Постанова № 4134369, 05.02.2009, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.02.2009
Номер справи
2а-184/09/0870
Номер документу
4134369
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Кремлівська, 65-В, м. Запоріжжя, 69041, тел.286-50-15, inbox@adm.zp.court.gov.ua

 ПОСТАНОВА

 ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.02.2009р.   Справа   № 2а-184/09/0870

  

За позовом: Закритого акціонерного товариства «Бердянськбуд», 71112, м. Бердянськ, вул. Шевченко, 13

до: Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області , 71118, м. Бердянськ, пр. Праці, 20

про скасування податкових повідомлень-рішень від 23.06.2006 року № 000231152/0 та № 0002301520/0, від 29.08.2006 року № 0002301520/1 та №0002311520/1

У складі головуючого судді Нечипуренко О.М.

при секретарі судового засідання Младенові О.П.

за участі представників сторін:

від позивача - ОСОБА_1(довіреність №04 від 08.01.2009 року)

від відповідача - ОСОБА_2 (довіреність №1460/10/10 від 03.02.2009 року)

Закрите акціонерне товариство «Бердянськбуд» звернулось до суду із позовом до Бердянської ОДПІ Запорізької області, у якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення від 23.06.2006 року № 000231152/0, від 29.08.2006 року №0002311520/1, від 20.07.2006 року № 0002301520/0, від 29.08.2006 року №0002301520/1, якими Бердянською ОДПІ Запорізької області зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 50% (13279,02 грн.) та 20 % (2206,00 грн.), відповідно, за затримку сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку.

14.01.2009 року матеріали справи №2а-184/09/0870 прийнято до провадження та справу призначено до судового розгляду на 05.02.2009 року

У судовому засіданні 05.02.2009р., судом, відповідно до ст.160 КАС України, сторонам проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Відповідно до ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства, у судовому засіданні здійснюється повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».

Представник позивача підтримав позовні вимоги та пояснив, що оскаржені податкові повідомлення-рішення є протиправними та підлягають скасуванню, так як прийняті без урахування строку застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно п.п. 15.1.1 п. 15.1 ст. 15 Закону №2181. Окрім того, позивач зазначає, що податковий орган посилається на п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону № 2181, як на підставу застосування штрафних санкцій за порушення граничних строків оплати земельного податку. Однак, п.п. 17.1.7 Закону № 2181 встановлено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, то такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф. В даному випадку граничні строки сплати земельного податку визначені не Законом № 2181, а Законом України “Про плату за землю” , в ст. 25 якого зазначено, що за прострочення встановлених строків сплати податку справляється пеня у розмірах, визначених законом. Отже застосування штрафних санкцій, визначених на підставі п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону №2181 під час сплати земельного податку є неправомірним.

Враховуючи викладене, позивач просить позов  задовольнити у повному обсязі.

Відповідач не визнає адміністративний позов у повному обсязі, просить у позові відмовити з підстав зазначених у запереченнях від 30.01.2009 року. Зокрема зазначає, що з гідно із статтею 14 Закону України „Про плату за землю" юридичні особи самостійно обчислюють суму земельного податку в порядку, визначеному цим Законом за формою, встановленою Головною державною податковою інспекцією України, щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого подають дані відповідній державній податковій інспекції. Земельний податок сплачується рівними частками власниками земельних ділянок (стаття 17 Закону). Відповідно до пункту 5.1 статті 5 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої декларації.

ЗАТ „Бердянськбуд" в порушення підпункту 5.3.1 пункту 5.3 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджені суми податкових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб, визначені в розрахунках земельного податку на 2001 рік, на 2002 рік, на 2003 рік сплатило з порушенням строків сплати.

Згідно з вимогами п.п. 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 зазначеного Закону №2181, у разі коли платник не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі 10 відсотків від погашеної суми податкового боргу; при затримці від 31 до 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі 20 відсотків від погашеної суми податкового боргу; при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі 50 відсотків від погашеної суми податкового боргу.

Таким чином, Бердянською ОДПІ правомірно винесені спірні податкові повідомлення - рішення, а вимоги позивача є безпідставними та такими що не підлягають задоволенню.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін суд,-

ВСТАНОВИВ:

23.06.2006 року Бердянською об'єднаною державною податковою інспекцією Запорізької області (далі - відповідач) проведена перевірка СП-4 «Хімпромбуд» Закритого акціонерного товариства «Бердянськбуд» (далі - позивач) з питання своєчасності сплати податків і платежів до бюджету. За результатами перевірки складено А кт №228/152-01239813 від 23.06.2006 року про порушення платіжної дисципліни.

В акті зазначено, що підприємством - ЗАТ “ Бердянськбуд ”, в порушення п.п. 5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (далі - Закон №2181) узгоджені суми податкових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб, визначені у розрахунках земельного податку на 2001 рік, 2002 рік, 2003 рік сплачено з порушенням строків сплати.

На підставі вищезазначеного акту перевірки відповідачем 23.06.2006 року винесені податкові повідомлення - рішення:

№0002291520/0, яким зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 10% у сумі 30,19 грн. за затримку до 30 днів граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку у розмірі 301,87 грн.,

№0002311520/0, яким зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 50% у сумі 6639,51 грн. за затримку понад 427 днів граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку у розмірі 13279,02 грн.,

№0002301520/0, яким зобов'язано позивача сплатити штраф у розмірі 20% у сумі 441,20 грн. за затримку понад 62 днів граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку у розмірі 2206,00 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 23.06.2006 року № 0002291520/0 позивачем не оскаржується.

Податкові повідомлення-рішення №0002311520/0 та №0002301520/0 від 23.06.2006р. були оскаржені позивачем в адміністративному порядку спочатку до Бердянської ОДПІ, а потім до ДПА у Запорізькій області.

За результатами апеляційного оскарження спірні податкові повідомлення-рішення №0002311520/0 та №0002301520/0 від 23.06.2006р. залишено без змін та Бердянською ОДПІ Запорізької області винесено податкові повідомлення-рішення від 29.08.2006 року №0002311520/1 та №0002301520/1.

Не погодившись з прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду.

Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами додатково, заслухавши представників сторін, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню :

Згідно п.1.2, 1.3, 1.4 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”:

податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також

пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Відповідно до п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 цього Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання.

Пункт 5.1 вищеназваного Закону зазначає, що податкове зобов'язання, самостійне визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку.

Згідно п.п.1.11 ст.1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Тобто, в контексті цієї норми Закону розрахунок земельного податку є тотожним податковій декларації платника податків.

Згідно ст.14 Закону України від 03.07.1992 №2535-ХІІ “Про плату за землю” (із змінами та доповненнями) (далі - Закон №2535), платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.

Відповідно до п.п.5.3.1 п. 5.3 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Згідно п.5.4 ст.5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Таким чином, самостійно визначені позивачем до сплати суми податкового зобов'язання зі сплати земельного податку по розрахунку земельного податку, які не сплачені у встановлений законодавством строк (п.п.5.3.1 Закону), є узгодженими і визнаються податковим боргом платника податків.

Позивач суми податкових зобов'язань по земельному податку з юридичних осіб, в Розрахунках земельного податку на 2001 рік, на 2002 рік, на 2003 рік, зобов'язався сплачувати щомісячно рівними частками, фактично сплачував їх із затримкою, що підтверджується розрахунками штрафних санкцій, наведені у додатках №2, №3 до акту перевірки

Відповідно до п.п.17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі десяти відсотків такої суми;

при затримці від 31 до 90 календарних днів включно, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі двадцяти відсотків такої суми;

при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.

Згідно розрахунків сум штрафних санкцій (додатки №2 та №3 до акту перевірки) за несвоєчасну сплату земельного податку ЗАТ «Бердянськбуд”, наданим Бердянською ОДПІ Запорізької області, позивачу нараховані штрафні санкції :

- в сумі 6639,51 грн. (50%) за затримку понад 427 днів граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку у розмірі 13279,02 грн., та

- в сумі 441,20 грн. (20%) за затримку понад 62 дні граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку у розмірі 2206,00 грн.

Таким чином, за затримку до календарних днів граничного строку узгодженої суми податкового зобов'язання відповідачем правомірно застосовано штрафні санкції, оскільки факт існування порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, позивачем не спростовується.

Оскільки п. 17.3 Закону №2181 встановлює правило, що сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум, то суд дійшов висновку про те, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати вимоги підпункту 15.1.1 ст. 15 Закону №2181.

В даному випадку відповідачем нараховані не податкові зобов'язання, а

штрафні санкції, право на застосування яких виникло на наступний день після

фактичної сплати платником податку узгодженої суми податкового зобов'язання, а

саме за податковими повідомленнями-рішеннями №0002301520/0 та

№0002311520/0 про сплату СП №4 «Хімпромбуд» ЗАТ "Бердянськбуд" штрафних

санкцій у розмірі 20% та 50% перша фактична дата сплати є 8.02.2002 року.

В той же час відповідно до пп. 15.1.1. п. 15.1 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами" (далі - Закон № 2181) встановлено, що податковий орган має право самостійно визначати суму податкових зобов'язань платників податків у випадках, визначених цим Законом, не пізніше 1095 дня, наступного за останнім днем граничного строку подання декларації, а у разі, коли така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання.

Як свідчать матеріали справи, спірні повідомлення-рішення складені лише 23.06.2006 року та 29.08.2006 року, а, отже, пропуск строку давності (1095 днів) при застосуванні до платника податків штрафних санкцій за порушення граничних термінів сплати зобов'язань по земельному податку за 2001-2003 роки у червні 2006р. є очевидним.

Той же п.п. 15.1.1. п. 15.1 ст. 15 Закону № 2181 встановлює випадки, якщо протягом зазначеного строку податковий орган не визначає суму податкових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого податкового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

Таким чином, оскаржувані повідомлення-рішення прийняті з прямим порушенням пп. 15.1.1. п.15.1. ст.15 Закону України № 2181 та підлягають скасуванню.

Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ч. 1, 2 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вище викладене, податковим органом не доведено правомірності прийняття спірних податкових повідомлень-рішень, у зв'язку з чим суд вважає вимоги позивача обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Судові витрати, понесені позивачем, підлягають стягненню на користь позивача з Державного бюджету.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 161,162,163,167 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

1.Позов задовольнити.

2.Скасувати податкові повідомлення-рішення Бердянської об'єднаної державної податкової інспекції Запорізької області від 23.06.2006 року № 000231152/0, від 20.07.2006 року № 0002301520/0, від 29.08.2006 року № 0002301520/1 та №0002311520/1

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Закритого акціонерного товариства «Бердянськбуд» (71112, м. Бердянськ, вул. Шевченко, 13, ЄДРПОУ 01239826) 3 (три) грн. 40 коп. судового збору. Видати виконавчий лист.

Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений КАС України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова чи ухвала суду не набрала законної сили.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

 Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження чи апеляційна скарга, подані після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.

Суддя О.М. Нечипуренко

Постанова в повному обсязі у відповідності до вимог ст. 160 КАС України оформлена і підписана 10.02.2009р.