Постанова № 41315687, 29.10.2014, Вижницький районний суд Чернівецької області

Дата ухвалення
29.10.2014
Номер справи
713/1635/14-а
Номер документу
41315687
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 713/1635/14-а

Провадження №2-а/713/34/14

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29.10.2014 м. Вижниця

Вижницький районний суд Чернівецької області в складі головуючого судді Кириляк А.Ю. при секретарі Матейчук Л.Ю. за участю представників сторін , розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання про визнання протиправним бездіяльність вчинених суб»єктом владних повноважень відповідачем на виконання постанови ,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась в суд з адміністративним позовом про визнання протиправним бездіяльність вчинених суб'єктом владних повноважень відповідачем на виконання постанови до відповідача Управління соціального захисту населення Вижницької РДА Чернівецької області.

В адміністративному позові зазначила, що є пенсіонером за віком, згідно протоколу №ІС Чернівецького обласного військового комісаріату від 02.09.2004 року її визнано учасником бойових дій. 31.10.2011 року Вижницьким районним судом Чернівецької області прийнята постанова, згідно якої визнано неправомірними дії Управління соціального захисту населення Вижницької РДА щодо відмови в перерахунку та виплаті їй як ветерану війни-учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 05.05.2011 року в розмірі меншому, ніж це передбачено ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту в розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком з врахуванням виплаченої суми та зобов'язано провести відповідний перерахунок та виплату щорічної одноразової грошової допомоги з негайним виконанням даної постанови. 05.08.2013 року Вінницьким апеляційним адміністративним судом постановлена ухвала, згідно якої апеляційна скарга Управління соціального захисту населення Вижницької РДА залишена без задоволення, а постанова Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.10.2011 року без змін.

Ухвалою Вижницького районного суду від 05.05.2014 року відмовлено в задоволенні заяви державного виконавця про зміну способу і порядку виконання постанови Вижницького районного суду від 31.10.2011 року. Під час розгляду даної заяви представник Управління соціального захисту населення Вижницької РДА надав суду розрахунок, де вказано, що сума до сплати становить 3190,00 грн. Однак, на даний час постанова суду не виконана, в зв'язку з тим що немає коштів для виплати допомоги. Вважає, що в діях Управління соціального захисту населення Вижницької РДА міститься протиправна бездіяльність, яка полягає у безпідставному невиконанні постанови суду. Згідно рішень Європейського суду з прав людини встановлено, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Оскільки, постанова Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.10.2011 року набрала законної сили і є обов'язковою до виконання, то відповідач безпідставно не виконує рішення суду, на її звернення про проведення одноразової грошової допомоги не реагує.

Уточнивши позовні вимоги, просить визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Вижницької РДА щодо невиконання постанови Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.10.2011 року про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 05 травня 2014 року в розмірі 3190 гривень неправомірною та встановити судовий контроль за виконанням постанови суду Управлінням соціального захисту населення Вижницької РДА протягом 10 днів з дня набрання сили даної постанови, стягнути з державного бюджету на її користь сплачений судовий збір в сумі 73,08 грн.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав просив його задовольнити в повному обсязі.

Представник Управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області в судовому засіданні позов не визнала, подала на нього свої письмові заперечення просила в позові відмовити за безпідставністю.

Суд, заслухавши доводи сторін, дослідивши матеріали справи та наявні в ній докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером за віком, згідно протоколу №ІС Чернівецького обласного військового комісаріату від 02.09.2004 року її визнано учасником бойових дій.

Згідно постанови Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.10.2011 року визнано неправомірними дії Управління соціального захисту населення Вижницької РДА щодо відмови в перерахунку та виплаті їй як ветерану війни-учаснику бойових дій щорічної разової грошової допомоги до 05.05.2011 року в розмірі меншому, ніж це передбачено ст.12 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту в розмірі 5 (п'яти) мінімальних пенсій за віком з врахуванням виплаченої суми та зобов'язано провести відповідний перерахунок та виплату щорічної одноразової грошової допомоги з негайним виконанням даної постанови.

05.08.2013 року Вінницьким апеляційним адміністративним судом постановлена ухвала, згідно якої апеляційна скарга Управління соціального захисту населення Вижницької РДА залишена без задоволення, а постанова Вижницького районного суду Чернівецької області від 31.10.2011 року без змін.

Ухвалою Вижницького районного суду від 05.05.2014 року відмовлено в задоволенні заяви державного виконавця про зміну способу і порядку виконання постанови Вижницького районного суду від 31.10.2011 року. Під час розгляду даної заяви представник Управління соціального захисту населення Вижницької РДА надав суду розрахунок, де вказано, що сума до сплати становить 3190,00 грн. Однак, на даний час постанова суду не виконана, в зв'язку з тим що немає коштів для виплати допомоги.

Відповідно до ч.1 ст.255 КАС України, постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також, для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.

А також, в ч.2 ст.257 КАС України закріплено, що судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконувати негайно, є підставою для його виконання.

Відповідно до ч.1 ст.3 Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється Державною казначейською службою України в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень, - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно з частинами 1 та 2 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов»язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України у порядку, визначеному цим Кодексом.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» Міністерству соціальної політики України, а відповідно органам соціального захисту населення видатки на виконання судових рішень не передбачені. Додаткових коштів на виконання рішень суду не виділено, і фінансування видатків на соціальний захист та соціальне забезпечення соціальних допомога окремим категоріям громадян провадиться в межах коштів, передбачених Законом України «Про Державний бюджет України» на відповідні роки, тобто, виконання Закону України повністю залежить від фінансування ресурсів дохідної частини державного бюджету

Відповідно до рішення Конституційного суду від 26.12.2011 року №20-рп/2011 зазначено, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави.

У рішенні від 27.11.2008 року №26-рп/2008 у справі про збалансованість бюджету Конституційний Суд України зазначив, що положення ч.3 ст.95 Конституції України стосовно прагнення держави до збалансованості бюджету України у системному зв»язку з положеннями ч.2 цієї статті ст.46 Конституції України треба розуміти як намагання держави при визначенні Законом про Державний бюджет України доходів і видатків та прийняття законів, інших нормативно-правових актів, які можуть вплинути на доходну і видаткові частини бюджету, дотримуватись рівномірного співвідношення між ними та і обов»язок на засадах справедливого неупередженого розподілу суспільного багатства між громадянами враховувати загальносуспільні потреби, необхідності забезпечення прав і свобод людини та гідних умов її життя. Однією із ознак України як соціальної держави є забезпечення загальносуспільних потреб у сфері соцзахисту за рахунок коштів державного бюджету України, виходячи з фінансових можливостей, яка зобов»язана справедливо і неупереджено розподіляти багатство між громадянами і територіальними громадами та прагнути до збалансованості бюджету України.

У зв'язку з фактичною неможливістю виконання бюджетними державними органами судових рішень про стягнення, виплату коштів Верховною Радою України 5 червня 2012 року було прийнято Закон України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», відповідно до положень частини 1 статті 3 якого виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Тобто списання коштів з рахунків державного органу на виконання судових рішень проводиться лише за умови наявності таких коштів.

Однак з даним висновком погодитись не можна , оскільки з роз'яснень Верховного Суду України № 1-5\400 від 14 липня 2006 року, наданого на підставі листа Урядового Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини у справі Качко проти України, відповідно до якого реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно - правових актів національного законодавства, не може бути поставлена в залежність від бюджетних асигнувань.

Згідно положень ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.8 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Відповідно до рішення Європейського суду з прав людини від 29 червня 2004 року по справі «Жовнер проти України» державний орган не може посилатися на відсутність коштів, щоб не виплачувати борг, підтверджений судовим рішенням.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку , що позов підлягає до задоволення.

Згідно ст. 267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до вимог ст.94 ч.1 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Таким чином необхідно стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, судовий збір в сумі 73,08 грн.

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області про визнання про визнання протиправним бездіяльність вчинених суб»єктом владних повноважень відповідачем на виконання постанови - , задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області щодо невиконання постанови Вижницького районного суду від 31.10.2011 року про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги до 05 травня 2014 року в розмірі 3190 гривень , - визнати неправомірною.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1,ІНФОРМАЦІЯ_1, судовий збір в сумі 73,08 грн.

Встановити строк - 1 (один) місяць для подання Управлінням соціального захисту населення Вижницької районної державної адміністрації Чернівецької області до суду звіту про виконання постанови, з дня набрання постановою законної сили.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького адміністративного апеляційного суду через Вижницький районний суд Чернівецької області шляхом подання апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення, а стороною, яка була відсутня в судовому засідання, протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: А. Ю. Кириляк