ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 листопада 2014 року м. Київ К/800/39572/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Калашнікової О.В. Васильченко Н.В. Леонтович К.Г. провівши попередній розгляд за касаційною скаргою виробничо-комерційного акціонерного товариства закритого типу "Спецодяг" на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2013 року у справі № 805/5873/13-а за позовом виробничо-комерційного акціонерного товариства закритого типу "Спецодяг" до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку про скасування постанови, -
в с т а н о в и л а:
Виробничо-комерційне акціонерне товариство закритого типу "Спецодяг" звернулось в суд з позовом до Донбаського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондовому ринку про визнання протиправною та скасування постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 187-ДО-1-Е від 11.04.2013 року.
Позовні вимоги мотивовано тим, що розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів та прийняття оскаржуваної постанови відбулися у відсутність представника товариства, що є порушенням Правил розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470, а від так, на думку позивача, оскаржувана постанова є незаконною.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2013 року, у задоволенні позовних вимог відмовлено.
Не погоджуючись з оскаржуваними судовими рішеннями, виробничо-комерційне акціонерне товариство закритого типу "Спецодяг" звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та задовольнити позов.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами першої та апеляційної інстанцій, згідно з статутом позивач є емітентом простих іменних акцій.
25 серпня 2011 року розпорядженням №262-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери позивача зобов'язано усунути порушення частини другої статті 20 Закону України "Про акціонерні товариства", а саме здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування в бездокументарну, привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами закону та до 21.02.2012 року (включно) письмово повідомити про виконання розпорядження.
12 квітня 2012 року постановою №26-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів на позивача були накладені фінансові санкції за невиконання розпорядження №262-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.08.2011 року.
12 квітня 2012 року розпорядженням №70-ДО-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери позивача зобов'язано усунути порушення Закону України "Про акціонерні товариства", а саме здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування в бездокументарну, привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами закону та до 12.10.2012 року (включно) письмово повідомити про виконання розпорядження.
18 березня 2013 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку був складений акт №187-ДО-1-Е про правопорушення на ринку цінних паперів, яким встановлено невиконання позивачем розпорядження №70-ДО-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12.04.2012 року і з урахуванням постанови №26-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 12.04.2012 року має місце повторне протягом року правопорушення.
18 березня 2013 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку була прийнята постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів. Розгляд справи відносно позивач був призначений на 11.04.2013 року на 11 годин.
11 квітня 2013 року об 11 годині 44 хвилині уповноваженою особою позивача Удод В.М. була подана заява на ім'я уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Серафимової Л.Є. про перенесення розгляду справи на іншу дату у зв'язку із смертю бабусі.
11 квітня 2013 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку була прийнята постанова №187-ДО-1-Е про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів, відповідно до якої на позивача були накладеш фінансові санкції за повторне протягом року невиконання розпорядження уповноваженої особи у вигляді штрафу в розмірі 85000,00 грн.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що уповноважена особа позивача був повідомлений про місце і час розгляду справи, а відтак відповідач мав право розглянути справу про правопорушення у відсутність представника позивача.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій, виходячи з наступного.
Статтею 5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно з статтею 6 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
Згідно з пунктом 8 частини першої статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за повторне протягом року невиконання розпоряджень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
30 квітня 2009 року набув чинності Закон України "Про акціонерні товариства", пунктом 5 Розділу XVII "Прикінцеві та перехідні положення" якого встановлено, що статути та інші внутрішні положення акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність з нормами цього Закону не пізніше ніж протягом двох років з дня набрання чинності цим Законом.
Законом України від 03.02.2011 року №2994-VI "Про внесення змін до Закону України "Про акціонерні товариства" щодо вдосконалення механізму діяльності акціонерних товариств" вказаний пункт був викладений в новій редакції, відповідно до якої приведенням діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із цим Законом є здійснення таких дій: 1) внесення змін до статуту товариства, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого або закритого акціонерного товариства на публічне акціонерне товариство чи з відкритого або закритого акціонерного товариства на приватне акціонерне товариство за умови, що кількість акціонерів на дату внесення таких змін не перевищує 100 осіб, а також виконання всіх інших вимог цього Закону у статуті товариства; 2) приведення внутрішніх положень товариства у відповідність із вимогами цього Закону.
Датою приведення діяльності акціонерних товариств, створених до набрання чинності цим Законом, у відповідність із вимогами цього Закону є дата державної реєстрації змін до статуту, які в тому числі передбачають зміну найменування акціонерного товариства з відкритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство або закритого акціонерного товариства на публічне або приватне акціонерне товариство.
Приведенням діяльності акціонерних товариств у відповідність із вимогами цього Закону в частині забезпечення існування акцій виключно у бездокументарній формі є здійснення таких дій: наглядова рада акціонерного товариства в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, зобов'язана прийняти рішення про переведення випуску цінних паперів з документарної форми у бездокументарну та забезпечити вчинення нижчезазначених дій у такій послідовності: 1) опублікування в офіційному друкованому органі повідомлення про прийняте рішення про дематеріалізацію цінних паперів та повідомлення про це персонально кожного акціонера, зареєстрованого в реєстрі власників іменних цінних паперів випуску, що дематеріалізується, у спосіб, визначений при прийнятті рішення про дематеріалізацію (крім випадку, коли акції товариства належать одній особі); 2) подання до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку документів для заміни свідоцтва про реєстрацію випуску іменних акцій документарної форми існування на свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку зобов'язана видати свідоцтво про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування протягом 10 робочих днів з дати подання емітентом належним чином оформлених документів відповідно до встановлених нею вимог; 3) припинення обслуговування випуску цінних паперів у документарній формі у реєстроутримувача в системі реєстру власників іменних цінних паперів за цим випуском. Реєстроутримувач припиняє ведення реєстру протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування. Датою закриття реєстру є дата припинення ведення реєстру; 4) укладення в порядку, встановленому Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, договору про обслуговування емісії цінних паперів з обраним наглядовою радою депозитарієм, який буде обслуговувати випуск акцій, що дематеріалізується, з наступним відкриттям рахунку в цінних паперах емітента в цьому депозитарії та укладення договору про відкриття рахунків у цінних паперах власникам з обраним наглядовою радою зберігачем; 5) депонування глобального сертифіката в обраному депозитарії та надання йому необхідних розпоряджень та інших документів відповідно до вимог Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку. Депонування депозитарієм глобального сертифіката здійснюється протягом 10 робочих днів з дати публікації рішення Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування; 6) забезпечення передачі реєстру власників іменних цінних паперів та переведення обліку прав власності на акції у бездокументарній формі до зберігача. Передача реєстру власників іменних цінних паперів до зберігача здійснюється протягом трьох робочих днів з дати припинення ведення реєстру. Дата передачі реєстру власників іменних цінних паперів спільно визначається емітентом, реєстратором та зберігачем. Зберігач цінних паперів зобов'язаний відкрити рахунки в цінних паперах акціонерам та зарахувати на них акції на підставі договору з емітентом та переданого йому (зберігачу) реєстру власників іменних цінних паперів протягом двох місяців з дати передачі реєстру; 7) зберігання відповідно до законодавства реєстру власників іменних цінних паперів, складеного на дату припинення ведення системи реєстру, та інших документів.
Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що відповідач правомірно видавав розпорядження №262-ДО про усунення порушень законодавства про цінні папери від 25.08.2011 року та розпорядження №70-ДО-1-Е про усунення порушень законодавства про цінні папери від 12.04.2012 року про зобов'язання позивача усунути порушення Закону України "Про акціонерні товариства", а саме здійснити переведення випуску акцій документарної форми існування в бездокументарну, привести статут та внутрішні положення товариства у відповідність із нормами закону.
Відповідно до пункту 1 розділу VI Правил розгляду справ про правопорушення на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 року №1470, справа про правопорушення щодо юридичної особи розглядається у присутності керівника та/або представника юридичної особи, яка притягується до відповідальності. У разі відсутності керівника або представника юридичної особи справа про правопорушення розглядається за умови своєчасного повідомлення юридичної особи про місце і час розгляду справи згідно з вимогами пункту 4 розділу V цих Правил.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що уповноважена особа позивача Удод В.М. був повідомлений про місце і час розгляду справи, про що свідчить його заява на ім'я уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку Серафимової Л.Є. про перенесення розгляду справи на іншу дату у зв'язку із смертю бабусі, а відтак судами вірно зазначено, що відповідач мав право розглянути справу про правопорушення у відсутність представника позивача.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За правилами частини першої статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись статтями 220, 220-1, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу виробничо-комерційного акціонерного товариства закритого типу "Спецодяг" відхилити.
Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 14 червня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 10 липня 2013 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 239-240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: (підписи)