КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 810/4606/14 Головуючий у 1-й інстанції: Лисенко В.І.
Суддя-доповідач: Міщук М.С.
ПОСТАНОВА
Іменем України
05 листопада 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді суддів: при секретарі Міщука М.С. Бєлової Л.В., Гром Л.М. Коток А.О.розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Гідромеханізація» на постанову Київського окружного адміністративного суду у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області до приватного акціонерного товариства «Гідромеханізація» про стягнення заборгованості з відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, -
ВСТАНОВИВ:
31 липня 2014 року Управління Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області (далі УПФ або позивач) звернулось до Київського окружного адміністративного суду із позовом до приватного акціонерного товариства «Гідромеханізація» (далі Товариство або відповідач), у якому просило стягнути з відповідача заборгованість по відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій у розмірі 20 860 грн. 99 коп.
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2014 року позов задоволено.
В апеляційній скарзі про скасування постанови Підприємство посилається на те, що пенсіонери не працювали у відповідача на роботах, які відносяться до Списку №1, а виконували трудову функцію по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-кілометровій зоні.
Також апелянтом зазначено, що фінансування витрат, пов'язаних з виплатою та доставкою пенсій, мають бути здійснені за рахунок коштів державного бюджету.
Відповідно до частини 1 статті 41 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Оскільки, будучи належним чином повідомлені про час та місце судового засідання позивач та відповідач в судове засідання не з'явились, фіксування звукозаписувального засобу при розгляді справи не здійснювалось.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у скарзі доводи колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, ПрАТ «Гідромеханізація» зареєстроване в управлінні Пенсійного фонду України у Вишгородському районі Київської області як платник збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
УПФ на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій визначено розмір витрат, які підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача у зв'язку з виплатою та доставкою пенсій пенсіонерам, а саме: ОСОБА_6 та ОСОБА_7, які працювали у відповідача і перебувають на пенсійному обліку у відповідача, на загальну суму 20 860 грн. 99 коп.
Позивач свою позицію обґрунтовує тим, що відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року та пункту 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України №21-1 від 19 грудня 2003 року, відповідач зобов'язаний відшкодовувати Пенсійному фонду фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і важкими умовами праці за списком №1.
Відповідно до пункту 2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09 липня 2003 року передбачено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Згідно із пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №442 від 01.08.1992 року, якою затверджено Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці, передбачено, що відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за віком на пільгових умовах за списками №1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дають право на пільгове пенсійне забезпечення, затверджуваними Кабінетом Міністрів України, а також пенсії, що можуть встановлюватися підприємствами й організаціями за рахунок власних коштів працівникам інших виробництв, професій та посад залежно від умов праці, призначаються за результатами атестації робочих місць. Результати атестації використовуються підприємствами й організаціями також для здійснення пільг і компенсацій, передбачених чинним законодавством.
Згідно із підпунктом «а» пункту 8 постанови Ради Міністрів УРСР і УРРПС від 10.06.1986 року за №207-7 час роботи працівників, які безпосередньо задіяні в ліквідації наслідків аварії та запобіганні забрудненню навколишнього середовища в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС, зараховується в потрійному розмірі до стажу, який дає право на отримання пільгової пенсії за списком №1.
Крім того, постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів РСР ВЦРПС від 29.12.1987 року за №1497-378 встановлено, що час роботи працівників, які задіяні в ліквідації наслідків аварії в зоні відселення, зараховується до стажу, який дає право на отримання пільгової пенсії за списком №1, затвердженим постановою Ради Міністрів СРСР №1173 від 22.08.1956 року.
З урахуванням зазначених положень, час роботи працівників, які були задіяні в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та запобіганні забрудненню навколишнього середовища, прирівнюється до роботи за Списком №1. Якщо особа до початку роботи в зоні забруднення Чорнобильської АЕС, або після повернення з зони забруднення, продовжуватиме виконувати роботу, яка зазначена в Списку№1, то час виконання роботи в зоні забруднення, відповідно, має бути додано до того часу, який особа пропрацювала за Списком №1. Якщо ж особа, яка виконувала роботи з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та запобігання забрудненню навколишнього середовища не виконувала роботу за Списком №1, то, для отримання пільгової пенсії, час, який ця особа працювала в зоні забруднення, необхідно обраховувати за аналогією з часом виконання робіт за Списком №1, враховуючи, при цьому, розміри, в яких має обраховуватись час роботи в зоні забруднення.
Київським будівельним управлінням «Гідромеханізація» в березні 1991 року було видано наказ № 46/ка, згідно з яким наказано: відділам та службам управління, враховуючи терміновість та особливі умови в місці проведення робіт, розробити необхідні організаційні та технічні заходи; посадовими особам - забезпечити готовність земснарядів №383 та №3027 до переведення на об'єкт відразу після проходження льодоходу річкою Прип'ять; забезпечити приймання техніки та обладнання, вирішити питання стосовно розміщення людей. З метою найшвидшої реалізації доручення, вказаного в постанові Ради Міністрів УРСР №343 від 20.11.1990 року та наказу № 46/ка, було направлено на роботу на Чорнобильську дільницю в зону Чорнобильської АЄС ОСОБА_6 та ОСОБА_7
З урахуванням зазначених обставин слідує висновок, що вказані особи, виконували роботу у небезпечній зону не на підставі трудових відносин з відповідачем, а на основі нормативно-правових актів. А тому, підставою нарахування їм пенсій є пряма норма закону щодо таких осіб.
Крім того, колегія суддів приймає до уваги доводи апелянта, що на його підприємстві не проводилась атестація робочих місць для таких працівників, а вказані особи взагалі не перебували з ним у трудових відносинах, а виконували трудові функції в зоні Чорнобильської АЕС в порядку реалізації державної програми.
Відповідно до пунктів «а» та «б» Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць.
Таким чином, відшкодуванню, відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно пункту 8.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч. 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_6 та ОСОБА_7, на підставі постанови Ради Міністрів УРСР № 343 від 20 листопада 1990 року та постанови Ради Міністрів СРСР № 665-195 від 05 червня 1986 року, були направлені до ПрАТ «Гідромеханізація» для виконання робіт, передбачених Списком №1, під час ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Строк виконання таких робіт становив невеликий період часу.
Відповідно до статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-XII від 28 лютого 1991 року, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.
Призначення та виплата пенсій названим категоріям осіб проводиться відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Згідно із статтею 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) фінансування витрат, пов'язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету та коштів, які враховуються при визначенні міжбюджетних трансфертів.
Підставою для надання ОСОБА_6 та ОСОБА_7 державної пенсії на пільгових умовах відповідно до списку №1, затвердженого Постановою Ради Міністрів РСР від 22 серпня1956 року, є їх безпосередня участь у роботах по ліквідації наслідків аварії та запобіганні забрудненню навколишнього середовища в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС. На підставі довідок відповідача, відповідно до яких цим особам було призначено пільгові пенсії, встановлено відсутність у ПрАТ «Гідромеханізація» атестованих робочих місць за Списком №1.
З огляду на наведені вимоги законодавчих актів та встановлені у справі обставини, колегія суддів дійшла висновку, що у відповідача відсутній обов'язок відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій вказаним особам, оскільки весь стаж роботи за Списком №1 вони отримали у зв'язку з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС та, відповідно, набули право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до положень Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зазначене підтверджується низкою судових рішень, зокрема ухвалою Вищого адміністративного суду України від 18.04.2013 року у справі К/800/5068/13.
Таким чином, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, зроблені з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку із чим колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити.
Керуючись статтями 41, 94, 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу приватного акціонерного товариства «Гідромеханізація» задовольнити.
Постанову Київського окружного адміністративного суду від 01 вересня 2014 року скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь приватного акціонерного товариства «Гідромеханізація» судові витрати за сплату судового збору в розмірі 913 грн. 50 коп.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
Судді:
Головуючий суддя Міщук М.С.
Судді: Бєлова Л.В.
Гром Л.М.