ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 У Х В А Л А
про зупинення провадження у справі
05 листопада 2014 року справа №826/9751/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., за участю секретаря Калужського Д.О. та представників:
позивача 1: Опанасенка А.В.;
позивача 2: Кордюкової М.В.;
відповідача: Герасименка Є.С.;
Готіна О.М.;
Дривгаль Н.П.;
Іванець А.Ю.;
Причепи Т.В.;
Честмір Кубат
третьої особи 1: Бережного С.Г.;
третьої особи 2: Кізіна С.В.;
третьої особи 3: не з'явились;
третьої особи 4: не з'явились;
третьої особи 5: не з'явились;
третьої особи 6: ОСОБА_10;
прокуратури: Москаленко В.І.
розглянувши у попередньому судовому засіданні клопотання Комуністичної партії України про зупинення провадження в адміністративній справі
за позовом1. Міністерства юстиції України 2. Державної реєстраційної служби Українидо треті особи за участюКомуністичної партії України 1. Служба безпеки України 2. Всеукраїнське об'єднання "Свобода" 3. Радикальна партія Олега Ляшка 4. Громадська організація "Воля-Громада-Козацтво" 5. Українська республіканська партія 6. ОСОБА_10 Генеральної прокуратури Українипрозаборону політичної партіїВ С Т А Н О В И В:
Міністерство юстиції України (далі по тексту - позивач 1, МЮУ) та Державна реєстраційна служба України (далі по тексту - позивач 2, ДРС України) звернулись до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Комуністичної партії України (далі по тексту - відповідач, КПУ), в якому просять заборонити діяльність КПУ, зареєстрованої у Міністерстві юстиції України 05 жовтня 1993 року (свідоцтво №505).
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 липня 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі №826/9751/14 та призначено попереднє судове засідання на 24 липня 2014 року.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2014 року залучено до участі у справі в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивачів Службу безпеки України, Всеукраїнське об'єднання "Свобода", Радикальну Партію Олега Ляшка, Громадську організацію "Воля-Громада-Козацтво", Українську республіканську партію, ОСОБА_10.
На підставі пункту 3.1.11 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 26 листопада 2010 року №30, адміністративну справу передано на розгляд судді Кузьменку В.А.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06 жовтня 2014 року адміністративну справу №826/9751/14 прийнято до провадження на стадії підготовчого провадження.
Комуністичною партією України подано до суду клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішеннями у наступних справах: №826/13088/14 за позовом Комуністичної партії України до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та скасування пункту 1, підпункту 1 пункту 3 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого постановою від 02 липня 2014 року №219, у певних частинах; №826/13089/14 за позовом Комуністичної партії України до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та скасування окремих пунктів положення про Міністерство юстиції України, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №228; №826/13090/14 за позовом Комуністичної партії України до Міністерства юстиції України про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії, в межах якої позивач просить визнати протиправним дії Міністерства юстиції України щодо подачі позову про заборону Комуністичної партії України та зобов'язати його подати заяву про відмову від позову; №800/390/14 за позовом Комуністичної партії України до Президента України про скасування Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №40.
У судовому засіданні 05 листопада 2014 року судом поставлено на розгляд клопотання відповідача про зупинення провадження у справі: представники відповідача підтримали заявлене клопотання; представники позивачів та присутніх третіх осіб проти задоволення вказаного клопотання заперечили.
Виходячи з меж заявленого клопотання, системного аналізу положень чинного законодавства України і матеріалів справи, Окружний адміністративний суд міста Києва приходить до наступних висновків.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 156 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд зупиняє провадження у справі в разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі.
При цьому зупинення провадження у справі у разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства, є обов'язком суду.
Аналіз вказаної норми вказує, що зупинення провадження з підстав, передбачених цією нормою, допускається лише тоді, коли розглядати справу далі неможливо, тобто коли в цій іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду. Ця неможливість полягає в тому, що обставини, які є підставою позову або заперечень проти нього, є предметом дослідження в іншій справі і рішення суду у цій справі безпосередньо впливає на вирішення спору.
Зупинення провадження в адміністративній справі з мотивів наявності іншої справи, яка розглядається в порядку цивільного, кримінального, господарського чи адміністративного судочинства, може мати місце тільки в тому разі, коли в цій, іншій, справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав заявлених в адміністративній справі вимог чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.
Пункт 5 частини другої статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
У свою чергу відповідно до статті 21 Закону України "Про політичні партії" в редакції, чинній на момент звернення позивачів із позовом та у новій редакції визначено, що політична партія може бути заборонена в судовому порядку, зокрема за поданням (адміністративним позовом) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань.
У свою чергу відповідно до пункту 1 та підпункту 2 пункту 3 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №228, Міністерство юстиції України є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади, що, зокрема забезпечує формування та реалізацію державної політики з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, а його основними завданнями серед іншого є забезпечення формування та реалізації державної політики з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань.
Згідно пунктом 1, підпунктом 1 пункту 3 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого постановою від 02 липня 2014 року №219, Державна реєстраційна служба України є центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань; іі основним завданням є, зокрема реалізація державної політики з питань реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади м. Києва, державної реєстрації друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.
Аналогічні положення щодо призначення та завдань Державної реєстраційної служби України містить і Положення про Державну реєстраційну службу України, затверджене Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №401/2011.
Таким чином, вбачається, що повноваженнями щодо звернення до суду про заборону політичної партії наділені Міністерство юстиції України та Державна реєстраційна служба України.
Водночас судом встановлено, що правомірність Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №228, Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого постановою від 02 липня 2014 року №219, та Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №401/2011, в частині наділення позивачів відповідними повноваженнями була предметом розгляду в адміністративних справах №826/13088/14, №826/13089/14 у Окружному адміністративному суді міста Києва та в справі №800/390/14 у Вищому адміністративному суді України.
Так, 05 листопада 2014 року у справі №826/13088/14 за позовом Комуністичної партії України до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та скасування пункту 1, підпункту 1 пункту 3 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого постановою від 02 липня 2014 року №219, Окружним адміністративним судом міста Києва проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 жовтня 2014 року у справі №826/13089/14 за позовом Комуністичної партії України до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та скасування окремих пунктів Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №228, в задоволенні позову відмовлено. Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 05 листопада 2014 року відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Комуністичної партії України.
Постановою Вищого адміністративного суду України від 30 вересня 2014 року у справі №800/390/14 за позовом Комуністичної партії України до Президента України про скасування Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №401/2011, в позові відмовлено. Ухвалою Верховного Суду України від 13 жовтня 2014 року відкрито провадження у справі з перегляду постанови Вищого адміністративного суду України від 30 вересня 2014 року.
За правилами частини сьомої статті 1711 Кодексу адміністративного судочинства України рішення Вищого адміністративного суду України щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про його перегляд Верховним Судом України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання заяви про перегляд Верховним Судом України рішення Вищого адміністративного суду України з питань, передбачених цією статтею, якщо його не скасовано, набирає законної сили після набрання законної сили рішенням Верховного Суду України за наслідками такого перегляду.
Відповідно до частин першої, третьої та п'ятої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова або ухвала суду апеляційної чи касаційної інстанції за наслідками перегляду, постанова Верховного Суду України набирають законної сили з моменту проголошення, а якщо їх було прийнято за наслідками розгляду у письмовому провадженні, - через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі.
За таких підстав, рішення у справах №826/13088/14, №826/13089/14 та №800/390/14 є такими, що станом на 05 листопада 2014 року не набрали законної сили.
Таким чином, у разі можливого задоволення позовних вимог, заявлених у межах справ №826/13088/14, №826/13089/14 та №800/390/14, право позивачів на звернення до адміністративного суду з позовом про заборону Комуністичної партії України буде поставлено під сумнів та може призвести до скасування судового рішення з процесуальних підстав, що унеможливлює вирішення даного спору до набрання законної сили рішеннями у справах №826/13088/14, №826/13089/14 та №800/390/14.
При цьому суд зауважує, що, оскільки завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, адміністративно-процесуальна дієздатність Міністерства юстиції України та Державної реєстраційної служби України не може ставитись під сумнів під час вирішення даного спору по суті позовних вимог.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про необхідність зупинення провадження в адміністративній справі №826/9751/14 за позовом Міністерства юстиції України та Державної реєстраційної служби України до Комуністичної партії України про заборону політичної партії до набрання законної сили судовими рішеннями у справах: №826/13088/14 за позовом Комуністичної партії України до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та скасування пункту 1, підпункту 1 пункту 3 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого постановою від 02 липня 2014 року №219, у певних частинах; №826/13089/14 за позовом Комуністичної партії України до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та скасування окремих пунктів Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №228; №800/390/14 за позовом Комуністичної партії України до Президента України про скасування Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №401, та про задоволення клопотання відповідача у цій частині.
Разом з тим, зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі №826/13090/14 за позовом Комуністичної партії України до Міністерства юстиції України про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити дії, в межах якої позивач просить визнати протиправним дії Міністерства юстиції України щодо подачі позову про заборону Комуністичної партії України та зобов'язати його подати заяву про відмову від позову, є необґрунтованим, оскільки дії Міністерства юстиції України щодо подачі позову про заборону Комуністичної партії України та відмови від позову є процесуальним правом сторони, а правомірність звернення до суду належить до повноважень суду при розгляді та вирішенні справи №826/9751/14.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 121 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками підготовчого провадження суд у порядку письмового провадження або в судовому засіданні на розсуд суду постановляє ухвалу про зупинення провадження у справі.
На підставі вищенаведеного, пункту 2 частини першої статті 121, пункту 3 частини першої статті 156, статті 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
1. Клопотання Комуністичної партії України про зупинення провадження у справі задовольнити частково.
2. Зупинити провадження в адміністративній справі №826/9751/14 за позовом Міністерства юстиції України та Державної реєстраційної служби України до Комуністичної партії України про заборону політичної партії до набрання законної сили судовими рішеннями у справах:
№826/13088/14 за позовом Комуністичної партії України до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та скасування пункту 1, підпункту 1 пункту 3 Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого постановою від 02 липня 2014 року №219, у певних частинах;
№826/13089/14 за позовом Комуністичної партії України до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними та скасування окремих пунктів Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року №228;
№800/390/14 за позовом Комуністичної партії України до Президента України про скасування Положення про Державну реєстраційну службу України, затвердженого Указом Президента України від 06 квітня 2011 року №401.
3. Зобов'язати сторін повідомити суд про усунення обставин, які стали підставою для зупинення провадження.
4. В іншій частині заявленого клопотання відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.А. Кузьменко