ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2014 р. Справа № 804/12535/14 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Тулянцевої І.В.,
при секретарі Уваровій М.Ю.
за участю:
позивача ОСОБА_1,
представника позивача ОСОБА_2,
представника відповідача Коршикова В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м.Дніпродзержинська про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та пені № 171 від 23.07.2014 р., -
ВСТАНОВИВ:
15.08.14 року фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Баглійському районі м. Дніпродзержинська про визнання протиправним та скасування рішення.
В обґрунтування позову зазначено, що позивач як суб'єкт підприємницької діяльності є платником єдиного податку та перебуває на обліку в Управління Пенсійного Фонду України у Баглійському районі м. Дніпродзержинська. 07.08.2014 року ним отримане рішення № 171 від 23.07.2014 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків за період з 24.10.2008 року по 15.12.2011 року, яким йому нараховано штраф у розмірі 1741,28 грн. та пеня у розмірі 21240,04 грн. Законом України за №3609-VI від 07.07.2011р., який набув чинності 06.08.2011 року, було внесено зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV, а саме до статті 106. Відповідно до положень абз. 2 і 3 ч. 15 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нараховані органами Пенсійного фонду України суми фінансових санкцій, які не сплачені фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності, що обрали особливий спосіб оподаткування, підлягають списанню, а рішення Пенсійного фонду про їх нарахування скасуванню. В зв'язку з чим позивач вважає, що рішення УПФУ у Баглійському районі м. Дніпродзержинська № 171 від 23.07.2014 року є незаконним та підлягає скасуванню.
З вищезазначених підстав в судовому засіданні позивач та його представник адміністративний позов підтримали та просили суд задовольнити його в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував. Подав до суду письмові заперечення, які залучені до матеріалів справи. Суду пояснив, що фінансові санкції за несвоєчасно обчислені страхові внески нараховані правомірно, оскільки відповідно до ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується. Також, згідно п. 7 «Перехідних положень» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 року №2464 - VІ, на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Заслухавши позивача, його представника та повноважного представника УПФУ в у Баглійському районі м. Дніпродзержинська, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд вважає адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 таким, що підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа - підприємець та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Баглійському районі м. Дніпродзержинська, як особа, що обрала особливий спосіб оподаткування.
23.07.2014 року УПФУ у Баглійському районі м. Дніпродзержинська було прийнято Рішення №171 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду про стягнення з ОСОБА_1 штрафу в розмірі 1741,28 грн. та нарахування пені в розмірі 21240,04 грн. за період з 24.10.2008 року до 15.12.2011 року. Оскаржуване рішення прийняте на підставі п. 2 ч.9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-IV (в редакції що діяла на момент виникнення правовідносин) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до положень ст. 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р. №1058-ІV (надалі - Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») страхувальниками відповідно до цього Закону є роботодавці, а саме фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок).
Згідно п. 6 ч. 2 ст. 17 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
Частиною 15 ст. 106 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафів не застосовується. Водночас, вказаною нормою також встановлено, що фінансові санкції (штраф, пеня) та адміністративні стягнення, а також примусові стягнення органами виконавчої служби за несплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, не застосовуються. Нараховані органами Пенсійного фонду України суми фінансових санкцій, зазначених в абзаці другому цієї частини, та не сплачені фізичними особами-суб'єктами підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування, підлягають списанню.
Як вбачається з матеріалів справи, фізична особа - підприємець ОСОБА_1 є платником єдиного податку, тобто особою, яка обрала особливий спосіб оподаткування, а заборгованість відповідача складається виключно з сум фінансових санкцій та пені.
Враховуючи положення ч. 15 ст. 106 Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нарахування УПФУ в Баглійському районі м.Дніпродзержинська позивачу штрафних санкцій та пені за період з 24.10.2008 року до 15.12.2011 року здійснено всупереч вимогам чинного законодавства, а тому Рішення №171 від 23.07.2014 р. є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 КАС України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 КАС України).
Згідно ст. 86 цього Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Таким чином, з урахуванням доказів у їх сукупності та висновків суду викладених вище, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснити у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 14, 86, 158-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м.Дніпродзержинська про визнання протиправним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій та пені № 171 від 23.07.2014 р. - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення Управління Пенсійного фонду України в Баглійському районі м. Дніпродзержинська про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду № 171 від 23.07.2014 р.
Стягнути з Державного бюджету України на користь фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (інн НОМЕР_1, прож.: АДРЕСА_1) судовий збір у розмірі 182,70 грн. (сто вісімдесят дві грн. 70 коп.).
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку та строки, передбачені ст.186 КАС України.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя І.В. Тулянцева