ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
______________________________
У Х В А Л А
про встановлення строку
для усунення недоліків заяви кредитора
"19" листопада 2014 р.Справа № 916/3116/14
За заявою кредитора: Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" (юридична адреса: 03150, м. Київ, вул. Ковпака, буд. 29; адреса для листування: 65014, м. Одеса, вул. Ю.Олеші, 6; код ЄДРПОУ 00039019);
до боржника: Товариства з обмеженою відповідальністю "Анкор-Кар" (65026, м.Одеса, вул. Катерининська, буд. 1 ; код ЄДРПОУ 19211538);
про визнання банкрутом,
Суддя Антощук С.І.
СУТЬ СПОРУ: про визнання банкрутом
05.08.2014р. Публічне акціонерне товариство "Укрсоцбанк" звернулось до господарського суду Одеської області із заявою вих.№08.506-297/85-2327 від 24.07.2014р. (вх.№3179/14 від 05.08.2014р.) про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Анкор-Кар" за положеннями Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", оскільки боржник нездатний задовольнити вимоги кредитора у розмірі 9 140 738,52грн.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 08.08.2014р. заяву Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" про порушення справи про банкрутство прийнято до розгляду; заяву призначено до розгляду у підготовчому засіданні господарського суду.
Ухвалою підготовчого засідання суду від 03.09.2014р. порушено провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Анкор-Кар"; визнано грошові вимоги Публічного акціонерного товариства "Укрсоцбанк" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Анкор-Кар" у розмірі 9 140 509,12грн. (9 115 009,12грн. - заборгованість за договором про здійснення кредитування; 25 500грн. - третейський збір); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; введено процедуру розпорядження майном боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Анкор-Кар"; призначено розпорядником майном Товариства з обмеженою відповідальністю "Анкор-Кар" арбітражного керуючого Лісєєва Кирила Юрійовича.
04.09.2014р. здійснено офіційне оприлюднення оголошення про порушення справи №916/3116/14 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Анкор-Кар" на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет за № 8432.
Ухвалою господарського суду Одеської області від 20.10.2014р. відсторонено арбітражного керуючого Лісєєва Кирила Юрійовича від виконання повноважень розпорядника майном Товариства з обмеженою відповідальністю "Анкор-Кар" у справі №916/3116/14; призначено розпорядником майном Товариства з обмеженою відповідальністю "Анкор-Кар" у справі №916/3116/14 арбітражного керуючого Колмикову Тетяну Олександрівну.
Ухвалою попереднього засідання суду від 05.11.2014р. затверджено реєстр вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю "Анкор-Кар" із зазначенням розміру вимог кредиторів до боржника та черговості їх задоволення; зобов'язано розпорядника майном боржника організувати проведення зборів кредиторів у відповідності зі ст. 26 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
17.11.2014р. до Відділу документального забезпечення та контролю господарського суду Одеської області Департамент комунальної власності Одеської міської ради нарочно подав заяву вих.№01-13/8995 від 11.11.2014р. (вх.№3-1780/14) про визнання грошових вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю "Анкор-Кар" у загальному розмірі 57 184,72грн.
Розглянувши заяву Департаменту комунальної власності Одеської міської ради, суд встановив наступне.
Відповідно до ст.1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", кредитор - це юридична або фізична особа, а також органи доходів і зборів та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Як вбачається із заяви Департаменту комунальної власності Одеської міської ради та доданих до неї документів, заявлені до боржника вимоги у розмірі 57 184,72грн., які ґрунтуються на умовах договору оренди нежитлового приміщення, виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Анкор-Кар", тобто до 03.09.2014р.
Частиною 1 ст.23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Згідно ч.4 ст.23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" особи, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними кредиторами, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі. Відповідне правило не поширюється на вимоги кредиторів щодо виплати заробітної плати, авторської винагороди, аліментів, а також на вимоги щодо відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров'ю громадян, сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування.
Оскільки, вимоги Департаменту були заявлені до суду 17.11.2014р., тобто після закінчення строку, встановленого для їх подання (05.10.2014р.), такі вимоги не розглядаються судом як конкурсні, а можуть бути розглянуті на предмет їх обґрунтованості з метою погашення в шосту чергу в ліквідаційній процедурі (у разі визнання боржника банкрутом та введення щодо нього ліквідаційної процедури).
У відповідності до ч.3 ст.23 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" заява кредитора має містити: найменування господарського суду, до якого подається заява; ім'я або найменування боржника, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); ім'я або найменування кредитора, його місцезнаходження або місце проживання, ідентифікаційний код юридичної особи та реєстраційний номер облікової картки платника податків (за наявності); розмір вимог кредитора до боржника з окремим зазначенням суми неустойки (штрафу, пені); виклад обставин, які підтверджують вимоги до боржника, та їх обґрунтування; відомості про наявність заставного майна боржника, яке є забезпеченням вимог; перелік документів, які додаються до заяви. До заяви в обов'язковому порядку додаються докази сплати судового збору, докази надсилання копії заяви боржнику і розпоряднику майна, а також документи, які підтверджують грошові вимоги до боржника. Заява підписується кредитором або його уповноваженим представником. Господарський суд зобов'язаний прийняти заяву кредитора, подану з дотриманням вимог цього Закону та Господарського процесуального кодексу України, про що виноситься ухвала, в якій зазначається дата розгляду заяви.
Згідно абз.1 ч.1 ст.24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарський суд не пізніше п'яти днів з дня надходження заяви конкурсного кредитора здійснює перевірку її відповідності вимогам цього Закону.
Так, до заяви Департаменту комунальної власності Одеської міської ради не було додано доказів сплати судового збору. Однак, надано клопотання (вх.№3-1781/14 від 17.11.2014р.) про відстрочку сплати судового збору за подання заяви кредитора. В клопотанні заявник посилався як на підставу неможливості надання із заявою доказів сплати судового збору на те, що фінансування діяльності Департаменту, в т.ч. сплати судових зборів прямо залежить від наявності грошових коштів у міському бюджеті міста Одеси. Також, просив врахувати складність процедури сплати виконавчими органами Одеської міської ради судових зборів через систему органів казначейської служби. При розгляді даного клопотання судом враховано наступне.
Згідно ч.ч.1,2 ст.8 Закону України "Про судовий збір" враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Згідно п.3.1. Постанови Пленуму ВГСУ №7 від 21.02.2013р. „Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України" єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін. Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі. При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже, в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Таким чином, звертаючись до суду із клопотанням про відстрочку сплати судового збору, заявник має надати докази вжиття заходів щодо здійснення такої оплати та докази, що ускладнюють її здійснення у даний момент або роблять неможливою до певного періоду, а також надати докази того, що саме майновий стан заявника є підставою неможливості оплати. Викладені у клопотанні Департаменту комунальної власності Одеської міської ради доводи щодо фінансування його діяльності з коштів міського бюджету м.Одеси, не містить жодного причинно-наслідкового зв'язку із обґрунтуванням незадовільного майнового стану Департаменту, оскільки сам факт фінансування комунальних установ за рахунок коштів міських бюджетів не має прямим наслідком розгляд майнових станів таких підприємств як незадовільних. Будь-яких належних та допустимих доказів в обґрунтування заявленого клопотання заявником до суду не надано, у зв'язку з чим клопотання задоволенню не підлягає.
Крім того, щодо посилання заявника на обставини складності сплати виконавчими органами Одеської міської ради судових зборів через систему органів казначейської служби, суд вважає за необхідне звернути особливу увагу заявника, що у разі наявності таких обставин заявнику належить проводити постійну роботу з метою усунення недоліків такої взаємодії, оскільки подання до суду нормативно необґрунтованих клопотань, не звільняє заявника від обов'язку своєчасного вжиття усіх заходів для стягнення заборгованості із боржників та наповнення міського бюджету.
Абзацом 2 ч.1 ст.24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" передбачено, що у разі якщо заяву конкурсного кредитора подано без дотримання вимог частини третьої статті 23 цього Закону, господарський суд письмово повідомляє заявника про недоліки заяви та строк, протягом якого він зобов'язаний їх усунути.
З врахуванням відмови судом у задоволенні клопотання заявника про відстрочку сплати судового збору, суд встановлює Департаменту комунальної власності Одеської міської ради строк до 13.12.2014р., протягом якого він зобов'язаний усунути зазначені недоліки.
Керуючись ст.ст. 1, 23, 24 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд -
У Х В А Л И В:
1.У задоволенні клопотання Департаменту комунальної власності Одеської міської ради про відстрочку сплати судового збору (вх.№3-1781/14 від 17.11.2014р.) - відмовити.
2.Встановити Департаменту комунальної власності Одеської міської ради строк до 13.12.2014р. для усунення допущених при поданні заяви недоліків, а саме: надати суду докази сплати судового збору за подання заяви про визнання кредиторських вимог.
Копію ухвали надіслати Департаменту комунальної власності Одеської міської ради (65039, м.Одеса, вул.Артилерійська, 1).
Суддя С.І. Антощук