ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"05" листопада 2014 р.Справа № 921/622/14-г/14Господарський суд Тернопільської області
у складі головуючого судді Руденка О.В. , судді Охотницької Н.В. , судді Гевка В.Л. розглянув матеріали справи
за позовом Тернопільського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави, бул. Т.Шевченка, 7, м. Тернопіль, 46000 в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46008
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопіль комунал сервіс", вул. Крушельницької, 18 , оф.105/5, 105/6, 105/7, м. Тернопіль, 46400
про стягнення 13 186,80 грн. збитків.
за участю представників сторін:
позивача: Мазур Т.В., довіреність № 1-1/474 від 04.02.14 р.
відповідача: Дейнека В.М., довіреність № б/н від 12.06.14 р.
прокурора: Свачій М.І., довіреність № 05/2/1-81вих14 від 23.05.14 р.
Суть справи:
Тернопільський міжрайонний прокурор з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області звернувся у господарський суд Тернопільської області з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопіль комунал сервіс" про стягнення збитків у сумі 13 186,80 грн.
В обґрунтування заявлених вимог, підтриманих в судовому засіданні повноважним представником та прокурором, позивач посилається на несанкціоноване видалення суб'єктом господарювання твердих побутових відходів, що в свою чергу, призвело до засмічення земельної ділянки та завдало шкоди навколишньому природному середовищу.
Відповідач позовні вимоги заперечує у повному обсязі, посилаючись на їх безпідставність та необґрунтованість.
Учасникам судового процесу роз'яснено їх процесуальні права та обов'язки згідно ст.ст. 20,22, 81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Технічна фіксація (звукозапис) не здійснювалась за відсутності відповідного клопотання представників сторін та прокурора.
Розгляд справи неодноразово відкладався та у судовому засіданні оголошувалась перерва з підстав, викладених у відповідних ухвалах та формулярах (протоколах) судового засідання.
Строк вирішення спору продовжувався в порядку, передбаченому ст.69 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін та думку прокурора, дослідивши зібрані у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Вимогами ст. 121 Конституції України, Закону України "Про прокуратуру" на органи прокуратури покладається представництво інтересів держави в судах у випадках, визначених Законом.
В силу ст.ст. 20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру", при здійсненні прокурорського нагляду за додержанням і застосуванням законів прокурор має право звертатись до суду з заявою про захист прав і законних інтересів держави при наявності порушень економічних державних інтересів, внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними або з державою.
Водночас, державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів (ст. 20 Закону).
Так, Державна екологічна інспекція у Тернопільській області є територіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" використання природних ресурсів громадянами та підприємствами здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
01.04.2014 року державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області здійснено обстеження земельної ділянки, яка знаходиться в межах населеного пункту м. Тернопіль по вул. Микулинецькій, за наслідками якого посадовими особами контролюючого органу було складено Акт обстеження засміченої земельної ділянки.
Вказаним документом зафіксовано незаконне видалення побутових відходів за допомогою транспортного засобу марки Mersedes д.н.з. НОМЕР_1, що призвело до засмічення земельної ділянки загальною площею 11,88 кв.м. Загальний об'єм відходів становить 6,534 куб. м.
В подальшому, посадовими особами контролюючого органу встановлено, що дані протиправні дії вчинені громадянином ОСОБА_4, який згідно до довідки ТОВ "Тернопіль комунал сервіс" від 03.04.2014 року №5 (копія у справі) , із 02.08.2013 р. до 03.04.2014 р. працював на посаді водія у даному господарському товаристві.
04.04.2014р. на зазначену вище фізичну особу було складено протокол про адміністративне правопорушення №000423 та винесено постанову №8 про притягнення гр. ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності із накладенням на останнього стягнення, у вигляді штрафу, який 09.04.2014 р. був сплачений у добровільному порядку (квитанція про оплату №35 у справі).
Про наведені обставини контролюючим органом проінформовано Тернопільського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері ( копія листа від 04.06.2014 р. №3-2/2639 у справі).
В ході проведення прокурорської перевірки ТОВ "Тернопіль комунал сервіс " (постанова про проведення перевірки від 11 06.2014 р. №482), Тернопільською міжрайонною прокуратурою встановлено, що транспортний засіб марки Mersedes-Benz" д.н.з. НОМЕР_1 станом на 06.06.2014р. зареєстрований за громадянином ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителем АДРЕСА_1 (лист Державтоінспекції Управління МВС України в Тернопільській області від 06.06.2014р.).
Водночас, згідно договору оренди №12/14 від 01.04.2014р. даний вантажний автомобіль ПП "СКАНДІЯ-ЛУЦЬК" передало у строкове володіння та користування ТОВ "Тернопіль комунал сервіс". Вказаний правочин у встановленому законом порядку розірваним чи визнаним судом недійсним не був, а тому станом на час розгляду та вирішення справи є чинним.
Із відібраних 12.06.2014 року, в процесі проведеної прокурором перевірки пояснень у гр. ОСОБА_4 слідує, що на земельну ділянку де виявлено факт засмічення видалялись відходи за вказівкою директора ТОВ "Тернопіль комунал сервіс".
Вказаний господарюючий суб'єкт, згідно до наданих у судовому засіданні пояснень його повноважного представника, у 2013-2014 роках надавав послуги із санітарного утримання вулично-дорожної мережі міста Тернополя.
Зважаючи на виявлені порушення норм природоохоронного законодавства, контролюючим органом, на підставі "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням та засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства" (затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27.10.1997р. №171) проведено розрахунок розміру відшкодування збитків, завданих навколишньому природному середовищу внаслідок засмічення земельної ділянки побутовими відходами, сума яких становить 13 186,8 грн.
Проте, заподіяна відповідачем шкода у добровільному порядку відшкодована не була, що слугувало підставою для звернення позивача із відповідним позовом до суду.
За приписами ст. 33 Закону України "Про відходи", зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами.
На кожне місце чи об'єкт зберігання або видалення відходів складається спеціальний паспорт, в якому зазначаються найменування та код відходів (згідно з державним класифікатором відходів), їх кількісний та якісний склад, походження, а також технічні характеристики місць чи об'єктів зберігання чи видалення і відомості про методи контролю та безпечної експлуатації цих місць чи об'єктів.
Видалення відходів здійснюється відповідно до встановлених законодавством вимог екологічної безпеки з обов'язковим забезпеченням можливості утилізації чи захоронення залишкових продуктів за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності дозволу на здійснення операцій у сфері поводження з відходами, в якому визначені види та кількість відходів, загальні технічні вимоги, заходи безпеки, відомості щодо утворення, призначення, методів оброблення відходів відповідно до встановлених умов їх зберігання.
Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у тому числі побутових у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, у інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.
Особи, винні в порушенні законодавства про відходи, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільну чи кримінальну відповідальності, в тому числі і за самовільне розміщення чи видалення відходів (ст.42 Закону).
Однак, в порушення вищеназваних приписів, відповідачем здійснене самовільне розміщення твердих побутових відходів у несанкціонованому місці, що призвело до засмічення земельної ділянки, чим навколишньому природному середовищу завдано шкоду в розмірі 13 186,80 грн.
Так, згідно ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
При цьому, відшкодування шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, регламентується ч.2 ст.68 та ч.1 ст.69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", яка передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Із даними нормами кореспондуються приписи ст.43 Закону України "Про відходи".
Водночас, відповідно до ст.1172 ЦК України, юридична особа відшкодовує шкоду, завдану їхнім працівником під час виконання ними своїх трудових (службових) обов'язків.
За загальними правилами судового процесу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень (стаття 33 ГПК України). Виходячи з цього, відповідно до положень вище коментованої статті ЦК України, позивач повинен довести, що шкода заподіяна працівником відповідача саме під час виконання ним своїх трудових (службових) обов'язків, безпосередній причинний зв'язок між правопорушенням та заподіянням шкоди і розмір відшкодування.
Як вбачається із довідки ТОВ "Тернопіль комунал сервіс" №5 від 03.04.2014р. та не заперечується його представником, ОСОБА_4 перебував у трудових відносинах із відповідачем у період з 02.08.2013р. по 03.04.2014р. на посаді водія транспортних засобів.
При цьому, як слідує із матеріалів справи, вчинення громадянином ОСОБА_4 правопорушення у сфері поводження із відходами мало місце 01.04.2014р. о 14:00 год., під час виконання ним своїх трудових обов'язків, що зафіксовано контролюючими органами у відповідному акті та протоколі про адмінправопорушення, та не заперечується ні відповідачем, ні самою фізичною особою. Більше того, водій у наданих прокурору поясненнях вказав, що відходи на спірну земельну ділянку були видалені за вказівкою директора ТОВ "Тернопіль комунал сервіс". В свою чергу, дані ТДВ попередньо були акумульовані , за наслідками здійснення господарської діяльності саме товариства з обмеженою відповідальністю, що ним не заперечується.
З урахуванням наведеного, відшкодування шкоди, завданої навколишньому природному середовищу, в силу приписів ст.1172 ЦК України покладається саме на відповідача у даній справі.
Порядок розрахунку шкоди, яка підлягає відшкодуванню, передбачений у Методиці визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення вимог природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України № 171 від 27.10.1997р.
Відповідно до розділу 3 даної Методики, землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища.
Факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.
Згідно п.5.1. Методики, розмір шкоди внаслідок засмічення земель обчислюється уповноваженими особами, що здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства, на основі актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель, протягом шести місяців з дня виявлення порушення.
У відповідності із п.2.1. наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища "Про затвердження методичних рекомендацій" №685 від 31.12.2008р., підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, зумовленої забрудненням або засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, є матеріали, які підтверджують факт вчинення правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства, у якому зазначено правопорушення та припис (з вимогою усунення порушення природоохоронного законодавства); протокол про адміністративне правопорушення; акт відбору проб ґрунтів (при забрудненні земельної ділянки); акт обстеження засміченої земельної ділянки; протокол вимірювання показників складу та властивостей проб ґрунтів (при забрудненні земельної ділянки).
При цьому, якщо особу порушника, що заподіяв шкоду, встановити не вдалося (неможливо скласти акт перевірки, протокол про адміністративне правопорушення та видати порушнику припис), розрахунок розміру шкоди здійснюється на підставі акта відбору проб ґрунтів (при забрудненні земельної ділянки) або акта обстеження земельної ділянки, яка засмічена.
З огляду на наведене, складений за наслідками огляду земельної ділянки Акт обстеження засміченої земельної ділянки від 01.04.2014р., поряд із протоколом про адміністративне правопорушення №000423 від 04.04.2014р. та постановою про накладення адміністративного стягнення №8 від 04.04.2014р. є належними доказами, які засвідчують порушення господарюючим суб'єктом вимог природоохоронного законодавства у сфері поводження із відходами.
Більше того, здійснення самовільного розміщення, без відповідних дозвільних документів, твердих побутових відходів у непередбаченому для такої мети місці, а також вчинення даного правопорушення його працівником не заперечує і сам відповідач.
Натомість товариство вказує на ліквідацію стихійного звалища, що на його думку є підставою для відмови в позові.
Однак, такі твердження суб'єкта господарювання судом оцінюються критично, оскільки усунення наслідків вчиненого правопорушення не знімає з останнього відповідальності за завдану навколишньому природному середовищу шкоду.
Відповідно до пунктів 5,6 Рекомендацій Президії Вищого арбітражного суду України № 02-5/215 від 01.04.1994 "Про деякі питання практики вирішення спорів пов'язаних з відшкодуванням шкоди", підстави відповідальності за заподіяння шкоди, передбачені статтями 1166 та 1187 ЦК України, застосовують і при вирішенні спорів, пов'язаних з відшкодуванням шкоди, заподіяної порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Зважаючи на наведене, враховуючи, що факт засмічення земельної ділянки відходами підтверджується матеріалами справи та не спростований відповідачем, суд дійшов висновку, що останній повинен відшкодувати завдані державі збитки, внаслідок порушення вимог природоохоронного законодавства, в повному обсязі.
Статтею 49 ГПК України передбачено, якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, господарський суд має право покласти на неї судовий збір незалежно від результатів вирішення спору. Судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в доход бюджету.
Згідно з п.12 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011р. № 3674-VI до осіб, звільнених від сплати судового збору відносяться органи прокуратури - при здійсненні своїх повноважень.
Відповідно до ст. 4 вищевказаного закону, судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Пунктом 2.1 вказаної статті передбачено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір сплачується за ставкою - 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати (1 827 грн.) та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат (73080 грн.).
Приймаючи до уваги, що прокурор звернувся до господарського суду 20.06.2014р., судовий збір у розмірі 1 827 грн. покладається на господарське товариство та стягується у дохід Державного бюджету України.
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 1, 2, 20, 22, 33, 35, 43, 44, 49, 75, 82, 83, 84, 85, 115-117 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопіль комунал сервіс" (вул. Крушельницької,18, м. Тернопіль, ід.код 37977515) - 13 186 (тринадцять тисяч сто вісімдесят шість) грн. 80 коп. збитків, заподіяних державі самовільним розміщенням відходів в наступних частинах:
- 30%, що становить 3956 (три тисячі дев'ятсот п'ятдесят шість) грн. 04 коп. в доход спеціального фонду Державного бюджету України;
- 50%, що становить 6593 (шість тисяч п'ятсот дев'яносто три) грн. 40 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської міської ради;
- 20%, що становить 2637 (дві тисячі шістсот тридцять сім) грн. 36 коп. в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33115331700317, код бюджету 24062100, МФО 838012, ідентифікаційний код одержувача 37766394 в ГУДКСУ у Тернопільській області.
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Тернопіль комунал сервіс" (вул. Крушельницької,18, м. Тернопіль, ід.код 37977515) в дохід Державного бюджету України на рахунок 31217206783002 у ГУ ДКСУ у Тернопільській області, одержувач УДКСУ м. Тернопіль, код класифікації доходів бюджету 22030001, код ЄДРПОУ 37977726, МФО 838012, призначення платежу: "Судовий збір", код 03500022, Пункт 2.1; - 1 827 (одну тисячу вісімсот двадцять сім) грн. судового збору.
4. Накази видати після набрання рішенням законної сили.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення через місцевий господарський суд.
Суддя О.В. Руденко
Суддя Н.В.Охотницька
Суддя В.Л.Гевко
Повний текст рішення
підписано14.11.2014 р.