі актів звіряння, зазначених у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри нарахованих сум та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі: до 25 числа місяця, що настає за звітним, - щодо пільг, зокрема компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян.
Між позивачем та відповідачем були підписані акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги. З наданих позивачем актів вбачається, що сума заборгованості за пільгове перевезення пасажирів автомобільним транспортом станом на 01.01.2014 року складає 22980,66 грн.
Відповідно до п. 2.3 Договору № 4 головний розпорядник коштів місцевого бюджету протягом 5 днів після отримання сум субвенцій державного бюджету здійснює розрахунки з Перевізником за надані послуги за умови виконання останнім вимог п. 2.1. даного Договору.
Пунктом 3.6 Методики передбачено, що головний розпорядник коштів місцевого бюджету на підставі наданих перевізниками звітних документів, висновків комісії з питань розрахунків обсягів компенсації витрат за перевезення пільгової категорії громадян автомобільним транспортом загального користування, враховуючи інформацію про результати перевірки роботи пасажирського транспорту міста, яка надходить від робочої групи по перевірці роботи пасажирського транспорту міста, проводить відшкодування за надані послуги з перевезення пільгової категорії громадян. Відшкодування перевізникам за перевезення громадян, що мають згідно з чинним законодавством пільги при користуванні пасажирським транспортом, здійснюються за умови надходження субвенцій з державного бюджету у межах помісячного розпису асигнувань (п. 3.7 Методики).
Позивачем заявлено до стягнення 22431,29 грн. заборгованості з компенсації витрат за перевезення пільгових категорій громадян за жовтень та листопад 2013 року.
Управлінням праці та соціального захисту населення надано довідку № 04-30/8391 від 04.11.2014 з інформацією про суму обсягів компенсації витрат за перевезення пільгової категорії громадян автомобільним транспортом загального користування по м. Прилуки за жовтень та листопад 2013 року, які не були зареєстровані та не відшкодовані у зв»язку з відсутністю кошторисних призначень: жовтень - 8128,48 грн., листопад 14302,81 грн.
Відповідно до ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи, мають право звертатися до господарського суду згідно з встановленою підвідомчістю господарських справ за захистом своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Частиною першою ст. 15 Цивільного кодексу України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Таким чином, проаналізувавши матеріали справи, заслухавши повноважного представника позивача, судом встановлено, що загальна сума заборгованості відповідача з компенсації витрат за пільгове перевезення громадян автомобільним транспортом загального користування за жовтень та листопад 2013 року, включно, що не оплачена відповідачем, складає 22431,29 грн.
Заперечення відповідача в цій частині позовних вимог судом до уваги не приймається, так як відсутність бюджетних коштів передбачених у видатках Державного бюджету України не є підставою для звільнення відповідача від відповідальності за порушення зобов'язання. Крім того, законодавство, на яке посилається відповідач, стосується лише обов"язку відповідача не брати на себе зобов"язання, що перевищує кошторисні призначення і ніяким чином не стосується звільнення відповідача від відповідальності за порушення ним вже взятих на себе зобов"язань за підписаними ним чинними договорами.
Згідно ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України та ст. 193 Господарського кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
За змістом ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Згідно ст. 610 Цивільного кодексу України, порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до ст. 612 Цивільного кодексу України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За приписами ч. 2 ст. 193 ГКУ кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Статтею 218 Господарського кодексу України визначено, що у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб'єкт господарювання за порушення господарського зобов'язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов'язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності. Не вважаються такими обставинами, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів. Аналогічна норма закріплена ст. 617 Цивільного кодексу України.
Європейський суд з прав людини у рішеннях у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" (від 18.10.2005) та у справі "Бакалов проти України" (від 30.11.2004) вказав, що відсутність бюджетного фінансування (бюджетних коштів) не є виправданням бездіяльності. Окрім того, у постанові Верховного Суду України від 15.05.2012 р. у справі № 11/446 зазначено, що на підставі частини другої статті 617 ЦК, частини другої статті 218 ГК та рішення Європейського суду з прав людини у справі "Терем ЛТД, Чечеткін та Оліус проти України" від 18.10.2005 року відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках Державного бюджету України на відповідний рік, не виправдовує бездіяльність органу державної влади і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Враховуючи вищевикладене, оскільки матеріалами справи підтверджується факт невиконання відповідачем зобов'язань з компенсації витрат за перевезення пільгових категорій громадян за Договором № 4 у встановлений строк, розмір заборгованості відповідає фактичним обставинам та на момент прийняття рішення доказів погашення заборгованості відповідач суду не представив, як і доказів, що спростовують вищевикладені обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача 22431,29 грн. відшкодування витрат за перевезення пільгової категорії громадян м. Прилуки за жовтень та листопад 2013 р., включно підлягають задоволенню в повному обсязі.
Оскільки спір виник у зв'язку з неправомірними діями відповідача, відповідно до ст.49 Господарського процесуального кодексу судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Управління праці та соціального захисту Прилуцької міської ради Чернігівської області (17500, Чернігівська область, м. Прилуки, вул. Київська, 281, код ЄДРПОУ 03196222) на користь Фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, код НОМЕР_1) 22431,29 грн. відшкодування витрат за перевезення пільгових категорій громадян та 1827,00 грн. витрат зі сплати судового збору.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення складений та підписаний 21.11.2014 року
Суддя В.І.Шестак