Рішення № 41333775, 12.11.2014, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
12.11.2014
Номер справи
909/1213/14
Номер документу
41333775
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 листопада 2014 р. Справа № 909/1213/14

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Гриняк Б. П. , при секретарі судового засідання Михайлюк А. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом: фізичної особи підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача: Голошинської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області ,с. Голошино , Верховинського району , Івано-Франківської області, 78735

про : визнання недійсними рішення Голошинської сільської ради 28 відкритої позачергової сесії, 6-го демократичного скликання від 07.07.2014р.:

- рішення № 6 Про скасування рішення 27 сесії сільської ради 5-го демократичного скликання від 22.06.2009р. " Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування об"єкту земельної ділянки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1." ;

- рішення №11 Про скасування рішення №2, 35 сесії сільської ради 5-го демократичного скликання від 18.07.2010 р. " Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1."

за участю представників сторін:

Від позивача: ОСОБА_2, (посвідчення НОМЕР_2 від 25.08.09 ) адвокат (договір про надання правової допомоги від 05.08.2013р.) ;

Від відповідача: не з"явилися ;

ВСТАНОВИВ: фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся в господарський суд Івано-Франківської області з позовною заявою до Голошинської сільської ради Верховинського району Івано-Франківської області про визнання недійсними рішення Голошинської сільської ради 28 відкритої позачиргової сесії , 6-го демократичного скликання від 07.07.2014р. :

- рішення № 6 Про скасування рішення 27 сесії сільської ради 5-го демократичного скликання від 22.06.2009р. " Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування об"єкту земельної ділянки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1." ;

- рішення №11 Про скасування рішення №2, 35 сесії сільської ради 5-го демократичного скликання від 18.07.2010р. " Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1."

Ухвалою господарського суду Івано-Франківської області від 28.10.2014 р. прийнято позовну заяву і порушено провадження у справі та призначено справу до розгляду в судовому засіданні на 11.11.2014 р. .

Представник позивача, в судовому засіданні 11.11.2014р. позовні вимоги підтвердив в повному обсязі, з підстав викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з"явився, причини неявки суду не повідомив, однак надіслав суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що вважає заявлені позовні вимоги законними та обгрунтованими та повністю їх визнає.

Заслухавши пояснення представника позивача , дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст. 43 ГПК України, суд встановив наступне.

На виконання рішення Голошинської сідьської ради 5-го демократичного скликання від 18.07.2010р. " Про надання земельної ділянки в оренду в с. Голошино прис. Тарночки" між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 (орендар) та Голошинською сільською радою ( орендодавець) 16.08.2010 року укладено Договір оренди земельної ділянки, загальною площею 1, 2914 га, який зареєстровано у Верховинському відділі ДЗК вул. І. Франка, 1, про що у книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі вчинено запис № 041030000001, кадастровий номер земельної ділянки 262088220801001225 та актом прийому-передачі земельної ділянки переданої в користування .

Згідно п. 1 зазначеного Договору орендодавець передав а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування малої гідроелектростанції. Договір укладено на термін 49 років з дати його державної реєстрації.

24 липня 2014 року на адресу позивача надійшов лист Голошинської сільської ради №123 від 16.07.2014 року, яким повідомлено фізичну особу - підприємця ОСОБА_1 про прийняті 07.07.2014 року рішення Голошинською сільською ради 28 відкритої позачергової сесії, 6-го демократичного скликання, згідно яких скасовано попередні рішення :

- рішення №6 про скасування рішення 27 сесії сільської ради 5-го демократичного скликання від 22.06.2009 р. " Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування об"єкту земельної ділянки фізичній особі- підприємцю ОСОБА_1.".

- рішення №11 Про скасування рішення №2, 35 сесії сільської ради 5-го демократичного скликання від 18.07.2010р. "Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду підприємцю ОСОБА_1."

Позивач вважає, що рішення від 07.07.2014 року винесені Голошинською сільською радою з перевищенням повноважень та суперечать чинному законодавству.

З метою захисту своїх порушених прав, фізична особа- підприємець ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Верховинського районного суду з вимогою про скасування вищезазначених рішень. Ухвалою Верховинського районного суду Івано-Франківської області від 10.09.2014 р. провадження у справі за адміністративним позовом фізичної особи- підприємця ОСОБА_1. до Голошинської сільської ради; третя особа: реєстраційна служба Верховинського РУЮ про: скасування рішення Голошинської сільської ради від 07.07.2014року- закрито та роз"яснено позивачу, що розгляд даного спору віднесено до юрсдикції господарського суду Івано-Франківської області.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, з"ясуваввши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає позовні вимоги обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

При вирішенні даного спору суд виходить з того, що згідно ст. 19 Конституції України органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" (надалі "Закон") сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб'єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради (ч.5 ст. 16 Закону).

Згідно ч.1 ст. 59 Закону рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Акти ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території (ч.1 ст. 73 Закону). Як передбачено в ч. 10 ст. 59 Закону, акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Згідно ст.140 Конституції України , місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Згідно зі ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні »рішення виконавчого комітету ради з питань, віднесених до власної компетенції виконавчих органів ради, можуть бути скасовані відповідною радою. Акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку (ч. 9, 10 ст. 59 Закону).

Рішенням Конституційного Суду України від 16.04.2009р. № 7-рп/2009, справа № 1-9/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) визначено наступне:

- органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України;

- за змістом частини другої статті 144 Конституції України, частини десятої статті 59 Закону рішення органів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України зупиняються прокурором у встановленому Законом України "Про прокуратуру" порядку з одночасним зверненням до суду;

- зі змісту частини другої статті 144 Конституції України та частини десятої статті 59 Закону вбачається, що рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з мотивів невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними з ініціативи заінтересованих осіб судом загальної юрисдикції, тобто в судовому порядку. Однак, як вважає Конституційний Суд України, це не позбавляє орган місцевого самоврядування права за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України);

- Конституційний Суд України зазначає, що в Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність (стаття 3). Органи місцевого самоврядування є відповідальними за свою діяльність перед юридичними і фізичними особами (стаття 74 Закону ). Таким чином, органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.

Ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування, вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, тому вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Отже , стосовно скасування актів органів місцевого самоврядування Конституційним судом України закріплено кілька правових позицій, застосування яких, як випливає зі змісту рішення КСУ, пов'язується з юридичними ознаками акта органу місцевого самоврядування та підставами його скасування.

Таким чином, органи місцевого самоврядування мають право приймати рішення, вносити до них зміни та скасовувати їх на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією і законами України, керуючись у своїй діяльності ними та актами Президента України, Кабінету Міністрів України. Орган місцевого самоврядування вправі за власною ініціативою або ініціативою інших заінтересованих осіб змінити чи скасувати прийнятий ним правовий акт (у тому числі і з мотивів невідповідності Конституції чи законам України).

У разі, якщо ненормативні правові акти органу місцевого самоврядування є актами одноразового застосування і вичерпують свою дію фактом їхнього виконання, то вони не можуть бути скасовані чи змінені органом місцевого самоврядування після їх виконання.

Скасовані Голошинською сільською радою рішення : від 22.06.2009 р. "Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування об"єкту земельної ділянки фізичній особі- підприємцю ОСОБА_1." та від 18.07.2010 р. " Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної тділянки в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1." не містять приписів, які б свідчили про їх дію впродовж певного часу, тобто зазначені рішення є актами одноразового застосування і вичерпали свою дію фактом їх виконання.

За правилами, встановленими ст. 49 ГПК України, судовий збір по справі слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" , ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов фізичної особи- підприємця ОСОБА_1 до Голошинської сільської ради про визнання недійсними рішення Голошинської сільської ради 28 відкритої позачергової сесії, 6-го демократичного скликання від 07.07.2014р:

- рішення № 6 Про скасування рішення 27 сесії сільської ради 5-го демократичного скликання від 22.06.2009р. " Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування об"єкту земельної ділянки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1." ;

- рішення №11 Про скасування рішення №2, 35 сесії сільської ради 5-ого демократичного скликання від 18.07.2010 р. " Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1."

Визнати недійсними рішення Голошинської сільської ради 28 відкритої позачергової сесії, 6-го демократичного скликання від 07.07.2014р. :

- рішення № 6 Про скасування рішення 27 сесії сільської ради 5-го демократичного скликання від 22.06.2009р. " Про надання дозволу на збір матеріалів попереднього погодження місця розташування об"єкту земельної ділянки фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1." ;

- рішення №11 Про скасування рішення №2, 35 сесії сільської ради 5-ого демократичного скликання від 18.07.2010р. " Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1."

Стягнути з Голошинської сільської ради, с. Голошина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78735, ( ЄДРПОУ 277370479) на користь фізичної особи- підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1, 78736, ( код НОМЕР_1) судовий збір в сумі 2 436,00 грн. ( дві тисячі чотириста тридцять шість грн. 00 коп.) .

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Повне рішення складено 12.11.14

Суддя Гриняк Б. П.

Виготовлено в КП "Діловодство спеціалізованого суду"______ Дейчаківська О. С. 12.11.14