Ухвала суду № 41329739, 06.11.2014, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.11.2014
Номер справи
826/12587/14
Номер документу
41329739
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/12587/14 Головуючий у 1-й інстанції: Іщук І.О. Суддя-доповідач: Шелест С.Б.

У Х В А Л А

Іменем України

06 листопада 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуюча суддя : Шелест С.Б.

Судді: Пилипенко О.Є., Романчук О.М.

розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Міндоходів на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.09.14р. у справі №826/12587/14 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Софіт-Люкс» до Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про визнання незаконними дій та зобов'язання вчинити дії

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконними дій відповідача щодо незадоволення заяви ТОВ «Софіт-Люкс» від 02.07.14р. № 06-0207/14 про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, контроль за справлянням яких здійснюється митним органом; зобов'язання відповідача підготувати висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів ТОВ «Софіт-Люкс» та направити його разом з іншими, передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві; стягнення з Державного бюджету України на користь ТОВ «Софіт-Люкс» надмірно сплачених коштів у сумі 22 540,16 грн., з яких ПДВ на суму 18 205,51 грн. та мита на суму 4 334,65 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.09.14р. адміністративний позов задоволено частково: визнано протиправними дії Київської міжрегіональної митниці Міністерства доходів і зборів України щодо незадоволення заяви ТОВ «Софіт-Люкс» від 02.07.14р. № 06-0207/14 про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених коштів, контроль за справлянням яких здійснюється митним органом; зобов'язано Київську міжрегіональну митницю Міністерства доходів і зборів України підготувати висновок про повернення надмірно сплачених митних платежів ТОВ «Софіт-Люкс» та направити його разом з іншими, передбаченими законодавством документами Головному управлінню Державної казначейської служби України у м. Києві.

У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з вказаною постановою в частині задоволених позовних вимог, відповідач подав апеляційну скаргу, у якій просить суд скасувати в цій частині постанову з мотивів порушення судом норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позову.

Свої вимоги апелянт мотивує тим, що судом першої інстанції безпідставно не взято до уваги те, що відсутні підстави для повернення надмірно сплачених митних платежів.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та апеляційну скаргу відповідача, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.11.13р. у справі № 826/15333/13-а було скасовано рішення Київської міжрегіональної митниці Міндоходів про коригування митної вартості товарів від 24.07.13р. № 100250000/2013/600441/2 та постановлено повернути позивачу надмірно сплачені суми податку на додану вартість у розмірі 18 205,51 грн. ПДВ та мита в розмірі 4 334,65 грн. з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві.

За результатами апеляційного оскарження, Київським апеляційним адміністративним судом прийнята постанова від 01.04.14 року у справі №826/15333/13-а, якою постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 28.11.13р. скасовано в частині задоволення вимоги про повернення надміру сплачених сум податку на додану вартість у розмірі 18 205,51 грн. ПДВ та мита у розмірі 4 334,65 грн. з Державного бюджету України через Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві з тих підстав, що повернення передчасне та має відбуватись за процедурою, встановленою законом; в іншій частині постанова суду першої інстанції - залишена без змін.

Позивач звернувся із заявою (вих. № 06-0207/14) від 02.07.14р. про повернення надмірно сплачених до Державного бюджету України коштів у сумі 22 540,16 грн., з яких ПДВ на суму 18 205,51 грн. та мита на суму 4 334,65 грн.

Листом за вих. № 8347/1/26-70-52-04 від 21.07.14р. Київська міжрегіональна митниця Міндоходів відмовила позивачу у поверненні надмірно сплачених коштів, у зв'язку із відсутністю підстав для повернення.

Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем протиправно відмовлено у поверненні позивачу коштів; законодавством України врегульовано порядок повернення надмірно сплачених платежів шляхом підготовки митним органом висновку про повернення помилково та/або надмірно зарахованих до бюджету митних та інших платежів, контроль за справлянням яких покладається на митні органи.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що повернення надмірно сплачених коштів не може відбуватися лише на підставі висновку відповідача та направлення його органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, з огляду на що суд вважає її передчасною.

Постанова суду першої інстанції у частині відмови у задоволенні позовних вимог не оскаржується позивачем.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 301 Митного кодексу України повернення помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів здійснюється відповідно до Бюджетного та Податкового кодексів України.

Відповідно до ч. 3 ст. 301 Митного кодексу України помилково та/або надміру зараховані до державного бюджету суми митних платежів повертаються з державного бюджету в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Процедура повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами регламентується Порядком повернення платникам податків коштів, що обліковуються на відповідних рахунках митного органу як передоплата, і митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, затвердженого наказом Державної митної служби України від 20 липня 2007 р. N 618, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 вересня 2007 р. за N 1097/14364 (надалі - Порядок № 618).

Відповідно до п. 1 Розділу ІІІ Порядку № 618 визначено, що для повернення з Державного бюджету України митних та інших платежів, помилково та/або надмірно сплачених до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється митними органами, платником податків до загального відділу митного органу, яким здійснювалось оформлення митної декларації, подається заява довільної форми, яка підписується керівником і головним бухгалтером суб'єкта господарської діяльності або фізичною особою.

Заява може бути подана не пізніше 1095-го дня, наступного за днем зарахування коштів до Державного бюджету України.

Пунктом 7 Порядку № 618 передбачено, що повернення платникам податків коштів здійснюється Службою впродовж п'яти робочих днів з дня реєстрації Висновку про повернення коштів передоплати згідно з Порядком розрахунково-касового обслуговування через органи Державного казначейства України митних та інших платежів, які вносяться до/або під час митного оформлення, затвердженим наказом Міністерства фінансів України та Державної митної служби України від 24.01.2006 N 25/44, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.01.2006 за N 64/11938.

Відповідно до пунктів 43.1, 43.3 ст. 43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються органом державної податкової служби на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

Отже, виходячи з наведеного, на законодавчому рівні встановлений відповідний порядок стягнення надмірно сплаченого податку на додану вартість.

Факт надмірної сплати ПДВ встановлений у рішеннях суду першої та апеляційної інстанції у справі №826/15333/13-а.

Позивач звертався до відповідача з заявою про повернення надмірно сплачених коштів у встановленому законом порядку, однак відповідач протиправно відмовив у поверненні надмірно сплачених коштів, за наявності підстав для такого повернення визначених законом.

Аналогічна правова позиція зі спірних правовідносин закріплена в постановах ВАСУ від 03.06.14р. у справі №К/800/13397/14; від 28.08.14р. у справі №К/800/56074/13.

Приймаючи до уваги те, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, висновки суду доводами апелянта не спростовані, колегія суддів дійшла висновку про відсутність правових підстав для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст.195, 197, 200, 205, 206 КАС України, Київський апеляційний адміністративний суд

У Х В А Л И В:

апеляційну скаргу Київської міжрегіональної митниці Міндоходів на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.09.14р. у справі №826/12587/14 - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.09.14р. у справі №826/12587/14 - без змін.

Дана ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особами, які беруть участь у справі та може бути оскаржена протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуюча суддя Шелест С.Б.

Судді : Пилипенко О.Є.

Романчук О.М.

.

Головуючий суддя Шелест С.Б.

Судді: Романчук О.М

Пилипенко О.Є.