Рішення № 41342211, 28.10.2014, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
28.10.2014
Номер справи
924/1275/14
Номер документу
41342211
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"28" жовтня 2014 р.Справа № 924/1275/14

Господарський суд Хмельницької області у складі: суддя Шпак В.О., розглянувши матеріали справи

за позовом Шепетівської міської ради, м. Шепетівка

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест", м. Шепетівка

про внесення зміни та доповнення до концесійного договору від 02.12.2011 року, укладеного між Шепетівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Шепетівка Енергоінвест", посвідченого приватним нотаріусом Шепетівського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованого в реєстрі № 5076, за яким об'єктом концесії є цілісний майновий комплекс комунальне підприємство Шепетівське підприємство теплових мереж:

- пункт 8 доповнити підпунктом наступного змісту:

,, - проведення розрахунків у повному обсязі за спожиті енергоносії (електроенергія та природний газ)";

- пункт 21 викласти в наступній редакції:

„У разі, якщо поліпшення відповідно до умов концесійного договору полягають у зміні обладнання у складі концесії на нове, право власності на старе (демонтоване) та встановлене нове обладнання належить територіальній громаді міста"

Представники сторін:

від позивача: не з`явився

від відповідача: Потапова Н.А. за довіреністю № 591 від 12.06.2014 р.

Суть спору:

Позивач - Шепетівська міська рада, м. Шепетівка звернулось до суду із позовом до відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест", м. Шепетівка про внесення змін та доповнення до концесійного договору від 02.12.2011 року.

В обгрунтування своїх вимог посилається на те, що Рішенням Шепетівської міської ради від 25.10.2011року №23 погоджено проект концесійного договору, за яким об'єктом концесії є цілісний майновий комплекс КП „Шепетівське підприємство теплових мереж". В даний проект договору було включено обов'язок концесіонера щодо проведення розрахунків у повному обсязі за спожиті енергоносії та уповноважено міського голову на підписання концесійного договору.

Однак, при укладанні Шепетівською міською радою з ТОВ „Шепетівка „Енергоінвест" концесійного договору та його нотаріальному посвідченні, до пункту 8 розділу „Права і обов'язки концесіонера" не включено обов'язку Товариства з обмеженою відповідальністю „Шепетівка Енергоінвест" щодо проведення розрахунків у повному обсязі за спожиті енергоносії, який був передбачений конкурсною документацією та погоджений рішенням міської ради.

З метою приведення концесійного договору у відповідність з конкурсною документацією, проектом договору, погодженим міською радою та Типовим концесійним договором, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 643 від 12 квітня 2000 року, 04.04.2014 року Виконавчий комітет Шепетівської міської ради звернувся до ТОВ „Шепетіка Енергоінвест" з пропозицією № 01-09/863 про внесення змін та доповнень до концесійного договору від 02.12.2011 року, копія якої долучається до позову.

У пропозиції передбачалося внесення доповнень до пункту 8 Концесійного договору підпунктом, що передбачає обов'язок концесіонера щодо проведення розрахунків у повному обсязі за спожиті енергоносії та змін до п. 21 концесійного договору у зв'язку із змінами, внесеними Законом України N 640-УІІ) від 10.10.2013 до ч. 5 ст. 16 Закону України „Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності", виклавши його у наступній редакції „У разі, якщо поліпшення відповідно до умов концесійного договору полягають у зміні обладнання у складі концесії на нове, право власності на старе (демонтоване) та встановлене нове обладнання належить територіальній громаді міста".

Проте, відповідач не погодився на внесення змін у договір.

Представник позивача позовні вимоги підтримав, просить позов задоволити.

Повноважний представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог мотивуючи тим, що за укладеними між Шепетівською міською радою та ТОВ „Шепетівка енергоінвест" концесійними договорами від 02.12.2011 року, у концесію товариству передано цілісні майнові комплекси підприємств "Шепетівське комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства" та "Шепетівське підприємство теплових мереж".

Рішенням Шепетівської міської ради Хмельницької області № 10 від 26.04.2012 року ТОВ "Шепетівка енергоінвест" з 01.05.2012 року визначене виконавцем послуг з централізованого опалення, централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення.

Нормами діючого законодавства України, зокрема Законом України "Про концесії", Законом України "Про державно-приватне партнерство", Законом України "Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності" врегульовано відносини між державними та приватними партнерами на основі принципів здійснення державно-приватного партнерства.

Відповідно до статті 3 Закону України "Про державно-приватне партнерство" до основних принципів здійснення державно-приватного партнерства належить рівність перед законом, узгодження інтересів державних та приватних партнерів з метою отримання взаємної вигоди, а також справедливий розподіл між державним та приватним партнерами ризиків, пов'язаних з виконанням договорів.

Статтею 20 цього закону гарантовано права приватних партнерів та зазначено, що держава гарантує додержання встановлених законодавством України умов для провадження діяльності приватних партнерів, пов'язаної з виконанням договорів, укладених у рамках державно-приватного партнерства, додержання прав і законних інтересів приватних партнерів. Державні органи та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи не мають права втручатися в діяльність приватних партнерів, пов'язану із здійсненням державно-приватного партнерства, крім випадків, встановлених законом.

Законом України "Про концесії" передбачено державні гарантії прав концесіонерів. Зокрема статтею 24-1 зазначено, що держава гарантує додержання встановлених актами законодавства умов для провадження концесіонерами діяльності, пов'язаної з виконанням концесійних договорів, захист їхніх прав і законних інтересів. Зміни, що вносяться до законодавства, не повинні погіршувати умов для провадження концесіонерами діяльності з реалізації проектів на умовах концесії.

Статтею 12 Законом України "Про засади функціонування ринку природного газу" врегульовано питання постачання природного газу та зазначено, що постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ, якісні характеристики якого визначено стандартами, в обсязі та порядку, передбачених договором, а споживач зобов'язується сплачувати вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Обов'язкові умови договору між гарантованим постачальником та споживачем природного газу за регульованим тарифом встановлюються в типовому договорі про постачання природного газу

Саме на виконання цих вимог між Відповідачем та ПАТ НАК "Нафтогаз України" з вересня 2012 року щорічно укладаються договори купівлі-продажу природного газу для різних категорій споживачів. На підставі цієї норми концесійний договір від 02.12.2011 року не потребує внесення доповнень щодо розрахунків відповідача за спожитий природний газ.

Аналогічно укладаються договори про закупівлю електричної енергії з ПАТ "Хмельницькобленерго" в особі Шепетівського РЕМ. Питання щодо несвоєчасної оплати за спожиті енергоносії має всі ознаки господарського спору і вирішується у судовому порядку. При цьому Шепетівська міська рада не є стороною за укладеними господарськими договорами, а питання своєчасної сплати Відповідачем заборгованості за спожиті послуги постійно залежить від оплати послуг з централізованого опалення бюджетними установами міста, які фінансуються відповідно як з державного так і з місцевого бюджету. З року в рік така заборгованість, яка виникає за один бюджетний рік поступово сплачується у наступному бюджетному році.

Статтею 9 та 10 Закону України "Про концесії" передбачено укладання концесійних договорів та визначено перелік істотних умов договору концесії. Зазначені у позовній заяві зміни та доповнення не відносяться до істотних умов договору, а тому укладений між Позивачем та Відповідачем Концесійний договір повністю відповідає вимогам норм Закону України "Про концесії".

Просить в позові відмовити.

Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.

Рішенням Шепетівської міської ради Хмельницької області від 08.06.2011 року № 4 „Про пропозицію щодо передачі в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності" визначено таким, що підлягає передачі в концесію цілісний майновий комплекс комунального підприємства „Шепетівське підприємство теплових мереж".

Рішенням Шепетівської міської ради Хмельницької області від 09.08.2011 року № 17 „Про оголошення конкурсу на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності" затверджено конкурсну документацію на участь в конкурсі з передачі в концесію цілісного майнового комплексу комунального підприємства „Шепетівське підприємство теплових мереж", затверджено склад комісії з проведення конкурсу на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності та положення про неї.

Серед умов конкурсної документації містився проект концесійного договору, об'єктом концесії за яким є цілісний майновий комплекс КП „Шепетівське підприємство теплових мереж", розташований у м. Шепетівці Хмельницької обл. провул. Короленка, 1а.

В розділі проекту концесійного договору „Права і обов'язки концесіонера", пунктом 8 передбачено обов'язок концесіонера проведення розрахунків у повному обсязі за спожиті енергоносії.

18.10.2011 року ТОВ „Шепетівка Енергоінвест" направлено до конкурсної комісії Шепетівської міської ради з проведення конкурсу на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебувають у комунальній власності конкурсну пропозицію для участі в конкурсі з передачі в концесію цілісного майнового комплексу комунального підприємства „Шепетівська підприємство теплових мереж".

В розділі 1 конкурсної пропозиції „Пояснювальна записка" ТОВ „Шепетівка Енергоінвест" зазначено: вивчивши конкурсну документацію з передачі в концесію цілісного майнового комплексу КП „Шепетівське підприємство теплових мереж", умови діяльності концесіонера, технічний стан цілісного майнового комплексу КП „Шепетівське підприємство теплових мереж", ТОВ „Шепетівка Енергонвест" виявляє свій намір прийняти участь в концесійному конкурсі шляхом поданні даної конкурсної пропозиції.

20.10.2011 року проведено конкурс на право отримання в концесію об'єктів централізованого водо-, теплопостачання і водовідведення, що перебували у комунальній власності м. Шепетівка. Згідно протоколу № 3 конкурсною комісією рекомендовано Шепетівський міській раді визнати учасника - ТОВ „Шепетівка Енергоінвест" переможцем конкурсу з передачі в концесію цілісного майнового комплексу комунального підприємства „Шепетівська підприємство теплових мереж".

Рішенням Шепетівської міської ради від 25.10.2011року №23 погоджено проект концесійного договору, за яким об'єктом концесії є цілісний майновий комплекс КП „Шепетівське підприємство теплових мереж".

02.12.2011 року між Шепетівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Шепетівка Енергоінвест" було укладено концесійний договір від 02.12.2011року, посвідчений приватним нотаріусом Шепетівського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованого в реєстрі № 5076, за яким об'єктом концесії є цілісний майновий комплекс комунальне підприємство Шепетівське підприємство теплових мереж:

Дослідивши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов до наступних висновків.

Приписами ст. 181 ГК України визначено, що господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками; що проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін і у випадку, якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках; сторона, яка одержала проект договору, у разі згоди з його умовами оформляє договір відповідно до вимог частини першої цієї статті і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору; за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.

Відповідно до ст. 187 ГК України спори, які виникають при укладанні господарських договорів за державним замовленням, або договорів, укладення яких є обов'язковим на підставі закону та в інших випадках, встановлених законом, розглядаються судом. Інші переддоговірні спори можуть бути предметом розгляду суду у разі якщо це передбачено угодою сторін або якщо сторони зобов'язані укласти певний господарський договір на підставі укладеного між ними попереднього договору.

Порядок зміни та розірвання господарських договорів визначений ст. 188 ГК України, відповідно до якої зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Відповідно до ст. 636 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 638 Кодексу встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.

Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.

Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

З матеріалів справи вбачається, що 02.12.2014р. сторони підписали Концесійний договір від 02.12.2011року. Підписуючи вказаний договір сторони погоди його предмет, зобов'язання сторін та строки і порядок його виконання. Зазначений договір підписаний повноважними представниками.

Пунктом 3 ст. 3, ст. 627 ЦК України закріплено принцип свободи договору, який передбачає, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.

В силу ст. 628 ЦК України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Враховуючи вказані положення норм права сторонами було підписано зазначений договір.

Вимоги позивача про внесення змін у договір шляхом включення у п. 8 положень щодо „проведення розрахунків у повному обсязі за спожиті енергоносії (електроенергія та природний газ)" є безпідставними.

По-перше, наявність вказаної умови у вказаному договорі актами цивільного законодавства не передбачена.

По друге, статтею 9 Закону України "Про концесії" передбачено, що концесійний договір вважається укладеним з дня досягнення домовленості з усіх істотних умов і підписання сторонами тексту договору.

В ст. 10 Закону визначено перелік істотних умов договору концесії.

Такої істотної умови договору, яку просить включити позивач у п. 8 вказані норми не містять.

Враховуючи, що ст. 188 Цивільного кодексу України встановлено, що зміна господарських договорів допускається лише, якщо це передбачено законом або договором, вимоги позивача про внесення зміни та доповнення до концесійного договору від 02.12.2011року в частині пункт 8 доповнити підпунктом наступного змісту: ,,проведення розрахунків у повному обсязі за спожиті енергоносії (електроенергія та природний газ)" задоволенню не підлягають.

Посилання позивача про те, що відсутність вказаного положення у договорі суперечить проекту концесійного договору, який було затверджено Рішенням Шепетівської міської ради від 25.10.2011року №23 не може бути підставою для внесення у нього змін.

Вказане лише свідчить про те, що позивачем не вірно вибрано спосіб захисту порушеного права.

Законом України N 640-УІІ від 10.10.2013 до ч. 5 ст. 16 Закону України „Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності" внесено зміни, і викладено її у наступній редакції „У разі, якщо поліпшення відповідно до умов концесійного договору полягають у зміні обладнання у складі концесії на нове, право власності на старе (демонтоване) та встановлене нове обладнання належить територіальній громаді міста".

В п. 21 концесійного договору від 02.12.2011року сторони встановили, що „У разі якщо поліпшення відповідно до умов концесійного договору полягають у заміні обладнання в складі об'єктів концесії на нове, право власності на старе (демонтоване) обладнання належить концесіонеру, а на встановлене нове - територіальній громаді міста".

Приймаючи до уваги, що положення п. 21 концесійного договору не узгоджуються з положеннями ч. 5 ст. 16 Закону України „Про особливості передачі в оренду чи концесію об'єктів у сферах теплопостачання, водопостачання та водовідведення, що перебувають у комунальній власності" (в новій редакції), позовні вимоги Шепетівської міської ради про викладення пункту 21 договору у редакції: „У разі, якщо поліпшення відповідно до умов концесійного договору полягають у зміні обладнання у складі концесії на нове, право власності на старе (демонтоване) та встановлене нове обладнання належить територіальній громаді міста" підлягають задоволенню.

Судові витрати відповідно до ст.49 ГПК України покласти на відповідача.

Керуючись ст.ст. 44,49, 82 - 85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

вирішив:

Позов Шепетівської міської ради, м. Шепетівка до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест", м. Шепетівка про внесення зміни та доповнення до концесійного договору від 02.12.2011року, укладеного між Шепетівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Шепетівка Енергоінвест", посвідченого приватним нотаріусом Шепетівського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованого в реєстрі № 5076, за яким об'єктом концесії є цілісний майновий комплекс комунальне підприємство Шепетівське підприємство теплових мереж:

- пункт 8 доповнити підпунктом наступного змісту:

,, - проведення розрахунків у повному обсязі за спожиті енергоносії (електроенергія та природний газ)";

- пункт 21 викласти в наступній редакції:

„У разі, якщо поліпшення відповідно до умов концесійного договору полягають у зміні обладнання у складі концесії на нове, право власності на старе (демонтоване) та встановлене нове обладнання належить територіальній громаді міста" задоволити частково.

П. 21 концесійного договору від 02.12.2011року, укладеного між Шепетівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Шепетівка Енергоінвест", посвідченого приватним нотаріусом Шепетівського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованого в реєстрі № 5076 викласти в наступній редакції : „У разі, якщо поліпшення відповідно до умов концесійного договору полягають у зміні обладнання у складі концесії на нове, право власності на старе (демонтоване) та встановлене нове обладнання належить територіальній громаді міста".

В позові Шепетівської міської ради, м.Шепетівка до Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест", м. Шепетівка про внесення зміни та доповнення до концесійного договору від 02.12.2011року, укладеного між Шепетівською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю „Шепетівка Енергоінвест", посвідченого приватним нотаріусом Шепетівського міського нотаріального округу ОСОБА_1, зареєстрованого в реєстрі № 5076, за яким об'єктом концесії є цілісний майновий комплекс комунальне підприємство Шепетівське підприємство теплових мереж:

- пункт 8 доповнити підпунктом наступного змісту:

,, - проведення розрахунків у повному обсязі за спожиті енергоносії (електроенергія та природний газ)" відмовити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Шепетівка Енергоінвест", м. Шепетівка, вул..Судилківська 9, оф.203 (код 37587657) на користь Шепетівської міської ради, м.Шепетівка, вул..Островського,4 (код 34175421) судовий збір у розмірі 1218,00 грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень, 00 копійок).

Видати наказ

Повний текст рішення складено 03.11.2014р.

Суддя Шпак В.О.

Віддрук. 3 прим. : 1 - до справи, 2 - позивачу, м.Шепетівка, вул.Островського, 4 3 - відповідачу. м.Шепетівка, вул.Судилківська, 9 оф.203.