Справа № 2/303/3172/14
303/5900/13-ц
Ряд стат. звіту 44
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
17 листопада 2014 року м. Мукачево
Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області
в особі: головуючого - судді Морозової Н. Л.
при секретарі Ільчак Р. М.
за участю: представника позивача прокурора Запотічний А. І.
представника відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Закарпатського міжрайонного прокурора з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері поданою в інтересах держави в особі Державного підприємства «Мукачівське ЛГ» до ОСОБА_2, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Державна інспекція сільського господарства в Закарпатській області про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та повернення її законному користувачу,
в с т а н о в и в:
Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі Державного підприємства «Мукачівське ЛГ» до відповідача ОСОБА_2 про звільнення самовільно зайнятої земельної ділянки та повернення її законному користувачу. Позов мотивовано тим, що Закарпатською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері із залученням фахівців Державна інспекція сільського господарства в Закарпатській області, проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства на території Кольчинської селищної ради Мукачівського району. Перевіркою встановлено, що в смт. Кольчино в урочищі «Діброва» Мукачівського району, проводяться роботи по будівництву під'їзних шляхів до земельної ділянки площею 0.9833 га, що належить ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 849999 виданого 29.04.2011 року. Земельні роботи по будівництву під'їзної дороги до вказаної земельної ділянки проводяться ОСОБА_2 на землях лісового фонду - кварталі 25, виділ 20, що перебуває у користуванні Державного підприємства «Мукачівське ЛГ» на підставі акту на право постійного користування землею серії І-ЗК № 000389 від 27.11.1996 року. Згідно кадастрового плану земельної ділянки, встановлено, що площа самовільно зайнятої земельної ділянки на якій проводяться земельні роботи на землях лісового фонду складає 0,2972 га. Відповідно до листа ДП «Мукачівське ЛГ» від 27.08.2014 року підприємство не надавало дозволу ОСОБА_2 на проведення будь-яких земельних робіт у кварталі 25, виділ 20, що перебуває у користуванні Державного підприємства «Мукачівське ЛГ». При цьому, в порушення вимог земельного законодавства, відповідачем, самовільно, без відповідного не те дозволу проводяться земельні роботи по будівництву під'їзних шляхів до земельної ділянки площею 0.9833 га, що належить ОСОБА_2, про що Складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 30.07.2014 року, який підписаний за дорученням ОСОБА_2 її повіреним ОСОБА_1 та особами, які склали акт. Старшим державним інспектором Державної інспекції сільського господарства в Закарпатській області складено відносно ОСОБА_2 протокол про адміністративне правопорушення від 30.07.2014 року та відповідно до Постанови про накладення адміністративного стягнення, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу за порушення вимог ст. 53.,53-1, 53 - 3 КупАП. Штраф ОСОБА_2 сплачено. Крім того, Державною інспекцією сільського господарства в Закарпатській області, відповідно до Методитки визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженого постановою КМУ від 2507.2007 р. № 963, проведено розрахунки розміру шкоди, заподіяної гр. ОСОБА_2 Державному підприємству «Мукачівське ЛГ» внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, яка становить 3 301,27 грн. та 476,29 грн., який ОСОБА_2 повністю сплачено 27.08.2014 року. Враховуючи викладене, просить зобов'язати відповідача звільнити самовільно зайняту земельну ділянку та повернути законному землекористувачу.
Прокурор вимоги позову підтримав повністю, просив задоволити з підстав, викладених у заяві. Представник відповідача позов не визнав, посилаючись на те, що його довірителькою повністю сплачено адміністративний штраф та відшкодовано шкоду, спричинену внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, а тому вважає, що його довіритель на рівні з іншими особами користується правом проходу по зазначеній дорозі. Третя особа явку свого представника в судове засідання не забезпечила, повідомлялася у відповідності до ст. 74 ЦПК України, про причини неявки не повідомила.
З врахуванням пояснень позивача та представника відповідача, перевіривши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що Закарпатською міжрайонною прокуратурою з нагляду за додержанням законів у природоохоронній сфері із залученням фахівців Державна інспекція сільського господарства в Закарпатській області, проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства на території Кольчинської селищної ради Мукачівського району (а.с6).
Перевіркою встановлено, що в смт. Кольчино в урочищі «Діброва» Мукачівського району, проводяться роботи по будівництву під'їзних шляхів до земельної ділянки площею 0.9833 га, що належить ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ № 849999 виданого 29.04.2011 року (а.с.13).
Земельні роботи по будівництву під'їзної дороги до вказаної земельної ділянки проводяться ОСОБА_2 на землях лісового фонду - кварталі 25, виділ 20, що перебуває у користуванні Державного підприємства «Мукачівське ЛГ» на підставі Акту на право постійного користування землею серії І-ЗК № 000389 від 27.11.1996 року (а.с18-20).
Згідно кадастрового плану земельної ділянки, встановлено, що площа самовільно зайнятої земельної ділянки на якій проводяться земельні роботи на землях лісового фонду складає 0,2972 га.
Відповідно до листа ДП «Мукачівське ЛГ» від 27.08.2014 року підприємство не надавало дозволу ОСОБА_2 на проведення будь-яких земельних робіт у кварталі 25, виділ 20, що перебуває у користуванні Державного підприємства «Мукачівське ЛГ» (а.с.14-16).
У порушення вимог земельного законодавства, відповідачем, самовільно, без відповідного не те дозволу проводяться земельні роботи по будівництву під'їзних шляхів до земельної ділянки площею 0.9833 га, що належить ОСОБА_2, про що складено Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 30.07.2014 року, який підписаний за дорученням ОСОБА_2 її повіреним ОСОБА_1 та особами, які склали акт (а.с7,8).
Старшим державним інспектором Державної інспекції сільського господарства в Закарпатській області складено відносно ОСОБА_2 протокол про адміністративне правопорушення від 30.07.2014 року та відповідно до Постанови про накладення адміністративного стягнення, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу за порушення вимог ст. 53.,53-1, 53 - 3 КупАП (а.с9,10,11).
Штраф ОСОБА_2 сплачено, що стверджується відповідними квитанціями.
Державною інспекцією сільського господарства в Закарпатській області, відповідно до Методитки визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженого постановою КМУ від 2507.2007 р. № 963, проведено розрахунки розміру шкоди, заподіяної гр. ОСОБА_2 Державному підприємству «Мукачівське ЛГ» внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, яка становить 3 301,27 грн. та 476,29 грн., який ОСОБА_2 повністю сплачено 27.08.2014 року (а.с22-24).
В силу вимог ст.3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України та відповідно до них нормативно-правовими актами.
Статтею 14 Конституції України визначено, що земля, є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
В судовому засіданні встановлено та підтверджено поясненнями сторін, що спірну земельну ділянку відповідач ОСОБА_2 зайняв самовільно, тобто самовільно проводила будівельні роботи по облаштуванню під'їзної дороги до земельної ділянки, яка перебуває у її власності, зазначену обставину відповідно до ч.1 ст.61 ЦПК України суд визнає достовірною, та такою, що не підлягає доказуванню.
Відповідно до ст. 31 Лісового кодексу України та п.12 Перехідних положень Земельного кодексу України, надання земельних лісових ділянок, що розташовані за межами населених пунктів, для нелісогосподарських потреб може передаватись у власність або постійне користування лише на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
При розгляді справи було встановлено, що відповідач належних доказів правомірності користування (облаштування проїзду та проїзду) спірною земельною ділянкою площею 0.2972 га із земель лісового фонду в с. Кольчино урочища «Діброва» квартал 25, виділ 20, що перебуває у користуванні Державного підприємства «Мукачівське ЛГ» відповідно до чинного законодавства України суду не надав, а тому безпідставно займає вказану земельну ділянку для проїзду, чим порушує інтереси держави щодо регулювання державою земельних відносин.
Статтею 212 Земельного кодексу України передбачено, що повернення самовільно зайнятих земельних ділянок провадиться за рішенням суду. Самовільно зайняті земельні ділянки підлягають поверненню власникам землі або землекористувачам без відшкодування затрат, понесених за час незаконного користування ними. Приведення земельних ділянок у придатний для використання стан, включаючи знесення будинків, будівель і споруд здійснюється за рахунок громадян або юридичних осіб, які самовільно зайняли земельні ділянки.
В свою чергу, згідно з пунктом 3.1 зазначених Методичних рекомендацій, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.
Отже, підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі або територіальній громаді внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, є зазначені документи в їх сукупності, оскільки саме вони можуть підтвердити сам факт самовільного зайняття земельної ділянки, розмір зайнятої ділянки та період часу, протягом якого вона використовується без належних правових підстав.
Згідно ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель", під самовільним зайняттям земельної ділянки слід розуміти лише фактичне заволодіння та (або) користування чужою земельною ділянкою, вчинене в особистих інтересах або інтересах інших осіб тим, кому ця ділянка у встановленому порядку не надавалась у користування (постійне, оренда, земельний сервітут) або не передавалась у власність.
Таким чином, в судовому засідання встановлено, а представником відповідача не спростовано, що ОСОБА_2 фактично користується чужою земельною ділянкою в особистих інтересах - для проїзду на власну земельну ділянку, не отримавши відповідно згоду користувача земельної ділянки, тобто Державного підприємства «Мукачівське ЛГ».
На підставі вищенаведеного, керуючись, ст.ст. 10, 11, 60, 208, 209, 212-218, ЦПК України, ст. ст. 211, 212 ЗК України, ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель",суд -
р і ш и в :
Зобов'язати ОСОБА_2 звільнити самовільно зайняту земельну ділянку площею 0,2972 га, яка розташована в Мукачівському районі, с. Кольчино урочище» Діброва» квартал 25, виділ 20, що перебуває у користуванні Державного підприємства «Мукачівське ЛГ» та повернути її законному користувачу ДП «Мукачівське ЛГ».
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 ІПН НОМЕР_1, зареєстрованої в АДРЕСА_1 судовий збір в розмірі 243,60 гривень за кодом класифікації доходів бюджету 22030001 „Судовий збір", рахунок отримувача 31215206700003, отримувач коштів Державний бюджет міста Мукачева, 22030001, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37958089.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Апеляційного суду Закарпатської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час оголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Головуючий Морозова Н. Л.