Постанова № 41249222, 21.10.2014, Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
21.10.2014
Номер справи
204/6927/14-а
Номер документу
41249222
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 204/6927/2014-а

Провадження № 2а/204/213/2014 р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 жовтня 2014 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Самсонова В.В. розглянувши у порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська про визнання бездіяльності щодо перерахунку, встановлення та виплати щорічної допомоги на оздоровлення та одноразової компенсації, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи,-

В С Т А Н О В И Л А:

В вересні 2014 року позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив постановити рішення, яким визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району в м. Дніпропетровська, що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 22 Конституції України, ст. 19 КАС України відносно нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової компенсації, як особі, котра стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 48 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району в м. Дніпропетровськ, що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 22 Конституції України, ст. 19 КАС України відносно нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, котра стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 48 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 року, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району в м. Дніпропетровськ призначити та виплатити ОСОБА_1, як особі, що стала інвалідом III групи внаслідок Чорнобильської катастрофи одноразову компенсацію в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, згідно вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ, з урахуванням раніше виплачених сум, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району в м. Дніпропетровськ призначити та виплачувати ОСОБА_1, як особі, що стала інвалідом III групи внаслідок Чорнобильської катастрофи щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 4 мінімальних заробітних плат, згідно вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ за 2014 рік. В обґрунтування своїх вимог позивач вказав на те, що він перебуває на обліку Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська. Має посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи І категорії (III групи інвалідності). З лютого 2000 року, він перебуває на обліку у відповідача, як учасник ліквідації аварії на Чорнобильської АЕС. 10 грудня 2013 року йому було встановлено інвалідність III групи, захворювання пов'язане з ліквідацією аварії на Чорнобильської АЕС. Він отримує щорічну допомогу на оздоровлення у значно меншому розмірі, передбаченого ст. 48 Закону № 796-ХІІ, в зв'язку з чим було звернення до відповідача із заявою про проведення перерахунку розміру нарахованої йому щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до положень Закону № 796-ХІІ. Позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку та виплати компенсації відповідно до положень Закону № 796-ХІІ. У своїй відповіді, відповідач посилається на те, що виплату разової компенсації було зроблено на підставі Постанови КМУ № 836 від 26 липня 1996 року. Позивач вважає відмову у проведенні перерахунку протиправною, оскільки за конституційними нормами, виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, при визначенні розміру одноразової компенсації застосуванню підлягають стаття 48 Закону № 796-ХІІ (в редакції Закону № 230/96-ВР від 06.06.1996 року - 09.07.2007 років), а не Постанова Кабінету Міністрів України, № 936 від 20.09.2005р, яка істотно звужує обсяг встановлених Законом прав. Тому, позивач був вимушений звернутися до суду за захистом своїх прав.

Представник відповідача надав письмові заперечення, в яких просив відмовити позивачу в задоволенні його позовних вимог. При цьому, вказав, що діяльність Міністерства праці та соціальної політики України у частині забезпечення функцій Головного розпорядника бюджетних коштів за програмами соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регламентується Бюджетним кодексом України. Згідно з пунктом 3, 4 постанови КМУ № 936 перевірку та обробку документів для виплати допомоги на оздоровлення проводить управління праці та соціального захисту населення, а сама виплата вищезазначеної допомоги провадиться центром по нарахуванню та виплаті вищезазначеної допомоги своєчасно та в повному обсязі, з зазначенням платежу у відомості. У зв'язку із зазначеним, Мінпраці як головний розпорядник бюджетних коштів, здійснює розподіл бюджетних призначень між розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня. Згідно зі ст. 48 Закону України від 28.02.1991 року за № 796-ХІІ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії III інвалідності виплачується у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 року за № 562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка діє на сьогоднішній час, ОСОБА_1 була нарахована та виплачена у квітні 2014 року, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, 90 грн. за 2014 рік на особистий рахунок. Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 року за № 836 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ № 649 від 20.04.2007 року) «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» після встановлення інвалідності 3 групи була нарахована та виплачена в червні 2014 одноразова компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю особам які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, 189 грн. 60 коп. за 2014 рік на особистий рахунок. Згідно з ч. 4 «Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» у 2014 році, зокрема, норми і положення статей 20-23, 30-31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік.

Вивчивши матеріали справи, вважаю, що позовні вимоги підлягають задоволенню по наступним підставам.

Як встановлено, позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та стоїть на обліку в Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська, що підтверджується посвідченнями Серії НОМЕР_1 від 19.12.2013 року. Позивач є особою, на яку поширюється дія статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та отримує пенсію в Управлінні праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська.

21 липня 2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою щодо проведення перерахунку розміру нарахованої йому щорічної допомоги на оздоровлення, а також проведення перерахунку та виплати компенсації відповідно до положень Закону № 796-ХІІ. Згідно відповіді Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська від 24.07.2014 року за № 14/245 позивачу роз'яснено, що відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» йому була нарахована та виплачена як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії 3 групи інвалідності 90 грн. за 2014 рік, а тому він отримав щорічну допомогу на оздоровлення у повному обсязі, а відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України № 836 (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ № 649 від 20.04.2007 року) «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» після встановлення інвалідності 3 групи позивачу була нарахована та виплачена в червні 2014 одноразова компенсація за шкоду, заподіяну здоров'ю особам які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи - 189 грн. 60 коп. за 2014 рік на особистий рахунок, а тому він отримав вищевказану компенсацію за 2014 рік в повному обсязі.

Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень, та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. За вимогами ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 11 КАС України, суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Згідно п. 4 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» у 2014 році, зокрема, норми і положення статей 20-23, 30-31, 37, 39, 48, 50-52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2014 рік.

23 листопада 2011 року прийнята постанова КМУ № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка набрала чинності 01.01.2012 року. Дана постанова врегулювала питання, щодо установлення особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, щомісячної додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю та щодо пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою. Питання щодо виплати щорічної допомоги на оздоровлення, що виплачується учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, у даній постанові не врегульовано.

Кабінетом Міністрів України на виконання зазначених норм у 2014 році нормативно-правових актів, які б визначали розміри щорічної допомоги на оздоровлення, прийнято не було. При цьому, дія статті 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» зупинена чи змінена не була.

Оскільки ані законами України про державний бюджет на 2014 рік, ані іншими законами, не встановлювалось на 2014 рік інший розмір щорічної допомоги на оздоровлення та одноразової компенсації за шкоду заподіяну здоров'ю, ніж встановлений ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», тому нарахування та виплата відповідачем позивачу щорічної допомоги на оздоровлення у розмірі 90 грн. та одноразову компенсацію за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 189,60 грн., у відповідності до Постанов Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та № 836 від 26.07.1996 року (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ № 649 від 20.04.2007 року) «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» - є незаконним.

Окрім того, відповідно до статті 113 Конституції України, Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади. Кабінет Міністрів України відповідальний перед Президентом України і Верховною Радою України, підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених цією Конституцією. Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується цією Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

В 2005 році Кабінету Міністрів України не було надано права встановлювати розмір щорічної допомоги на оздоровлення, передбаченої ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Отже, Постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12.07.2005 року та № 836 від 26.07.1996 року (із змінами, внесеними згідно з постановою КМУ № 649 від 20.04.2007 року), які істотно звужують обсяг встановлених Конституцією та Законами України прав, застосуванню не підлягають.

Таким чином, враховуючи викладене, а також виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, приходжу до висновку, що вимоги позивача обґрунтовані та підлягають задоволенню.

За таких обставин, вважаю необхідним задовольнити позовні вимоги позивача та визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району в м. Дніпропетровськ, що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 22 Конституції України, ст. 19 КАС України відносно нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової компенсації, як особі, котра стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 48 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року, визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району в м. Дніпропетровськ, що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 22 Конституції України, ст. 19 КАС України відносно нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, котра стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 48 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 року, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району в м. Дніпропетровськ призначити та виплатити ОСОБА_1, як особі, що стала інвалідом III групи внаслідок Чорнобильської катастрофи одноразову компенсацію в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, згідно вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ, з урахуванням раніше виплачених сум, зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району в м. Дніпропетровськ призначити та виплачувати ОСОБА_1, як особі, що стала інвалідом III групи внаслідок Чорнобильської катастрофи щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 4 мінімальних заробітних плат, згідно вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ за 2014 рік.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22, 46 Конституції України, Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», ст. ст. 2, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2 КАС України, суддя,-

П О С Т А Н О В И Л А:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району м. Дніпропетровська про визнання бездіяльності щодо перерахунку, встановлення та виплати щорічної допомоги на оздоровлення та одноразової компенсації, як особі, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи - задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району в м. Дніпропетровськ, що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 22 Конституції України, ст. 19 КАС України відносно нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової компенсації, як особі, котра стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 48 Закону України № 796-ХІІ від 28.02.1991 року.

Визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району в м. Дніпропетровськ, що були здійснені без урахування вимог ст. 152 Конституції України, ст. 22 Конституції України, ст. 19 КАС України відносно нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення, як особі, котра стала інвалідом внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ст. 48 Закону України №796-ХІІ від 28.02.1991 року.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району в м. Дніпропетровськ призначити та виплатити ОСОБА_1, як особі, що стала інвалідом III групи внаслідок Чорнобильської катастрофи одноразову компенсацію в розмірі 30 мінімальних заробітних плат, згідно вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ, з урахуванням раніше виплачених сум.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Красногвардійського району в м. Дніпропетровськ призначити та виплачувати ОСОБА_1, як особі, що стала інвалідом III групи внаслідок Чорнобильської катастрофи щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 4 мінімальних заробітних плат, згідно вимог ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 року № 796-ХІІ за 2014 рік.

Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Красногвардійський районний суд протягом десяти днів з дня отримання її копії. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.В. Самсонова