Провадження №3-6661/14
у справі №760/22336/14-п
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 листопада 2014 року суддя Солом'янського районного суду м. Києва Букіна О.М., за участю прокурора Маруненка О.А., представника Київської міжрегіональної митниці Міндоходів Келеберденка В.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Київської міжрегіональної митниці Міндоходів, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, на дату переміщення та митного оформлення товарів працював на посаді директора ПП «ВІККОНТ-ІМП-ЛОГІСТ», зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1, паспорт громадянина України: НОМЕР_2, виданий Радянським РУ ГУ МВС України в м. Києві, 09.06.2001 р., ідентифікаційний код НОМЕР_1, за ознаками порушення митних правил, передбачених ч.1 ст. 483 МК України, -
В С Т А Н О В И В:
15.10.2014 року до Солом'янського районного суду м. Києва від Київської міжрегіональної митниці Міндоходів надійшов адміністративний матеріал з протоколом № 0496/10000/14 від 25.07.2014 року, складений відносно ОСОБА_2 про порушення митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
Згідно протоколу вбачається, що 12.07.2011 в зоні діяльності Південної митниці з Іспанії на митну територію України в контейнері №TCLU2110134 на морському судні «MSC MARIA LAURA 129A» на підставі товаросупровідних документів: міжнародної товарно-транспортної накладної CMR № 03067, коносаменту № MSCUMA386160 та інвойсу від 06.06.2011 № 063/11 переміщено товари «олія оливкова торговельної марки «GARCIA MORON», консервовані оливки торговельної марки «OMAYA»», загальною вагою брутто 21 720,00 кг, загальною вартістю, згідно із вищезазначеним інвойсом, 9 634,50 дол. США.
Відповідно до товаросупровідних документів, покупцем та одержувачем товарів є підприємство ПП «ВІККОНТ-ІМП-ЛОГІСТ» (ЄДРПОУ 37589146, Київ, вул. Ак. Кримського, буд. 4а).
Продавцем товарів є компанія «DINAN FINANCE S.A.» (50th Street, Global Plaza Tower, 19th Floor, Suite 19-H, Panama, Панама).
Відправник - компанія «Fadia S.L.» (Finca Espinosillo, P.1010-5-45638, Talavera de la Reina (Toledo), Spain, Іспанія).
Товари поставлені на виконання умов контракту № 0504-11/VDF від 05.04.2011, укладеного між ПП «ВІККОНТ-ІМП-ЛОГІСТ» та компанією «DINAN FINANCE S.A.» (Панама) в на умовах поставки CIP Київ.
14.07.2011 вищевказані товари заявлені до митного оформлення в Київській регіональній митниці (митний пост «Центральний», м. Київ,
вул. Новопирогівська, 58) в режимі ІМ-40 за МД №100190000/2011/339941, оформлені та випущені у вільний обіг.
12.02.2014, відповідно до законодавства України з питань митної справи, зокрема ст. 567 Митного кодексу України, Київською міжрегіональною митницею Міндоходів підготовлено та направлено запит до митних органів Королівства Іспанія за вих. № 1303/26-70-53-38 від 12.02.2014 з метою перевірки законності ввезення товарів «олія оливкова торговельної марки «GARCIA MORON», консервовані оливки торговельної марки «OMAYA»», одержувачем яких виступало підприємство ПП «ВІККОНТ-ІМП-ЛОГІСТ».
26.06.2014 до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів листом Головного оперативного управління Міндоходів від 26.06.2014 № 15281/7/99-99-07-16-10-17 надійшла відповідь від митних органів Королівства Іспанії на запит про надання адміністративної допомоги у проведенні перевірки законності ввезення вищезазначеного товару.
Митні органи Іспанії надіслали витяг з електронної бази даних що стосується експорту вказаних товарів з території Іспанії, а саме, електронні копії митних декларацій країни відправлення № 11ES00461111056772 та № 11ES00461111057081.
Відповідно до даних, наявних в декларації № 11ES00461111057081, відправником товару «оливкова олія», загальною вагою брутто 11 220,00 кг, загальною вартістю 17 962,10 Євро, з території Іспанії виступала компанія «ACEITES GARCIA MORON» (ARJONILLA), а одержувачем - підприємство ПП «ВІККОНТ-ІМП-ЛОГІСТ».
Поставка здійснювалася в контейнері №TCLU2110134 на морському судні на умовах поставки EXW TOLEDO.
Відповідно до даних, наявних в декларації № 11ES00461111056772, відправником товару «консервовані оливки», загальною вагою брутто 10 500,00 кг, загальною вартістю 8 788,00 Євро, з території Іспанії виступала компанія «FADIA S.L.» (Madrid), а одержувачем - підприємство ПП «ВІККОНТ-ІМП-ЛОГІСТ».
Поставка здійснювалася в контейнері №TCLU2110134 на морському судні на умовах поставки EXW TALAVERA DE LA REINA.
Загальна вартість товарів за надісланими експортними деклараціями складає 26 750,10 Євро.
Під час співставлення документів, що подавалися підприємством ПП «ВІККОНТ-ІМП-ЛОГІСТ» до митного контролю та митного оформлення до Київської регіональної митниці з документами, надісланими митними органами Іспанії встановлено, що вони стосуються однієї партії вантажу, а саме, співпадає опис, вага та ідентифікаційні ознаки транспортного засобу, який використовувався для перевезення товарів.
Відмінність полягає у вартості товарів, умовах поставки та найменуванні відправника товарів.
З відповіді Державної податкової інспекції у Святошинському районі ГУ Міндоходів у м. Києві № 895/9/26-57-18-03-31 від 23.01.14 та відповідно до інформації, наявної в картці обліку СЗЕД і базі даних «Податковий блок» Міністерства доходів і зборів України слідує, що на дату переміщення та митного оформлення товарів, на посаді директора ПП «ВІККОНТ-ІМП-ЛОГІСТ» перебував громадянин України ОСОБА_2.
Директор ПП «ВІККОНТ-ІМП-ЛОГІСТ» гр. ОСОБА_2, за своїми посадовими обов'язками є керівником підприємства і відповідає за фінансово-господарську діяльність підприємства зобов'язаний надавати для митного контролю і оформлення документи з достовірною та правдивою інформацією.
Інвойс № 063/11 від 06.06.2011 на товари - «олія оливкова торговельної марки «GARCIA MORON», консервовані оливки торговельної марки «OMAYA»», загальною вагою брутто 21 720,00 кг, загальною вартістю, згідно із вищезазначеним інвойсом, 9 634,50 дол. США, поданий в якості підстави для переміщення товарів через митний кордон України та при митному оформленні в Київській регіональній митниці, виданий компанією «DINAN FINANCE S.A.» (Панама) на адресу підприємства ПП «ВІККОНТ-ІМП-ЛОГІСТ» та має посилання на контракт від 05.04.2011 № 0504-11/VDF, укладений
ПП «ВІККОНТ-ІМП-ЛОГІСТ» з компанією «DINAN FINANCE S.A.» (Панама).
Відповідно до службової записки вих. № 26-70-52-01/2014 від 12.09.2014 року, наданої управлінням митної вартості, класифікації товарів та заходів регулювання ЗЕД Київської міжрегіональної митниці - вартість товарів з урахуванням інформації отриманої від митних органів Королівства Іспанії, оформлених за митною декларацією від 14.07.2011 за № 100190000/2011/339941, враховуючи умови поставки, які вказані у експортній декларації отриманої із закордону, а саме: ЕХW Талавера де ла Рейна (Інкотермс 2010), що передбачає додавання до митної вартості витрат на транспортування товару від міста Талавера де ла Рейна (Іспанія) до митного кордону України, становить - 27 531,74 Євро, що відповідає 308 855,22 грн.
Таким чином, дії громадянина України ОСОБА_2 призвели до переміщення товарів загальною вартістю 308 855,22 грн. через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товарів.
25.07.2014 року працівниками Київської міжрегіональної митниці відносно ОСОБА_2 складено протокол про порушення митних правил №0496/10000/14, за ознаками вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 483 Митного кодексу України.
В судовому засіданні ОСОБА_2 та його представник проти складеного протоколу про порушення митних правил №0496/10000/14 від 25.07.2014 року заперечували, посилаючись на його необґрунтованість та безпідставність. Крім того, просили закрити провадження у справі, внаслідок спливу строку притягнення до адміністративної відповідальності
Представник Київської міжрегіональної митниці Міндоходів та прокурор у судовому засіданні протокол про порушення митних правил підтримали.
Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у розгляді справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про порушення ОСОБА_2 митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, виходячи з наступного.
За змістом ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх органам доходів і зборів для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на органи доходів і зборів цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Згідно ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Підставою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях складу адміністративного правопорушення - сукупності юридичних ознак (об'єктивних і суб'єктивних), що визначаються вчинене протиправне діяння як конкретне адміністративне правопорушення.
Згідно ч. 1 ст. 483 МК України, об'єктивна сторона вказаного правопорушення полягає у переміщенні або діях, спрямованих на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, тобто з використанням спеціально виготовлених сховищ (тайників) та інших засобів або способів, що утруднюють виявлення таких товарів, або шляхом надання одним товарам вигляду інших, або з поданням органу доходів і зборів як підстави для переміщення товарів підроблених документів чи документів, одержаних незаконним шляхом, або таких, що містять неправдиві відомості щодо найменування товарів, їх ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача, кількості вантажних місць, їх маркування та номерів, неправдиві відомості, необхідні для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості.
Як роз'яснено п. 6 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил» від 03.06.2005 року №8, документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності.
Судом встановлено, що 12.07.2011 року на митну територію України здійснено поставку товарів «олія оливкова торговельної марки «GARCIA MORON», консервовані оливки торговельної марки «OMAYA»», загальною вагою брутто 21 720,00 кг, загальною вартістю, згідно із вищезазначеним інвойсом, 9 634,50 дол. США.
14.07.2011 вищевказані товари заявлені до митного оформлення в Київській регіональній митниці (митний пост «Центральний», м. Київ,
вул. Новопирогівська, 58) в режимі ІМ-40 за МД №100190000/2011/339941, оформлені та випущені у вільний обіг.
Проведеною перевіркою було встановлено, що товари - «олія оливкова торговельної марки «GARCIA MORON», консервовані оливки торговельної марки «OMAYA»», загальною вагою брутто 21 720,00 кг, переміщені через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом подання як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві відомості щодо відправника та неправдиві відомості, необхідні для визначення митної вартості товарів, що є порушенням митних правил, відповідальність за яке, передбачена ст. 483 Митного кодексу України.
Вартість предметів правопорушення становить 308 855,22 грн.
Постановою Пленуму Верховного суду України від 03 червня 2005 р. №8 Про судову практику у справах про контрабанду та порушення митних правил (п.6) передбачено наступне: «судам необхідно враховувати, що підставою для переміщення товарів через митний кордон є визначені нормативними актами документи, без яких неможливо одержати дозвіл митного органу на пропуск товарів через митний кордон. Це, зокрема, можуть бути митна декларація, контракт, коносамент, ліцензія, квота, товаросупровідні документи, дозвіл відповідних державних органів. Документами, що містять неправдиві дані, є, зокрема, такі, в яких відомості щодо суті угоди, найменування, асортименту, ваги, кількості чи вартості товарів, а також їх відправника чи одержувача, держави, з якої вони вивезені чи в яку переміщуються, не відповідають дійсності».
Відповідно до ч.3 ст. 491 МК України підставами для порушення справи про порушення митних правил є офіційні письмові повідомлення про вчинення порушення митних правил, отримані від митних органів іноземних держав.
Таким чином, суддя вбачає обґрунтованим висновок органу доходів і зборів про те, що товар, «олія оливкова торговельної марки «GARCIA MORON», консервовані оливки торговельної марки «OMAYA», загальною вагою брутто 21 720,00 кг. - переміщений через митний кордон України з приховуванням від митного контролю, шляхом поданням митному органу як підстави для переміщення товарів документів, що містять неправдиві дані щодо товару.
Виходячи з вищевикладеного, оцінивши в сукупності надані докази, суддя знаходить їх належними та допустимими, а факт вчинення правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України при переміщенні через митний кордон України - доведеним.
У відповідності до ст. 459 МК України, суб'єктами адміністративної відповідальності за порушення митних правил можуть бути громадяни, які на момент вчинення такого правопорушення досягли 16-річного віку, а при вчиненні порушень митних правил підприємствами - посадові особи цих підприємств.
Згідно п. 43 ч. 1 ст. 4 МК України, посадові особи підприємств - керівники та інші працівники підприємств (резиденти та нерезиденти), які в силу постійно або тимчасово виконуваних ними трудових (службових) обов'язків відповідають за додержання вимог, встановлених цим Кодексом, законами та іншими нормативно-правовими актами України, а також міжнародними договорами України, укладеними у встановленому законом порядку.
Відповідно до контракту № 0504-11/VDF від 05.04.2011, директором фірми ПП «ВІККОНТ-ІМП-ЛОГІСТ» є гр. ОСОБА_2
З урахуванням викладеного суддя вважає, що за фактичних обставин справи наведених вище саме гр. ОСОБА_2 є суб'єктом правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 483 МК України, у зв'язку з чим останній підлягає притягненню до адміністративної відповідальності.
Частиною 1 ст. 487 МК України передбачено, що провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
За правилами ч.2 ст.467 МК України, адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше, ніж через шість місяців з дня вчинення правопорушення, а в разі розгляду судами (суддями) справ про триваючі порушення митних правил, у тому числі передбачені статтями 469, 477-485 цього Кодексу, - не пізніше, ніж через шість місяців з дня виявлення цих правопорушень.
За своїм змістом вказана норма права є імперативною та встановлює початок перебігу строку накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушень передбачених статтями 469, 477-485 МК України з моменту їх виявлення, не залежно від того відносяться вони до триваючих чи не відносяться.
Встановлено, що правопорушення було вчинено 12.07.2011 року, а дане правопорушення виявлено 26.06.2014 року , на підставі відповіді наданої митним органом Королівства Іспанія.
З огляду на це суддя не приймає до уваги, доводи представника особи, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_2 та його представника про сплив шестимісячного строку накладення адміністративного стягнення та закриття провадження у справі з цих підстав, оскільки правопорушення виявлене митним органом 26.06.2014 року після отримання відповіді на запит від митних органів Іспанії.
Відповідно до ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення.
Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 3 МК України (в редакції від 13.03.2012 року № 4495-VI чинний з 01.06.2012 року) норми законів України, які пом'якшують або скасовують відповідальність особи за порушення митних правил, передбачені цим Кодексом, мають зворотну дію в часі, тобто їх норми поширюються і на правопорушення, вчинені до прийняття цих законів. Норми законів України, які встановлюють або посилюють відповідальність за такі правопорушення, зворотної дії в часі не мають.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що правопорушення було вчинено 12.07.2011 року, на момент вчинення якого санкція статті за дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю передбачала накладення штрафу в розмірі від п'ятисот до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або конфіскацію цих товарів, а також конфіскацію товарів із спеціально виготовленими сховищами (тайниками) та транспортних засобів, що використовувалися для переміщення товарів через митний кордон України, з урахуванням ОСОБА_2, суд приходить до висновку про стягнення з останнього штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 8500,00 грн. без конфіскації товарів, оскільки вони були випущені у вільний оббіг.
Керуючись ст. 3, 467, 483, 486, 489, 495, 522, 527, 531 МК України, ст.ст. 8, 251, 252, 280, 283, 287, 294 КУпАП України, суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 визнати винним у порушенні митних правил, передбачених ч. 1 ст. 483 МК України, та піддати адміністративному стягненню у вигляді штрафу в розмірі 8500,00 грн., який необхідно сплатити за наступними реквізитами: отримувач - УДКСУ у Солом'янському районі; код ЄДРПОУ - 38050812; МФО 820019; банк отримувача - ГУ ДКСУ у м. Києві; р/р 31113106705010; призначення платежу - *; 121; 38716451; 21081100; 01; с.106; код 095.
Постанова пред'являється до виконання протягом трьох місяців.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги чи протесту прокурора.
Апеляційна скарга чи протест прокурора подаються до Апеляційного суду м. Києва через Солом'янський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя: