ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 листопада 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/1984/14 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кузьменко Н.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом територіального управління Держгірпромнагляду у Херсонській області до публічного акціонерного товариства "Чорнобаївське" про застосування заходів державного нагляду (контролю) у фері господарської діяльності, -
встановив:
06 червня 2014 року до Херсонського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява територіального управління Держгірпромнагляду у Херсонській області (далі - позивач, Держгірпромнагляд) до публічного акціонерного товариства "Чорнобаївське" (далі - відповідач, ПАТ «Чорнобаївське») з позовними вимогами про застосування заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності. З урахуванням клопотання про заміну позовних вимог просить суд:
- заборонити подачу газу в системи газопостачання адміністративно-побутового корпусу;
- заборонити подачу газу в системи газопостачання санпропускника і складів;
- заборонити подачу газу в системи газопостачання цеху утилізації;
- заборонити подачу газу в системи газопостачання опалювальної лабораторії;
- заборонити подачу газу в системи газопостачання котельні санпропускника;
- заборонити подачу газу в системи газопостачання опалювальної дизбар'єру;
- заборонити подачу газу в системи газопостачання опалювальної ветеринарної лабораторії;
- заборонити використання балонів зі зрідженим вуглеводним газом в промислових цілях.
Обґрунтовуючи свою правову позицію позивача в адміністративному позові зазначив, що відповідач допустив порушення нормативно - правових актів з охорони праці які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. Відповідно до п.2 ч.2 ст. 18 КАС України, окружним адміністративним судам підсудні справи про застосування у випадках, передбачених законом, заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю), якщо вони можуть бути застосовані виключно за судовим рішенням. Частиною 7 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. З урахуванням викладеного, позивач просить задовольнити позов у повному обсязі.
Представник позивача 10 листопада 2014 року надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Представник відповідача 10 листопада 2014 року надав клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Відповідно до положень ч.4 ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши надані сторонами документи, зваживши доводи позивача викладені в адміністративному позові, врахувавши позицію відповідача, дослідивши надані сторонами матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства які регулюють спірні відносини та їх застосування сторонами, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Судом встановлено, що на підставі наказу №157 від 18 квітня 2014 та направлення на перевірку №246 від 22 квітня 2014 року в період з 09 години 20 травня 2014 року по 17 годину 26 травня 2014 року посадовими особами Держгірпромнагляду України проведено планову перевірку суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) в частині утримання та експлуатації вантажопідіймальних кранів на предмет дотримання вимог законодавства та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки при експлуатації систем газопостачання ПАТ «Чорнобаївське».
За наслідками проведеної перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) від 26.05.2014 року № 1-63, який підписано директором Чірковим А.О.
Висновком акту перевірки є численні порушення (56 порушень) вимог законодавства.
Представником позивача 09 жовтня 2014 року надано суду копію акту позапланової перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) від 07 жовтня 2014 року №01-110к, в якому зазначено про усунення 29 порушень з 56, в тому числі 11 порушень які несуть безпосередню загрозу працюючим. Даний акт став підставою для зменшення позовних вимог.
Сторони не надали доказів повного усунення порушень визначених в акті перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкту) від 26.05.2014 року № 1-63.
Спірні правовідносини врегульовані Законом України «Про охорону праці», Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Статтею 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» визначено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Статтею 4 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державна політика в галузі охорони праці базується, у тому числі на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом. Застосовані адміністративним судом заходи реагування за позовом органу державного нагляду (контролю), а також вжиті органом державного нагляду (контролю) заходи, обґрунтованість яких підтверджена адміністративним судом, скасовуються адміністративним судом у порядку, встановленому процесуальним законом.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 38 Закону України «Про охорону праці» визначено, що державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Згідно з «Положенням про Державну службу гірничого нагляду та промислової безпеки України», затвердженим Указом Президента України від 06.04.2011 року № 408/2011, Державна служба гірничого нагляду та промислової безпеки України (Держгірпромнагляд України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра надзвичайних ситуацій України. Держгірпромнагляд України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення. Згідно з п. 5, п. 6 вказаного Положення Держгірпромнагляд України для виконання покладених на неї завдань має право в установленому порядку, зокрема: видавати у визначеному порядку роботодавцям, керівникам та іншим посадовим особам юридичних та фізичних осіб, які відповідно до законодавства використовують найману працю, міністерствам та іншим центральним органам виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування обов'язкові до виконання приписи (розпорядження) про усунення порушень і недоліків у сфері промислової безпеки, охорони праці, геологічного вивчення, використання, охорони надр та безпечної експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки; зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень та інших виробничих об'єктів, виготовлення та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва, виконання певних робіт, у тому числі пов'язаних з користуванням надрами, застосуванням нових небезпечних речовин, реалізацію продукції шляхом видачі розпорядчого документа про заборону зазначеного у випадках, передбачених законодавством, а також анулювати видані дозволи і ліцензії до усунення порушень, які створюють загрозу життю працівників. Держгірпромнагляд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, у місті обласного значення.
Відповідно до п. 2.1., п. 2.2, п. 2.23, п.2.26. «Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України», затвердженому Наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826 державний нагляд (контроль) здійснюється шляхом проведення посадовими особами Держгірпромнагляду України згідно з цим Положенням перевірок (обстежень) установ, підприємств, організацій, їх відокремлених підрозділів, філій, представництв, юридичних осіб, фізичних осіб, що використовують найману працю (далі - суб'єкти господарювання), у тому числі окремих виробничих об'єктів суб'єктів господарювання - виробничих цехів та дільниць, машин і механізмів, промислових майданчиків, інших відокремлених виробничих структурних підрозділів (далі - об'єкти перевірки). Перевірки поділяються на планові та позапланові. За результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти. За результатами перевірок суб'єктів господарювання та перевірок виробничих об'єктів складаються відповідні акти. Право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки.
Відповідно до статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Крім того, частиною 3 ст.21 Закону України "Про охорону праці" передбачено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, які на час проведення перевірки у відповідача були відсутні.
Як встановлено судом, відповідачем допущені порушення Закону України «Про охорону праці», що відображене в рядках №1,21,23,25,26,27,34,42,43,44,51,52,53 таблиці акту перевірки (стор. 3-16 акту перевірки від 26.05.2014 №01-63), які на момент розгляду справи не усунуто. Доказів протилежного сторони суду не надали.
Проаналізувавши фактичні обставини справи та законодавство, що врегульовує дані відносини, суд приходить до висновку, що є загроза життю, здоров'ю людей, а також, з метою недопущення спричинення шкоди життю, здоров'ю людей є підстави для заборони: подачі газу в системи газопостачання адміністративно-побутового корпусу; подачі газу в системи газопостачання санпропускника і складів; подачі газу в системи газопостачання цеху утилізації; подачі газу в системи газопостачання опалювальної лабораторії; подачі газу в системи газопостачання котельні санпропускника; подачі газу в системи газопостачання опалювальної дизбар'єру; подачі газу в системи газопостачання опалювальної ветеринарної лабораторії; використання балонів зі зрідженим вуглеводним газом в промислових цілях.
Матеріали надані відповідачем не дають суду підстав для висновку про повне усунення виявлених порушень.
Суд роз'яснює відповідачу, що у відповідності до частин 12-13 ст. 183-2 КАС України особа має право подати заяву про скасування заходів реагування, застосованих судом за результатом розгляду справи, передбаченої пунктом 5 частини першої цієї статті, якщо обставини, які стали підставою для вжиття заходів реагування, перестали існувати або усунуті, що підтверджується відповідними доказами. Така заява подається до адміністративного суду, який прийняв постанову про застосування відповідних заходів реагування у сфері державного нагляду (контролю).
Заява про скасування заходів реагування підлягає розгляду та вирішенню суддею одноособово з повідомленням осіб, які беруть участь у справі, протягом п'яти днів з дня її отримання судом. Неприбуття у судове засідання осіб, яким належним чином повідомлено про час і місце розгляду, не перешкоджає розгляду такої заяви. У разі якщо суд дійде висновку про можливість ухвалення законного судового рішення без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, він розглядає заяву у порядку письмового провадження.
За результатами розгляду заяви суд постановляє ухвалу про задоволення заяви або про відмову в її задоволенні, яка не підлягає оскарженню.
Відмова у задоволенні заяви не перешкоджає повторному зверненню до суду із заявою про скасування заходів реагування.
Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України - у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Відповідно до частини першої статті 256 КАС України, постанова підлягає негайному виконанню.
Керуючись ст.ст. 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 94, 98, 158 - 163, 183-2, 256 КАС України, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Законом України "Про охорону праці" та Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов територіального управління Держгірпромнагляду у Херсонській області до публічного акціонерного товариства "Чорнобаївське" про застосування заходів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності - задовольнити.
Заборонити публічному акціонерному товариству "Чорнобаївське" (Херсонська області, Білозерський район, с. Чорнобаївка, код ЄДРПОУ 21307398):
- подачу газу в системи газопостачання адміністративно-побутового корпусу;
- подачу газу в системи газопостачання санпропускника і складів;
- подачу газу в системи газопостачання цеху утилізації;
- подачу газу в системи газопостачання опалювальної лабораторії;
- подачу газу в системи газопостачання котельні санпропускника;
- подачу газу в системи газопостачання опалювальної дизбар'єру;
- подачу газу в системи газопостачання опалювальної ветеринарної лабораторії;
- використання балонів зі зрідженим вуглеводним газом в промислових цілях до отримання, у встановленому порядку, рішення на відновлення роботи.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду у порядку, встановленому статтями 185-187 КАС України, шляхом подання апеляційної скарги через Херсонський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кузьменко Н.А.
кат. 5.1.2.