КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: №826/4207/14 Головуючий у 1-й інстанції: Шулежко В.П.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.
У Х В А Л А
Іменем України
23 жовтня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Сорочко Є.О.
Суддів: Земляна Г.В.
Горбань Н.І.
при секретарі Грисюк Г.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм-Девелопмент" на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 квітня 2014 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм-Девелопмент" до начальника управління (центру) надання адміністративних послуг апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) Шамрай Н.В., апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), за участю третьої особи без самостійних вимог Київської міської ради про визнання незаконною відмови та забов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Прайм-Девелопмент" (далі - ТОВ "Прайм-Девелопмент") звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до начальника управління (центру) надання адміністративних послуг апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) Шамрай Н.В., апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) про:
- визнання незаконною відмову начальника управління (центру) надання адміністративних послуг апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Шамрай Н.В. у прийнятті заяв з доданими документами для отримання документу дозвільного характеру, мотиви і підстави яких викладені в листах від 17.10.2013 р. №09/037-73 та від 17.10.2013 р. №09/037-74;
- встановлення факту видачі рішення Київської міської ради про передачу в оренду земельної ділянки розміром 1,6915 гектарів (16 915 кв.м.) з цільовим призначенням «землі житлової та громадської забудови» та кадастровим номером 8000000000:82:138:0098, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі, без зміни її меж та цільового призначення;
- встановлення факту видачі рішення Київської міської ради про передачу в оренду земельної ділянки розміром 0,6415 гектарів (6415 кв.м.) з цільовим призначенням «землі житлової та громадської забудови» та кадастровим номером 8000000000:82:138:0096, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі, без зміни її меж та цільового призначення.
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 25 квітня 2014 року позов задоволено частково, визнано незаконною відмову начальника управління (центру) надання адміністративних послуг апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) Шамрай Н.В. у прийнятті заяв з доданими документами для отримання документу дозвільного характеру, мотиви і підстави яких викладені у листах від 17.10.2013 р. №09/037-73 та від 17.10.2013 р. №09/037-74. В іншій частині позову відмовлено.
На вказану постанову апарат виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) та ТОВ "Прайм-Девелопмент" подали апеляційні скарги, в яких просять її скасувати та ухвалити нову постанову, якою позивач просить задовольнити позов в повному обсязі, а відповідач - відмовити в задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційні скарги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «Прайм-Девелопмент» є правонаступником всіх прав та обов'язків ТОВ «Сфера-Сіті», що підтверджується доданими до позовної заяви копіями протоколу загальних зборів ТОВ «Сфера-Сіті» №8 від 01.10.2013 р., статуту ТОВ «Прайм-Девелопмент» в новій редакції, зареєстрованого 07.10.2013 р.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №5874130 від 08.07.2013 р., позивачу на праві власності належить нерухоме майно - об'єкт незавершеного будівництва (житловий, офісно-торговельний та спортивно-оздоровчий комплекс з вбудованою інфраструктурою та підземним паркінгом).
Вказане нерухоме майно знаходиться на двох земельних ділянках: розміром 1,6915 гектарів (16 915 кв.м.), кадастровий номер 8000000000:82:138:0098, що розташована за адресою м. Київ, вул. Вільшанська, 2-б та розміром 0,6415 гектарів (6415 кв.м.), з кадастровим номером 8000000000:82:138:0096, що розташована за адресою м. Київ, між будинками №2-б на вул. Вільшанській та №16 на вул. Професора Підвисоцького.
Позивач звернувся із заявами від 19.09.2013 р. до Міського дозвільного центру м. Києва щодо видачі рішення Київської міської ради про передачу в оренду вищезазначених земельних ділянок.
Листами від 17.10.2013 р. №09/037-73 та від 17.10.2013 р. №09/037-74 управління (центру) надання адміністративних послуг апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) надано відповіді позивачу, якими повідомлено про подання документів без додержання процедури, встановленої чинним законодавством.
Вважаючи таку відмову неправомірною позивач звернувся до суду з даним позовом.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Тимчасового порядку передачі (надання) земельних ділянок у користування або у власність із земель комунальної власності в місті Києві, затвердженого рішенням Київської міської ради від 28.02.2013 р. № 63/9120, після державної реєстрації земельної ділянки та державної реєстрації права комунальної власності на земельну ділянку територіальної громади міста Києва зацікавлена особа з метою прийняття Київською міською радою рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) звертається до державного адміністратора дозвільного центру з заявою на одержання документа дозвільного характеру за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 цієї статті Порядку встановлено перелік документів, які додаються до заяви на одержання документа дозвільного характеру.
У разі невідповідності заяви та складу доданих до неї документів вимогам цього Порядку заява не приймається.
Крім того, частиною 1 статті 16 вказаного Порядку встановлено, що зацікавлена особа з метою прийняття Київською міською радою рішення про передачу (надання) земельної ділянки в користування (у власність) на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) звертається до державного адміністратора дозвільного центру з заявою на одержання документа дозвільного характеру за формою, встановленою Кабінетом Міністрів України.
Частиною 2 цієї статті Порядку встановлено перелік документів, які додаються до заяви на одержання документа дозвільного характеру.
У разі невідповідності заяви та складу доданих до неї документів вимогам цього Порядку заява не приймається.
Отже, з наведених норм вбачається, що до кожної з вказаних процедур отримання рішення Порядком визначається перелік документів, які необхідно додавати до заяви про отримання дозвільного документу, про що й було зазначено у листах відповідача від 17.10.2013 р. №09/037-73 та від 17.10.2013 р. №09/037-74.
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на те, що відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу.
Частинами 1-3 статті 123 Земельного кодексу України встановлено, що надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об'єднання).
Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач до заяв від 19.09.2013 р. додавав, крім інших документів, копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №5874130 від 08.07.2013 р., копію витягу з Державного земельного кадастру про земельні ділянки №НВ-8000007522013 від 14.03.2013 р. та №НВ-8000007542013 від 14.03.2013 р.
Таким чином, враховуючи зазначені положення Земельного кодексу України, який має вищу юридичну силу в порівняні із Тимчасовим порядком, позивачем подано повний перелік документів, які додаються до заяви на одержання документа дозвільного характеру, а тому відмова відповідача в листах від 17.10.2013 р. №09/037-73 та від 17.10.2013 р. №09/037-74 є неправомірною.
При цьому, колегія суддів зазначає, що прийняте рішення, дія або бездіяльність суб'єкта владних повноважень в ході здійснення дискреційних повноважень, підлягає контролю відносно його законності з боку суду або іншого органу в порядку передбаченому законодавством. Адміністративний суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч. 3 ст. 2 КАС України критеріям, не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права.
Отже, суд не може перебирати на себе функцій, які відносяться до виключної компетенції суб'єкта владних повноважень, а тому вимоги про встановлення факту видачі рішення не підлягають задоволенню.
Враховуючи вищевказане, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову частково, а тому апеляційні скарги апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), ТОВ "Прайм-Девелопмент" необхідно залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 25 квітня 2014 року - без змін, оскільки постанова ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Апеляційні скарги апарату виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація), Товариства з обмеженою відповідальністю "Прайм-Девелопмент" залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 25 квітня 2014 року - без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Земляна Г.В.
Горбань Н.І.
Повний текст ухвали складено 28.10.2014 р.
.
Головуючий суддя Сорочко Є.О.
Судді: Горбань Н.І.
Земляна Г.В.