ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 жовтня 2014 року м. Київ К/800/56685/13
К/800/45913/13
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Суддів: Лиски Т.О. (доповідач),
Бутенка В.І.,
Олендера І.Я.,
провівши в порядку касаційного провадження попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_3 до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, касаційне провадження в якій відкрито за касаційними скаргами Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області та Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2013 року, -
в с т а н о в и л а:
У травні 2013 року ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області, третя особа - Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2013 року, позов задоволено. Зобов'язано Красноармійську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління Міндоходів у Донецькій області надати довідку про заробітну плату ОСОБА_3, форма якої затверджена постановою правління Пенсійного фонду України № 19-11 від 30 жовтня 2008 року, в графі «Надбавка за вислугу років» якої вказати 40%.
Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій у справі, Красноармійська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області та Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області звернулися з касаційними скаргами, в яких просять рішення судів першої та апеляційної інстанцій скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_3, працювала на посаді головного державного податкового ревізора-інспектора Красноармійської ОДПІ Донецької області ДПС та отримує пенсію державного службовця за віком.
Відповідно до розпорядження Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області про призначення пенсії ОСОБА_3 № 169911, стаж державної служби становить 14 років 04 місяці 08 днів, загальний стаж позивача дорівнює 38 рокам 07 місяцям 22 дням.
З 15 березня 1999 року до 08 червня 2011 року ОСОБА_3 проходила державну службу в Красноармійській ОДПІ Донецької області ДПС.
Відповідно до довідки Красноармійської ОДПІ Донецької області ДПС стаж роботи для виплати винагороди за вислугу років працівника міжрайонного головного відділу податкової міліції Красноармійської ОДПІ ОСОБА_3 станом на 01 вересня 2000 року становив 25 років 0 місяців 11 днів.
За випискою з протоколу від 31 серпня 2000 року № 8 засідання комісії по встановленню стажу роботи, який дає право на отримання надбавки за вислугу років, старшому державному податковому ревізору - інспектору ОСОБА_3 встановлено надбавку за вислугу років у розмірі 40% посадового окладу.
13 лютого 2013 року № 166 Красноармійською ОДПІ Донецької області ДПС за заявою позивача видано довідку про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», за період з 01 червня 2009 року до 31 травня 2011 року, в якій відсутня інформація про виплачувану позивачу фактичну винагороду за вислугу років. При цьому в довідці вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (із змінами та доповненнями) № 3723-ХІІ (далі Закон №3723) державним службовцям пенсія призначається в розмірі 80-90% від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 33 Закону №3723 встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків.
Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю.
Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків.
Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є Державний бюджет України та інші джерела, визначені для цієї мети положеннями про органи державної виконавчої влади, затвердженими указами Президента України та постановами Кабінету Міністрів України.
Згідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Відповідно до п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31 травня 2000 року N 865 ( далі Постанова №865), розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.
Відповідно до п. 3 Постанови №865, посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років під час призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», враховуються в розмірах, установлених на день призначення пенсії.
Відповідно до п. 1 Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 12 вересня 1997 р. N 1013, до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років, включається час роботи: в органах державної податкової служби; на посадах і в органах, визначених Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 р. N 283 «Про порядок обчислення стажу державної служби» з наступними змінами; на підприємствах, в установах, та в організаціях на посадах бухгалтерів, економістів, фінансистів, юристів, інженерів-програмістів, інженерів-системотехніків, інженерів - електроніків, якщо ці працівники мали спеціальну освіту, працювали за фахом та перейшли на роботу до податкової адміністрації (інспекції) і зараховані на відповідну посаду.
Отже, з урахуванням приписів Закону України «Про державну службу», а також Порядку виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання, відповідно до якого до стажу роботи, що дає право на одержання винагороди за вислугу років включається час роботи на посадах бухгалтерів, економістів тощо, якщо особа мала спеціальну освіту.
Оскільки позивач має відповідний стаж на посаді бухгалтера та економіста, має спеціальну освіту, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку про те, що такий стаж роботи повинен включатися до стажу роботи державного службовця - посадової особи органів державної податкової служби, який дає право на одержання винагороди за вислугу років.
Відповідно до частини третьою статті 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Таким чином, колегія суддів вважає, що касаційні скарги слід відхилити, оскільки судові рішення постановлені з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційних скарг висновків судів не спростовують.
Керуючись статтями 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційні скарги Красноармійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області та Управління Пенсійного фонду України в м. Красноармійську та Красноармійському районі Донецької області відхилити, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 25 червня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2013 року залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді: