П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 жовтня 2014 р.м.ОдесаСправа № 815/3747/13-а
Категорія: 10.2 Головуючий в 1 інстанції: Аракелян М. М.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого: судді Домусчі С.Д.
суддів: Кравця О.О., Шеметенко Л.П.
за участю секретаря судового засідання - Тутової Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2013 року по справі за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до Одеського обласного військового комісаріату, Управління Ордена Червоного Прапора Південного оперативного командування, третя особа із самостійними вимогами - ОСОБА_1, за участю Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України, про визнання дій протиправними, стягнення коштів, та за позовом третьої особи із самостійними вимогами - ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату, Управління Ордена Червоного Прапора Південного оперативного командування, за участю Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України про встановлення певних фактів, зобов'язання відкликати довідки про розмір грошового забезпечення, -
ВСТАНОВИВ:
20 травня 2013 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Одеського обласного військового комісаріату, управління Південного оперативного командування, 3-тя особа ОСОБА_1, який в подальшому уточнило (т. 1 а.с. 91-92), та в якому просило суд:
- визнати незаконними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідок від 11 березня 2018 року № 108079, від 17 березня 2008 року № 108079, від 28 вересня 2012 року № 108079, від 13 лютого 2013 року № 108079;
- стягнути з Одеського обласного військового комісаріату та управління Південного оперативного командування солідарно на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 30 423,46 грн. (тридцять тисяч чотириста двадцять три гривні 46 коп.) на розрахунковий рахунок ГУПФУ в Одеській області в АТ «Державний ощадний банк України» № 256023043697, МФО 328845, код ОКПО 20987385, призначення платежу - «повернення пенсії за рішенням суду пенсіонера ОСОБА_1.».
10 червня 2013 року ОСОБА_1, як третя особа, що заявляє самостійні вимоги на предмет позову, подав позов, який в подальшому уточнював (т. 1 а.с. 94-99, 168-173, 175), до Одеського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, управління Південного оперативного командування, в якому просив суд:
- встановити, що 06 травня 2008 року для перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2008 року, уповноваженою особою управління Південного оперативного командування та відповідно з вимогами чинного законодавства, було встановлено відповідну посаду, що прирівняна до посади «перший заступник начальника Федерального спеціалізованого управління по будівництву в східних районах Російської Федерації», про що зроблений спеціальний запис;
- встановити, що уповноваженою особою доля перерахунку пенсії з 01 січня 2008 року ОСОБА_1, 06 травня 2008 року затверджений посадовий оклад у розмірі 2 070 грн.;
- встановити, що 28 вересня 2008 року за ініціативою управління Південного оперативного командування , було зроблено зміну умов перерахунку пенсії ОСОБА_1;
- встановити, що зміна умов перерахунку пенсії ОСОБА_1, по посадовому окладу проведена безпідставно та з порушенням вимог ч. 9 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»;
- встановити, що всупереч вимог п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» - відповідну посаду для визначення розміру посадового окладу за посадою «заступник начальника управління - головний економіст Управління спеціального будівництва на території далекосхідного регіону» встановлено не було;
- встановити, що відсутність встановленої відповідної посади не дозволила правильно визначити розмір посадового окладу для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , (Одеським обласним військовим комісаріатом було надано до ГЦУПФ України в Одеській області довідки про розмір посадового окладу за посадою «заступник начальника управління - головний економіст Управління спеціального будівництва на території далекосхідного регіону» а саме, довідка № 21611 від 28.09.2012 р. - посадовий оклад 1 600 грн., довідка № 21160 від 13.02.2013 р. - посадовий оклад 1 600 грн., довідка № 21158 від 01.04.2013 р. - посадовий оклад 1 843 грн.)
- зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку № 21611 від 28.09.2012 р., довідку № 21160 від 13.02.2013 р., довідку № 21158 від 01.04.2013 р., як такі, що відповідають вимогам чинного законодавства через відсутність встановлення відповідної посади;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити з 01 квітня 2013 року виплату пенсії, розраховану на підставі грошового забезпечення, визначеного довідкою Одеського обласного військового комісаріату № 20705 від 12 червня 2012 року, з посадового окладу 2 070 грн.;
- зобов'язати Одеський обласний військовий комісаріат внести в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № 20705 від 12.06.2012 р. запис про назву відповідної посади, що прирівняна до посади «перший заступник начальника Федерального спеціалізованого управління по будівництву в східних районах Російської Федерації».
Протокольною ухвалою від 07 серпня 2013 року (т. 1 а.с. 147) Одеський окружний адміністративний суд прийняв до провадження позов ОСОБА_1, як третьої особа, що заявляє самостійні вимоги на предмет позову.
20 серпня 2013 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшло клопотання Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері про вступ у справу (т. 1 а.с. 154).
18 вересня 2013 року постановою Одеського окружного адміністративного суду, з урахуванням ухвали цього ж суду від 18.09.2013 року про виправлення описки, відмовлено у задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та частково задоволений адміністративний позов ОСОБА_1:
- зобов'язано Одеський обласний військовий комісаріат відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії № 21611 від 28.09.2012 р., № 21160 від 13.02.2013 р., № 21158 від 01.04.2013 р.;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести порахунок та забезпечити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2013 року на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № 20705 від 12 червня 2013 року з посадового окладу 2 070 грн.;
- зобов'язано Одеський обласний військовий комісаріат внести в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії № 20705 від 12 червня 2013 року, запис про назву відповідної посади, що прирівняна до посади «перший заступник начальника Федерального спеціалізованого управління по будівництву в східних районах Російської Федерації».
- в іншій частині позовних вимог ОСОБА_1 відмовлено.
Не погоджуючись з постановою суду Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подало апеляційну скаргу (т. 1 а.с. 235-238), в якій, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою адміністративний позов ГУПФУ в Одеській області задовольнити в повному обсязі, а у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити.
ОСОБА_1 надав письмові заперечення на апеляційну скаргу ГУПФУ в Одеській області (т. 2 а.с. 13-20), в яких, з посиланням на дотримання судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить апеляційну скаргу ГУПФУ в Одеській області залишити без задоволення, а оскаржену постанову - без змін.
Одеський обласний військовий комісаріат також подав апеляційну скаргу на постанову суду (т. 2 а.с. 78-80), в якій з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить скасувати оскаржену постанову в частині задоволених позовних вимог ОСОБА_1 заявлених до Одеського обласного військового комісаріату, та в цій частині ухвалити нове судове рішення, яким у задоволенні цих позовних вимог відмовити.
ОСОБА_1 надав письмові заперечення на апеляційну скаргу Одеського обласного військового комісаріату на постанову суду (т. 2 а.с. 95-97), в яких, з посиланням на дотримання судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення, а оскаржену постанову без змін.
Ухвалюючи постанову про відмову у задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, та задовольняючи частково адміністративний позов третьої особи із самостійними вимогами ОСОБА_1, суд першої інстанції встановив, що Одеський обласний військовий комісаріат є органом, на який в Одеській області покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії військовослужбовцям, необхідних для призначення пенсії документів, що відповідає вимогам п.п. 5 п. 2.2 розділу ІІ Постанови Пенсійного фонду України № 11-2 від 27.06.2007 р. «Про утворення головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі», ч. 2 ст. 51, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ № 1522 від 02.11.2006 р. «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій по призначенню та виплаті пенсій деяким категоріям громадян», Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України № 3-1 від 31.01.2007 р.
Суд першої інстанції встановив, що відповідно до напису на звороті заяви ОСОБА_1 про призначення пенсії (вхідний ВК Центрального району м. Хабаровська № 2520 від 13.08.2002 року) Начальником відділу соціального забезпечення управління Південного оперативного командування підполковником ОСОБА_2 було здійснено запис про те, що посадовий оклад ОСОБА_1 відповідає п. 5 Додатка № 4 Наказу МОУ від 30.12.07р. № 707, що не більше 36 т.р., за яким отримував пенсіонер пенсію в РФ (тарифний розряд відповідає посаді ком. армії) з 01.01.08р. встановити - 2070 грн.
Департамент фінансів Міністерства оборони України листом від 31.05.2008 року №248/6/П/7281/657-д витребував усі наявні в обласному військкоматі документи з призначення та перерахунку пенсії ОСОБА_1
25.02.2009 року, вищенаведені документи разом із особовою справою ОСОБА_1 за № ЮО-108079 були повернуті до Одеського обласного військового комісаріату, при цьому, з вищестоящої установи будь-яких зауважень щодо посадового окладу у розмірі 2070 грн. до Одеського обласного військового комісаріату не надходило.
25.09.2012 року до відповідача надійшов запит начальника відділу соціального забезпечення управління Південного оперативного командування полковника ОСОБА_2 щодо направлення в його адресу справи ОСОБА_1 для перевірки розміру встановленого посадового окладу для обчислення пенсії.
Згідно тарифікаційного листа за № 10/582 від 28.09.2012 року відділом соціального забезпечення управління Південного оперативного командування було встановлено ОСОБА_1. посадовий оклад з 01.01.2008 року у розмірі 1600 грн.
Відповідно до листа ТВО начальника відділу соціального забезпечення управління Південного оперативного командування підполковника Сурабко С.Ю. Одеському обласному військовому комісаріату було доручено відповідним особам надіслати довідку відповідної форми до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з посадовим окладом 1843 грн. та доданий лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 28.03.2013 року № 248/3/6/7281/474.
Дослідивши письмові докази по справі, суд першої інстанції дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, оскільки п 2.12.3 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністра оборони України № 61 від 15.02.2010 року, визначено, що проведення тарифікації посадових окладів для перерахунку раніше призначених пенсії органами, що призначають пенсії покладається на фінансово-економічне управління Командування Сухопутних військ Збройних Сил України та відділи соціального забезпечення територіальних управлінь оперативних командувань, а отже Одеський обласний військовий комісаріат під час оформлення та надання оскаржуваних довідок діяв в межах своїх повноважень.
Задовольняючи вимоги третьої особи, суд першої інстанції встановив, що 27 червня 2002 року ОСОБА_1 був звільнений з військової служби в Збройних Силах Російської Федерації, та оформив пенсію в місті Хабаровську. В квітні 2006 року, переїхав на постійне місце проживання в Україну, м. Одеса. та в 2007 році отримав громадянство України. З 01.04.2006 року ОСОБА_1 військову пенсію отримував в ГУ ПФУ в Одеській.
Протягом 2008-2012 років посадовий оклад ОСОБА_1 розраховувався по довідці № 338 від 28.08.2008 року, довідці № 20705 від 12.06.2012 року із записом, що цей посадовий оклад встановлено для посади Перший заступник начальника управління у розмірі 2070 грн.
На підставі Довідки № 20705 від 12.06.2012 року ГУПФУ в Одеській області було складено протокол перерахунку пенсії ОСОБА_1 та з 01 липня 2012 року розмір пенсії було встановлено 5376,55 грн., з 01 вересня 2012 року розмір пенсії було встановлену 5674, 81 грн.
На звернення ОСОБА_1 до Департаменту фінансів МОУ листом від 28.03.2013 №248/3/6/7281/474 третю особу повідомлено, що для визначення посадового окладу за посадою «заступника» спочатку встановлюється посадовий оклад за посадою командира (начальника) відповідного підрозділу на дату звільнення його заступника. Розмір цього посадового окладу визначається на 1 січня 2008 року згідно наказу МОУ від 30.12.2007 року №707 і тільки після цього установлюється розмір посадового окладу заступника на 3% нижчим від встановленого на 01.01.2008 року посадового окладу.
Відповідно до довідки Управління державної служби та кадрів Федерального агентства спеціального будівництва №7/999 від 12.02.2013 року, на день звільнення ОСОБА_1 з військової служби у 2002 році посадовий оклад у ЗСРФ за посадою начальника управління спеціального будівництва виплачувався за 35 тарифним розрядом, а за таким же тарифним розрядом у ЗСРФ у 2002 році отримував грошове забезпечення командувач армії, тож розмір посадового окладу начальника встановлюється рівним розміру посадового окладу командувача армією (250 грн.) на 2002 рік в Україні.
1 січня 2008 року згідно Таблиці зміни посадових окладів наказу МОУ від 30.12.2007 року №707 розмір цього посадового окладу становить 1990 грн., а відповідно за посадою заступника начальника управління спеціального будівництва становить 1843 грн.
Відповідно до наказу керівника Росспецбуду №034 від 22.05.1998 року ОСОБА_1 призначено з посади першого заступника начальника Федерального спеціалізованого управління на заступника начальника управління спеціального будівництва (по виробництву) Управління спеціалізованого будівництва по території Дальносхідного регіону.
Згідно наказу №76-ок від 26.06.2002 року про звільнення ОСОБА_1 він був звільнений з посади заступника командира військової частини 85159 - головного економіста, розрахунок пенсії за вислугу років проводиться за 36 тарифним розрядом.
Оскільки з урахуванням вимог Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р., відповідно до схеми розмірів посадових окладів за посадами керівного офіцерського складу органів військового управлення, затвердженої МОУ 30.03.2009 року розмір посадового окладу заступника командувача Армії Військово-Повітряних сил округу складає 2076 грн., суд першої інстанції дійшов висновку, що довідки, складені Одеським обласним військовим комісаріатом №21611 від 28.09.2012р., №21160 від 13.02. 2013р.; №21158 від 01.04.2013р., відповідно до яких ОСОБА_1 встановлено посадовий оклад за посадою заступника начальника управління (з економічної роботи) - головний економіст управління спеціального будівництва по території Далекосхідного регіону Російської Федерації у розмірі 1600 грн. та 1843 грн. безпідставно були покладені в основу перерахунку пенсії.
Суд першої інстанції встановив, що ОСОБА_1 отримує пенсію за заявою відповідно до ч. 9 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», за «збереженою посадою» - перший заступник начальника Федерального спеціалізованого управління, яку займав з 22 березня 1995 року по 21 квітня 1998 року, тобто більше трьох років.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов висновку, що на підставі заяви пенсіонера про призначення пенсії за 1-м методом «збереженою посадою» та довідки №338 від 17.03.2008 року ОСОБА_1 правильно встановлений посадовий оклад у розмірі 2070 грн.
Оскаржувані третьою особою довідки складені Одеським обласним військовим комісаріатом по 2-му варіанту призначення пенсії, за посадою заступника начальника управління (з економічної роботи) - головний економіст управління спеціального будівництва по території Далекосхідного регіону Російської Федерації, тоді як ОСОБА_1 повинен отримувати пенсію за 1-м варіантом по довідці № 20705 від 12 червня 2012р. з посадового окладу 2070 грн. за посадою Перший заступник начальника Федерального спеціалізованого управління по будівництву в східних районах Російської Федерації.
Виходячи з встановлених фактичних обставин справи, суд першої інстанції дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення вимог третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги, ОСОБА_1 в частині зобов'язання Одеського обласного військового комісаріату та Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області вчинити певні дії, проте в редакції, що забезпечує належний захист прав третьої особи відповідно до ст. 11 КАС України, а саме: шляхом зобов'язання Одеського обласного військового комісаріату відкликати з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії №21611 від 28.09.2012р., №21160 від 13.02.2013р.; №21158 від 01.04.2013р.; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та забезпечити виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 квітня 2013р. на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № 20705 від 12 червня 2012р. з посадового окладу 2070 грн.; зобов'язання Одеського обласного військового комісаріату внести в довідку про грошове забезпечення для перерахунку пенсії №20705 від 12 червня 2012р., запис про назву відповідної посади, що прирівняна до посади Перший заступник начальника Федерального спеціалізованого управління по будівництву в східних районах Російської Федерації.
Заслухавши суддю доповідача, пояснення представника Одеського обласного військового комісаріату, представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, ОСОБА_1, Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області може бути задоволена в повному обсязі, а апеляційна скарга Одеського обласного військового комісаріату може бути задоволена частково.
Апеляційний суд встановив, що предметом спору є стягнення з Одеського обласного військового комісаріату коштів в розмірі 30 423,46 грн., зайво сплачених військовому пенсіонеру ОСОБА_1 за період з 01 січня 2008 року по 28 лютого 2013 року, у зв'язку з наданням Одеським обласним військовим комісаріатом довідок із зазначенням неправильного посадового окладу.
Також предметом спору є наявність у ОСОБА_1 права на отримання пенсійних виплат виходячи з посадового окладу відповідної посади, що прирівняна до посади Перший заступник начальника Федерального спеціалізованого управління по будівництву в східних районах Російської Федерації
Відповідно до копії витягу з наказу керівника росспецбуду по особовому складу № 034 від 22 травня 1998 року (т. 1 а.с. 82) ОСОБА_1 вважається таким, що з 22 квітня 1998 року уклав контракт на посаді заступника начальника (по виробництву) Управління спеціального будівництва по території дальносхідного регіону. Переміщення здійснене в інтересах служби, у зв'язку з оргштатними заходами. Контракт укладений з 22.04.1998 року.
Відповідно до копії витягу з наказу Федеральної служби спеціального будівництва РФ по особовому складу № 0100л-с від 25 червня 2002 року (т. 1 а.с. 84) генерал-майор ОСОБА_1, заступник начальника управління ( по економічній роботі) - головний економіст Управління спеціального будівництва по території Дальносхідного регіону, звільнений з військової служби у запас, у зв'язку з досягненням граничного віку перебування на військовій службі. Контракт про проходження військової служби з 12 березня 2000 року.
Відповідно до протоколу за пенсійною справою ЮО-1108079 (Міноборони) від 01.01.2007 р., ОСОБА_1 отримує пенсію за вислугу років з 28 червня 2002 року, за останньою посадою яку він обіймав - заступник начальника управління ( по економічній роботі) - головний економіст Управління спеціального будівництва по території Дальносхідного регіону (т. 1 а.с. 8).
Відповідно до копії листа Федеральної агенції спеціального будівництва № 670 від 29 липня 2008 року (т. 1 а.с. 103-104) при переведені у травні 1998 року генерал-майора ОСОБА_1 за ним був збережений посадовий оклад, за посадою, яку він обіймав раніше - першого заступника начальника ВМУ «Дальспецстрой». Розрахунок пенсії ОСОБА_1 здійснювався виходячи з посадового окладу , що відповідає 36 тарифному розряду.
Таким чином, апеляційний суд встановив, що відповідно укладених контрактів ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 82, 84, 103-104):
- з 22.04.1998 року проходив військову службу на посаді заступника начальника управління (по виробництву) Управління спеціалізованого будівництва по території Дальносхідного регіону, при цьому отримуючи посадовий оклад першого заступника начальника Федерального спеціалізованого управління по будівництву у східних регіонах Російської Федерації :
- з 28 червня 2000 року проходив військову службу на посаді заступника начальника управління (по економічній роботі) - головного економіста Управління спеціального будівництва по території Дальносхідного регіону.
Відповідно до ч. 9 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, переведеним за станом здоров'я або за віком з льотної роботи, підводних човнів (підводних крейсерів), атомних надводних кораблів і мінних тральщиків на посади з меншим посадовим окладом, пенсії обчислюються, за бажанням пенсіонера, виходячи з посадового окладу за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням, чи з указаних у цій частині посад, які вони займали до переведення, якщо на день переведення вони мали право на пенсію за вислугу років. У такому ж порядку обчислюються пенсії особам офіцерського складу та особам начальницького складу з військовим званням полковника або спеціальним званням полковника міліції чи внутрішньої служби, полковника податкової міліції, а також їм рівних і вище, якщо вони за таких обставин та умов переведені в інтересах служби з посад, які ці особи займали не менше трьох років до переведення і на день переведення мали право на пенсію за вислугу років.
Частина 9 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», на яку посилається суд першої інстанції, вперше з'явилась в Законі України № 3591-IV від 04 квітня 2006 року «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців», який набув чинності з 29 квітня 2006 року, та відповідно до якого була змінена назва Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ» на Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та цей закон викладений у новій редакції, в якій ч. 9 ст. 43 регламентує порядок визначення посадового окладу у разі переведення на посаду з меншим посадовим окладом, за певних умов, в той час як позивачу призначена військова пенсія з 22 червня 2002 року.
При цьому, апеляційний суд зазначає, що з 28 червня 2000 року ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді заступника начальника управління (по економічній роботі) - головного економіста Управління спеціального будівництва по території Дальносхідного регіону, з якої і був звільнений, в той час як вимоги ОСОБА_1 стосуються визначення його права на отримання пенсії виходячи з посади першого заступника начальника Федерального спеціалізованого управління по будівництву у східних регіонах Російської Федерації, посадовий оклад з якої він отримував з 22.04.1998 року перебуваючи на посаді заступника начальника управління (по виробництву) Управління спеціалізованого будівництва по території Дальносхідного регіону.
Таким чином апеляційний суд встановив, що на обчислення пенсії ОСОБА_1 не поширюється дія ч. 9 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Враховуючи викладене, апеляційний суд встановив помилковість висновків суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення адміністративного позову третьої особи ОСОБА_1
Відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/6/7281/474 від 28 березня 2013 року (т. 1 а.с. 21, 145-146) посадовий оклад, з якого ОСОБА_1 має розраховуватись пенсія, становить 1 843 грн. з 01 січня 2008 року, що відповідає посаді з якої ОСОБА_1 був звільнений - з посади заступника начальника управління (по економічній роботі) - головного економіста Управління спеціального будівництва по території Дальносхідного регіону, та вимогам Постанови КМУ № 1294 від 07 листопада 2007 року «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» , та таблиці змін розмірів посадових окладів, затвердженої наказом МОУ № 707 від 31.12.2007 року.
Відповідно до зазначених нормативно-правових актів посадовий оклад за посадою заступника встановлюється в розмірі на 3% менше ніж посадовий оклад командира. З 01 січня 2008 року розмір посадового окладу начальника будівництва становить 1 900 грн., відповідно посадовий оклад заступника начальника будівництва - 1 843 грн. (97% від 1 900 грн.).
Апеляційний суд встановив, що з 01 січня 2008 року ОСОБА_1 проведений перерахунок пенсії відповідно до Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р., та на підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № 108079 від 11.03.2008 р., в якій розмір посадового окладу зазначений - 1 540 грн. (ат. 1 а.с. 9, 10). Перерахунок пенсії проведений в порядку встановленому Постановою КМУ № 45 від 12.02.2008 р.
На підставі довідки Одеського обласного військового комісаріату № 108079 від 17.03.2008 року (т. 1 а.с. 11), в якій посадовий оклад зазначений в розмірі 2 070 грн., ОСОБА_1 проведений перерахунок пенсії з 01.01.2008 року, з урахуванням посадового окладу в розмірі 2 070 грн. (т. 1 а.с. 12).
У вересні 2012 року Одеський обласний військовий комісаріат направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області подання № 216 від 28.09.2012 р. про перерахунок пенсії ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 13) та довідку № 108079 від 28.09.2012 р. (т. 1 а.с. 14), копію тарифікаційного листа від 28.09.2012 р. № 10/532 (т. 1 а.с. 59) на підставі яких ОСОБА_1 з 01 січня 2008 року проведений перерахунок пенсії з урахуванням посадового окладу в розмірі 1 600 грн. (т. 1 а.с. 15).
25 жовтня 2012 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області отримало лист Одеського обласного військового комісаріату від 24 жовтня 2012 року № 4197 (т. 1 а.с. 16), яким Одеський обласний військовий комісаріат просив зупинити реалізацію подання від 28.09.2012 р. та доданих до нього документів.
У зв'язку з цим 14 березня 2013 року головне управління пенсійного фонду України в Одеській області зупинило нарахування ОСОБА_1 пенсії відповідно до довідки № 108079 від 28.09.2012 р., в якій посадовий оклад зазначений в розмірі 1 600 грн., і поновили виплату пенсії з урахуванням попередньої довідки № 108079 від 17.03.2008 р., в якій посадовий оклад зазначений в розмірі 2 070 грн. В наслідок цього ОСОБА_1 був здійснений перерахунок пенсії з 01.01.2012 р. по 28.02.2013 р. виходячи з посадового окладу 2 070 грн. згідно довідки № 108079 від 17.03.2008 р. (т. 1 а.с. 17), з виплатою різниці.
14 лютого 2013 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області отримало лист Одеського обласного військового комісаріату № 510 від 13 лютого 2013 року разом з довідкою № 108079 від 13.02.2013 р., в якій посадовий оклад для розрахунку пенсії ОСОБА_1, з 01.01.2008 року зазначений в розмірі 1 600 грн. (т. 1 а.с. 18, 19) та довідкою про грошове забезпечення з 01.04.2012 р., в якій посадовий оклад зазначений в розмірі 1 600 грн., але змінений розмір премії з 10 до 90 процентів відповідно до Постанови КМУ 355 від 23.04.2012 р.
З 01 березня 2013 року ГУ ПФУ в Одеській області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 20), внаслідок чого розмір пенсії зменшився з 5 674,81 гр. до 5 102,77 грн.
04 квітня 2013 року до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшло подання Одеського обласного військового комісаріату від 01.04.2013 р. № 360 про перерахунок пенсії ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 22), разом з довідкою № 108079 від 01.04.2013 р. (т. 1 а.с. 23), в якій зазначено що посадовий оклад ОСОБА_1 з якого належить обраховувати пенсію з 01.01.2008 р. становить 1 843 грн. Також до подання наданий лист Департаменту фінансів Міністерства оборони України № 248/6/7281/474 від 28 березня 2013 року (т. 1 а.с. 21). На підставі зазначених документів 01.05.2013 р. Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провело перерахунок пенсії ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 24, 25), внаслідок якого розмір пенсії не змінився, за рахунок збільшення премії за Постановою КМУ № 355.
Таким чином, ОСОБА_1 з 01 березня 2013 року отримує пенсію, виходячи з правильно встановленого розміру посадового окладу в сумі 1 843 грн.
Враховуючи постійні зміни Одеським обласним військовим комісаріатом розміру посадового окладу ОСОБА_1, з якого має обчислюватись його пенсія, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, провело автоматизований розрахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2008 року по 28.02.2013 року (т. 1 а.с. 26-27), внаслідок чого виявлена переплата за цей період в розмірі 30 423,46 грн.
Апеляційний суд встановив, що змінюючи розмір посадового окладу ОСОБА_1, зупиняючи дію одних довідок та поновлюючи дію раніше виданих довідок, Одеський обласний військовий комісаріат тільки уточнював розмір посадового окладу, а не саму назву посади, яка у всіх документах зазначена, як «заступник начальника управління (по економічній роботі) - головного економіста Управління спеціального будівництва по території Дальносхідного регіону».
Посилаючись, як в письмових запереченнях на позов (т. 1 а.с. 48-52), так і в апеляційній скарзі (т. 2 а.с. 78-79) на необхідність дотримання вимог ст. 19 Конституції України, Одеський обласний військовий комісаріат обґрунтовуючи правомірність видання довідок від 11 березня 2018 року № 108079, від 17 березня 2008 року № 108079, від 28 вересня 2012 року № 108079, від 13 лютого 2013 року № 108079, послався лише на наявність в особовій справі ОСОБА_1 дописок щодо тарифікаційного розряду (т. 1 а.с. 53-54), та неможливість самостійно визначити відповідну посаду, яку на час звільнення з військової служби обіймав ОСОБА_1 (т. 1 а.с. 49).
Будучи уповноваженою особою на видання довідок про перерахунок пенсії військовослужбовцям, що не оспорюється сторонами по справі, Одеський обласний військовий комісаріат, за наявності сумнівів щодо будь-яких обставин, які мають впив на формування грошового забезпечення, зобов'язаний був вирішити ці сумніви, та лише після цього надавати довідки до ГУПФУ в Одеській області для здійснення перерахунку пенсії, адже ст. 51, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» гарантує пенсіонерам, які отримують пенсію за цим Законом, проведення перерахунку пенсії у разі її підвищення за минулий час не більш як за 12 місяців.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку, що недбале ставлення Одеського обласного військового комісаріату до виконання свого обов'язку щодо підготовки довідок для проведення перерахунку пенсії військовим пенсіонерам (Порядок проведення перерахунку пенсій затверджений Постановою КМУ № 45 від 13.02.2008 р.), призвело до видання довідок, які містять неправильний розмір посадового окладу ОСОБА_1, внаслідок чого здійснена переплата пенсії в розмірі 30 423,46 грн. за період з 01.01.2008 р. по 28.02.2013 р.
Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ч. 2 ст. 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 65 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», враховуючи незаконність дії Одеського обласного військового комісаріату щодо надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідок від 11 березня 2018 року № 108079, від 17 березня 2008 року № 108079, від 28 вересня 2012 року № 108079, від 13 лютого 2013 року № 108079, апеляційний суд дійшов висновку про наявність правових підстав для стягнення з Одеського обласного військового комісаріату на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 30 423,46 грн., що є переплатою пенсії ОСОБА_1
Вимоги, які заявлені до Управління Ордена Червоного Прапора Південного оперативного командування задоволенню не підлягають внаслідок їх необґрунтованості.
Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку про неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи та порушення внаслідок цього норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, у зв'язку з чим, відповідно до п. 4 ст. 1 ст. 202 КАС України, це є підставою для задоволення апеляційної скарги пенсійного органу, часткового задоволення апеляційної скарги військового комісаріату, скасування оскарженої постанови та ухвалення нової постанова про часткове задоволення адміністративного позову пенсійного органу та про відмову у задоволення позову третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги.
Керуючись ст. 19 Конституції України, ст. ст. 70, 71, 195, 195, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. 1, п. 4 ч. 1 ст. 202, ст. ст. 207, 211, 212, ч. 5 ст. 254 КАС України, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити в повному обсязі.
Апеляційну скаргу Одеського обласного військового комісаріату задовольнити частково.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 18 вересня 2013 року скасувати, та ухвалити нову постанову.
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Одеського обласного військового комісаріату щодо надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідок від 11 березня 2008 року № 108079, від 17 березня 2008 року № 108079, від 28 вересня 2012 року № 108079, від 13 лютого 2013 року № 108079.
Стягнути з Одеського обласного військового комісаріату на користь Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 30 423,46 грн. (тридцять тисяч чотириста двадцять три гривні 46 коп.) на розрахунковий рахунок ГУПФУ в Одеській області в АТ «Державний ощадний банк України» № 256023043697, МФО 328845, код ОКПО 20987385, призначення платежу - «повернення пенсії за рішенням суду пенсіонера ОСОБА_1.».
У задоволенні позовних вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області заявлених до Управління Ордена Червоного Прапора Південного оперативного командування - відмовити.
У задоволенні позову третьої особи із самостійними вимогами - ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Одеського обласного військового комісаріату, Управління Ордена Червоного Прапора Південного оперативного командування, за участю Одеського прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Південного регіону України про встановлення певних фактів, зобов'язання відкликати довідки про розмір грошового забезпечення - відмовити в повному обсязі.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складання судового рішення в повному обсязі.
Повний текст судового рішення складений 03.11.2014 р.
Головуючий: суддя С.Д.Домусчі
суддя О.О.Кравець
суддя Л.П.Шеметенко